Stale rosnące ceny paliw, prądu oraz żywności w Polsce są wynikiem szalejącej inflacji oraz skomplikowanej sytuacji jeśli chodzi o światową gospodarkę. Warto wiedzieć, że polski rząd przygotowuje stale nowe rozporządzenia oraz ustawy, które pozwalają na korzystanie z licznych programów pomocy w postaci dopłat np. do węgla lub energii elektrycznej. W tym przypadku na szczególną uwagę zasługuje kwestia dodatku węglowego. Sprawdź, gdzie można go złożyć i kiedy zrobić to najlepiej.
SPIS TREŚCI
- Dodatek węglowy 2022 – co to takiego?
- Od kiedy można składać wniosek o dodatek węglowy?
- Kto może skorzystać z dodatku węglowego 2022? Najważniejsze informacje
- Dodatek węglowy 2022 – co warto wiedzieć?
- Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy 3000 zł?
- Gdzie składać wniosek o dopłatę do węgla 2022?
- Piece węglowe w Polsce a dodatek węglowy
- Ile można dostać w ramach dodatku węglowego 2022?
- Czy warto korzystać z dodatku węglowego 2022?
Dodatek węglowy 2022 – co to takiego?
Dodatek węglowy 2022 to świadczenie, które opiewa na kwotę 3000 złotych. Chcesz wiedzieć, jak złożyć wniosek o dodatek węglowy online oraz czy to w ogóle możliwe? Wszystkiego, co niezbędne, dowiesz się z poniższego artykułu, ale najpierw przeczytaj czym właściwie jest ten program pomocy dla mieszkańców Polski. Rozporządzenie, które weszło w życie 17 sierpnia jasno określa nie tylko sposoby złożenia wniosku o dodatek węglowy, ale i szczegółowe warunki jego przyznawania.
Warto wiedzieć, że minimalna krajowa 2022 wciąż jest stosunkowo niska i nie odzwierciedla tego, w jaki sposób zmieniają się ceny towarów i usług w czasach rosnącej inflacji. Dodatek węglowy 2022 to pewna forma pomocy, na jaką zdecydował się rząd, aby nieco poprawić komfort życia wielu mieszkańców Polski. Dotyczy to szczególnie tych osób, które zostały dotknięte podwyżkami cen węgla, energii elektrycznej, a co za tym idzie ogrzewania w okresach zimowych. Zadajesz sobie pytanie – gdzie znajdę wzór wniosku o dodatek węglowy? Możesz go pobrać ze strony rządowej lub bezpośrednio z niżej umieszczonego załącznika z gotowym wzorem do uzupełnienia.
Od kiedy można składać wniosek o dodatek węglowy?
Już od 17 sierpnia 2022 roku każdy z mieszkańców Polski może składać wzór wniosku o dodatek węglowy 2022 PDF. Czas na dostarczenie kompletnego dokumentu z poprawnie uzupełnionymi danymi masz do 30 listopada bieżącego roku. Warto w tym przypadku nadmienić, że prezydent RP podpisał ustawę o wypłatę świadczenia w wysokości 3000 złotych dla każdego gospodarstwa domowego, które ogrzewa nieruchomość węglem kamiennym. Aktualny wniosek o dodatek węglowy 2022 PDF pobierzesz wygodnie przez internet ze strony rządowej, ale nie tylko.
Kto może skorzystać z dodatku węglowego 2022? Najważniejsze informacje
Obecnie jeszcze nie każda z uprawnionych osób do pobrania dodatku węglowego w kwocie 3000 złotych wie, gdzie składa się wniosek. O dodatek węglowy możesz ubiegać się jeśli spalasz węgiel w kotle, kominku, kozie lub ogrzewaczu powietrza w swojej nieruchomości. Pamiętaj, że urządzenie musi być zasilane w 100% węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, który zawiera w sobie minimum 85% węgla kamiennego.
Warto dodać, że obecnie przyjęty przez prezydenta RP program dodatku węglowego w 2022 roku nie ma żadnego kryterium dochodowego. Oznacza to, że nie musisz wiedzieć ani tego, jakie kryterium dochodowe MOPS 2022 obowiązuje aktualnie ani tego, jaką wypłatę na rękę otrzymasz w ramach umowy na 3100 brutto. Ile to netto? Obecnie to nieważne, gdyż kryteria dochodowe nie wliczają się w warunki przyznawania dopłaty do zakupu węgla na kwotę 3000 złotych dla każdego gospodarstwa domowego w Polsce.
