Kosiniakowe jest bardzo popularnym świadczeniem, z którego korzysta coraz większa liczba matek. Jeśli jednak mamy problemy finansowe, np. w postaci zajęcia komorniczego na koncie, u każdego z nas powstaje obawa, że komornik sądowy może zająć nasze pieniądze, pozostawiając nas bez środków do życia codziennego. Jeśli kosiniakowe nam nie wystarcza, często szukamy pomocy w postaci chwilówki bez sprawdzania baz, jednak nieregularne spłacanie tego typu pożyczek często sprawia, że wszczęte zostaje postępowanie komornicze. Czy jednak kosiniakowe obejmuje egzekucję komorniczą? Z artykułu poniżej dowiemy się, kto dostaje kosiniakowe i co zrobić, kiedy obawiamy się egzekucji komorniczej.

kosiniakowe dla kogoKosiniakowe dla kogo jest przeznaczone?

W Polsce rozróżniamy dwa typy zasiłków rodzinnych. Jest nim becikowe oraz kosiniakowe. Kosiniakowe nie należy do kryterium dochodowego, a becikowe już tak. Środki, jakie otrzymujemy z kosiniakowego są przyznawane bez względu na oświadczenie o zarobkach. Aby z kolei otrzymać becikowe, należy mieć udokumentowany dochód na osobę, którego kwota nie może przekroczyć 1922 zł netto, czyli „na rękę”. O kosiniakowe możemy starać się, składając odpowiedni wniosek w naszej gminie. Takimi sprawami zajmuje się MOPS. Można również złożyć go przez Internet. Jest on dostępny na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

W przeciwieństwie do becikowego, kosiniakowe jest wypłacane co miesiąc, przez cały rok. Becikowe jest przyznawane z kolei jednorazowo, zaraz po urodzeniu dziecka. Kosiniakowe może być przyznane osobom, które są zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, czyli umowie zlecenie i umowie o dzieło.

Komu należy się kosiniakowe? Głównie osobom w ciężkiej sytuacji materialnej, których dochód na osobę nie przekracza 1922 zł netto oraz posiadają co najmniej jedno dziecko. 

Czy komornik może zabrać kosiniakowe?

Kosiniakowe jest traktowane jako świadczenie rodzinne. Oznacza to, że komornik nie może nam go zająć. Komornik sądowy może zająć naszą pensję, czyli pieniądze od pracodawcy za świadczone przez nas usługi lub wykonywaną pracę w zakładzie. Kosiniakowe jest według prawa świadczeniem rodzinnym, które przyznawane jest osobom w ciężkiej sytuacji materialnej. Nie może być ono zajęte przez komornika, nawet jeśli wpływa na konto, na które otrzymujemy pensję czy innego typu dochody. Nawet jeśli zaciągniemy kredyt na 500 plus albo pożyczki od 18 lat i nie będziemy ich spłacać, to komornik może pobierać tylko i wyłącznie środki pochodzące z naszej pensji, a nie z kosiniakowego. Kosiniakowe warunki jego przyznawania ma wpisane w ustawie o polityce społecznej. Wynika z nich, że są to środki chronione przed zajęciem komorniczym.

Co zrobić, jeśli komornik zajął kosiniakowe?

Jeśli jednak komornik zabierze nam świadczenie kosiniakowe, możemy wówczas złożyć na niego oficjalną skargę, gdyż jest to działanie bezprawne. Więcej dowiemy się w zapisach w prawie: komornik a świadczenie rodzicielskie. Możemy również poprosić o pomoc prawnika z wysłaniem wniosku ze skargą na komornika sądowego. Pomocny okazuje się również ranking pożyczek dla zadłużonych. Po otrzymaniu dodatkowych pieniędzy, możemy bez problemu spłacić najpilniejsze długi i pozbyć się zajęcia komorniczego na koncie osobistym.