jak korzystać z karty prepaid?We współczesnych czasach, gdy stale mamy do czynienia z rosnącymi wydatkami, szukamy opcji umożliwiających stabilizację naszych finansów. Jedną z najpopularniejszych, z których korzysta wiele klientów banków, jest karta prepaid. Co to takiego? Jest to, inaczej mówiąc, karta przedpłacona, dzięki której możemy swobodniej zarządzać naszymi bieżącymi wydatkami. Chcąc nieco usprawnić kontrolę codziennych opłat, z którymi się zmagamy, warto sprawdzić, co to jest karta przedpłacona (prepaid), jakie banki oferują takie rozwiązanie i jak kupić kartę prepaid?

Karta prepaid – co to i na czym dokładnie polega?

Karta bankowa prepaid to opcja, z której chętnie korzystają nie tylko klienci banków, chcący łatwo zarządzać wydatkami. Często jest również wykorzystywana jako premia udzielana przez szefów swoim pracownikom. Z taką też formą spotykamy się najczęściej, otrzymując dodatkową kartę bankową, zasiloną środkami, która umożliwia nam dokonywanie płatności. 

Co to jest karta przedpłacona (prepaid)? To nic innego, jak plastikowa karta, która umożliwia opłacanie różnych wydatków z wykorzystaniem środków do niej przypisanych. Jej działanie opiera się o takie same mechanizmy jak w przypadku klasycznej karty bankowej. Również w sytuacji wykupienia karty prepaid, banki uruchamiają odrębny rachunek bankowy, do którego jest przypięta. Podstawową różnicą jest fakt, że z bankowości nie możemy zlecać przelewów, ani zakładać lokat czy osobnych kont oszczędnościowych, gdyż otwarty rachunek jest czysto techniczny. Coraz częściej wybieraną opcją jest także wirtualna karta prepaid, za pomocą której korzystamy z płatności internetowych. Jedną z najpopularniejszych kart jest ta oferowana przez serwis online Twisto. Może być to karta wielowalutowa, wady i zalety takiego rozwiązania w porównaniu np. do przewalutowania bankowego, znacznie się różnią. Często okazuje się ona o wiele korzystniejszą opcją ze względu na lepsze kursy i niższe prowizje.

Czy karty prepaid są anonimowe?

Klienci banków często zadają sobie pytanie, czy karty prepaid są anonimowe. Niegdyś takie karty musiały być spersonalizowane, jednak obecnie coraz więcej banków decyduje się na umieszczenie w ofercie alternatywy. Aktualnie możemy założyć kartę prepaid anonimowo, a umożliwia to nam utworzenie konta przypisanego wyłącznie do konkretnej karty, nie zaś użytkownika. Jest to więc karta prepaid anonimowa, która nie zawiera naszych danych osobowych.

Czy kartę przedpłaconą założę bez umowy?

Karta prepaid (przedpłacona) to rozwiązanie, z którego skorzystamy bez podpisania umowy. Jest to świetny sposób na zachowanie pełnej anonimowości naszych bieżących wydatków. Warto wspomnieć, że coraz więcej banków umożliwia założenie różnego rodzaju kart przez internet bez wizyt w placówce i ręcznego podpisywania dokumentów. Tego typu kartę możemy zamówić przez internet, aktywować w domu i posługiwać się nią za pomocą płatności zbliżeniowych czy PIN-u. Karta umożliwia też przypięcie do aplikacji w telefonie, np. Curve Pay NFC, Apple Pay czy Google Pay. 

Jakie są rodzaje kart przedpłaconych?

Jak wyżej wspomniano, na rynku bankowym mamy do czynienia z różnego rodzaju kartami prepaid. Mogą to być np. karty prezentowe, które są wręczane pracownikom w formie premii. Często możemy używać ich do płatności w konkretnych sklepach lub lokalach usługowych. Działają one na podobnej zasadzie, jak vouchery na ustaloną kwotę. Są doładowane konkretną sumą, którą możemy wykorzystać.

W ofertach banków dostępne są również karty przedpłacone kredytowe, których zasady działania są niezwykle podobne do pożyczek, czy też karty walutowe. Te ostatnie służą nam do dokonywania transakcji płatniczych w obcej walucie. Dodatkowo, jedną z najpopularniejszych jest wirtualna karta prepaid. Jest to odpowiednik klasycznej karty plastikowej, wykorzystujemy ją do dokonywania transakcji internetowych. Jest to środek płatniczy, który możemy podpiąć do telefonu i opłacać z jego pomocą zamówienia anonimowo. 

Ciekawym rozwiązaniem są także karty paliwowe prepaid w formie karty na okaziciela. Są one często wybierane przez szefów firm wyrabiających je dla pracowników np. w celach służbowych. Wówczas zgromadzone (doładowane) na nich środki mogą przeznaczać na tankowanie firmowych aut w podróży biznesowej. Często taka forma stanowi też finansowanie dojazdów do siedziby. 

Jak kupić kartę prepaid?