Zapamiętaj, że gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, mogą jak najbardziej ubiegać się o dopłatę do zakupu węgla. Jeśli jeden z mieszkańców złoży już wniosek o przyznanie dopłaty, kolejny już jej nie otrzyma, gdyż ta przysługuje tylko raz na jedno gospodarstwo domowe. Tego typu dopłata ma na celu wspomóc najuboższe gospodarstwa w pokryciu kosztów ogrzewania nieruchomości, które stale rosną w wyniku podwyżek cen energii elektrycznej oraz kosztów materiału opałowego.
Dodatek węglowy 2022 – co warto wiedzieć?
Nie wiesz jeszcze, jak złożyć wniosek o dodatek węglowy przez internet? Wbrew pozorom to bardzo proste. Wystarczy, że masz konto w serwisie ePUAP lub udasz się do urzędu wybranego dla Twojego miejsca zamieszkania. Istotną informacją jest to, że na wypłatę świadczenia w postaci dodatku węglowego w tym roku rząd przeznaczył pulę ponad 11,5 mln złotych. To stosunkowo dużo, biorąc pod uwagę ogólną liczbę gospodarstw domowych uprawnionych do pobierania takiego świadczenia.
Wnioski o dodatek węglowy 2022 można składać maksymalnie do 30 listopada 2022 roku. Zrobisz to osobiście lub przez internet – w zależności od tego, jakie są Twoje możliwości oraz preferencje kontaktu z urzędem. Gmina lub miasto ma obowiązek wypłacić świadczenie w terminie 30 dni od czasu złożenia wniosku. Oznacza to, że pierwsze osoby, które wiedzą już, jak złożyć wniosek o dodatek węglowy przez ePUAP otrzymają pieniądze już we wrześniu. Warto wspomnieć też o kilku innych istotnych kwestiach, które wyróżniają ten program rządowy spośród innych. W tym przypadku pieniądze otrzymane w ramach pomocy rządowej nie podlegają egzekucji i są w 100% zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dzięki temu nie musisz uwzględniać kwoty dodatku w ramach rozliczenia osiągniętego dochodu na dany rok podatkowy.
Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy 3000 zł?
Zastanawiasz się, jak złożyć wniosek o dodatek węglowy 3000 zł? Mimo ogromnego napływu informacji, warto wiedzieć, że taka procedura jest dość prosta. Wystarczy, że masz dostęp do swojego konta ePUAP lub pobierzesz gotowy wzór wniosku z internetu w formacie PDF. Wiedząc już jak złożyć wniosek węglowy w Urzędzie Miasta, musisz też sprawdzić, jakie dane powinny być w nim zawarte, a mianowicie:
- organ, do którego kierowany jest wniosek,
- imiona i nazwiska wnioskodawcy,
- PESEL,
- obywatelstwo,
- numer i seria dowodu tożsamości,
- adres zamieszkania, zameldowania, korespondencyjny,
- numer rachunku bankowego do wypłaty świadczenia,
- dane osobowe osób zaliczających się do jednego gospodarstwa domowego.
Warto też dodać, że wnioskując o dodatek węglowy online (jak złożyć) jako wnioskodawca musisz też podać główne źródło ogrzewania. Warunkiem przyznania dopłaty jest posiadanie źródła cieplnego zasilanego węglem kamiennym w co najmniej 85%. Zapamiętaj, że wszelkie informacje, jakie podasz we wniosku o dodatek węglowy 2022 muszą być prawdziwe. W przeciwnym razie narażasz się na nieprzyjemności prawne oraz odpowiedzialność karną za składanie fałszywych zeznań. Uwaga! Kara za złożenie nieprawdziwych informacji we wniosku wynosi nawet kilka tysięcy złotych!
Co istotne, sama wiedza na temat tego, jak złożyć wniosek o dodatek węglowy krok po kroku może być niewystarczająca. Do pozytywnego rozpatrzenia wniosku musisz uzyskać wpis lub zgłosić swoje źródło ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków CEEB.
Procedura składania wniosku o dodatek węglowy jest prosta. Uzupełnij poprawnie formularz podając swoje dane osobowe, źródło ogrzewania oraz informacje o pozostałych lokatorach w nieruchomości. Do złożenia wniosku nie potrzebujesz żadnej dodatkowej dokumentacji, oprócz aktualnego dowodu tożsamości. Pamiętaj, że sam wzór wniosku jest jednolity dla całej Polski.
Gdzie składać wniosek o dopłatę do węgla 2022?
