Rząd co jakiś czas wprowadza nowe projekty, które mają na celu umożliwić obywatelom zakup nowego lokum mieszkalnego na kredyt. Tak działa program Mieszkanie Plus, który został zaprezentowany już w 2016 roku. Sprawdź, na czym polega ta pomoc od rządu i czy będziesz w stanie skorzystać z programu mieszkaniowego.
SPIS TREŚCI
Na czym polega Mieszkanie Plus?
Program Mieszkanie Plus został zaprezentowany w 2016 roku w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Była to swoista odpowiedź na wygaszenie wcześniej uruchomionych programów związanych z rynkiem mieszkaniowym, np. mieszkanie dla młodych. Zakładały one ułatwienie obywatelom zakupu własnej nieruchomości. Obecny program wiąże się jednak z wybudowaniem przez rząd tanich mieszkań przeznaczonych na wynajem. Inwestycje realizowane w ramach programu mają być przygotowane dla mieszkańców Polski zarówno przy współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, jak też z prywatnymi inwestorami i spółkami Skarbu Państwa. Choć projekt został skierowany do wszystkich grup społecznych, pomoc jest przyznawana najczęściej osobom w trudnej sytuacji finansowej. Przede wszystkim jest to więc rozwiązanie dla osób, których nie stać na to, aby wziąć kredyt na mieszkanie.
Jakie warunki musimy spełnić, aby skorzystać z programu Mieszkanie+?
Jeśli interesuje nas mieszkanie plus, wniosek może zostać złożony przez każdego, kto spełnia określone przez rząd wymogi. Jakie warunki są więc przewidziane przez ustawodawcę?
W myśl programu mieszkanie plus odpowiedni dokument może złożyć każda osoba, która:
- Nie posiada na własność żadnej nieruchomości – również nie można być współwłaścicielem działki, domu bądź mieszkania;
- Nie ma prawa do tzw. lokalu spółdzielczego;
- Ma zdolność czynszową – określa ona, czy wnioskodawca jest w stanie w terminach regulować czynsz przewidziany przy konkretnej nieruchomości.
Warto zaznaczyć, że każdy samorząd może samodzielnie określić, czy w jego przypadku nie będą brane pod uwagę inne dodatkowe czynniki. Co za tym idzie, należy przyglądać się programom działającym w konkretnych regionach, ponieważ w skali krajowej możemy zauważyć wyraźne różnice pomiędzy poszczególnymi wymogami programu Mieszkanie Plus, w zależności od rożnych lokalizacji.
Czy z Mieszkania Plus skorzystają single?
Od 2019 roku funkcjonują specjalne dopłaty do czynszów dla jednoosobowych gospodarstw domowych. Oznacza to, że o udział w programie mogą starać się również single, choć nie brakuje tu określonych warunków uczestnictwa w programie. Liczony jest średni miesięczny dochód, który nie może przekraczać równowartości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, która zostanie na dany okres ogłoszona przez GUS. Pod tym względem rodziny z dziećmi mają o wiele korzystniejszą sytuację, gdyż limit jest zwiększany nawet o 40 % za każdą kolejną osobę zaliczającą się do członków gospodarstwa domowego. W niektórych przypadkach warto więc zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie uzbieranie środków na wkład własny do kredytu hipotecznego, aby zakupić wymarzone mieszkanie za gotówkę pożyczoną od banku.
W jakich miastach można złożyć wniosek o Mieszkanie Plus?
Obecnie udział w programie bierze wiele polskich miast, wśród których znajdują się również stolice województw. Członkiem jest np. kolebka programu Mieszkania Plus, Warszawa, ale i dawna stolica Polski. Warto przy tym zaznaczyć, że obecny w programie Mieszkanie Plus Kraków w swojej ofercie realizuje inwestycje w dzielnicy Swoszowice.
— Nie inaczej jest w innym wielkim mieście, w którym działa Mieszkanie Plus. Katowice na program przeznaczyły dzielnicę Nowy Nikiszowiec.
— Nieco dalej w pewnym momencie poszło województwo dolnośląskie i biorący udział w programie Mieszkanie Plus Wrocław, który początkowo realizował projekty wyłącznie przy określonych ulicach.
— Większą różnorodność od początku przedstawiała w programie Mieszkanie Plus Warszawa.
— Na liście miast znaleźć można biorący udział w programie Mieszkanie Plus Toruń.
— Z kolei w województwie lubelskim wymienić można aktywnie korzystający z programu Mieszkanie Plus Świdnik.
— Dla mieszkańców rejonów nadmorskich najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do Trójmiasta, ponieważ jedno z miast bierze udział w programie Mieszkanie Plus. Gdynia, bo o niej mowa, chce w ten sposób stworzyć jeszcze lepsze warunki do mieszkania zwłaszcza dla ludzi młodych.
Mieszkanie+ — w jakim standardzie?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie standardy mieszkaniowe oferowane są przez rząd w ramach programu Mieszkanie Plus. Dzięki temu, że produkcja przebiega z wykorzystaniem najnowszych technologii, proces ulega korzystnej optymalizacji, a czas przeznaczony na budowę mieszkań zostaje znacznie skrócony. Mieszkania oddawane są w stanie deweloperskim, więc pozwala to na aranżację wnętrz wedle osobistych kryteriów i stosunkowo szybkie wprowadzenie się do lokalu. Nie miejmy jednak złudzeń, że mieszkania oferowane w tym projekcie będą równać się z nieruchomościami dostępnymi na rynku deweloperskim. Choć nie musimy decydować się np. na kredyt gotówkowy lub hipoteczny, pamiętajmy, że standard takich nieruchomości nie będzie równał się z dostępnymi apartamentowcami. Jest to jednak opłacalna opcja, zwłaszcza dla osób, którym zależy na pomocy w uzyskaniu wymarzonego mieszkania bez konieczności zadłużania się.
Czy warto dołączyć do programu Mieszkanie Plus?
Eksperci mają mieszane odczucia w związku z programem. Część z nich wskazuje na to, że coraz częściej przewidywana wysokość czynszu nie jest dużo niższa od raty kredytu hipotecznego. Co za tym idzie, wiele osób mających wkład własny oraz pozytywną historię w BIK woli udać się do banku i pożyczyć odpowiednią kwotę na zakup mieszkania. W innych przypadkach program rządowy wydaje się przyciągać uwagę ludzi młodych, zakładających rodziny i stawiających pierwsze kroki w rozwoju swojej kariery zawodowej. Dodatkowo, chętnie korzystają z niego osoby, które nie mają wysokiej zdolności kredytowej lub zgromadzonego wkładu własnego. Wówczas nie mogą liczyć na wysoki kredyt hipoteczny, a program rządowy staje się swoistym ułatwieniem w pozyskaniu mieszkania.