Kredyt obrotowy służy firmom, które muszą na bieżąco finansować działalność, a nie zawsze są w stanie utrzymać płynność finansową. Jest skierowany zwłaszcza do prowadzących działalności jednoosobowe oraz osób, które mają problem z terminowym ściąganiem swoich wierzytelności od kontrahentów. To bardzo dobre rozwiązanie również dla dużych przedsiębiorstw, które mają bardzo wysokie koszty utrzymania firmy. Sprawdźmy wady i zalety kredytu obrotowego oraz zasady jego udzielania.

AliorBank
Kwotado 3 000 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 20 minut
Ocena10/10
BNP
Kwotado 250 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 30 minut
Ocena9/10
NestBank
Kwotado 550 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 30 minut
Ocena9/10
Finiata
Kwotado 100 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 7 minut
Ocena9/10
Pekao kredyt dla firm
Kwotado 300 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjado 30 minut
Ocena9/10

kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy – co to jest?

Co to jest kredyt obrotowy? Takie zobowiązania polegają na otrzymywaniu jednorazowej pożyczki, której kapitał oraz odsetki spłacane są z każdą ratą. Może być to również odnawialna linia kredytowa, która po zakończeniu jednego okresu kredytowania automatycznie jest wznawiana. Jest prowadzona na bieżącym rachunku firmy, co jest bardzo wygodne dla przedsiębiorców, dlatego że mogą na bieżąco sprawdzać swoje finanse. Środki, jakie otrzymujemy od naszego banku, przeznaczone mogą być na spłatę bieżących i najpotrzebniejszych zobowiązań. Chodzi przede wszystkim o rachunki, faktury za towary, czy składki dla pracowników. Oczywiście taki kredyt ma swój limit ustalony w umowie, którą podpisujemy z bankiem. Jeśli spłacimy nasz kredyt, możemy znów skorzystać z przyznanego nam debetu. Jest on odblokowywany dopiero po zapłacie ostatniej raty wcześniejszego zobowiązania. Co ważne odsetki są pobierane od kwoty, którą faktycznie zużyliśmy na cele naszej firmy. Jeśli np. nasz debet jest ustawiony do 20 000 zł, a w danym miesiącu zużyliśmy tylko 5000 zł, to bank pobierze odsetki od 5000 zł, a nie od 20 000 zł. Pozwala to nam płynnie zarządzać naszymi firmowymi finansami. Okres kredytowania jest elastyczny i może wynosić od roku do 5 lat. Co ważne można zaciągnąć go zarówno w złotówkach, jak również z walutach obcych, np. w funtach. 

Co jest ważne przy kredycie obrotowym?

Kredyty obrotowe są głównie przeznaczone do firm z długim stażem, ale nie tylko. Z takiego rozwiązania mogą bez przeszkód korzystać również niewielkie firmy, w tym start-upy, które dopiero zaczynają swoją działalność. Trzeba pamiętać, że zarówno wysokość przyznanego kredytu, jak również jego koszt, są uzależnione od kondycji finansowej naszej firmy. Bank na pewno zapyta o nasze dochody miesięczne oraz wydatki związane np. z leasingiem maszyn, czy z opłatami dla pracowników. Taki kredyt często pozwala na zaistnienie na rynku, a także odpowiednie zareklamowanie naszych usług. Wszystkie warunki kredytowania są dostosowane do kapitału obrotowego firmy, ale również do czasu, w jakim nasze przedsięwzięcie zostanie zrealizowane. 

Kredyt obrotowy dla firm składa się z ze stawki WIBOR, a także ustalonej w umowie marży. Bank może podwyższyć lub obniżyć marżę pod kątem ryzyka związanego z danym przedsięwzięciem. 

Kredyt obrotowy dla firm może mieć doliczone dodatkowe koszty jak opłata za wcześniejszą spłatę kredytu, czy też za niewykorzystaną kwotę kredytu. Przy podpisywaniu umowy, ważne jest również sprawdzenie, ile wynosi okres karencji, zwłaszcza w momencie, kiedy firma ma spore problemy finansowe.  Kredyt obrotowy możemy również ubezpieczyć, ale kosztuje wtedy więcej, niż w przypadku kredytu bez polisy. Taki kredyt bez ubezpieczenia jest również trudniejszy do otrzymania. Jeśli mamy spore długi, warto wziąć pod uwagę kredyt dla  zadłużonych.

Wady i zalety kredytu obrotowego

Co przemawia za wzięciem kredytu obrotowego dla firm? Dobrą stroną takich kredytów jest ich odnawialność oraz bardzo duża elastyczność. Niektóre przedsiębiorstwa tylko dzięki takim kredytom są w stanie utrzymać swoją płynność finansową. Zanim dobierzemy odpowiedni kredyt, warto sprawdzić, jakie mamy opcje oraz jakie dodatkowe koszty poniesiemy względem takiego produktu finansowego. Pomoże w tym na pewno doradca finansowy oraz pracownik banku, w którym posiadamy konto firmowe. Warto również sprawdzić inne opcje finansowania firmy. W niektórych przypadkach kredyt obrotowy dla firm nie jest jedyną i najlepszą opcją. Można również poprosić o leasing niektórych maszyn, czy pojazdów niezbędnych do prowadzenia naszej działalności. Częstym rozwiązaniem jest także zaciąganie pożyczki dla zadłużonych przedsiębiorstw. Jest ona łatwiejsza w uzyskaniu, co zdecydowanie przykuwa uwagę osób, które nie otrzymają kredytu z banku.

Kredyt obrotowy jak każda inna pożyczka ma swoje zalety, ale również wady. Są to głównie:

— Kredyty obrotowe są dość trudne do utrzymania. 

— Najczęściej bank sprawdza naszą wiarygodność jako firmy. Musimy przedstawić również nasze wydatki oraz obroty. 

— Dodatkowo jeśli kredyt obrotowy ma być przeznaczony na inwestycje, to potrzebujemy do jego otrzymania biznesplanu oraz przewidywań kiedy inwestycja może się zwrócić. Taka informacja powinna być umieszczona we wniosku o przyznaniu kredytu. 

— Właściciele firm muszą również wiedzieć, że kredyt obrotowy powinien być odpowiednio ubezpieczony. Jest on przyznawany w momencie, kiedy firma cierpi z powodu niedostatku środków i ma pozwolić jej dalej funkcjonować. Dlatego kredyt obrotowy potrzebuje zabezpieczenia w momencie, kiedy nasi kontrahenci spóźniają się z opłacaniem faktur. 

5/5 - (1 oddanych głosów)