Ochrona wolnych środków przed oddziaływaniem inflacji to kluczowa kwestia, którą poruszają inwestorzy na całym świecie. Jeśli masz jakiekolwiek oszczędności i nie chcesz, aby straciły na wartości, koniecznie przejrzyj nasz artykuł. Przedstawiamy najlepsze wskazówki, jak chronić pieniądze przed inflacją.
SPIS TREŚCI
- Oszczędzasz na wkład własny? Jak chronić pieniądze przed inflacją
- Wpływ inflacji na wartość pieniądza – to warto wiedzieć, zanim zaczniesz oszczędzać!
- Zabezpieczenie wolnych środków przed inflacją – jak zrobić to dobrze?
- Czy przed hiperinflacją można się zabezpieczyć?
- Oszczędności a inflacja w Polsce – czy jest skuteczna metoda zabezpieczenia finansów?
- Czy inflacja może pochłonąć całe oszczędności?
Oszczędzasz na wkład własny? Jak chronić pieniądze przed inflacją
Inflacja w Polsce stale rośnie, dlatego warto poznać kilka dobrych sposobów na temat tego, jak chronić kapitał. Zastraszające tempo wzrostu inflacji do poziomu prawie 20% pod koniec tego roku powoduje, że oszczędzanie pieniędzy powoli przestaje mieć sens, o ile nie dopasujesz metod inwestowania swoich wolnych środków do aktualnego poziomu inflacyjnego. A więc jak chronić oszczędności przed inflacją? Wbrew pozorom to dość proste, wystarczy, że poznasz kilka zasad i zaczniesz się do nich stosować.
W ramach oszczędzania możesz sprawdzić w sieci, jakie stawki obejmują Obligacje Skarbowe indeksowane inflacją, a także ranking lokat bankowych, który pozwala na znalezienie najkorzystniejszych form inwestowania swojego wolnego kapitału. Obecnie banki oferują lokaty z oprocentowaniem na poziomie zaledwie 7-8% co jednak nie będzie wystarczające do tego, by uchronić swoje zaoszczędzone środki przed inflacją. Zanim jednak rozpoczniesz oszczędzanie, musisz uświadomić sobie, że lokaty jako sposób na ochronę oszczędności przed inflacją to niejedyna forma działania, w której kierunku warto podążać.
Wpływ inflacji na wartość pieniądza – to warto wiedzieć, zanim zaczniesz oszczędzać!
Wiele osób w dzisiejszych czasach zastanawiasz się, co zrobić z oszczędnościami w czasie kryzysu i jak zabezpieczyć swoje finanse, aby nie stracić ani złotówki w wyniku stale rosnącej inflacji. Warto w tej kwestii wyjaśnić podstawową zasadę odnośnie do tego, jak inflacja oddziałuje na wartość pieniądza. Przykładowo: koszyk zakupowy o wartości 100 złotych po wzroście cen w wyniku 10% inflacji będzie wart 10 złotych więcej. Oznacza to, że za całe zakupy zapłacisz łącznie 110 złotych. Finalnie za taką samą kwotę po wzroście inflacji będziesz w stanie kupić o wiele mniej towarów. Sytuacja jest znacznie wyraźniejsza, szczególnie kiedy poziom inflacji sięga już ponad 15%.
W ramach analogii warto odnieść się do tego, jaka jest zależność pomiędzy oszczędnościami a inflacją. Dla przykładu: 100 tys. złotych, odłożone na koncie bez oprocentowania lub w gotówce przy inflacji na poziomie 20% będzie warte realnie 80 tys. złotych. To ogromna strata, która wyniknie po prosty z ciągłego wzrostu cen towarów, usług i ogólnych kosztów życia.
Oznacza to, że odkładanie wolnych środków do tzw. skarpety bez oprocentowania nie ma żadnego sensu. Oczywiście można wykorzystać kilkuprocentowe lokaty, choć te nigdy nie dadzą 100% pewności, że środki zostaną idealnie zabezpieczone przed oddziaływaniem inflacji. Decydując się tylko na taką formę finansowania, sporo ryzykujesz, gdyż lokata na poziomie 8% w skali roku przy inflacji sięgającej ponad drugie tyle, wciąż będzie oznaczać stratę.
Zabezpieczenie wolnych środków przed inflacją – jak zrobić to dobrze?
