pożyczka na wekselNajpopularniejszymi instytucjami pożyczającymi pieniądze są oczywiście banki. Osoba ubiegająca się o kredyt w pierwszej kolejności odwiedzi placówkę bankową. Jeśli po złożeniu wniosku będzie odmowa, zazwyczaj staramy się o finansowanie w firmach pozabankowych. Te zaś traktują mniej rygorystycznie klientów i tym, którym bank odmówił mają szansę właśnie w pozabankowych instytucjach.

Pożyczka dla zadłużonych bez gwaranta może być również brana od osoby prywatnej. Zarówno jak Twoi znajomi czy członkowie rodziny, mogą pożyczać pieniądze innym osobom. Może być to wtedy pożyczka na weksel, która udzielana jest od osób prywatnych – niekoniecznie ze sobą spokrewnionych.

Pożyczka na weksel – czym jest?

Pożyczka podpisana wekslem jest zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy jak i pożyczkobiorcy. Zamiast wypełniania wielu dokumentów, wystarczy jeden na którym będą wszystkie potrzebne informacje dotyczące zobowiązania finansowego. 

W Internecie możemy znaleźć wiele ofert pod hasłem pożyczka na weksel, dlatego że może jej udzielić prawie każdy. Coraz więcej słyszy się o cyberprzestępczości, więc szczególnie musimy być czujni przy tego typu przedsięwzięciach. Czy pożyczka na weksel jest bezpieczna? Kiedy warto jej szukać? 

Pożyczka na weksel – o czym należy pamiętać?

Najkorzystniejszym zabezpieczeniem pożyczki prywatnej jest weksel. Jeden dokument, w którym zawiera to co normalne umowy cywilnoprawne, które podpisuje się przy standardowych chwilówkach czy pożyczkach pozabankowych. Co powinien zawierać prawidłowy weksel?

  • nazwa dokumentu – musi być wyraźnie napisane, że dokument to ,,WEKSEL” a nie coś innego;
  • data i miejscowość – czyli czas i miejsce kiedy podpisujemy weksel wraz z terminem spłaty pożyczki na weksel;
  • dane osobowe – imię, nazwisko, adres zameldowania, pesel i inne informacje o osobie, która będzie spłacała wraz z pożyczkodawcą;
  • kwota pożyczki;
  • podpis – na samym końcu powinien być wyraźny podpis obu stron umowy wekslowej.

Powyższe dane to minimum, które powinny być na owym dokumencie. Im więcej szczegółów tym lepiej. Jeśli coś na wekslu będzie dla nas podejrzane, najlepiej zgłosić się z takim dokumentem do prawników lub zrezygnować z podpisywania go.

Możemy również spotkać się z pustymi miejscami na wekslu. Mamy wtedy do czynienia z wekslem in blanco, co powoduje największe problemy. Jeśli w miejscu gdzie powinna być kwota zobowiązania jest niewypełnione pole, w tym momencie powinniśmy wzmocnić naszą czujność, gdyż możemy być oszukani. Co na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę opisaliśmy w poniższych akapitach.

Kredyt pod weksel – dla zadłużonych

Z racji tego, że kredyt pod weksel udzielany jest od prywatnych inwestorów, często oni nie patrzą na nasze długi. Dla nich liczy się to jakie przychody mamy w danej chwili. Wpis w bazach BIG, KRD, ERIF nie muszą być przeszkodą w uzyskaniu pożyczki na weksel. Wszystko tak naprawdę zależy od kredytodawcy.

Może on poprosić od nas o wyciągi z banku z ostatnich 3 miesięcy. Jednak nie jest to często spotykane. Dla wielu osób zadłużonych kredyt pod weksel to idealne rozwiązanie na wyjście z długów. Brak weryfikacji w bazach dłużników działa tylko na korzyść kredytobiorcy. Jednak należy pamiętać, że jeśli ktoś pożycza nam swoje pieniądze to będzie chciał nas sprawdzić pod każdym kątem, tak aby miał pewność że wrócą one do niego z powrotem. 

Pożyczka pod weksel – łatwy sposób na oszustwo?

