Z roku na rok kwota minimalna jaką możemy zarobić na umowie rośnie. W 2020 osiągnęła ona rekordową wartość, bo aż 2600 zł brutto. Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, rosną też kwoty wolne od potrąceń komorniczych. Ile one wynoszą w 2020 roku? Co jest chronione przed egzekucją komorniczą?

Kwoty wolne od potrąceń komorniczych w 2020Kwoty wolne od potrąceń

Zacznijmy od wyjaśnienia czym tak naprawdę są kwoty wolne od potrąceń? Są to pieniądze, które ustawowa chroni przed zajęciem komorniczym. Jeśli posiadamy długi i często odwiedza nas komornik to naszą obawą może być całkowity brak środków do życia. Nie jest tak, że komornik przejmie nasze pieniądze i zostawi nas z niczym. W Polsce dłużnicy, a dokładnie ich wpływy są w pewnym stopniu chronione. A ile wynoszą kwoty wolne od potrąceń komorniczych w 2020 roku? 

Kodeks Pracy

Wszystkie kwestie prawne dotyczące kwot wolnych od potrąceń są opisane w kodeksie pracy. Warto do niego sięgnąć, jeśli zastanawiamy się ile komornik może zabrać z pensji w 2020 roku. W nim są zawarte wszystkie progi, których komornik nie powinien przekraczać. Jeśli to zrobi to należy natychmiast go poinformować, że zabrał za dużo pieniędzy.

Jedynie umowa o pracę regulowana jest przez kodeks pracy. Wszystkie inne formy zatrudnienia są umowami cywilnoprawnymi i z punktu widzenia dłużnika, nie są aż tak korzystne w świetle egzekucji komorniczej. Przed jakimkolwiek działaniem z naszej strony warto sprawdzić stan zadłużenia komorniczego, żeby wiedzieć ile na jaką kwotę wzrósł nasz dług.

Kwota wolna od potrąceń w 2020 roku

Kwestia kwot chronionych przed komornikiem zależna jest od tego czy nasze zadłużenie wynika z niepłacenia alimentów czy też nie. Dłużnik alimentacyjny nie jest tak pobłażliwie traktowany więc jego kwota wolna od potrąceń w 2020 roku na umowie o pracę wynosi 40% wartości wynagrodzenia. Komornik może zabrać nawet 60% pensji z umowy o pracę. W stateczności dłużnik, który zalega z alimentami może trafić do więzienia na kilka lat.

Jeśli nasz dług wynika z braku płatności za np: pożyczki dla zadłużonych, to kwota wolna od potrąceń komorniczych w 2020 roku wynosi tyle samo ile wynosi minimalna płaca. Niezależnie od wysokości długu, w 2020 roku na umowie o pracę komornik musi nam zostawić 2600 zł brutto. Jeżeli nasze zarobki przekraczają tę wartość, to komornik może już zabrać nadwyżkę.

Inaczej wygląda wszystko jeśli nasza praca opiera się na umowie zlecenie czy dzieło. Dla tych umów nie ma kwoty wolnej od potrąceń komorniczych więc urzędnik państwowy może przejąć całą pensję.

Dodatkowe pieniądze dla osób z komornikiem

Komornik na koncie może znacznie ograniczyć nam szansę na wzięcie pożyczki dla zadłużonych. Dobrym rozwiązaniem dla każdego kto ma problem ze spłatą zobowiązania jest kredyt oddłużeniowy dla osób z komornikiem. Dzięki temu możemy częściowo wyjść z problemów finansowych i uniknąć wpadnięcia w spiralę zadłużenia

Możemy poprawić sobie zdolność kredytową poprzez czyszczenie BIG, KRD, ERIF. Jeśli to zrobimy to nasze konto będzie miało dobra historię, co z tym idzie zwiększamy szanse na pozytywną akceptację naszego wniosku pożyczkowego.