Współcześnie coraz chętniej korzystamy z nowoczesnych technologii, dzięki którym możemy sprawniej i wygodniej załatwiać sprawy codzienne. Jedną z nich jest opcja zbliżeniowa, która umożliwia nam komfortowe płacenie za zakupy stacjonarne. Karta zdecydowanie przydaje się również w przypadku opłacania transakcji online z dostawą do domu. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie całkowicie uniknąć kłopotów w związku z korzystaniem z karty bankowej. Problem powstaje zwłaszcza gdy zgubimy nasz plastik lub zostanie nam on skradziony. Wówczas obawiamy się o wykorzystywanie zgromadzonych środków przez złodzieja lub znalazcę. Co możemy zrobić, gdy spotka nas taka sytuacja? Z pomocą przychodzi zastrzeżenie karty – kontakt z Alior Bank umożliwia szybkie zablokowanie możliwości płatności za zakupy. Dzięki temu nie musimy bać się kradzieży pieniędzy z konta, gdy straciliśmy nasz plastik. Jeśli chcemy dopełnić formalności jak najszybciej, warto dowiedzieć się, jak zastrzec kartę Alior Bank. Który sposób daje nam pełne bezpieczeństwo i czym różni się zablokowanie karty od jej zastrzeżenia?
SPIS TREŚCI
- Kto może zastrzec kartę w Alior Bank?
- Co dokładnie oznacza zastrzeżenie karty w Alior Banku?
- Trwałe zastrzeżenie karty w Alior Banku
- Czasowe zastrzeżenie karty w Alior Bank
- Kiedy należy zastrzec kartę w Alior Bank?
- Czy można anulować zastrzeżenie karty w Alior Bank?
- W jaki sposób mogę zastrzec kartę w Alior Bank?
- Ile kosztuje zastrzeżenie karty w Alior Bank?
- Czy zastrzeżenie karty w Alior anuluje subskrypcje?
Kto może zastrzec kartę w Alior Bank?
Każdy, kto posiada konto osobiste w Alior banku, powinien sprawdzić, na czym dokładnie polega zastrzeżenie karty i czym różni się od jej czasowego zablokowania. Są to dwa odrębne procesy, które umożliwiają nam szybką dezaktywację karty, jednak posiadają jedną diametralną różnicę. Przede wszystkim chodzi tutaj o czas, przez jaki nasza karta płatnicza jest nieaktywna. Dzięki odpowiednio wczesnej reakcji i zapoznaniu się ze szczegółami dotyczącymi tych dwóch opcji, możemy uchronić się przed kradzieżą pieniędzy z konta w czasie kradzieży lub zgubienia karty. Jeśli spotkały nas takie sytuacje, pamiętajmy, że utracenie plastiku płatniczego nie zawsze wiąże się z koniecznością zablokowania środków na karcie na stałe. W niektórych wypadkach wystarczające okazuje się czasowe zastrzeżenie karty w Alior Bank. Proces ten zminimalizuje ryzyko korzystania z naszych pieniędzy przez konkretny czas. Musimy jednak odpowiednio rozeznać, kiedy konieczne jest trwałe zastrzeżenie karty, a kiedy wystarczy jej krótkotrwałe zablokowanie.
Zastrzec kartę może jedynie właściciel konta w Alior Banku, do którego jest ona przypisana. Realizacji nie może zgłosić znalazca plastiku lub osoba, u której zostawiliśmy kartę. Bank zawsze sprawdza dane osobowe posiadacza i weryfikuje dokument tożsamości. Tego typu wymogi dotyczą zwłaszcza sytuacji, gdy zastrzegamy kartę dzwoniąc na infolinię lub odwiedzając oddział.
Co dokładnie oznacza zastrzeżenie karty w Alior Banku?
Niemal wszystkie banki dają nam możliwość wyboru dwóch podstawowych procesów związanych z blokadą dostępu do karty. Są to: zastrzeżenie a blokada karty płatniczej, czyli opcje, które bardzo często są mylone przez klientów. Jeśli chcemy maksymalnie uchronić się przed kradzieżą środków z karty, warto podjąć trafną decyzję, który sposób jest wskazany w naszej sytuacji. Zastrzeżenie karty bowiem jest procesem trwałym, którego nie da się cofnąć. Nie zawsze jednak musimy decydować się na taki krok. Często wystarczające jest czasowe zastrzeżenie karty w Alior Bank, które obowiązuje przez krótki czas.
Trwałe zastrzeżenie karty w Alior Banku
Jak wspomniano, zastrzeżenie karty to proces realizowany na stałe, który na zawsze blokuje dostęp do środków na karcie. Oznacza to, że wybierając tę opcję, nie będziemy mogli ponownie korzystać z plastiku w celu płatności. Sposób ten jest polecany jednak w sytuacjach, kiedy jesteśmy pewni, że nie odzyskamy już naszej karty. Np. gdy zgubiliśmy ją na mieście czy podczas urlopu, a zorientowaliśmy się dopiero po powrocie. Jeśli więc zastanawiamy się, czy można anulować zastrzeżenie karty w Alior Bank, warto zapamiętać, że nie jest to możliwe. Wówczas musimy zamówić wydanie nowej na podstawie wniosku złożonego w banku.
Czasowe zastrzeżenie karty w Alior Bank
Jeśli chodzi o czasowe zastrzeżenie karty w Alior Bank, o którym wspomina się w kontekście krótkotrwałego zatrzymania dostępu do płatności, jest to po prostu jej zablokowanie. Tego typu opcja obowiązuje przez krótki okres, po którego upływie możemy ponownie korzystać z jej funkcji. Jest to doskonała alternatywa dla wyżej wspomnianego trwałego zastrzeżenia i sprawdzi się zwłaszcza, gdy jesteśmy przekonani, że odzyskamy nasz plastik. Może to być przykładowo sytuacja, gdy kartę zostawiliśmy u znajomych lub w sklepie i wiemy, że ponownie trafi do naszych rąk. Blokując czasowo aktywność karty możemy zyskać pewność, że nikt nie wyda naszych pieniędzy.
Kiedy należy zastrzec kartę w Alior Bank?
Wiemy już, że realizując zastrzeżenie karty, przywrócenie jej aktywności nie jest możliwe. W takich przypadkach właściciel konta musi złożyć wniosek o wydanie nowego plastiku, aby móc ponownie korzystać z funkcji płatniczej. Taki krok daje nam 100% bezpieczeństwo, gdy spodziewamy się, że złodziej lub znalazca może korzystać z naszych środków.
A więc kiedy należy zastrzec kartę w Alior Bank? Z pewnością wtedy gdy zgubimy ją na mieście lub w podróży, a jej znalezienie jest praktycznie nieosiągalne. Tego typu sposób sprawdzi się również, gdy ktoś nas okradnie i obawiamy się wydania naszych pieniędzy z konta przez złodzieja. Gdy Alior Bank zastrzega kartę, automatycznie uniemożliwi dokonywanie różnego rodzaju płatności z jej zastosowaniem.
Czy można anulować zastrzeżenie karty w Alior Bank?
Ile trwa zastrzeżenie karty w Alior Bank? Jeśli interesuje nas ta możliwość, musimy wiedzieć, że zastrzeżona karta nie odzyska już aktywności. Oznacza to, że nawet jeśli znajdziemy ją w domu lub ktoś nam ją odda, nie będziemy mogli cofnąć tego procesu i ponownie korzystać z jej funkcji. W takim wypadku koniecznie musimy złożyć wniosek o wydanie nowego plastiku. Niektóre banki mogą wymagać oddania karty do oddziału. Jeśli nasz punkt nie informuje nas o takich procedurach, wystarczy zniszczyć ją i wyrzucić do śmieci. Więc ile trwa zastrzeżenie karty w Alior Bank? Proces ten obowiązuje już na zawsze. Z kolei czasowe zastrzeżenie karty w Alior Bank, czyli zablokowanie, jest realizowane na jakiś okres, np. na miesiąc.
W jaki sposób mogę zastrzec kartę w Alior Bank?
Niezależnie od banku, w każdym oddziale możemy zastrzec kartę na kilka sposobów. Najpopularniejszą metodą jest kontakt z infolinia, który umożliwia szybkie dopełnienie formalności. Dzięki temu niemalże natychmiast pozbędziemy się ryzyka kradzieży pieniędzy z karty. Opcja ta jest polecana zwłaszcza osobom, które po dłuższym czasie zorientowały się, że nie mają w portfelu karty. Istnieją jednak inne metody, dzięki którym równie sprawnie zablokujemy do niej dostęp.
Jak zastrzec kartę Alior Bank? Mamy do wyboru kilka sposobów:
— Połączenie z konsultantem — Infolinia Alior Banku jest czyta 24/7, więc możemy z powodzeniem skorzystać z tej opcji nawet w nocy. Najczęściej wystarczy skontaktować się z pracownikiem, potwierdzić dane osobowe i dane z dowodu, a następnie w kilka sekund karta zostaje nieaktywna. Składając prośbę telefoniczną o zastrzeżenie karty – kontakt z Alior Bank umożliwia błyskawiczne podjęcie działań.
Alior kontakt w celu zastrzeżenia karty:
- z kraju: 12 19 502 lub 12 370 70 00
- z zagranicy: +48 12 19 502 lub +48 12 370 70 00.
— W aplikacji mobilnej lub w serwisie www — Zastrzec kartę możemy również za pomocą aplikacji Alior Mobile i w bankowości internetowej. Realizacja następuje zaledwie po kilku sekundach od złożenia dyspozycji.
Jak zastrzec kartę Alior Bank w aplikacji Alior Mobile?
- Zaloguj się do konta w aplikacji Alior Mobile
- Kliknij „Szczegóły rachunku”
- Wejdź w zakładkę „Karty”
- Kliknij „Szczegóły karty”, wybierając tę, która chcesz zastrzec
- Przejdź do „Menu kontekstowe”, a następnie wybierz „Zastrzeż kartę”
- Potwierdź dyspozycję, a karta zostanie zastrzeżona natychmiast.
Jak zastrzec kartę Alior Bank w serwisie transakcyjnym Alior Online?
- Zaloguj się do konta w bankowości internetowej
- Kliknij „Szczegóły rachunku”, a następnie wejdź w zakładkę „Karty”
- Wybierz kartę, którą chcesz zastrzec i kliknij „Pokaż szczegóły”
- Wejdź w „Status karty”, „Edytuj” i „Zastrzeżona”
- Potwierdź dyspozycję, a karta stanie się nieaktywna niemal natychmiast.
— Wizyta w oddziale Alior Banku — Sposób ten może wymagać więcej czasu niż powyższe, ale sprawdzi się, gdy jesteśmy w pobliżu punktu. Listę pobliskich placówek sprawdzimy na stronie www Alior Banku. Pamiętajmy, że podczas wizyty bank musi zweryfikować nasze dane. Pracownik poprosi nas o okazanie dowodu osobistego. Jeśli skradziono nam kartę wraz z dokumentami, możemy poprosić o bezpośrednie połączenie z konsultantem, który sprawdzi dane telefonicznie i zrealizuje proces.
Ile kosztuje zastrzeżenie karty w Alior Bank?
Gdy zgubimy kartę lub zostaniemy obrabowani, często obawiamy się wysokich opłat za jej zastrzeżenie. W takie sytuacjach możemy zastanawiać się, jak zamknąć konto w Alior Bank. Decyzja ta umożliwia nam automatyczne wycofanie aktywności karty. Warto jednak sprawdzić, ile kosztuje zastrzeżenie karty w Alior Bank. Jak się okazuje, bank nie pobiera żadnych opłat za realizację takiej dyspozycji.
Czy zastrzeżenie karty w Alior anuluje subskrypcje?
Osoby posiadające subskrypcje zastanawiają się, czy zostaną one automatycznie anulowane po zastrzeżeniu karty. Często nie chcemy stracić dostępu do zakupionych pakietów. Może też zdarzyć się, że wykupiliśmy je na nieznanych witrynach i nie wiemy, jak cofnąć ich cykliczne przedłużanie. Zastrzeżenie bowiem karty umożliwia uniknięcie odnawiania się niechcianej subskrypcji każdego miesiąca. Pamiętajmy jednak, że nie cofniemy już naszej decyzji i konieczne będzie zamówienie nowej karty w banku. Warto się sprawdzić, czy Alior nie umożliwia anulowanie subskrypcji z poziomu aplikacji mobilnej.