Niegdyś kupienie karty prepaid było możliwe jedynie podczas osobistej wizyty w placówce finansowej. Bowiem musieliśmy udać się do oddziału, wypełnić pisemnie wniosek i okazać dowód tożsamości w celu potwierdzenia danych. Obecnie nadal wiele banków wymaga stawienia się w punkcie i złożenia wniosku stacjonarnie, jednak w instytucjach pozabankowych założymy taką kartę w pełni online. 

Pamiętajmy, że musimy spełnić konkretne warunki, aby kupić kartę prepaid. Są to:

— Pełnoletność. Dostępne są karty przedpłacone dla osób po 13 roku życia, jednak muszą być one założone przez rodzica. Są to wówczas karty prepaid na okaziciela. Osoba, która ma się posługiwać takową kartą, musi znać wyłącznie kod PIN do niej przypisany. 

— Wypełnienie wniosku. Nadal niezbędne jest dopełnienie niezbędnych formalności, m.in. złożenie wniosku o wydanie karty prepaid. W niektórych firmach możemy przejść przez wszystkie etapy online. 

Jakie banki oferują prepaid?

  1. Karty prepaid mBank — Bank przygotował specjalną ofertę skierowaną dla przedsiębiorców, np. szefów firm, chcących wyrobić kartę przedpłaconą swoim pracownikom. Możemy wyrobić ją w klasycznej formie jako karta plastikowa, jednak dostępna jest też wirtualna karta prepaid. Obie te opcje klienci mogą wykorzystywać np. na wydatki związane ze spotkaniami służbowymi, wyjazdami biznesowymi, czy też na cele dotyczące akcji promocyjnych działalności. W mBanku dostępne są karta prepaid Visa i Mastercard. 
  2. Karta prepaid PKO — Karta płatnicza prepaid w PKO Banku Polskim jest dostępna jako karta debetowa, skierowana zwłaszcza dla pracowników i szefów firm. Karta prepaid PKO umożliwia zarządzanie wydatkami związanymi z delegacjami czy podróżami biznesowymi. Każda dokonana transakcja wymaga autoryzacji, dzięki czemu unikniemy ryzyka przekroczenia ustalonego limitu. Bank informuje również, że możliwe jest szybkie zastrzeżenie i blokada karty płatniczej prepaid, co sprawdza się w przypadku kradzieży lub zgubienia plastiku. 
  3. Karty Prepaid Santander — Obecnie Santander Bank Polska nie posiada w ofercie karty przedpłaconej. Jako alternatywną opcję możemy wybrać kartę kredytową. 
  4. Karta prepaid ING — Karta płatnicza prepaid jest dostępna w ofercie ING zarówno dla dorosłych, jak też dla dzieci, które ukończyły 13 rok życia. W drugim przypadku mogą założyć ją rodzice, udostępniając dziecku kod PIN, który wystarczy, aby mogło ono sprawnie posługiwać się finansami. Karta prepaid ING to opcja, którą wygodnie doładujemy na kilka sposobów: korzystając z aplikacji Moje ING, wykonując przelew, czy też udając się do wpłatomatu.
  5. Karta prepaid Millenium — Kartę przedpłaconą w Millennium możemy wyrobić w formie plastikowej lub skorzystać z opcji, jaką jest wirtualna karta prepaid. Tego typu rozwiązanie wykorzystujemy na dowolne wydatki, płacąc zbliżeniowo zarówno w Polsce, jak i za granicą. Umożliwia nam także dokonywanie płatności internetowych, i wypłacanie gotówki w bankomatach. 
  6. Karta Prepaid Citi Handlowy — W ofercie banku Citi Handlowy znajdziemy kartę przedpłaconą Mastercard, dostępna jest również karta prepaid Visa. Ważna jest kwestia, że chcąc wykupić taką kartę, nie musimy nawet zakładać rachunku w banku. Opcja jest dostępna zarówno dla klientów prywatnych, jak też dla przedsiębiorców. 
  7. SGB karta prepaid — Spółdzielcza Grupa Bankowa, podobnie jak inne banki, przygotowała specjalną ofertę dla klientów biznesowych. Karta płatnicza prepaid dostępna w ofercie umożliwia dokonywanie transakcji gotówkowych i bezgotówkowych, a także wypłatę pieniędzy z bankomatów. 

Karta płatnicza prepaid w innych firmach 

Kartę przedpłaconą założymy nie tylko w bankach, ale jest ona dostępna także na rynku pozabankowym. Oferują ją także rozmaite firmy, sieci sklepów i wiele innych. Są to przykładowo:

— Revolut;

— Orange (do wykorzystania na rozmowy i SMS-y);

— Biedronka (do wykorzystania na zakupy w sklepach sieci);

— Sodexo — Umożliwia dokonywania płatności w sklepach, lokalach usługowych, gastronomicznych i kulturalnych niemalże na całym świecie);

— Google Play — Środki zgromadzone na karcie możemy przeznaczyć na zakup aplikacji za pośrednictwem Google Play. 

