Automatyczna spłata kredytu Podpisanie umowy kredytu hipotecznego lub gotówkowego najczęściej wiążę się z koniecznością założenia rachunku bankowego w wybranej instytucji. Dzięki temu na koncie można gromadzić środki, które zostaną przeznaczone na spłatę zobowiązania. Chcesz dowiedzieć się, kiedy spłata kredytu odbywa się automatycznie? Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego, co niezbędne!

Co to jest automatyczna spłata kredytu?

Autospłata kredytu to jedna z form spłacania zobowiązania zaciągniętego w banku, z której mogą skorzystać klienci zaciągający kredyt lub pożyczkę. Tego typu sposób umożliwia nam automatyczne przelewanie określnej kwoty na rachunek powiązany z kredytem. W związku z tym, bank w którym zaciągnęliśmy dług, co miesiąc automatycznie pobiera płatność z naszego konta oszczędnościowo-rozliczeniowego, które jest przypisane do danego kredytu. Jest ona zaliczana na poczet spłaty zobowiązania.

Automatyczna spłata kredytu to alternatywa dla ręcznego comiesięcznego zlecania przelewów na spłatę raty. Klienci chętnie wybierają taką opcję zwłaszcza z powodu obawy o zapomnieniu o spłacie, gdy mają zaciągniętych kilka zobowiązań naraz. Z takiego sposobu możemy skorzystać niezależnie od tego, jakiego rodzaju finansowanie zaciągnęliśmy. Może to być kredyt konsolidacyjny, gotówkowy, hipoteczny i wiele innych.

Kiedy automatyczna spłata kredytu jest aktywna?

Jeśli interesuje nas autospłata kredytu, musimy wybrać taki rodzaj spłaty podczas podpisywania umowy z bankiem. To właśnie w tym dokumentem zawsze musi zostać określona forma spłacania danego zobowiązania. W sytuacji, gdy wybraliśmy spłatę ręczną, co miesiąc musimy samodzielnie dopilnować, aby konkretna kwota została przelana na rachunek powiązany z kredytem na spłatę zobowiązania. Z kolei przy automatycznej spłacie, zajmie się tym bank, który pobierze opłatę z konta.

Warto także wiedzieć, że nie wszystkie banki dają nam możliwość wyboru formy spłaty. Zdarza się, że instytucja, w której zaciągamy kredyt, sama wybierze, czy konsument ma uiszczać raty ręcznie, czy pieniądze będą ściągane automatycznie. Jeśli jednak chcemy uniknąć konieczności comiesięcznego przelewania rat i wolimy automatyzację, możemy złożyć do banku wniosek z prośbą o zmianę sposobu spłaty. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z ewentualności odrzucenia go, jednak niektóre banki przystają na prośbę. Aby zapobiec tego typu sytuacji, możemy negocjować warunki dot. spłaty kredytu jeszcze na etapie przed podpisaniem umowy. Ranking kredytów gotówkowych pomoże nam sprawdzić, czy w danym banku ustalimy automatyczną spłatę.

PKO automatyczna spłata kredytu

Wielu klientów zastanawia się, czy w banku PKO automatyczna spłata kredytu jest możliwa do wyboru. Jak wskazują informacje udostępnione przez instytucję, możemy wybrać taką formę w przypadku, gdy mamy założony rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w tym banku. Z kolei w przypadku konta w innej firmie, nie jest to możliwe. Aby złożyć taką dyspozycję, wystarczy odwiedzić oddział stacjonarny lub skontaktować się telefonicznie z infolinią banku.

Alior Bank automatyczna spłata kredytu

Podobnie jak PKO, również Alior Bank umożliwia swoim klientom wybranie formy spłaty zobowiązania. Jednak w tym przypadku zyskujemy większą wygodę, gdyż sprawę możemy załatwić samodzielnie, nawet bez kontaktu telefonicznego. W Alior Bank automatyczna spłata kredytu jest możliwa to ustawienia w bankowości online lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Należy wejść w kategorię „Kredyt”, następnie kliknąć „Dane informacyjne” i wybrać dogodną formę spłaty rat.

mBank automatyczna spłata kredytu

Również w mBanku ustalimy, w jakiej formie chcemy spłacać zaciągnięty kredyt. Bank nie narzuca spłaty ręcznej, więc nawet na etapie, gdy kredyt jest aktywny od dłuższego czasu, możemy zmienić stosowne ustawienia. W tym celu wystarczy skontaktować się z infolinią banku, aby dopełnić formalności.

ING automatyczna spłata kredytu

W ING Banku Śląskim klienci mogą dobrać rodzaj spłaty kredytu, który ich interesuje. Aby zmienić spłatę rat, możemy osobiście odwiedzić bank i dopełnić formalności, zadzwonić na infolinię, czy też zmienić ustawienia w bankowości elektronicznej. Ostatnia metoda jest najwygodniejsza i najszybsza. Wystarczy zalogować się na nasz profil, wejść w zakładkę „Karty” i złożyć dyspozycję automatyzacji spłaty zobowiązania.

Getin Bank automatyczna spłata kredytu

W Getin Banku możemy skorzystać z autospłaty karty kredytowej nawet na etapie spłacania zadłużenia od dłuższego czasu. Dodatkowo, klient może zdecydować, czy automatycznie ma być spłacana całość zadłużenia, czy na przykład tylko jego część.

Co zrobić, gdy bank nie pobrał raty kredytu?

Nawet, jeśli automatyczna spłata kredytu towarzyszy nam od dawna, może zdarzyć się, że na pewnym etapie spłacania zadłużenia, bank nie pobrał raty kredytu. Jeśli mamy na koncie środki w odpowiednio wysokiej kwocie, taka sytuacja może nas zaniepokoić. Co robić w takim przypadku? Czy zgłosić problem w oddziale, czy poczekać aż bank sam zauważy brak spłaty? Najlepiej jest zareagować jak najszybciej, aby uniknąć późniejszych kłopotów, mimo iż bank nie powinien naliczać odsetek karnych za spóźnienia, gdyż wynikło to nie z naszej winy. Jednak warto skontaktować się z pracownikiem, aby wyjaśnić zaistniałą sytuację, gdyż może wynikać ona np. z błędnego ustawienia dyspozycji w panelu.

Bank nie pobrał raty kredytu z powodu braku środków

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy bank nie pobrał raty kredytu, bo nie mieliśmy wystarczającej kwoty na koncie. Warto wiedzieć, że w takich przypadkach instytucja podejmie kolejną próbę pobrania spłaty w ciągu kilku dni. W umowie kredytowej sprawdzimy, ile powtórzeń spłaty bank może zrealizować. Jednak, jeśli po kilku próbach na koncie nadal nie będzie środków, możemy spodziewać się kontaktu ze strony oddziału. Pamiętajmy, że autospłata kredytu po ustalonym w umowie terminie może spowodować naliczenie odsetek karnych za opóźnienia. Warto przed zaciągnięciem zobowiązania sprawdzić kalkulator kredytu gotówkowego. Pozwoli to nam uniknąć sytuacji, w której nie mamy pieniędzy na uiszczanie zbyt wysokich rat.

Plusy automatycznej spłaty kredytu

Z pewnością przy wyborze formy spłacania zobowiązania, zastanawiamy się, czy autospłata kredytu jest dobrym rozwiązaniem. Warto wówczas poznać plusy tego typu opcji, aby móc dobrać najdogodniejszy rodzaj spłaty.

Zalety automatycznej spłaty kredytu to:

  • Nie ma konieczności ręcznego wykonywania przelewu co miesiąc;
  • Uniknięcie problemów w wyniku niedotrzymania terminu spłaty;
  • Wygoda w przypadku spłaty kilku kredytów;
  • Brak opłat za wybór formy spłaty nawet części kredytu.

Minusy automatycznej spłaty kredytu 

Autospłata kredytu ma jednak również swoje wady. Są to:

  • Konieczność założenia konta rozliczeniowo-oszczędnościowego w banku, w którym zaciągamy zobowiązanie;
  • Zdarza się, że musimy przelewać środki na konto, z którego bank pobiera ratę;
  • Brak kontroli nad pobraniem środków z konta. Bank automatycznie zabiera określoną kwotę co miesiąc.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy automatyczna spłata kredytu w naszym przypadku jest dobrym wyborem, warto przeanalizować plusy i minusy. Na pewno będzie to doskonały sposób dla osób, które spłacają kilka zobowiązań naraz i nie chcą ryzykować zapomnieniem o uiszczeniu którejś z rat. Wybierając taką formę, możemy liczyć na to, że w dogodnie ustalonym terminie bank sam pobierze środki. Jest to wygodny sposób, dzięki któremu nie musimy ręcznie zlecać transakcji co miesiąc na konto kredytowe. Pamiętajmy jednak, że taka forma spłaty wiąże się z koniecznością założenia konta w banku, w którym zaciągamy kredyt. Niekiedy może także zdarzyć się, że bank zażąda przelewania środków na konto techniczne, z którego będą pobierane pieniądze na spłatę zobowiązania.

5/5 - (1 oddanych głosów)