Kredyt pomostowy Wiele inwestycji firmowych i prywatnych można sfinansować w ramach środków pozyskiwanych z Funduszy Unijnych. W takiej sytuacji czas potrzebny na wypłatę należnych pieniędzy może dość mocno się wydłużać. Aby przyśpieszyć realizację celu, warto wziąć kredyt pomostowy. Czym jest taka forma finansowania i gdzie można go dostać? Sprawdź nasz poradnik i poznaj szczegóły odnośnie do kredytu pomostowego.

Kredyt pomostowy – definicja

Dokładnie zdefiniowanie tego, czym jest kredyt pomostowy, wymaga zrozumienia, jaka idea tkwi za tym, aby udzielać ludziom tego typu dofinansowania. Przede wszystkim źródłem tego, że stawia się na ten kredyt, jest gwarancja unijnej dotacji, która sprawia, że banki bez większych oporów przychylnie patrzą na klientów wnioskujących o kredyt pomostowy. Definicja tego wyjątkowego produktu bankowego zawiera w sobie konieczność przedstawienia akceptacji wniosku o przyznanie funduszy z Unii Europejskiej. Przyznanie takiej dotacji oznacza, że mamy pewność uzyskania potrzebnych środków. W tym miejscu wchodzą banki, których finansowanie pomostowe ułatwia zrealizowanie projektu. Co więcej, środki oferowane w ramach tego kredytu mogą być wypłacone zarówno jednorazowo, jak i w kilku transzach. Faktycznym wymogiem starania się o ten produkt bankowy jest to, że nie można uzyskać środków w wysokości przekraczającej kwotę otrzymanej dotacji.

Na co można przeznaczyć kredyt pomostowy?

Otrzymując kredyt pomostowy, z powodzeniem możemy przeznaczyć go na inwestycje związane z konkretną dotacją unijną. Zazwyczaj staranie się o taki kredyt oznacza konkretne formalności, choć w tym przypadku nie jest to tak trudne. O sam kredyt mogą starać się podmioty, które wnioskują o dotacje unijne. Wśród nich wymienia się:

  • Przedsiębiorców;
  • Rolników;
  • Jednostki samorządu terytorialnego;
  • Instytucje publiczne.

Istnieje również możliwość, aby otrzymać kredyt pomostowy na zakup mieszkania. Rozwiązanie to przydaje się, jeśli jesteśmy w trakcie sprzedaży dotychczasowego lokum, a zatem po dokonaniu tej sprzedaży możemy spłacić zobowiązanie otrzymane w ramach kredytu pomostowego.

Jakie są warunki udzielenia kredytu pomostowego?

Prawo przewiduje, że dotacja unijna może wynosić maksymalnie 85% całej inwestycji. Co za tym idzie, pozostałą część musimy zgromadzić samodzielnie. Właśnie w związku z tym wymogiem pojawiła się opcja, jaką są kredyty pomostowe. Klient może ubiegać się o kredyt tego rodzaju, który będzie pokrywać:

  • Do 100% inwestycji unijnej – jest to korzystne, jeśli mamy środki własne, a dotacja z Unii Europejskiej zostanie przelana dopiero po zakończeniu inwestycji, więc potrzebujemy pozostałych środków finansowych;
  • Do 100% inwestycji unijnej oraz wkład własny – nieraz nie mamy oszczędności pozwalających na pokrycie wkładu własnego. W takim przypadku można skorzystać z oferty banków, które udzielają odpowiednio wysokiego kredytu.

Należy pamiętać o tym, że minimalną kwotą dotacji musi być 20 tysięcy złotych. Co za tym idzie, z powodzeniem dostaniemy kredyt na 50 tysięcy i więcej.

Jak złożyć wniosek o udzielenie kredytu pomostowego?

Złożenie wniosku o udzielenie kredytu pomostowego należy przeprowadzić w konkretnym banku. Warto przy tym zaznaczyć, że procedurę tę można rozpocząć jeszcze przed ubieganiem się o dotację unijną. Wzór właściwego wniosku można znaleźć zawsze na stronie banku wraz ze wskazaniem dokumentów, które koniecznie należy do niego dołączyć. Wśród nich znaleźć można:

  • Biznesplan działalności, na którą potrzebujemy dotacji i kredytu;
  • Szacowany bilans oraz rachunek zysków i strat;
  • Dokumentację, która poświadczy, że klient ma dobre relacje z bankiem;
  • Dokumentację związaną z wnioskiem klienta o otrzymanie dotacji unijnej.

Dołączenie dokumentów finansowych przedsiębiorstwa umożliwia lepsze określenie opłacalności inwestycji. Analiza jakościowa i ilościowa pozwala pracownikom banku na zminimalizowanie ryzyka związanego z wypłacalnością (jej brakiem) ze strony klienta. Jeśli więc zapewnimy bank, że jesteśmy pewnym, sprawdzonym klientem, wniosek o kredyt pomostowy będzie czystą formalnością, nawet jeśli będziemy starać się o kredyt na 100 tysięcy lub więcej.

Oprocentowanie i opłaty w kredycie pomostowym

Co do zasady uznaje się, że udzielenie kredytu pomostowego nie jest zbyt kosztowne, ponieważ cieszy się on dużym bezpieczeństwem. Kapitał, który pożyczyliśmy, jest zwracany ze środków unijnych. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że bank będzie naliczał odsetki, które kredytobiorca musi zwrócić. Co za tym idzie, warto spojrzeć na to, który bank proponuje najkorzystniejsze oprocentowanie, ponieważ nie ma ustalonej jednej stawki. Banki określają własną prowizję, która w wielu przypadkach wyraźnie wpływa na całkowity koszt kredytu. Ważne jest także, że w przypadku kredytów pomostowych banki nieraz rezygnują z ustalania jakiejkolwiek prowizji, co sprawia, że ich oferty są korzystniejsze niż np. zaciągnięcie kredytu gotówkowego.

Gdzie możemy otrzymać kredyt pomostowy?

W tym miejscu warto zaznaczyć, jakie banki oferują kredyt pomostowy. MBank jest jedną z takich instytucji. Jego oferta wyróżnia się tym, że:

  • W ramach jednej umowy kredytowej z powodzeniem możemy starać się o uzyskanie części pomostowej (do uzyskanej kwoty dotacji), a także i części inwestycyjnej z dodatkową możliwością cesji należności;
  • Część pomostowa jest oprocentowana niżej niż wybrana przez nas część inwestycyjna;
  • Część inwestycyjna (jeśli i o nią wnioskujemy) jest spłacana w formie długoterminowej;
  • Otrzymujemy pomoc przy składaniu wniosku, a także przy rozliczeniu otrzymanej dotacji;
  • Otrzymujemy wydzielony rachunek dla wpływów z dotacji.

To nie jest jedyny godny uwagi kredyt pomostowy. Getin Noble Bank gwarantuje:

  • Finansowanie aż do 80% inwestycji;
  • 5 lat maksymalnego czasu kredytowania;
  • Możliwość skorzystania z wakacji kredytowych;
  • Udzielenie kredytu, jeśli ma się 20% wkładu własnego oraz zabezpieczenia w postaci m.in. cesji praw z dotacji.

Jaki jeszcze bank ma w ofercie kredyt pomostowy? PEKAO S.A. udziela kredytu, który:

  • Jest nieodnawialny;
  • Trwa maksymalnie 3 miesiące;
  • Pokrywa maksymalnie 10% wartości inwestycji;
  • Nie ma wakacji kredytowych;
  • Jest dostępny wyłącznie dla korporacji.
5/5 - (1 oddanych głosów)