Najważniejsze informacje:

 • Główną przyczyną pojawiania się spirali zadłużenia jest zaciąganie wielu zobowiązań w krótkim czasie.
 • Spirala zadłużenia powoduje falę długów narastających w czasie.
 • Sposobem na uniknięcie problemu jest ograniczenie niepotrzebnego wydawania pieniędzy.

Czy wiesz, że co czternasta osoba w Polsce jest zadłużona, co wynika z raportu opublikowanego w 2018 roku? Ta liczba jest strasznie duża i wynika ona między innymi z braku wiedzy ludzi czym jest spirala zadłużenia. Brak świadomości i poczucia konsekwencji w spłacaniu zobowiązań powoduje jeszcze większe długi, co za tym idzie jeszcze więcej problemów. Oczywiście nie jest tak, że konsumenci umyślnie wpadają w zadłużenia, z których jest im ciężko wyjść. Postanowiliśmy podpowiedzieć jak nie wpaść w spiralę zadłużeń, oraz co zrobić kiedy długi przewyższają nasze zarobki.

Spirala zadłużeniaCzym jest spirala zadłużenia?

Od wielu osób możemy usłyszeć, że nie mają pieniędzy, bo…. spłacają pożyczki czy kredyty. Nie jedną tylko kilka! Pożyczkobiorcy nawet nie są świadomi, że kilka zobowiązań, które musimy spłacać co miesiąc może powodować pętlę, która powoli się zaciska na naszym budżecie. Budzimy się w momencie kiedy do naszych drzwi puka komornik i wtedy jest trochę za późno. 

Spirala zadłużenia często nie jest postrzegana jako coś bardzo złego – i to jest złudne myślenie! Osoby, które mają na sobie wiele pożyczek czy kredytów do spłaty nie zdają sobie sprawy i zaciągają kolejne co powoduje spiralę, która narasta z miesiąca na miesiąc. Nie jest to tylko problem finansowy, ale również spirala zadłużenia może odbić się na psychice osobie zadłużonej. Brak poczucia swobody w wydawaniu pieniędzy lub brak pieniędzy na rzeczy codziennie to tylko jedne z efektów braku kontroli na swoimi zobowiązaniami.

Dlaczego wpadamy w spiralę długów?

  1. Duża ilość pożyczek czy kredytów. Osoby, które interesuje pożyczka dla zadłużonych, często na swoim koncie ma już ich kilka i aby spłacić poprzednie zobowiązania, biorą kolejne pożyczki. Jest to bardzo złe rozwiązanie, które w większości przypadków powoduje spiralę zadłużenia.
  2. Sytuacja losowa. Mamy wpływ na co wydajemy pieniądze, ale nie mamy wpływu na sytuacje losowe. Czasami na naszej drodze możemy się spotkać z: chorobą, utratą bliskiej osoby czy wypadek, które uniemożliwiają nam spłatę kredytu w terminie. Odsetki rosną i kwota do spłaty się zwiększa, na skute czego powstaje spirala długów.
  3. Lekka ręka do wydawania pieniędzy. Czy naprawdę potrzebujemy nową sukienkę czy nowy komputer jak stary jeszcze działa? Wydawanie pieniędzy na rzeczy, które nie są nam niezbędne do życia gdy jesteśmy w trudnej sytuacji materialnej, również może powodować wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Niekiedy lekka ręka do wydawania pieniędzy jest nałogiem, z którego ciężko zaprzestać.
  4. Zapominalstwo. Ta cecha, która nigdy nie powoduje dobrych skutków. Wystarczy, że zapomnimy zapłacić jednej z rat kredytu, a możemy być obarczeni spłatą wysokich odsetek od kredytu. Te za to wpływają negatywnie na nasz portfel, co w rezultacie nasz budżet się pogarsza coraz bardziej.

To, że jesteśmy już w spirali długów zazwyczaj orientujemy się po fakcie. Najważniejsze jest, aby do niej nie dopuścić, ponieważ kiedy długi się nawarstwiają to bardzo ciężko z tego wyjść, gdyż wierzycieli nie interesuje w czym mamy z czego spłacić pożyczkę czy nie. 

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Czy potrzebujemy specjalistów, którzy mogą nam wyjść ze spirali zadłużenia? Nie, ponieważ wszystko tak naprawdę zależy w dużej mierze od nas. Poniżej napisaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci wyjść ze spirali długów:

Spirala zadłużeniaPo pierwsze plan

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, wszystko zależy od Ciebie więc DO DZIEŁA! Na początku warto spotkać się z wierzycielem i rozłożyć dług na raty. Jest to pierwszy a zarazem najważniejszy element. Spirala zadłużenia powoduje wiele długów, które się nawarstwiają. Spłacamy pożyczki w różnych terminach i w różnych kwotach, a możemy albo je połączyć w jedną, albo rozłożyć dług na wygodne dla nas raty.

Kolejnym krokiem jest wpisanie swoich stałych kosztów (np.: rachunki za prąd czy telefon) i zestawić je z swoimi przychodami. Musimy dokładnie wiedzieć ile pieniędzy wydajemy i ile mamy wpływów. Dzięki temu dokładnie przeanalizujemy swój budżet i będziemy wiedzieli na czym stoimy i ile będziemy mogli oddawać firmom pożyczkowym.

Ogranicz niepotrzebne wydawanie pieniędzy

Niestety, ale jeśli chcemy wyjść ze spirali zadłużenia musimy ograniczyć swoje wydawanie pieniędzy do minimum. Czy potrzebujemy wypić mrożoną herbatę na mieście? Czy musimy pojechać autem do sklepu a nie możemy autobusem? Jeśli na jednej rzeczy oszczędzimy 2 zł, a na drugiej 5 zł to w skali miesiąca okaże się, że zaoszczędziliśmy 100 zł. Każda kwota pieniężna jest ważna w tym trudnym czasie dla nas.

Pożyczaj świadomie

Ostatnim punktem jest nasza świadomość. Problem nie znika kiedy zastępujemy go kolejną pożyczką. Nie warto jednego zadłużenia spłacać następnym kredytem, bo to najłatwiejszy sposób na wpadnięcie w spiralę długów. Pożyczaj świadomie i rozsądnie. Zanim przystąpisz do kolejnej pożyczki zastanów się kilka razy czy to na pewno jest Ci potrzebne? Jeśli brakuje Ci pieniędzy to warto podjąć jakąś dodatkową pracę, nawet taka dorywcza do czasu aż uzbierasz pieniądze na potrzebne Ci rzeczy. Możesz również sprzedać samochód i kupić nowy – tańszy. Dobrą opcją na dorobienie sobie jest wynajem pokoju dla studentów. Jest wiele możliwości na to aby znaleźć dodatkowe źródło finansowania.

Redakcja podpowiada

Czy wiesz, że jednym ze skutecznych sposobów na wyjście ze spirali zadłużenia jest proces oddłużeniowy? W tym celu warto skontaktować się z firmą oddłużeniową i opracować skuteczny plan spłaty zaciągniętych zobowiązań.

Pomoc w wyjściu ze spirali długów

Jeśli próbowaliśmy już wszystkiego co opisaliśmy w naszym poradniku i problem w dalszym ciągu się nie rozwiązał to warto znaleźć wsparcie u specjalistów, którzy bezpłatnie udzielą Ci porad. Trzeba jednak uważać na naciągaczy. Niektórzy będą chcieli od Ciebie zaliczki – nie ufaj takim firmom. Istnieją firmy prawnicze, które udzielają bezpłatnie porad dla osób z problemami finansowymi.

A może pożyczka konsolidacyjna pod zastaw? To nie jest dobre rozwiązanie. Osoby, które są w spirali zadłużenia często są naiwne i ulegają firmom, które oferują konsolidację wszystkich długów pod zastaw nieruchomości. Często to są pożyczki na procent, przed którymi już ostrzegaliśmy. 

Źródło:

https://www.big.pl/baza-wiedzy/spirala-zadluzenia-jak-wyjsc-z-dlugow

5/5 - (2 oddanych głosów)