numer iban raiffeisen

SWIFT/BIC Raiffeisen: RCBWPLPW

Numer IBAN Raiffeisen: PL + numer rachunku bankowego Twojego odbiorcy

Jeśli planujemy dłuższy pobyt poza granicami naszego kraju, np. w celach zarobkowych, a w planach mamy przekazywać środki pieniężne na konto bankowe w Polsce, koniecznie powinniśmy poznać procedury, które dotyczą przelewów pieniężnych na międzynarodowej arenie finansowej. Wbrew pozorom nie wystarczy wpisać standardowego 26-cyfrowego numeru rachunku bankowego, ale konieczne jest również podanie bardziej szczegółowych informacji, wśród których znajduje się również SWIFT. Raiffeisen bank posiada własny, indywidualny kod, dzięki któremu wykonanie przelewu z zagranicy nie będzie stanowiło większego problemu. Nim jednak przejdziemy do tego, jaki jest przypisany dla Raiffeisen kod SWIFT, musimy dowiedzieć się, jak stworzyć numer IBAN.

Raiffeisen – IBAN

Pierwszą informacją, którą musimy podać, jest kod IBAN. Raiffeisen stosuje w tym przypadku dokładnie taką samą zasadę jak inne instytucje bankowe. Stworzenie odpowiedniego dla Raiffeisen IBAN wymaga od nas dodania do 26-cyfrowego numeru rachunku bankowe dwóch znaków, które umieszczone są przed właściwym numerem. Znaki te są identyfikatorem państwa, w którym znajduje się bank, w tym przypadku Raiffeisen Bank. SWIFT będzie kodem, który podajemy dopiero później. 28-znakowy numer IBAN powstaje poprzez dodanie przedrostka PL.

Raiffeisen – kod SWIFT/BIC

Jeśli interesuje nas przewalutowanie środków z obcej waluty na złotówki, szczególnie istotny będzie dla nas posiadany przez Raiffeisen Bank SWIFT. Kod ten jest przypisany indywidualnie dla każdego banku i nie zmienia się nawet wtedy, gdy bank zmienia swoją nazwę. Co składa się na pełny kod SWIFT? Raiffeisen Bank otrzymał 8-znakowy kod, choć na rynku znajdują się również banki posiadające podobny numer, ale składający się z 11 znaków. Jeśli spojrzymy na pierwsze cztery znaki, z których składa się kod SWIFT, Raiffeisen Bank Polska będzie unikalnie określany właśnie przez nie. Kolejne dwa znaki określać będą kraj (w tym przypadku PL), a ostatnie dwa znaki są oznaczeniem lokalizacji siedziby. W przypadku Raiffeisen pełny kod SWIFT to: RCBWPLPW. Pamiętać musimy o tym, że poza granicami Polski zamiast określenia SWIFT stosuje się nazewnictwo BIC, co oznacza dokładnie ten sam kod. Jeśli więc zostaniemy poproszeni o kod BIC, śmiało możemy podać SWIFT.

Raiffeisen – adres do przelewu

Znamy już właściwy SWIFT. Raiffeisen może zostać zidentyfikowany również poprzez podanie adresu głównej siedziby banku, o co też zazwyczaj zostaniemy poproszeni. W takim przypadku najlepiej już zawczasu przygotować sobie odpowiednie informacje. Dzięki temu procedura przelania funduszy przebiegnie bez zakłóceń, szybko i sprawnie. W niektórych przypadkach adres do przelewu może okazać się nawet równie istotny, co IBAN oraz SWIFT/BIC. W przypadku Raiffeisen adres to: 

  • Raiffeisen Bank Polska S A

  • ul. Grzybowska 78

  • 00-844 Warszawa

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że jeśli przelew będzie wymagał przewalutowania np. euro na złotówki, zostanie to wykonane zgodnie z kursem walut z dnia zaksięgowania kwoty w Raiffeisen.

5/5 - (1 oddanych głosów)