Wybór odpowiednich parametrów dotyczących kredytu to bardzo ważna sprawa. Kluczową rolę w odniesieniu do kosztów finansowania odgrywa okres kredytowania. Im jest dłuższy, tym wyższe koszty całkowite, ale niższa miesięczna rata. Sprawdź, jaka długość umowy kredytowej będzie optymalna – przeczytaj nasz poradnik dla kredytobiorców.
SPIS TREŚCI
Okres kredytowania – co to takiego i ile wynosi maksymalnie?
Jest to czas, przez jaki kredytobiorca spłaca zaciągnięte zobowiązanie. W zależności od wybranego rodzaju kredytu, mamy do czynienia z różnymi przedziałami kredytowania. Przykładowo, kredyt gotówkowy możemy aktualnie wziąć na 10 lat, jednak zdarzają się sytuacje, że bank jest skory do udzielenia zobowiązania na nieco dłuższy czas. Z kolei kredyt hipoteczny jest przyznawany na o wiele dłuższy okres niż innego rodzaju pożyczki bankowe. Taka pomoc finansowa, z racji że zwykle opiewa na wysokie kwoty, jest rozkładana na 25 lat, a nawet na dłużej.
W ofertach bankowych znajdziemy także taki produkt jak pożyczka gotówkowa. Jest to rodzaj kredytu, który najczęściej banki przyznają na krótki okres w niewielkich kwotach. Często zaciągamy ją również w przypadku zakupów na raty.
Czy wydłużenie okresu kredytowania jest możliwe?
W większości banków, w przypadku gdy potrzebujemy więcej czasu na spłatę zobowiązania, możemy złożyć wniosek o wydłużenie okresu kredytowania. Wówczas niezbędne okazuje się wprowadzenie aneksu do umowy podpisanej z bankiem, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Warto sprawdzić, ile wynosić będzie wydłużenie spłaty kredytu, w czym pomoże nam kalkulator.
Skrócenie okresu kredytowania czy zmniejszenie raty?
Wiele osób zastanawia się, co bardziej się opłaca, skrócenie okresu kredytowania, czy zmniejszenie raty kredytowej. Wybierając szybszą spłatę zobowiązania, skracamy okres kredytowania i zmniejszamy ilość odsetek, które zapłacimy bankowi. Dzięki temu odczujemy sporą ulgę w finansach. Z kolei wybierając obniżenie raty kredytowej, zyskujemy nową równą ratę, do końca kredytu możemy liczyć na dodatkową comiesięczną kwotę do domowego budżetu. Podejmując decyzję, musimy przede wszystkim zastanowić się, czy stać nas na spłatę kredytu w aktualnej wysokości. Jeśli bez problemu dajemy sobie z tym radę, najlepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsza spłata lub nadpłata zobowiązania. Z kolei, gdy mamy nieco problemy w spłacie dotychczasowej wysokości, warto zdecydować się na zmniejszenie miesięcznej raty.
Jaki okres kredytowania wybrać?
Wybierając kredyt, musimy sprawdzić wiele istotnych czynników. Jednym z nich jest właśnie okres kredytowania, który jest niezwykle ważny dla spłaty zobowiązania w przyszłości. To właśnie ta decyzja w dużej mierze rzutuje na to, czy będziemy spłacać kredyt terminowo i bez zbędnych problemów. Pamiętajmy, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który okres spłaty jest najlepszy. Jednak ważne jest, że im dłużej wynosi, tym mniejszą ratę miesięczną uiszczamy. Jeśli więc nasz comiesięczny budżet nie jest tak wysoki, warto przedłużyć okres spłaty zobowiązania. Z kolei jeśli dochody są stabilne i na wysokim poziomie, lepiej jest wciąż kredyt na krótszy czas, unikając przy tym wyższych kosztów.