Jak zastrzec kartę SantanderKorzystanie na co dzień z różnego rodzaju płatności za pomocą karty stało się nieodzownym elementem naszego życia. Obecnie mało kto wyobraża sobie ograniczenie do płacenia gotówką i noszenia w portfelu drobnych. Większości z nas zależy na ułatwianiu sobie dokonywania różnych codziennych obowiązków, np. płatności za pilne zakupy w drodze powrotnej z pracy. Technologia zbliżeniowa umożliwia nam załatwianie ważnych spraw nawet w pośpiechu, gdy nie mamy przy sobie portfela. Może pojawić się jednak problem dotyczący zgubienia lub kradzieży karty płatniczej. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak się okazuje, niezwykle pomocne jest zastrzeżenie karty – kontakt z Santander umożliwia szybkie zablokowanie możliwości wykorzystywania naszych środków. Jeśli chcemy dopełnić takich formalności natychmiast, warto dowiedzieć się, jak zastrzec kartę Santander, aby uchronić się przed kradzieżą. 

Kto może zastrzec kartę w Santander?

Każdy, kto posiada konto osobiste w Santanderze, powinien sprawdzić, na czym dokładnie polega zastrzeżenie karty płatniczej i czym różni się od jej zablokowania. Są to bowiem dwa osobne procesy, które wiążą się z podobnym mechanizmem, jednak dają inne efekty. Dzięki wcześniejszemu sprawdzeniu szczegółów dotyczących tych kwestii, uchronimy się od kradzieży naszych pieniędzy z konta przez osoby postronne. Jest to niezwykle pomocne nie tylko w sytuacji, gdy ktoś nas napadnie i ukradnie nam kartę, ale także gdy zgubimy ją w podróży, podczas spaceru czy porannego biegania. Niezależnie od tego, w jaki sposób straciliśmy nasz plastik, warto wiedzieć, że nie zawsze konieczne jest skorzystanie z trwałego zablokowania środków na karcie. W niektórych sytuacjach możemy zrealizować czasowe zastrzeżenie karty w Santander, które zminimalizuje ryzyko korzystania z pieniędzy. Z zastrzeżenia może skorzystać wyłącznie właściciel konta w Santanderze, do którego przypisana jest karta debetowa lub kredytowa. Realizacji tego procesu nie może zgłosić np. osoba, u której zostawiliśmy nasza kartę lub jej znalazca. Bank będzie sprawdzał dane osobowe posiadacza na podstawie dowodu. 

Co dokładnie oznacza zastrzeżenie karty w Santander?

W bankowości istnieją dwa procesy dotyczące zablokowania możliwości korzystania ze środków za pośrednictwem karty. Są to: zastrzeżenie a blokada karty płatniczej, które często są mylone przez klientów posiadających konto w banku. Warto podjąć rozsądny wybór, która metoda  będzie najlepsza w naszej sytuacji, bowiem nie zawsze musimy korzystać z trwałej dezaktywacji karty. 

Zastrzeżenie karty to nic innego jak proces blokujący możliwość realizacji transakcji płatniczych z jej pomocą na stałe. Opcja ta jest polecana w sytuacjach, gdy jesteśmy pewni, że nie odzyskamy już naszej karty. Powinniśmy jednocześnie pamiętać, że nie cofniemy naszej decyzji, gdyż proces jest trwały i nieodwracalny. Jeśli więc zastanawiamy się, czy można anulować zastrzeżenie karty w Santander, weźmy pod uwagę, że nie będzie to możliwe. Wówczas będziemy musieli zamówić nowy plastik na podstawie złożonego w banku wniosku. 

Z kolei jeśli chodzi o czasowe zastrzeżenie karty w Santander, o którym wspomina się w kontekście krótkotrwałego uniemożliwienia dostępu do środków, jest to po prostu jej zablokowanie. Tego typu opcja obowiązuje przez konkretny okres, po którego upływie możemy powrócić do dokonywania płatności kartą. Jest to doskonała alternatywa dla wyżej wspomnianego procesu w przypadku osób, które są przekonane, że zostawiły kartę w konkretnym miejscu i nie trafiła ona do rąk osób niepowołanych. Może to być sytuacja, gdy wypadła nam ona z kieszeni u znajomego, co do którego nie mamy 100% zaufania. Wówczas na jakiś czas zatrzymujemy aktywność karty, co z kolei uniemożliwia korzystania z gromadzonych środków. 

Kiedy należy zastrzec kartę Santander?

Wiemy już, że po zgłoszeniu chęci zastrzeżenia karty w banku przywrócenie jej aktywności nie będzie możliwe. W takiej sytuacji właściciel musi złożyć wniosek o wydanie nowego plastiku. Taki krok daje nam pełne bezpieczeństwo w sytuacji, gdy obawiamy się wykorzystania naszych pieniędzy przez złodzieja lub znalazcę. Warto zdecydować się na realizację tego procesu np. gdy zgubimy kartę w podróży lubi miejscu publicznym, a zwłaszcza wtedy, kiedy zostanie nam ona skradziona. Decyzja ta pozwoli nam uniknąć korzystania ze środków poprzez płacenie zbliżeniowe lub pokrywanie transakcji online. Gdy bank Santander zastrzeże kartę, automatycznie uniemożliwi dokonywanie wszystkich płatności z jej pomocą. 

Czy można anulować zastrzeżenie karty w  Santander?

Ile trwa zastrzeżenie karty w Santander? Jak wspomniano wcześniej, zastrzelona karta zostanie nieaktywna już na zawsze. