Karta wielowalutowa to opcja dostępna w polskich bankach, która umożliwia nam uniknięcie wysokich opłat za przewalutowanie środków. Z pewnością każdy z nas obawia się sytuacji, gdy wyjedzie na upragniony urlop do obcego kraju i będzie musiał opłacać transakcje kartą bankową. Wówczas, korzystając z klasycznej karty płatniczej, musimy liczyć się z ponoszeniem dodatkowych kosztów, które mogą znacznie obciążyć nasz budżet. Na szczęście banki wprowadziły alternatywne rozwiązanie, dzięki któremu nie przepłacamy na transakcje w obcej walucie. Karta wielowalutowa może być połączona nawet z kilkoma rachunkami bankowymi i obsługuje płatności w takich walutach jak euro, dolar, funt. Sprawdźmy, jak dokładnie działa taki produkt bankowy, kto może z niego skorzystać i jakie oferty przedstawiają banki. 

Alior - konto walutowe
WalutaUSD, EUR, GBP i inne
Wymagane konto? NIE
Bankomaty za granicą 5 zł
Ocena10/10
mBank - konto walutowe
WalutaEUR, USD + 9 innych
Wymagane konto? NIE
Bankomaty za granicą0 zł
Ocena9/10

Inne konta

Millennium konto 360
Prowadzenie konta 0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 5 zł
Ocena10/10
BNP Paribas konto
Prowadzenie konta0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 5 zł
Ocena9/10
Santander konta
Prowadzenie konta 0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 5 zł
Ocena9/10
Mbank konto
Prowadzenie konta0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 2,5 zł
Ocena9/10
PKO konto
Prowadzenie konta0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł
Ocena8/10
Pekao konto
Prowadzenie konta 0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0zł / od 5 zł
Ocena8/10
Alior Bank konto
Prowadzenie konta 0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 2,5 zł
Ocena7/10
VeloBank konto
Prowadzenie konta 0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / od 5 zł
Ocena7/10
Credit Agricole
Prowadzenie konta 0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 6 zł
Ocena8/10
ING
Prowadzenie konta0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 5 zł
Ocena8/10

Jak działa karta wielowalutowa? 

Karty wielowalutowe to nic innego jak karty debetowe, dzięki którym możemy wykonywać transakcje nie tylko w walucie PLN, ale również w walutach obcych jak euro, dolar USD, czy też funt szterling. Najważniejszym faktem, przemawiającym za skorzystaniem z takiej opcji, jest brak jakichkolwiek opłat z przewalutowanie środków. To swoista alternatywa dla klasycznych kart, które wymagają od nas ponoszenia dodatkowych kosztów za płatności zagraniczne. Jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które często podróżują i chcą ograniczyć wydatki podczas wyjazdów do obcych krajów. Często korzystają z niej także klienci robiący zakupy przez internet w zagranicznych sklepach.

Zasada działania karty wielowalutowej jest podobna jak w przypadku opłacania transakcji klasyczną kartą bankową. Najważniejszą różnicą jest jednak brak jakichkolwiek opłat za przewalutowanie środków. Kiedy płacimy np. za zakupy w walucie PLN, pieniądze są pobierane z konta osobistego. Z kolei w przypadku opłacania kosztów podczas wyjazdów lub zakupów online w zagranicznych sklepach, korzystamy ze środków zgromadzonych na koncie walutowym. Musimy więc posiadać rachunek walutowy, dzięki któremu wszelkie transakcje będą całkowicie bezpłatne. Aktualnie dużą popularnością cieszy się konto walutowe ING. 

Karta wielowalutowa – wady i zalety 

ZALETY

  • Brak opłat za przewalutowanie środków

  • Możliwość płacenia zarówno w polskich złotych, jak też w innych walutach

  • Dostępne płatności zbliżeniowe

  • W niektórych bankach wydanie karty jest całkowicie bezpłatne

  • Konto walutowe i wielowalutowa karta to korzystniejsza opcja niż lokata

  • Możliwość wypłacania gotówki z bankomatów za granicą

WADY

  • Konieczność założenia konta walutowego

  • Większość banków umożliwia przewalutowanie środków za darmo tylko w najpopularniejszych walutach: euro, dolar, funt

  • W przypadku wykorzystania środków z konta walutowego, bank pobiera pieniądze zgromadzone na koncie osobistym. Wzrasta koszt przewalutowania

  • Koszty obsługi karty

najlepsza karta wielowalutowaKarty wielowalutowe – przegląd banków 

Z pewnością, jeśli sporo podróżujemy lub kupujemy w zagranicznych sklepach, chcemy skorzystać z najkorzystniejszej oferty konta i karty wielowalutowej. Wówczas warto sprawdzić listę aktualnych propozycji banków i porównać wszelkie warunki. Dzięki temu dowiemy się, ile będą wynosić wszelkie koszty, a także unikniemy niepotrzebnych opłat. Pamiętajmy, że najlepsza karta wielowalutowa to taka, która nie będzie wymagała od nas opłacania dodatkowych wysokich prowizji. Jedną z najpopularniejszych propozycji jest konto walutowe millennium z atrakcyjnymi zniżkami dla nowych klientów. 

Karta wielowalutowa mBank 

mBank umożliwia wyrobienie karty wielowalutowej Mastercard Debit PayPass lub Visa Electron payWave. Za jej pośrednictwem możemy opłacać transakcje z przewalutowaniem środków na takie waluty jak: PLN, EUR, USD, CZK, GBP, JPY, CHF, NOK, HUF, HRK, SEK. Koszt wydania karty wielowalutowej to 0 zł, jednak za obsługę musimy zapłacić 7 zł miesięcznie. Możemy uniknąć opłaty wykonując co miesiąc transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 350 zł. W mBanku konto walutowe jest prowadzone za darmo, nie płacimy również za wypłatę gotówki w bankomatach zagranicznych. Za płatności w pozostałych walutach niż wyżej wymienione bank pobiera prowizję na poziomie 3,5% przy karcie Visa oraz 0,5% dla karty Mastercard. 

Karta wielowalutowa Alior 

Alior Bank proponuje wyrobienie karty wielowalutowej Debit Mastercard Zbliżeniowa, która umożliwia bezpłatne przewalutowanie środków w takich walutach jak PLN, EUR, USD  i GBP. Opłata za wydanie karty to 0 zł, jednak musimy uiścić opłatę 5 zł miesięcznie za obsługę. Aby uniknąć kosztu, wystarczy co miesiąc wykonywać transakcje bezgotówkowego na min. kwotę 300 zł. Dodatkowo, w Alior Banku nie płacimy za prowadzenie konta walutowego. Konieczne jest jednak ponoszenie prowizji za wypłaty gotówki w bankomatach zagranicznych: 2,50 zł w strefie EOG, 5 zł w pozostałych bankomatach. Darmowe wypłaty są możliwe w ramach Konta Jakże Osobistego. 

Karta wielowalutowa PKO 

W PKO Banku Polskim wyrabiamy kartę wielowalutową PKO Ekspres za 0 zł. Za jej pośrednictwem możliwe jest przewalutowanie środków na takie waluty jak: PLN, EUR, USD, GBP, CZK, CHF, DKK, SEK, NOK, HRK, HUF. Bank pobiera miesięczną opłatę za obsługę karty w wysokości 10 zł, jednak można jej uniknąć wykonując min. 5 transakcji bezgotówkowych. Opłata za prowadzenie konta walutowego wynosi 0 zł, jeśli do rachunku jest podpięta karta wielowalutowa lub klient posiada rachunek ZŁOTE KONTO PLATINUM. Standardowa opłata wynosi 6,90 zł. Za płatności w innych walutach niż powyższe bank pobiera opłatę według kursów stosowanych w dniu ich przetworzenia oraz nalicza opłatę w wysokości 3,5% (Karta Visa) lub 0% prowizji (Karta Mastercard). 

Karta wielowalutowa PEKAO 

Bank pekao umożliwia wydanie karty rewolucyjnej Debit FX** za 0 zł, za pośrednictwem której przewalutujemy środki w takich walutach jak: PLN, EUR, USD, GBP, CHF. Opłata za obsługę karty wynosi 3 zł miesięcznie, jednak możemy jej uniknąć, zapewniając wpływy w min. kwocie 500 zł na Konto Przekorzystne oraz dokonując min. 1 transakcji kartą bankową. Bank nie pobiera opłat za prowadzenie konta walutowego, jeśli klient posiada Konto Przekorzystne lub Eurokonto Premium. Standardowa opłata wynosi 0,99 (dla waluty EUR), 1,10 (dla waluty USD), 0,69 (dla waluty GBP), 1,39 (dla waluty CHF). Pobierana jest także opłata na poziomie 2,3% przy wypłatach z bankomatów zagranicznych, chyba że klient zapewni wpływ min. 500 zł miesięcznie na Konto Przekorzystne i wykona 1 transakcję płatniczą kartą. W przypadku wykorzystania środków z konta walutowego, karta pobiera pieniądze z polskiego konta osobistego w PLN i przewalutuje je po kursie Mastercard, wówczas bank nie pobiera żadnej prowizji. 

