Zwłaszcza jednoosobowe działalności obawiają się problemów z utrzymaniem płynności finansowej. Jeśli chcesz uniknąć braków budżecie firmowym, sprawdź, czym jest faktoring dla małych firm. Możesz skorzystać z takiego rozwiązania, gdy prowadzisz miko-biznes lub jesteś freelancerem. Jest to nic innego, jak zewnętrzne finansowanie faktur z długoterminowym terminem płatności. Dowiedz się, dlaczego faktoring dla JDG jest tak popularny i co zyskasz wybierając ten wariant.
SPIS TREŚCI
Jednoosobowa działalność i faktoring – z czym się to wiąże?
Faktoring jest coraz popularniejszą formą finansowania nie tylko w jednoosobowych firmach, ale również dużych spółkach. Jest to spowodowane przede wszystkim możliwością utrzymania odpowiedniej płynności w firmie. Co to oznacza? Korzystając z takich usług nie musisz obawiać się o brak środków na bieżące wydatki. A jest to charakterystyczne zwłaszcza dla mikrofirm lub freelancerów, którzy wystawiają faktury z długimi terminami płatności.
Mikrofaktoring obejmuje określone faktury opiewające na kwoty, które muszą zmieścić się w konkretnym limicie. Finansowaniem określonych w umowie faktur zajmuje się zewnętrzna firma. Nie jest to pożyczka dla firmy jednoosobowej, ale przebiega podobnie. Ty, jako faktorant, dostajesz środki na własne cele biznesowe, a płatności zostają przejęte przez faktora. Przenosisz na niego cesję wierzytelności, a wraz z nią możesz całkowicie pozbyć się ryzyka niewypłacalności. Umożliwia Ci to faktoring bez regresu.
Jeśli jednak poszukujesz nieco tańszej opcji, możesz sprawdzić pozostałe warianty finansowania. Przy JDG faktoring jest oferowany w naprawdę wielu formach. Możesz dostosować je do rodzaju swojej działalności, jak też innych istotnych elementów.
Jaki faktoring dla jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?
Faktoring dla JDG z reguły jest jawny. Oznacza to, że zaraz po podpisaniu umowy Twoi kontrahenci dowiedzą się o przeniesieniu cesji wierzytelności. Jednak co w przypadku gdy masz w umowie z klientami zapis o braku takiej możliwości? Możesz skorzystać z wariantu, jakim jest cichy faktoring. Forma ta pozwoli Ci zachować w tajemnicy korzystanie usług firmy faktoringowej. Jest to nieco droższa forma ze względu na większe ryzyko ponoszone przez faktora. Nie wszystkie firmy posiadają ją w ofercie.
Podstawowe rodzaje faktoringu to:
- Faktoring bez regresu – Daje maksymalne zabezpieczenie. Jest polecany zwłaszcza firmom, które często podejmują współpracę z nowymi kontrahentami. Jeśli masz wielu klientów i nie każda firma jest sprawdzona, wybierz taki faktoring dla JDG. Wówczas przeniesiesz pełne ryzyko niewypłacalności na faktora.
- Faktoring z regresem – Różni się przede wszystkim pod względem ryzyka. Wraz z cesją nie przenosisz go na faktora. Pozostaje ono po Twojej stronie. W związku z tym, gdy faktury nie zostaną opłacone, to na Tobie spoczywa obowiązek odzyskania płatności. Jest to tańsza opcja, polecana przedsiębiorcom współpracującym ze sprawdzonymi kontrahentami. Wybierz taki mikrofaktoring, jeśli nieczęsto podpisujesz umowy z nowymi firmami.
Może zainteresować Cię też faktoring mieszany. Ten łączy cechy dwóch powyższych. Polega na tym, iż do ustalonego limitu ryzyko jest po stronie faktora. Po jego przekroczeniu zostaje przeniesione na Ciebie. Wówczas musisz zająć się odzyskaniem środków i oddać je faktorowi wraz z określonymi w umowie kosztami.
Faktoring dla JDG możesz podzielić również wedle innych elementów. Charakterystyczne są tu np. finansowania umów zagranicznych. Wówczas wybierz faktoring międzynarodowy. Pracując w TSL, sprawdzi się faktoring eksportowy i importowy. Jak widzisz, warto dostosować odpowiedni wariant do rodzaju swojej działalności.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze faktoringu dla JDG?
Z pewnością chcesz znaleźć tani faktoring. Nie zawsze wiemy, co sprawdzić przed wyborem oferty. Elementarne są:
- Prowizja administracyjna – Z reguły płacisz jednorazowo konkretny % od kwoty faktur. To główna opłata na pokrycie bieżących kosztów obsługi wierzytelności. Może być też pobierana abonamentowo np. co miesiąc.
- Prowizja za przejęcie ryzyka – Dotyczy zwłaszcza faktoringu bez regresu, czyli pełnej formy z przeniesieniem ryzyka niewypłacalności na faktora.
- Odsetki za opóźnienia w płatnościach.
- Zaliczka faktoringowa.
- Dodatkowe opłaty – Np. za aneksy do umowy, dopisanie dłużnika, zweryfikowanie kontrahentów, czynności windykacyjne.
- Dodatkowe korzyści promocje: Przykładowo bezpłatne lub o wiele tańsze ubezpieczenie, windykacja długów, monitorowanie płatności.
Co zyskujesz wybierając mikrofaktoring?
Przede wszystkim, faktoring dla JDG ma na celu umożliwić Ci utrzymanie płynności finansowej. Swobodnie zarządzasz budżetem, bez obaw o brak środków na bieżące wydatki i nowe inwestycje. Jest to przydatne zwłaszcza,, gdy stale chcesz się rozwijać, planujesz rozszerzenie oferty czy zwiększenie sprzedaży. Środki otrzymujesz niemal od razu po podpisaniu umowy. Tym samym nie musisz oczekiwać 60 czy 90 dni na płatności od kontrahentów. Część firm wypłaca pieniądze jeszcze tego samego dnia.
Korzystając z faktoringu pełnego, zyskujesz 100% bezpieczeństwo. Pozbywasz się ryzyka związanego z brakiem płatności. Jest to szczególnie przydatne, gdy masz w planach nawiązanie stosunków biznesowych z nowymi firmami.