— Xbox — Karta płatnicza prepaid pozwala na wydanie doładowanych środków na zakup gier i aplikacji na konsole Xbox. 

— PS4 — Z jej pomocą opłacimy zakup nowych wersji gier, dodatków i aplikacji na konsole PlayStation. 

Jak korzystać z karty prepaid?

Karta przedpłacona działa w taki sam sposób jak klasyczna karta płatnicza (debetowa) lub kredytowa, których używamy na co dzień do dokonywania płatności. Umożliwia nam ona pokrycie codziennych wydatków, związanych z zakupami w sklepach spożywczych, tankowaniem, opłacaniem noclegu, zakupem posiłku i wieloma innymi płatnościami. W większości firm możemy korzystać z niej zarówno w formie online (wirtualna karta prepaid), jak też płacić plastikową kartą. Płatności przebiegają tak samo, jak w przypadku wyżej wymienionych. Podstawową różnicą jest fakt, że nie korzystamy ze środków zgromadzonych na naszym rachunku, a wykorzystujemy limit, który później trzeba będzie spłacić. 

Jak korzystać z karty prepaid? Tak samo, jak w przypadku płacenia za zakupy klasyczną kartą debetową. Wystarczy zbliżyć plastik do terminala i zapłacić zbliżeniowo, czy też potwierdzić transakcję PIN-em. Wirtualna karta prepaid umożliwia zlecanie transakcji internetowych. Możemy dodać ją np. do portfela Apple Pay lub Google Pay. Jeśli korzystamy z zakupów internetowych, musimy znać numer karty przedpłaconej i kod zabezpieczający CVV/CVC. 

Jakie są wady i zalety karty prepaid?

Dla większości najważniejszą kwestią dotyczącą karty prepaid jest jak najniższy wydatek. Z tego też powodu zazwyczaj przeglądając oferty, szukamy takiej opcji, która nie będzie generować zbyt wysokich kosztów miesięcznych. Z kolei, jeśli chodzi o opłaty wstępne, tzn. za wydanie karty, w większości banków nie są one zbyt wysokie. Zazwyczaj musimy zapłacić około 20 zł za wyrobienie prepaid w formie plastikowej. 

Kolejną zaletą karty prepaid jest anonimowość i bezpieczeństwo, czyli elementy, które są bardzo istotne dla dużej liczby konsumentów. Po pierwsze, wyrabiając taką kartę, nie udostępniamy naszych danych osobowych, np. zakładając klasyczny rachunek. Dodatkowo, cały mechanizm działania takiej opcji opiera się o wielokrotnie doładowywanie karty. Daje to zdecydowanie większe bezpieczeństwo w przypadku kradzieży karty, czy też jej zgubienia. Nie musimy wówczas bać się utraty naszych wszystkich oszczędności, które zgromadziliśmy na karcie, jak często bywa w przypadku klasycznej karty debetowej. 

Karta płatnicza prepaid to także doskonała opcja dla rodziców, chcących wprowadzić dziecko w świat finansów. Wiele banków umożliwia wyrobienie takiej karty już 13-latkowi, co świetnie pomaga w nauce zarządzania pieniędzmi i kontrolowania bieżących wydatków. Nie musimy wówczas udostępniać dziecku gotówki i obawiać się o jej zgubienie. Tego typu karta nie stwarza także ryzyka, że wszystkie środki znikną w ciągu jednego dnia. Dziecko nie będzie mogło wydać ich jednorazowo, a transakcje będą autoryzowane. 

A jakie są wady kart przedpłaconych prepaid? Z pewnością możemy wymienić tutaj prowizje, pobierane przez niektóre firmy. Zdarza się, że korzystając z transakcji wielowalutowych, czy też klasycznych płatności bezgotówkowych, w konkretnych firmach będziemy musieli ponieść dodatkowy wydatek. Czasem też banki pobierają opłaty np. za wypłatę środków w formie gotówki z bankomatów. Dla niektórych wadą takiego rozwiązania jest opłata wstępna na poziomie 20-30 zł., którą uiszczamy przed wydaniem karty. 

Zalety karty prepaid:

— Wygoda i prostota użytkowania — Korzystamy tak samo jak w przypadku klasycznej karty. Zbliżamy ją do terminala i potwierdzamy transakcję PIN-em. 

— Bezpieczeństwo — Do karty nie są przypisane nasze dane osobowe. Dodatkowo, w przypadku kradzieży lub zgubienia plastiku, nie tracimy wszystkich naszych środków. 

— Karta przedpłacona na okaziciela — Możemy wyrobić ją innej osobie, np. pracownikowi na cele służbowe, czy też dziecku, by kontrolować jego wydatki i wprowadzić w świat bankowości.

Wady kart przedpłaconych:

— Koszt początkowy za wydanie karty — Większość banków i firm pobiera niewielką opłatę, jednak wyrobienie karty może wiązać się z kosztem rzędu 20-30 zł. 

— Dodatkowe prowizje — Wyższe wydatki za przewalutowanie środków lub wypłatę gotówki z bankomatów.

5/5 - (1 oddanych głosów)