Zastanawiasz się, czy do kredytu hipotecznego potrzebujesz stałego miejsca zatrudnienia? W większości przypadków tak. Zobacz, gdzie masz szansę dostać kredyt mieszkaniowy z umową na czas określony. Poniżej przedstawiamy listę banków, które chętnie udzielają takich zobowiązań. Sprawdź i złóż wniosek kredytowy!
Umowa na czas określony a kredyt mieszkaniowy
Jeśli obowiązuje nas umowa na czas określony, kredyt wcale nie musi pozostać niezrealizowanym marzeniem. Pracując w oparciu o takie warunki, nadal możemy wnioskować o kredyt mieszkaniowy i mamy realne szanse na jego uzyskanie. Wystarczy tylko dopilnować spełnienia konkretnych warunków, które stawiają przed nami banki, a cieszyć się wymarzoną nieruchomością na całe życie. Przede wszystkim pamiętajmy, że pracując na pełen etat, jesteśmy w lepszym położeniu niż klienci z firmą działającą na rynku krótko lub konsumenci zatrudnieni na umowę cywilnoprawną. Często w takich sytuacjach bank odmawia udzielenia wysokiego kredytu, a klientom pozostaje jedynie pożyczka gotówkowa, która nie pokrywa wystarczająco wszystkich wydatków.
Jakie warunki spełnić, aby dostać kredyt mieszkaniowy z umową na czas określony?
Jeśli nasza umowa jest podpisana na dłuższy czas, albo — co lepsze — jest już to kolejna umowa z tym samym pracodawcą, możemy liczyć na łatwiejsze przejście całego procesu. Banki przede wszystkim badają naszą zdolność kredytową, na którą składa się wiele czynników, np. wysokość i źródło dochodów, wysokość wydatków, historia kredytowa w BIK, zadłużenia, które spłacamy, liczba osób w gospodarstwie domowym, stabilność dochodów oraz posiadany wkład własny do kredytu hipotecznego. Gdy zgromadzony wkład własny jest odpowiednio wysoki, możemy śmiało starać się o takie wsparcie w wybranym banku.
Jeśli wysoka jest zdolność kredytowa, umowa na czas określony nie stanowi elementu, który w dużej mierze decyduje o odrzuceniu wniosku przez bank. Pamiętajmy, że najważniejsze jest, abyśmy mieli płynność finansową, a wysokość dochodów umożliwiała dogodną spłatę miesięcznej raty. Instytucje bankowe muszą zyskać pewność, że źródło zarobków jest stabilne, a spłata kredytu nie będzie sprawiała nam problemów.
Najważniejsze warunki to:
— Dobra historia kredytowa w BIK (bez opóźnień w spłatach poprzednich zobowiązań i bez zadłużeń);
— Brak wpisów do rejestrów dłużników, np. KRD;
— Stabilność finansowa;
— Wysokość dochodów na odpowiednim poziomie;
— Wkład własny min. na poziomie 20%. Im większy wkład, tym większe mamy szanse na kredyt hipoteczny przy umowie na czas określony;
— Niezbyt wysokie wydatki stałe;
— Zabezpieczenie kredytu (nie jest to konieczny element, jednak jeśli takowe posiadamy, np. w formie własności nieruchomości, nasze szanse na kredyt wzrastają).
Jak widać, pracując na czas określony, nie jesteśmy całkowicie skreśleni z listy potencjalnych kredytobiorców. Musimy jednak w pewien sposób udowodnić bankowi, że jesteśmy wiarygodnymi klientami, np. udostępniając zaświadczenia od pracodawcy, zeznania podatkowe, umowy i innego rodzaju dokumentację potwierdzającą stabilne dochody.