Karta wielowalutowa ING 

W ING Banku Śląskim założymy za 0 zł kartę wielowalutową Visa Zbliżeniowa, która obsługuje takie waluty jak: PLN, EUR, USD, GBP. Bank pobiera opłatę za obsługę karty na poziomie 7 zł miesięcznie, której możemy uniknąć, jeśli wykonamy transakcje bezgotówkowe na min. 300 zł. Prowadzenie konta walutowego w ING jest bezpłatne. Za wypłaty z bankomatów zagranicznych zapłacimy: 0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu w strefie EOG, 5 zł przy każdej kolejnej, 3% wypłacanej kwoty w pozostałych bankomatach. Przy transakcjach w innych walutach płatności są przeliczane według kursu Visa. 

Karta wielowalutowa Santander

W Santanderze wyrobimy wielowalutową Kartę Dopasowaną Mastercard lub Visa, za której wydanie nie płacimy ani grosza. Z kolei bank pobiera opłatę za obsługę karty w wysokości 8 zł miesięcznie, której możemy uniknąć wykonując 1 transakcję kartą i zapewniając wpływ środków na konto osobiste na min. 500 zł. Wielowalutowa karta w Santanderze obsługuje takie waluty jak: PLN, EUR, USD, GBP. Prowadzenie konta jest darmowe, jeśli saldo jest wyższe lub równe 20 jednostkom danej waluty. Standardowa opłata to 10 zł. Wypłaty z bankomatów zagranicznych: 5 zł przy walucie EUR, 10 zł przy pozostałych. 

Karta wielowalutowa Revolut 

Revolut umożliwia wykonywanie płatności za pomocą karty aż w 150 walutach. Wymiana środków odbywa się po kursie międzynarodowym. Wykonując płatności w obcych walutach w dni robocze, nie ponosimy żadnych kosztów. Z kolei w przypadku weekendów pobierana jest prowizja na poziomie 1% z powodu nieaktualizowania kursów rynkowych. Wypłaty z bankomatów są darmowe do kwoty 200 euro, 200 dolarów, 800 zł. Po przekroczeniu progu firma pobiera prowizję na poziomie 2% wypłaconej kwoty (min. 5 zł). Wymiany walut wykonamy bez prowizji w dni robocze do kwoty 5000 zł. Przy nadwyżce Revolut pobiera 1% prowizji, która zostaje również dolicza przy transakcjach w weekendy lub w przypadku wymiany walut spoza 24 podstawowych kursów. 

Karta wielowalutowa Millennium 

W banku Millennium możemy założyć konto walutowe i wyrobić kartę, która będzie obsługiwała tę samą walutę. Za wydanie karty nie płacimy ani grosza, podobnie za wykonywanie transakcji bezgotówkowych w danej walucie. Opłata za konto walutowe wynosi 0 zł, jeśli założymy je przez aplikację Millenet lub stanowi ono rachunek do obsługi pożyczki czy kredytu hipotecznego indeksowanego do waluty, dla której prowadzone jest konto. Konto obsługuje waluty: PLN, USD, EUR, GBP. Opłaty za wypłaty z bankomatów: 0-1,5 EUR w Polsce, 1,5-2 EUR za granicą. 

Karta wielowalutowa Credit Agricole 

Credit Agricole umożliwia wyrobienie wielowalutowej karty Visa TOUCH, Mastercard Debit Standard lub Visa Debit, za które nie ponosimy opłaty początkowej. Bank pobiera jednak 9 zł za obsługę karty, chyba że zapewnimy min. 1 transakcję bezgotówkową w miesiącu. Karta debetowa obsługuje takie waluty jak: PLN, EUR, USD, GBP. Credit Agricole nalicza opłatę w wysokości 2 zł za każde prowadzone konto walutowe. Za wypłaty z bankomatów musimy zapłacić 6 zł w strefie EOG lub 0 zł przy transakcji raz w miesiącu. W przypadku pozostałych bankomatów płacimy 12 zł. 

Karta wielowalutowa BNP Paribas

W BNP Paribas założymy za darmo kartę Mastercard Multiwalutową, obsługującą takie waluty jak: PLN, USD, EUR, GBP, CHF. Bank pobiera opłatę na poziomie 8 zł za obsługę karty (od posiadaczy Konta Otwartego na Ciebie) lub 5 zł (od posiadaczy Mojego Konta Premium). Za prowadzenie konta walutowego nie ponosimy żadnych opłat. Wypłaty z zagranicznych bankomatów są darmowe dla posiadaczy w.w kont przy walutach EUR w strefie EOG, w bankomatach grupy BNP I Global Alliance. W pozostałych bankomatach płacimy prowizję 3%, min. 8 zł. 

Stan powyższych danych na dzień 19 lipca 2021 roku.

5/5 - (1 oddanych głosów)