Najważniejsze informacje:

  • Komornik może zająć nawet 50% wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. 
  • Negatywna historia w BIK-u nie jest przeszkodą do zaciągnięcia kredytu oddłużeniowego. 
  • W obawie o zajęcie środków pieniężnych przez komornika, istnieje możliwość wypłaty pożyczonych pieniędzy przez czek GIRO w punkcie Poczty Polskiej.

Egzekucja z rachunku bankowego może przysparzać wiele problemów, zwłaszcza, jeśli nie mamy środków do życia, a wynagrodzenie za pracę jest wypłacane przelewem. Co zrobić w sytuacji, gdy komornik zajął nasze konta na rzecz spłaty zobowiązania, a planujemy wziąć kolejną pożyczkę?

Co oznacza Egzekucja z rachunku bankowego?

Jeśli kancelaria komornicza zajęła nasz rachunek bankowy, musimy liczyć się z tym, że będzie automatycznie pobierać z niego środki na spłatę długów. Potrącenia komornicze są niepokojące dla dłużników, którzy nie dostają wypłaty do rąk własnych, a otrzymują ją przelewem. Współcześnie większość firm wypłaca pieniądze za wykonaną pracę w ten sposób, dlatego otrzymanie wynagrodzenia w gotówce niejednokrotnie staje się niemożliwe. Co zrobić, jeśli chcemy wziąć kolejną pożyczkę, a nasze konta zajął komornik?

Zajęcie konta bankowego przez komornika jest prowadzone dopóki nie spłacimy całości zaległego zobowiązania. Niestety, nie zawsze mamy oszczędności, które spowodowałyby, że stan zadłużenia u komornika uległby znacznemu zmniejszeniu. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc nam w rozwiązaniu trudnej sytuacji.

Komornik na koncie bankowym — ile może nam zabrać?

Większość osób zmagających się z egzekucją z rachunku bankowego, zastanawia się nad tym, ile może zabrać komornik z naszych kont? Zgodnie z aktualnym stanem prawnym. zajęciu podlega nawet 50% pensji wypłacanej na podstawie umowy o pracę. Przepisy regulują jednak tzw. kwotę wolną od egzekucji, która przyjmuje wartość minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. pensja minimalna została ustalona na kwotę 4242 zł brutto, ząś od 1 lipca 2023 wzrośnie ona do kwoty 4300 zł brutto. Niezwykle często jest to zbyt mało, aby starczyło nam na bieżące wydatki.

Egzekucja z rachunku bankowego — jak się jej pozbyć?

Aby rozwiązać uciążliwy problem, jakim jest zajęcie komornicze konta bankowego, możemy skorzystać z ofert firm pożyczkowych. Dłużnicy najczęściej decydują się na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania, takiego jak pożyczka bez BIK, a pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczają na pokrycie długu komorniczego i związanych z nim kosztów. Dzięki temu organ egzekucyjny przestanie zajmować nasze konto bankowe i pobierać z niego środki na rzecz wierzycieli (osób, wobec których zalegaliśmy z płatnościami). 

Komornik na koncie bankowym a pożyczka

Egzekucja z rachunku bankowego wiąże się z tym, że dłużnik zostaje wpisany do KRD. W takiej sytuacji nie ma możliwości wzięcia pożyczki bankowej na spłatę długów lub w celach pokrycia aktualnych wydatków. Banki bardzo skrupulatnie podchodzą do sprawdzania wiarygodności potencjalnych klientów. Analizowana jest nie tylko baza KRD, ale również historia kredytowa w BIK, która w przypadku osób zadłużonych jest zazwyczaj negatywna. Alternatywą dla zobowiązania w banku jest kredyt oddłużeniowy udzielany w firmach pożyczkowych.

Kredyt oddłużeniowy jest przeznaczony dla tych, którzy nie są w stanie poradzić sobie ze spłatą długów, w tym z egzekucją komorniczą na koncie. Posiada on podobną formę do kredytu konsolidacyjnego, który zaciągamy w bankach. Jednak w przypadku parabanków nie musimy obawiać się sprawdzania stabilności naszych dochodów. Kredyt oddłużeniowy, w przeciwieństwie do konsolidacji, mogą otrzymać nawet osoby ze „złą” historią w BIK-u.

Jak wziąć pożyczkę na spłatę długów?

Zajęcie komornicze rachunku bankowego nie musi wiązać się z koniecznością czekania aż egzekucja się zakończy, czyli do momentu, gdy komornik pobierze wystarczające środki na zaspokojenie należności wierzycieli. Możemy wcześniej spłacić nasze zobowiązania. Wystarczy, że spełnimy kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim musimy:

  • Mieć ukończone 18 lat;
  • Posiadać obywatelstwo polskie;
  • Mieszkać na terenie kraju;
  • Mieć ważny dowód osobisty. 

Wniosek o pożyczkę na spłatę długów możemy złożyć nawet przez internet. Wystarczy, że wypełnimy krótki formularz, wpisując w nim swoje dane osobowe, kwotę, którą chcemy pożyczyć oraz liczbę rat. Otrzymamy informacje o oprocentowaniu oraz całkowitej kwocie do spłaty. 

Redakcja podpowiada

Nie polecamy brać pożyczki na poczet istniejących długów. Jest wiele innych rozwiązań, które mogą pomóc nam w trudnej sytuacji bankowej. Pożyczka powinna być ostatecznością.

Po złożeniu wniosku, zostaniemy poproszeni o potwierdzenie swoich danych. Możemy zrobić to na dwa sposoby:

  1. Za pomocą przelewu na symboliczną kwotę (zazwyczaj parabanki wymagają 10 groszy);
  2. Korzystając z dedykowanej aplikacji bankowej — Ten sposób jest coraz częściej stosowany przez firmy pożyczkowe. Wiąże się z większą wygodą i pozwala zaoszczędzić czas. Za pomocą kilku kliknięć możemy udostępnić parabankowi nasze dane osobiste, dzięki czemu zyskuje on pewność, że wniosek jest składany przez wiarygodną osobę. 

Następnie czekamy na wydanie decyzji pożyczkowej. Jeśli jest pozytywna, możemy spodziewać się wypłaty środków. 

Komornik na koncie bankowym a wypłata pożyczki

Pieniądze z firmy pożyczkowej zazwyczaj wypłacane są na nasze konta bankowe, jednak wielu dłużników, wobec których prowadzona jest egzekucja, obawia się przejęcia środków przez komornika. Istnieje sposób, który pozwoli nam pobrać gotówkę bez konieczności przelewania jej na rachunek. 

Podczas składania formularza online na stronie parabanku, możemy wybrać opcję wypłaty gotówki przez czek GIRO. Tego typu rozwiązanie umożliwia nam pobranie pieniędzy z dowolnego punktu poczty polskiej w całym kraju. W chwili dotarcia środków otrzymujemy SMS-a na numer podany we wniosku z wygenerowanym kodem, z którym musimy udać się do oddziału poczty. Tam okazujemy PIN i otrzymujemy gotówkę do rąk własnych. Dzięki temu, mimo że toczy się wobec nas egzekucja komornicza, nie zostaną nią objęte środki pochodzące z pożyczki.

Źródło:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640430296/U/D19640296Lj.pdf

5/5 - (5 oddanych głosów)