Jeśli na naszym koncie widnieją zaległości finansowe, warto się z nimi zapoznać. W Polsce funkcjonuje 6 głównych baz dłużników, w których zbierane są informacje o zaległych zobowiązaniach. Jest to Biuro Informacji Kredytowej, Krajowy Rejestr Dłużników, Big InfoMonitor, Erif, Krajowa Informacja Dłużników Telekomunikacyjnych oraz Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych. Jak sprawdzić ile ktoś ma długu? Wyjaśniamy.

jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnejJak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Wezwanie do spłaty długu może okazać się dla niektórych z nas niemałym zaskoczeniem, zwłaszcza jeśli dawno zapomnieliśmy o zaległym zobowiązaniu. Tego typu sytuacje zdarzają się niezwykle często, głównie wtedy, gdy często korzystamy z ofert firm pożyczkowych. Może zdarzyć się, że otrzymamy zawiadomienie o konieczności spłatu długów, nawet jeśli wybieraliśmy usługi firm znajdujących się w rankingu pożyczek dla zadłużonych. Niezależnie od tego, jaką chwilówkę wybraliśmy, zbyt długi termin ich spłaty po terminie może skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Najczęstszym powodem zadłużenia są nieterminowe spłaty pożyczek, kredytów lub chwilówek. Jednakże nawet niewielki mandat lub niespłacenie opłat karty kredytowej może sprawić, że będziemy zadłużeni. Baza dłużników, do której trafimy z powodu zadłużenia może odstraszać potencjalnych pożyczkodawców do udzielenia pożyczki. Jest też dobra strona medalu: pojawiają się nim również informacje pozytywne o płatnikach, którzy terminowo dokonują płatności. Wystarczy jedynie złożyć odpowiedni wniosek do pożyczkodawcy z prośbą o taką adnotację przy naszym nazwisku. Aby zorientować się o wysokości zadłużenia należy zasięgnąć informacji z rejestrów dłużników. 

Jak sprawdzić ile ktoś ma długu – krok po kroku

Pierwszym miejscem, w którym widnieje lista dłużników osoby prywatne jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. BIK zbiera i gromadzi dane o dłużnikach, a następnie udostępnia je pożyczkodawcom oraz osobom prywatnym. Jak sprawdzić BIK? Konieczna jest rejestracja w serwisie. Rejestracja w BIK-u odbywa się na stronie www.bik.pl, po rejestracji należy zweryfikować swoje konto, wysyłają do rejestru skan lub zdjęcie dowodu osobistego.

Po weryfikacji profilu można przystąpić do pobrania raportu BIK. Sprawdzenie BIK za darmo jest możliwe, pod warunkiem że składasz wniosek o  udostępnianie danych nie częściej, niż raz na 6 miesięcy. W innym wypadku raport jest płatny i kosztuje 39 zł – jednorazowo lub 99 zł za 12 raportów do wykorzystania przez rok od daty zakupu pakietu.

W raporcie widnieją takie dane jak:

  • nazwa wierzyciela
  • rodzaj zobowiązania
  • kwota zobowiązania
  • data wymagalności zobowiązania

Dłużnicy lista osób prywatnych

Możesz oczywiście zdecydować się na inne rejestry dłużników niż BIK. “Lista dłużników osoby prywatne” pozwala nam zapoznać się dokładnie z wysokością oraz rodzajem zobowiązania. 

Krajowy Rejestr Dłużników osoby prywatne

KRD to baza dłużników, która liczy sobie już 15 lat. Wgląd do bazy KRD mają firmy, wierzyciele oraz osoby prywatne (od 2010). Rejestracja w serwisie KRD pozwala na pobranie bezpłatnego raportu dotyczącego zobowiązania raz na 6 miesięcy. Częstsze pobieranie raportu z tej bazy dłużników kosztuje 6,90 zł. Jak sprawdzić KRD? Aby sprawdzić się w KRD należy wybrać opcję “logowanie do KRD”, a następnie wybrać opcję pobierania raportu. Według wytycznych określonych przez Biuro Informacji Gospodarczej prowadzące rejestr, w bazie może się znaleźć każda osoba, której dług jest większy niż 200 złotych (dla osób fizycznych) lub 500 złotych (dla przedsiębiorców). Krajowy Rejestr Dłużników lista osób prywatnych to doskonałe narzędzie do sprawdzenia zadłużenia. 

Narodowe Centrum Długów

Jak sprawdzić czyjeś długi? W bazie NCD w prosty i bezpłatny sposób, wpisując wymagane dane zweryfikujesz zadłużenie osoby prywatnej. Wystarczy jedynie podać PESEL oraz numer telefonu, a będziesz miał możliwość zapoznania się ze stanem swojego zadłużenia. 

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor

BIG to instytucja, która gromadzi, przechowuje oraz udostępnia dane o niespłaconych zadłużeniach osób fizycznych i przedsiębiorców. Dodatkowo, jest jedyną platformą, która posiada dostęp do informacji zgromadzonych przez BIK oraz Związek Banków Polskich. Wpisu do Rejestru mogą dokonać banki, firmy pożyczkowe, instytucje finansowe, przedsiębiorcy, a nawet osoby prywatne za: zaległości w spłacie pożyczki/kredytu, nieuregulowane rachunki, zaległe mandaty czy wynagrodzenie dla pracowników, zadłużenie w rachunkach (za prąd, gaz, wodę). 

Pod warunkiem, że:

  • zadłużenie wynosi co najmniej 200 zł
  • opóźnienie w zapłacie jest dłuższe niż 30 dni
  • Wierzyciel, przynajmniej 14 dni przed dokonaniem, poinformował się Cię o zamiarze wpisu

To oczywiście nie wszystkie dostępne rejestry dłużników. Na podobnych zasadach możesz zapoznać się ze stanem swojego zadłużenia w innych bazach dłużników: ERIF, Krajowa Informacja Dłużników Telekomunikacyjnych oraz Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych. Jeśli jesteś wpisany do tych rejestrów, a potrzebujesz gotówki możesz pomyśleć o zaciągnięciu pożyczki bez sprawdzania baz. 

Jak sprawdzić dłużnika za darmo?

Chcesz się dowiedzieć jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej za darmo? Jest kilka rejestrów dłużników, dzięki którym możesz zapoznać się ze swoim zadłużeniem, nie ponosząc kosztów. Istnieje 6 głównych baz dłużników: BIK, KRD, BiG InfoMonitor, baza Erif, Krajowa Informacja Dłużników Telekomunikacyjnych. W każdej z tych baz można sprawdzić siebie za darmo, ale każdy rejestr dłużników ma ograniczenia – z reguły bezpłatny raport można pobrać raz na pół roku.

Jak przeglądać długi bez logowania się?

W większości baz dłużników musisz założyć konto, by móc pobrać raport o zadłużeniu. Gdy pomyślnie przejdziesz proces weryfikacji profilu będziesz miał możliwość zapoznania się ze swoimi długami. Jednakże proces rejestracji w serwisach baz dłużników jest prosty i szybki, dzięki czemu masz łatwy dostęp do raportów. 

2.4/5 - (17 oddanych głosów)