Ile kosztuje dowód osobistyWyrobienie dowodu osobistego to bardzo ważna kwestia, zwłaszcza że wprowadzono zmiany w prawie dotyczącym posiadania ważnego dokumentu tożsamości. W związku z tym, osoby, które nie mają ważnego dowodu, mogą otrzymać wysokie kary grzywny, a nawet ograniczenia wolności. Warto wówczas dowiedzieć się, ile kosztuje dowód osobisty w 2024 roku. Ile zapłacisz za wyrobienie dokumentu? Czy złożenie wniosku o wydanie dowodu jest płatne? Sprawdź niezbędne informacji o wszystkich kosztach z tym związanych. 

Dowód osobisty – koszty wyrobienia

Kwestia wyrobienia nowego dowodu dotyczy przede wszystkim osób, które ukończyły 18 rok życia i będą po raz pierwszy starać się o wydanie dokumentu osobistego. Dowód osobisty muszą jednak wymienić również ci, u których skończyła się data ważności poprzednio wydanego dokumentu. Za brak wymiany grozi nawet kara finansowa do 5000 zł lub ograniczenie wolności. Warto więc przypilnować tego obowiązku. Dokument przyda się nie tylko ze względu na nakładanie kar. Jest on niezbędny do dopełniania formalności czy załatwiania ważnych spraw urzędowych. Posłużysz się nim również, gdy zainteresuje Cię szybka pożyczka na dowód, a nawet kredyt w banku, do którego wymaga się ważnego dowodu. 

Ile się czeka na dowód osobisty? Czas oczekiwania nie jest długi. Bardzo często w ciągu 14 dni możesz otrzymać nowy dowód tożsamości. Ostatecznie nie wynosi  więcej niż 30 dni, które liczone są od dnia złożenia wniosku. 

Ile kosztuje wyrobienie nowego dowodu osobistego w 2024?

Wiele osób uważa, że ostateczna cena wyrobienia dokumentu jest uzależniona od tego, czy wnioskujesz o to po raz pierwszy, czy chcesz wyrobić nowy dowód osobisty. Nic bardziej mylnego. Zarówno za złożenie wniosku, jak i wydanie dowodu osobistego, nie zapłacisz ani złotówki, niezależnie od sytuacji.. Co ważne, musisz jednak dołączyć do niego fotografie. Konieczne jest więc pokrycie kosztów usług fotografa, który wykona odpowiednie zdjęcia do dokumentu. 

Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego po utracie ważności?

Możesz zastanawiać się, jak wygląda sytuacja związana z kosztami, gdy Twój dowód osobisty traci ważność. Wówczas, by uniknąć kar, musisz złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Czy wymiana dowodu kosztuje? Również w tym przypadku nic nie zapłacisz za nowy dowód tożsamości. Musisz jednak ponieść koszty zrobienia i wywołania odpowiednich fotografii do wniosku. 

Kiedy zapłacisz za dowód tożsamości?

Za wydanie dowodu osobistego nie pobiera się żadnych opłat, niezależnie od przypadku. Warto więc wyrobić ten dokument za darmo, zwłaszcza że za niespełnienie tego obowiązku grożą Ci kary. 

Inaczej sytuacja wygląda, gdy interesuje Cię paszport. Wówczas za wyrobienie takiego dokumentu zapłacisz 140 zł (opłata podstawowa). Możesz uzyskać jednak zniżki, np.:

  • 70 zł: opłata ulgowa dotycząca osób uprawnionych do ulgi lub posiadających Kartę Dużej Rodziny.
  • 35 zł: opłata ulgowa dla osób do 25 lat, które posiadają Kartę Dużej Rodziny. 

Obowiązuje również dodatkowa opłata w kwocie 280 zł. Jest pobierana za wydanie drugiego paszportu w uzasadnionych przypadkach. Wyższy koszt za wydanie drugiego dokumentu dotyczy szczególnych sytuacji. 

5/5 - (1 oddanych głosów)