Wspominaliśmy już wcześniej o paru elementach, na które warto zwracać uwagę przy pożyczce na weksel. Po pierwsze na samym początku najlepiej sprawdzić firmę lub osobę, która wystawiła ofertę pożyczania pieniędzy na weksel. Najłatwiejszym sposobem jest wpisanie nazwy pożyczkodawcy w przeglądarkę internetową i sprawdzenia, czy nie ma negatywnych wpisów na jego temat. Oczywiście to nie jest najwiarygodniejsze źródło, więc możemy sprawdzić osobę czy aby przypadkiem nie widnieje na liście ostrzeżeń KNF.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie weksla pod względem poprawności danych. Pożyczki prywatne nie są regulowane tak jak zobowiązania z banków czy firm pozabankowych. Praktycznie każdy może pożyczyć drugiej osobie pieniądze, dlatego warto być uważnym w tej kwestii. Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości na wekslu lub niewypełnione miejsca, to od razu powinna nam się zapalić czerwona lampka. Może to oznaczać przypadkowy błąd lub umyślny. To jaka kwota jest wpisana na dokumencie do oddania jest bardzo ważna dla nas, dlatego nie możemy tego miejsca zostawić pustego. Bardzo ciężko wyjść z sytuacji kiedy podpiszemy weksel in blanco, na który będą wartości na które się nie umawialiśmy. Najczęściej takie procesy kończą się w sądzie. Czujność to podstawa przy pożyczkach na weksel.

Nie jest też prawdą, że każdy kredyt pod weksel jest formą oszustwa. Wiele osób zajmuje się pożyczaniem pieniędzy zawodowo i są wiarygodnymi kredytodawcami. 

Pożyczka na weksel, a pozabankowe pożyczki

Pożyczki prywatne na weksel różnią się znacznie od standardowych pożyczek pozabankowych. To od nas zależy, która oferta będzie najkorzystniejsza. Możemy sprawdzić ranking pożyczek dla zadłużonych lub poszukać prywatnych pożyczek. Niezależnie od tego ile pieniędzy chcemy pożyczyć, musimy być świadomi ryzyka wpadnięcia w spiralę zadłużenia.  

Pytania i odpowiedzi

Pożyczek pod weksel udzielają zewnętrzni inwestorzy, którzy najczęściej nie mają nic wspólnego z bankiem, ani instytucją pozabankową. Warto dodać, że w dzisiejszych czasach pozyskanie pożyczki na weksel przez internet nie stanowi żadnego problemu, a dodatkowo na etapie podpisywania umowy obowiązuje minimum formalności.

Aby pożyczyć pieniądze na weksel, należy skontaktować się z inwestorem zewnętrznym, a następnie podpisać stosowny dokument, czyli WEKSEL. Powinny znaleźć się w nim dane osobowe pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy, kwota pożyczki, podpisy obu stron oraz data wraz z miejscowością. Sam proces ubiegania się o pożyczkę na weksel nie trwa więcej niż kilkanaście minut.

Nie ma żadnego ograniczenia odnośnie do tego, ile pożyczek na weksel możesz wziąć w tym samym czasie. Pamiętaj jednak, że konkretna firma pożyczkowa lub zewnętrzny inwestor prawdopodobnie udzieli Ci tylko jednej pożyczki w czasie, aż do czasu, kiedy nie spłacisz poprzedniego zobowiązania w całości.

Pożyczkę na weksel można otrzymać w naprawdę prosty sposób. Wystarczy przygotować dokument do uzupełnienia dla obu stron transakcji, czyli WEKSEL, podpisać umowę i poczekać na wypłatę należnych środków.

Okres finansowania w tym przypadku zależy od indywidualnej oferty pożyczki wekslowej - może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Jeśli chcesz poznać szczegółowe warunki finansowania, koniecznie sprawdź ranking pożyczek na weksel i wybierz propozycję dopasowaną do swoich potrzeb.

W przypadku pożyczek na weksel najczęściej nie są sprawdzane bazy dłużników, ani dochody potencjalnego pożyczkobiorcy. Warto jednak mieć na uwadze, że ostateczna decyzja o przyznaniu finansowania leży po stronie pożyczkodawcy i jego oceny wiarygodności klienta.

Pożyczki na weksel są bezpieczne, o ile zaciągasz je w sprawdzonych instytucjach. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy pożyczki na weksel, koniecznie sprawdź renomę firmy lub danej osoby, szczegółowe warunki finansowania oraz opinie innych pożyczkobiorców, o ile takowe są dostępne.

Pożyczki wekslowe dostępne są dostępne praktycznie dla każdego - nawet dla dłużników. Dodatkowych środków nie otrzymasz jednak wtedy, kiedy pożyczkodawca stwierdzi, że nie jesteś wiarygodnym klientem i nie będziesz w stanie uregulować swojego długu w terminie.

5/5 - (1 oddanych głosów)