Jeszcze kilkanaście lat temu osoby dorosłe mogły korzystać z tzw. książeczek mieszkaniowych. To forma oszczędzania, która umożliwiała odłożenie znacznej kwoty na cele mieszkaniowe. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, na czym polega książeczka mieszkaniowa i dlaczego popularność takiego rozwiązania drastycznie spadła? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się więcej.

Książeczka mieszkaniowaNa czym polega książeczka mieszkaniowa?

Książeczka mieszkaniowa w minionych czasach PRL zyskała niezwykłą popularność dzięki możliwości odkładania środków na cele nieruchomościowe. W ten sposób mogliśmy łatwo zgromadzić kwotę niezbędną do uzyskania wymarzonego mieszkania lub lokalu. Najczęściej były wydawane książeczki mieszkaniowe pko, z których środków możemy korzystać do dziś. W wielu przypadkach rodzice decydowali się na założenie takiej książeczki niemal od razu po przyjściu na świat dzieci. Dzięki temu przez wiele lat jego dorastania odkładana kwota stale rosła, a podopieczny po wejściu w dorosłość posiadał już sporą sumę ułatwiającą mu zakup mieszkania.

Z biegiem lat z powodu licznych hiperinflacji wartość środków zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych gwałtownie spadała. Jednak nadal zaoszczędzone pieniądze możemy wykorzystać, np. w sytuacji gdy staramy się o kredyty hipoteczne. Wówczas banki akceptują przeznaczenie pieniędzy odłożonych na książeczce jako wymagany wkład własny. Umożliwia nam to np. książeczka mieszkaniowa pko.

Nie zawsze musimy więc zakładać konto oszczędnościowe i miesiącami odkładać na wkład do kredytu na dom. Często przydają się pieniądze wypłacone tzw. premii gwarancyjnej.

Wysokość premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej 2024

Posiadając dawno założoną książeczkę mieszkaniową, często zastanawiamy się, ile pieniędzy możemy otrzymać. Pomimo tego, iż jej wartość z biegiem lat bardzo się zmniejszyła, możemy liczyć na pewnego rodzaju wsparcie ze strony państwa. Jest to premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej, która przysługuje osobom posiadającym książeczkę założoną przed 24 października 1990 roku.

Premia gwarancyjna jest wyliczana na podstawie ceny za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym. Tego typu dane możemy znaleźć na stronie www Głównego Urzędu Statystycznego. Warto jednak wiedzieć, że zazwyczaj średnia kwota premii gwarancyjnej wynosi ok. 10 tysięcy złotych.

Kto dostanie premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej?

Jeśli chcemy pozyskać gotówkę z książeczki mieszkaniowej, niezbędna będzie jej likwidacja, co umożliwi wypłatę premii gwarancyjnej po spełnieniu kilku warunków. Ile trwa likwidacja książeczki mieszkaniowej pko? W przypadku, gdy została ona wydana przez bank PKO BP, musimy najpierw zarejestrować naszą książeczkę. Wówczas do 31 grudnia 2022 r. zlikwidujemy ją na starych zasadach, a od 1 stycznia 2023 r. konieczne jest odczekanie rocznego okresu od dnia, w którym zarejestrowano książeczkę, aby otrzymać premię gwarancyjną.

O wypłatę premii gwarancyjnej mogą starać się osoby, które:

— Chcą zapłacić część kwoty stanowiącej cenę lokalu mieszkalnego (3% wartości odtworzeniowej). Niezbędna umowa najmu instytucjonalnego;

— Muszą wymienić, zmodernizować lub zamontować instalację elektryczną, gazową, wodno-kanalizacyjną w lokalu mieszkalnym lub w domu jednorodzinnym;

— Chcą ponieść koszty przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności;

— Szukają środków na pokrycie wydatków związanych z termomodernizacją w lokalu lub domu mieszkalnym;

— Planują zakup mieszkania lub budowę domu jednorodzinnego (również w przypadku, gdy inwestycja jest już realizowana);

— Chcą wpłacić składki na fundusz remontowy wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej za okres 12 miesięcy;

— Planują zaciągnąć kredyt hipoteczny na budowę domu lub zakup mieszkania, wówczas środki są przeznaczone na wkład własny.

Książeczka mieszkaniowa pko bp przy likwidacji umożliwia także uzyskanie premii w przypadku zakupu lub zamianie lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego w ramach współwłasności w częściach ułamkowych oraz w związku z zakupem spółdzielczego własnościowego prawa do nieruchomości w spółdzielni mieszkaniowej w częściach ułamkowych.

Jak zlikwidować książeczkę mieszkaniową?

Jeśli posiadamy książeczkę wydaną w banku PKO BP, możemy zgłosić się w celu jej likwidacji do dowolnego oddziału, a pracownik przeprowadzi nas przez wszystkie niezbędne czynności. Cały proces nie jest skomplikowany i nie wymaga wiele wysiłku, wystarczy wypełnić wniosek, a książeczka zostanie zlikwidowana w szybkim czasie. Otrzymamy określoną kwotę ze wspomnianej premii gwarancyjnej, którą możemy przeznaczyć na wiele wydatków. Pamiętajmy jednak, żeby dotrzymać powyższych terminów, zwłaszcza jeśli zależy nam na czasie i chcemy jak najszybciej otrzymać wypłatę środków.

Ważne jest również, iż wniosek o wypłatę pieniędzy z książeczki mieszkaniowej powinniśmy złożyć max. w ciągu 90 dni od dnia podpisania aktu notarialnego. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że bank odmówi nam jej likwidacji i wypłaty środków.

3.5/5 - (2 oddanych głosów)