Jesteś w ciąży i martwisz się o sytuację materialną po urodzeniu dziecka? Obawiasz się braku środków na utrzymanie? Z pomocą przychodzi Państwo – po pojawieniu się na świecie maleństwa, możesz liczyć na kosiniakowe. Zastanawiasz się, co to jest kosiniakowe, komu przysługuje ta forma wsparcia oraz gdzie złożyć wniosek o kosiniakowe? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w poniższym wpisie.
Kosiniakowe – co to za świadczenie?
Kosiniakowe obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku. Jest to potoczna nazwa świadczenia rodzicielskiego. Jego pomysłodawcą był minister pracy i polityki społecznej, czyli – jak nietrudno się domyślić – Władysław Kosiniak-Kamysz. Kosiniakowe jest formą wsparcia finansowego dla świeżo upieczonego rodzica, który nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego. Gdyby nie kosiniakowe, to w skrajnych przypadkach młodzi rodzice byliby pozbawieni środków do życia przez cały okres sprawowania opieki nad niemowlakiem. Oczywiście w wyjątkowo trudnych sytuacjach warto spróbować podreperować domowy budżet, zwracając się do firm udzielających dodatkowego finansowania. W ten sposób można otrzymać zastrzyk gotówki, taki jak kredyt bez BIK czy pożyczka na 500 plus. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju pożyczki to krótkoterminowe rozwiązania. Zaciągnięte zobowiązania trzeba będzie przecież spłacić, a bez realnych, regularnych wpływów do domowego budżetu, kolejne kredyty mogą doprowadzić do nadmiernego wzrostu zadłużenia. Jeśli popadniesz w spiralę długów, z dużym prawdopodobieństwem sprawa znajdzie swój finał u komornika. Wówczas Twoja sytuacja finansowa ulegnie dramatycznemu pogorszeniu, a Ty będziesz zastanawiał się, ile komornik może zabrać z pensji, czy ma prawo zająć Twoje konto bankowe i co zrobić, żeby jak najszybciej zakończyć toczące się wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne.
Tego typu sytuacji można uniknąć. Przede wszystkim warto sprawdzić, na jakie formy wsparcia finansowego ze strony Państwa możesz liczyć. Jedną z nich jest oczywiście kosiniakowe.
Kosiniakowe – dla kogo jest przeznaczone?
Jak już zostało wspomniane, kosiniakowe to forma wsparcia dla rodziców, którym nie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej wtedy, kiedy matka dziecka jest studentką, osobą bezrobotną lub pracuje na umowie o dzieło.
Kosiniakowe – komu przysługuje?
Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych, kosiniakowe przysługuje:
- matce lub w wyjątkowych sytuacjach ojcu dziecka (np. w przypadku śmierci matki lub gdy matka porzuciła dziecko);
- opiekunowi faktycznemu dziecka, jeśli objął opieką dziecko, które nie ukończyło 7 roku życia (w niektórych przypadkach – 10 roku życia);
- rodzinie zastępczej, jeśli objęła opieką dziecko, które nie ukończyło 7 roku życia (w niektórych przypadkach – 10 roku życia);
- rodzicowi adopcyjnemu, jeśli przysposobił dziecko, które nie ukończyło 7 roku życia (w niektórych przypadkach – 10 roku życia).
Kosiniakowe – warunki przyznania świadczenia
Kosiniakowe 2023 jest udzielane na takich samych zasadach, jakie obowiązywały w minionym roku. Oznacza to, że otrzymanie świadczenia rodzicielskiego zależy od spełnienia określonych w ustawie warunków. Przede wszystkim jego wypłata zależna jest od pojawienia się na świecie dziecka. Świadczenie rodzicielskie przysługuje wówczas:
- matce – od dnia porodu;
- rodzinie zastępczej – od dnia objęcia dziecka opieką;
- rodzicowi adopcyjnemu – od dnia przysposobienia dziecka.
Warto również wiedzieć, na jaki okres i w jakiej wysokości przyznawane jest kosiniakowe. Kwota świadczenia rodzicielskiego wynosi 1000 zł netto miesięcznie. Standardowo kosiniakowe przysługuje przez 52 tygodnie. Trzeba jednak podkreślić, że okres wypłat ulega wydłużeniu w przypadku urodzenia (objęcia opieką, zaadoptowania) więcej niż jednego dziecka. Warto przy tym podkreślić, że kwota kosiniakowego nie ulega zwiększeniu. Oznacza to, że w przypadku urodzenia (objęcia opieką, zaadoptowania) bliźniaków lub trojaczków, będziesz nadal dostawać 1000 zł miesięcznie, ale przez dłuższy czas (odpowiednio – przez 65 lub 67 tygodni).
Jak i gdzie złożyć wniosek o kosiniakowe?
Chcesz otrzymać świadczenie rodzicielskie, ale nie wiesz gdzie i w jakiej formie złożyć wniosek o jego przyznanie? Nie martw się, cała procedura jest naprawdę prosta
Kosiniakowe wniosek
Przede wszystkim warto wiedzieć, że wniosek możesz złożyć w dowolnej formie, tj. możesz złożyć go we właściwym MOPSie lub formie elektronicznej. Co więcej, nie musisz zastanawiać się, co powinien zawierać wniosek – gotowy do wydrukowania formularz wniosku o przyznanie kosiniakowego, możesz pobrać na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Kosiniakowe – wniosek składany w MOPS
Formularz wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego znajdziesz również w każdej placówce MOPS. W placówce właściwej ze względu na miejsce zamieszkania możesz również wypełnić i złożyć wniosek o kosiniakowe.
Kosiniakowe – wniosek online
Znacznym ułatwieniem dla młodych mam (i ojców) jest możliwość składania wniosku o przyznanie prawa do świadczenia rodzicielskiego online. Co trzeba zrobić, żeby złożyć wniosek o kosiniakowe w formie elektronicznej? Musisz mieć certyfikowany podpis elektroniczny lub posiadać bezpłatny profil zaufany w portalu Emp@tia. W założeniu profilu zaufanego pomoże Ci Twój bank – sprawdź, czy możesz skorzystać z takiego rozwiązania.
Kosiniakowe to forma wsparcia, która ułatwia młodym rodzicom odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Pozwala skupić się na opiece nad niemowlakiem, bez obaw, że zostanie się bez jakichkolwiek środków do życia.
od czterech lat zajmuje sie szesciorgiem dziecmi ,niemam zasilku rodzinnego ani zlotowki ..teraz urodzilam siudmego synka dalej powiedzieli mi ,ze ,pani sie nie nalerzy ,bo macie za durze dochody .aA TYM SAMYM KOSINIAKOWE NA URODZENIE SIUDMEGO DZIECKA ,TEZ PANI NIE DOSTANIE.RECE OPADAJA….PANIE KOSINIAK//.