Urzędy miasta, gmin oraz ich przedstawiciele mają obowiązek zapoznać się ze złożonymi wnioskami o dodatek węglowy 2022 i dokonać wypłaty świadczenia w razie poprawnej weryfikacji. Chcesz wiedzieć, jakie dokumenty trzeba wypełnić, aby złożyć wniosek o dodatek węglowy? W tym przypadku potrzebujesz jedynie wniosku w formacie PDF, który prześlesz do urzędu pocztą, doręczysz osobiście lub oddasz w formacie elektronicznym przez profil ePUAP. Procedura wnioskowania jest znacznie łatwiejsza, aniżeli ta, na mocy której przyznawane są świadczenia pielęgnacyjne oraz inne programy pomocowe.
Zgodnie ze wzorem wniosku o wypłatę należnego świadczenia węglowego, we wniosku musisz podać zawsze prawdziwe i dokładne dane. W przeciwnym razie burmistrz, wójt lub prezydent miasta nie będzie w stanie pozytywnie rozpatrzyć złożonej dokumentacji.
Piece węglowe w Polsce a dodatek węglowy
Ministerstwo w Polsce zaznacza, że według najnowszych danych ponad 40% gospodarstw w Polsce wciąż ogrzewa swoje nieruchomości piecami węglowymi. To sprawia, że koszty ogrzewania w miesiącach zimowych będą tego roku naprawdę spore, dlatego stanowczym krokiem było wdrożenie dodatku węglowego 2022. To szansa na realne zmniejszenie wydatków dla wielu rodzin w Polsce. Całkowite zwolnienie dodatku węglowego z opodatkowania dochodowego oraz zajęć komorniczych pozwoli na wykorzystanie otrzymanych środków na cele mieszkaniowe np. na zakup węgla opałowego, który jest obecnie coraz droższy.
Ile można dostać w ramach dodatku węglowego 2022?
Dodatek węglowy 2022 to pomoc rządowa dla wszystkich mieszkańców kraju, którzy ogrzewają swoje domu piecami wykorzystującymi węgiel kamienny lub jego pochodne zawierające minimum 85% tego surowca. Kwota 3000 złotych przyznawana jest każdemu, kto spełnia tylko kryteria odnoszące się do źródła ogrzewania nieruchomości oraz wpisu do ewidencji. Kwota dodatku wynosząca 3000 złotych pozwoli na zakup wystarczającej ilości węgla, który zostanie spalony w okresie grzewczym w każdym gospodarstwie domowym.
Pamiętaj o tym, aby trzymać się ustawowych terminów na składanie potrzebnych wniosków. W przeciwnym razie dodatek węglowy 2022 nie zostanie wypłacony i nie będzie już możliwości ponownego ubiegania się o takową pomoc. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków musi mieć wcześniej wiedzę o tym, że korzystasz z ogrzewania np. piecem na węgiel kamienny lub pellet. W przeciwnym razie Twój wniosek o dopłatę do węgla zostanie odrzucony, a Ty nie otrzymasz ani złotówki dofinansowania.
Czy warto korzystać z dodatku węglowego 2022?
Jest wiele powodów, dla jakich warto skorzystać z dodatku węglowego przyznawanego w ramach ustawy podpisanej przez prezydenta 17 sierpnia 2022 roku. To przede wszystkim szansa na ograniczenie wydatków gospodarstwa domowego w zakresie ogrzewania nieruchomości oraz zakupu paliwa niezbędnego do uruchomienia pieca na węgiel kamienny, pellet lub jakikolwiek inny materiał grzewczy pochodzenia węgla kamiennego.
W kwestii podsumowania – taka forma pomocy zaproponowana przez rząd jest dobrym posunięciem, które nieco ograniczy wydatki wielu gospodarstw domowych w Polsce w okresie grzewczym na rok 2022. Zredukuje to także i tak już mocno widoczne skutki inflacji oraz problemów z dostępnością niektórych towarów na rynku. Jeśli tylko wiesz, że spełniasz podstawowe warunki dopłaty do węgla, koniecznie złóż stosowny wniosek do swojego urzędu miasta lub gminy. Otrzymując dodatkowe pieniądze na zakup paliwa opałowego w postaci węgla kamiennego i jego pochodnych, znacznie ograniczysz swoje domowe wydatki na ogrzewanie. Pamiętaj, że kwota dodatku węglowego 2022 jest bezzwrotna, nieopodatkowana oraz niepodlegająca zajęciom komorniczym. Oznacza to, że 3000 złotych, które otrzymasz po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku możesz wydać w całości na zakup węgla kamiennego potrzebnego do ogrzewania nieruchomości nawet przez cały czas trwania sezony grzewczego i srogich zim. Wystarczy, że pobierzesz gotowy wzór wniosku, podasz swoje dane i prześlesz go do urzędu zajmującego się takimi sprawami.