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zabezpieczyć pieniądze przed inflacją, koniecznie wykorzystaj kilka podstawowych porad, które są proponowane przez ekonomistów i specjalistów finansowych. Co zrobić, gdy rośnie inflacja? Przede wszystkim należy działań możliwie szybko, aby czym prędzej zabezpieczyć swoje oszczędności przed nadmierną utratą wartości. Oto kilka propozycji na zabezpieczenie pieniędzy:
- Lokaty bankowe – to ciekawa forma na zabezpieczenie swoich oszczędności, ale nigdy nie powinna być jedyną opcją. Oczywiście lepiej wpłacić wolne środki na lokatę oprocentowaną na kilka procent, aniżeli trzymać pieniądze w tzw. skarpecie czy na nieoprocentowanym koncie bankowym. Kiedy inflacja sięga kilkunastu procent, utrata wartości pieniądza wciąż będzie spora, aczkolwiek mniejsza, niż w przypadku braku wpłaty oszczędności na jakąkolwiek lokatę. Warto pamiętać, że w przypadku lokat trzeba uwzględnić też podatek Belki od zysków kapitałowych, co powoduje, że oszczędności są jeszcze mniej warte.
- Inwestowanie w akcje i ETF-y sposobem na ochronę środków przed inflacją – inwestowanie w ETF pozwala na skuteczne zabezpieczenie swoich wolnych środków przed rosnącą inflacją. Taka forma inwestowania polega na lokowaniu środków w funduszach inwestycyjnych na podstawie śledzenia cen aktywów. Dzięki temu można kupić akcje w niższych cenach, a następnie sprzedać je, nawet kilkadziesiąt procent drożej w stosunku do ceny zakupu. To nieco ryzykowne, ale daje najlepsze efekty, jeśli chodzi o ochronę pieniędzy przed inflacją.
- Obligacje skarbu państwa a zabezpieczenie środków przed inflacją – obligacje detaliczne oferowane przez Skarb Państwa mogą uchronić oszczędności przed inflacją na poziomie do kilku procent. Oczywiście lepsza taka forma zabezpieczenia, niż żadna, aby chociażby w pewnym stopniu zredukować ryzyko utraty wartości zaoszczędzonych pieniędzy.
- Inwestycja w surowce – można śmiało powiedzieć, że dość ciekawa zależność występuje na linii złoto i srebro a inflacja. Wbrew pozorom wzrost cen surowców naturalnych jest tak duży, że inwestycja właśnie z czyste złoto lub srebro wydaje się rozsądnym podejściem. Dzięki temu, nawet przy długotrwale oddziałującej inflacji, możesz ograniczyć skutki spadku wartości pieniądze do minimum, a w skrajnych przypadkach nawet zarobić więcej, niż dotychczas zaoszczędziłeś.
- Waluty obce – chcesz dowiedzieć się, czy waluty obce zabezpieczają przed inflacją? Oczywiście, że tak! Wystarczy, że zainwestujesz w wybraną walutę obcą, np. dolara lub euro. W ten sposób realnie zachowasz wysoką wartość pieniądza, co pozwoli Ci jednocześnie na zabezpieczenie większości swoich oszczędności. Takie działanie może być dobrą opcją na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, a także nową metodą na zarabianie pieniędzy. Odpowiadając na pytanie, czy waluty obce zabezpieczają przed inflacją – tak i to w dobrym stopniu, o ile śledzisz trendy rynkowe i wiesz, kiedy kupić, a kiedy sprzedać daną walutę.
- Nieruchomości – w dzisiejszych czasach wiele osób lokuje swoje oszczędności w nieruchomości, które są naprawdę ciekawą formą inwestowania kapitału. W ostatnich latach wzrost wartości domów i mieszkań jest ogromny – znacznie większy w stosunku do aktualnej inflacji. Oznacza to, że możesz nabyć nieruchomość mieszkalną lub usługową, aby po ustabilizowaniu się sytuacji rynkowej związanej z inflacją sprzedać ją i zarobić kwotę, która będzie pokryciem utraty wartości zainwestowanych dotychczas pieniędzy.
Czy przed hiperinflacją można się zabezpieczyć?
Niestety największy problem występuje w krajach, gdzie występuje już hiperinflacja. Jak się zabezpieczyć przed jej skutkami? To naprawdę trudne, głównie z tego względu, iż pieniądz traci praktycznie całą swoją siłę nabywczą, a więc staje się praktycznie bezużyteczny. Zabezpieczenie przed hiperinflacją jest trudne – możesz wykorzystać wszystkie powyższe metody, choć najprawdopodobniej Twoje oszczędności i tak stracą na wartości – w naprawdę znacznym stopniu.
W kwestii zabezpieczenia swoich interesów oraz finansów, warto też dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, co to jest inflacja, jakie są jej rodzaje oraz w jaki sposób można jej zapobiegać. Inflacja jest wskaźnikiem, który określa głównie poziom wzrostu cen w kraju i na całym świecie, dzięki czemu można jasno określić, ile warty był pieniądz, a także jaka jest jego wartość po podniesieniu wskaźnika inflacyjnego.
Oszczędności a inflacja w Polsce – czy jest skuteczna metoda zabezpieczenia finansów?
Niestety, ale w dzisiejszych czasach nie ma jednej skutecznej metody, która pozwoli na idealną ochronę oszczędności przed oddziaływaniem inflacji. Warto dodać, że im wyższy jest jej wskaźnik, tym trudniej zadbać o zaoszczędzone pieniądze, aby nie traciły na swojej wartości. Samodzielnie możesz sprawdzić ranking kont oszczędnościowych lub lokat, aby wpłacić wolne środki do banku. To jednak nie zabezpieczy Twoich finansów w 100%, a jedynie w pewnym stopniu. W stosunku do realnego oddziaływania inflacji: lokaty i konta oszczędnościowe dają gwarancję zachowania wartości do poziomu kilku procent, a więc wciąż będzie to spora strata przy inflacji sięgającej prawie 20%.
Jeśli chcesz realnie zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją, koniecznie skorzystaj z kilku form inwestowania, szczególnie jeśli masz pokaźną kwotę odłożoną w gotówce lub na rachunku bankowym. Idealnym rozwiązaniem wydaje się inwestowanie w akcje, obligacje, surowce naturalne oraz obce waluty. To tak szerokiego spektrum działania przyda się jednak kompleksowa wiedza z zakresu finansów, inwestowania, a także znajomość zagadnień ze światowego rynku. Tylko w ten sposób podejmiesz dobrą decyzję i zainwestujesz w jak najbezpieczniejsze formy inwestowania, które pozwolą Ci utrzymać wartość zaoszczędzonych pieniędzy na odpowiednio wysokim poziomie w stosunku do aktualnej inflacji.
Czy inflacja może pochłonąć całe oszczędności?
Niestety, ale osoby, które nie podejmą odpowiednich działań w celu zabezpieczenia swoich oszczędności przed oddziaływaniem inflacji, mogą stracić… nawet wszystko. Brak jakichkolwiek ruchów inwestycyjnych powoduje, że odłożone pieniądze stale tracą na wartości, a finalnie po upływie wielu miesięcy rosnącej inflacji może okazać się, że nawet zaoszczędzone 10 tys. złotych będzie warte o połowę mniej.
Jeśli chodzi o skuteczność lokowania kapitału w celu jego zabezpieczenia przed wysoką inflacją, wskazujemy głównie na inwestycję w złoto, nieruchomości oraz obligacje Skarbu Państwa indeksowane inflacją. Możesz też spróbować swoich sił na giełdzie, choć to wiąże się zarówno ze sporą szansą na zysk, jak i ryzykiem straty całego zainwestowanego kapitału. Nie ma jednak wątpliwości, że w trudnych czasach rosnącej inflacji, wojen i pandemii to właśnie giełda staje się najrozsądniejszą formą poszerzania swojego portfela inwestycyjnego, by ochronić oszczędności przed utratą wartości.
No właśnie – jak?
Może warto inwestować w obligacje? Słyszałam że to bezpieczny sposób i dobra ochrona oszczędności
Jakie są szanse na zarobek w długim okresie inwestując w obligacje?
No jak inwestujesz długoterminowo to zysk powinien być spory
na pewno większy od krótkoterminowych inwestycji
Jasne pytanie tylko o ile większy :P
na jakiś super porządny zarobek też nie ma co się nastawiać, jest to bezpieczna inwestycja dająca zarobić ale na miliony nie licz
A przykładowo ile można zarobić?