Zaczyna się to zazwyczaj niewinnie. Bierzemy pożyczkę na przykład na nowy telewizor. Spłacamy pierwszą ratę, następnie drugą… W tym czasie zepsuła nam się pralka, więc idziemy po pieniądze do kolejnej firmy pożyczkowej. Dostajemy pożyczkę i tu zaczyna się problem, gdyż teraz musimy spłacić 2 zobowiązania w tym samym czasie. W jednym miesiącu spłacamy jedną, a kolejnym drugą aż nagle brakuje nam pieniędzy na podstawowe rzeczy jak jedzenie.

Przestajemy spłacać. Do domu przychodzą ponaglenia. Firma windykacyjna wydzwania kilka razy dziennie. Nie reagujemy na to, do czasu kiedy komornik zajmuje nasze długi. I teraz zaczynamy sobie uświadamiać, że mamy poważny problem. Komornik bezwzględnie wyegzekwuje to co mamy oddać wierzycielowi (firmie pożyczkowej). Prośby i błaganie raczej nie pomogą. Możemy dogadać się z komornikiem jednak musimy w tym czasie ,,dać coś od siebie”. Na początku najlepiej sprawdzić stan zadłużenia u komornika. W tym artykule pokażemy jak w prosty sposób dostać informację od urzędnika o wysokości naszego długu.

Jak sprawdzić stan zadłużenia u komornikaZadłużenia komornicze – skąd się biorą?

Najczęściej zadłużenia komornicze biorą się z naszej bezmyślności i z dziwnej zasady ,,jakoś to będzie”. Pożyczki są tak łatwo dostępne, że nawet nie musimy wychodzić z domu. Wypełniamy wniosek online i nawet po 15 minut możemy dostać pieniądze na konto. To ile pożyczamy to jedno, a to co oddajemy powinno być najważniejsze. Oprocentowanie pożyczki nie jest tajemnicą i ten wskaźnik jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru danej oferty. Jeśli nie wiemy czym jest RRSO to nie powinniśmy w ogóle brać kredytów online. Bezmyślność w pożyczaniu polega na tym, że nie czytamy umowy i nie pilnujemy terminu spłat rat. Żyjemy z dnia na dzień i zapominamy o tym, że mamy pewne rzeczy, które muszą być zapłacone, bo brak płatności wiąże się z konsekwencjami.

Może Cię zainteresować również:

,,Jakoś to będzie” – tak często mówią Polacy posiadając zadłużenia komornicze. Przyjdzie, zabierze co ma zabrać i będę mieć spokój. W rzeczywistości nie jest to takie proste. Jeśli długi są duże, to czynności komornicze będą trwały nawet latami. Dlatego złudne myślenie o tym, że zadłużenie u komornika nie jest niczym poważnym jest bardzo złe. Najlepiej wyprzedzać fakty i myśleć co się może stać jeśli nie będę mógł/a spłacić wziętej raty. Czy zwyczajnie mnie stać na to, aby spłacić pożyczkę? Jeśli na te 2 pytania odpowiedź brzmi negatywnie, to najlepiej wstrzymać się o wzięcia kredytów.

Ile wynosi zadłużenie?

Informacja o tym ile wynosi zadłużenie jest elementem jawnym. W każdym przypadku jeśli dłużnik chcę sprawdzić stan zadłużenia u komornika, ten jest zobowiązany do odpowiedzi. Jeśli zaś zauważymy niechęć ze strony urzędnika państwowego lub ten nie będzie chciał nam niczego powiedzieć, w tym przypadku możemy słożyć skargę na czynności komorika.

Dobrym rozwiązaniem na sprawdzenie stanu zadłużenia jest zwrócenie się do baz dłużników takich jak: BIK, KRD lub ERIF o bezpłatny raport. W nim otrzymamy informację o tym na jaką kwotę mamy zadłużenie i w jakiej firmie. W każdej bazie przynajmniej raz w roku możemy wyciągnąć raport bez poniesiania jakichkolwiek kosztów. Jeśli jesteśmy w bazach to warto monitorować kwotę zadłużenia, a najlepszym sposobem jest właśnie bezpośredni kontakt z bazami.

Czasami może się zdarzyć, że wierzyciel ,,zaspał” i po kilku latach dopiero zwraca się do nas o zaległe pieniądze. Oczywiście ma on do tego pełne prawo, jednak wiele długów ma swój termin ważności. Po jakim czasie przedawnia się dług? – w tym artykule opisaliśmy szczegółowo, po ilu latach przedawnia się dane zadłużenie. Warto mieć to na uwadzę, ponieważ jeśli tego nie wiemy to mamy niepotrzebny stres. Wierzyciel często również nie wie o tym, że dany dług się przedawnił i tak naprawdę już nie odzyska swoich pieniędzy i myśli że do końca życia może je egzekwować od nas. Jeśli przez dłuższy okres nie próbował on odzyskać długu, a dopiero obudził się po wielu latach to już może być za późno. Musimy jedynie pamiętać, że jeśli zauważymy, że dany dług jest przedawniony to wystarczy zwrócić się bezpośrednio do wierzyciela z tą informacją i tyle.

Jak sprawdzić zadłużenie u komornika sądowego?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, informacja o stanie zadłużenia dla dłużnika musi być jawna i komornik nie może jej zataić. W każdym przypadku jeśli czegoś nie wiemy lub mamy pewne wątpliwości co do wysokości zadłużenia, powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym egzekutora. Posiadając raporty z baz wiemy dokładnie na jaką kwotę powinno być zadłużenie. Wszystkie wątpliwości bez problemu powinien rozwiać komornik sądowy.

Sprawdzenie zadłużenia u komornika sądowego jest również możliwe dzięki listowi od komornika. W nim będą zawarte wszystkie szczegóły odnośnie egzekucji oraz okresu spłaty.

Wniosek o stanie zadłużenia u komornika

W Internecie możemy spotkać wielu ,,ekspertów” którzy pomogą Ci we wniosku o stanie zadłużenia u komornika. Ale jest on na tyle prosty, że nie potrzebujemy wiedzy prawniczej żeby go napisać samodzielnie. Zawiera on tylko poniższe elementy, które z łatwością możemy zawrzeć sami.

Chcąc uzyskać informację od komornika o stanie zadłużenia powinniśmy we wniosku zamieścić:

  • pismo musi być zaczęte podaniem miejscowości i aktualnej daty;
  • nasze dane osobowe;
  • dane firmy, u której mamy dług;
  • dane komornika, który zajmuje się sprawą;
  • sygnaturę akt oraz opis, najczęściej jest to ,,wnoszę o udzielenie informacji o aktualnym stanie zadłużenia”;
  • na samym końcu musimy podać nasz czytelny podpis.

Czasami osoby dzwonią, wysyłają maile lub sms aby dowiedzieć się o stanie zadłużenia. W tym przypadku komornik nie ma obowiązku udzielenia takich informacji. Jedyną słuszną drogą jest właśnie powyższy wniosek. Możesz go stworzyć w niecałe 10 minut. Pamiętaj żeby wysłać go listem poleconym wraz z potwierdzeniem odbioru. Zachowaj wszystkie potwierdzenia w razie jakby list się zgubił.

Stan zadłużenia u komornika jest pierwszym krokiem do analizy spłaty długu. Jeśli wiemy dokładnie na jaką kwotę zalegamy i w jakim okresie musimy ją spłacić, wtedy możemy nasz budżet domowy tak zorganizować aby bez problemu spłacić zaległości.

3.1/5 - (16 oddanych głosów)