Komornik, czyli odwieczny strach którego większość z nas się boi. Trochę mamy rację w tym, gdyż nie przychodzi on bez powodu. Żebyśmy spotkali się z komornikiem musimy się postarać, a zazwyczaj wynika to z naszej słabej sytuacji finansowej. Nie dość, że mamy problemy z zapłaceniem pożyczki to jeszcze mamy obawę, że możemy stracić mieszkanie. Ale nie martw się! Podpowiadamy jak dogadać się z komornikiem sądowym.

Omijaj komornika wielkim łukiem

Musisz naprawdę się postarać, żeby komornik zapukał do Ciebie. Za kilkudniowe opóźnienie nikt nie będzie cię obarczał egzekucją komorniczą, ale jeśli ,,zapomnimy” o zapłaceniu raty przez kilka miesięcy, a nawet dłużej to już nie jest tak kolorowo. Wiele jest tematów związanych z komornikiem. Wyróżniliśmy dla Ciebie najważniejsze kwestie, które mogą Cię zaciekawić.

Zajęcie komornicze z umowy zlecenia 

Pożyczka dla zadłużonych z komornikiem 

Egzekucja komornicza 

Dług u komornika – Wszystko co musisz wiedzieć! 

Ile może zabrać komornik z wypłaty? 

jak dogadać się z komornikiemJak rozmawiać z komornikiem?

W większości obarczamy komornika, za całe zło które nas spotyka podczas egzekucji komorniczej. Należy jednak podkreślić, że komornik wykonuje tylko czynności które wydał sąd. Zanim będziemy obwinić kogoś, zastanówmy się kto wcześniej brał pożyczki pozabankowe dla zadłużonych i ich nie spłacał. 

Komornik wykonujący swoje zadanie, jak wyegzekwowanie należności dla wierzyciela, ceni sobie współpracę z dłużnikiem, który wyraża chęć spłaty pieniędzy. Im szybciej osoba zadłużona odda pieniądze, tym wcześniej można zamknąć sprawę i przejść do następnej. Dogadanie się z komornikiem jest relatywnie proste, gdyż wystarczy nasza ,,chęć” spłaty i nie robić żadnych przeszkód podczas pracy komornika. Możemy np.: pierwsi odezwać się do urzędnika i dogadać się z nim co do oddania należności. Niestety jest jedno ale…. tak naprawdę to od wierzyciela zależy co będzie podlegało egzekucji komorniczej i jeśli będzie chciał on aby to był samochód stojący przed domem dłużnika, to komornik ma małe pole manewru i będzie musiał stać po stronie wierzyciela.

Dogadaj się z wierzycielem

Już wiemy co powinniśmy zrobić jeśli chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie jak dogadać się z komornikiem. Podkreślimy to jeszcze raz, komornik wykonuje tylko pracę na podstawie wyroku sądu. Jeśli chcesz aby twoje oczekiwania co do spłaty długu były bardziej skuteczne, należy porozmawiać z wierzycielem. To jemu jesteśmy winni pieniądze więc w dużej mierze to od niego będzie zależało czy zgłosi sprawę do sądu. Możemy uniknąć egzekucji komorniczek i kwestie dogadania się z komornikiem, jeśli w miarę szybko zgłosimy się do firmy, w której zalegamy z płatnościami. Jeśli mamy problem z płatnościami, to możemy zgłosić się do wierzyciela z prośbą o:

Jeśli dogadamy się z wierzycielem i zaakceptuje jedną w wymienionych próśb, to z pewnością unikniemy spotkania z komornikiem sądowym. Jednak firma pozabankowa nie ma obowiązku zgodzić się na nasze prośby i może przekierować spór na drogę sądową.

Konsolidacja wielu pożyczek

W momencie kiedy jest nam ciężko spłacić zobowiązania, które mamy wobec wierzyciela to na rynku istnieje opcja wzięcia kredytu konsolidacyjnego. Pomaga on wielu osobom, które posiadają dużo pożyczek. Dzięki konsolidacji możemy wszystkie nasze należności złączyć w jedną. Dobrze aby rata była niska na tyle żebyśmy byli w stanie ją spłacić z naszego budżetu jak i okres powinien być dostosowany do naszych możliwości. 

Nie unikaj odpowiedzialności

Najważniejsza rzecz w całym procesie dogadanie się z komornikiem jest twoja postawa. Musisz mieć świadomość, że ponosi się konsekwencje za niepłacenie pożyczek czy kredytów. Nie warto siedzieć w domu i czekać aż sprawy same się rozwiążą. Jeśli wiesz, że masz problemy finansowe poinformuj wierzyciela o tym i spróbuj się z nim porozumieć. Każdej stronie zależy aby sprawę polubownie załatwić niż ingerować w to sąd, a co za tym idzie komornika.

5/5 - (3 oddanych głosów)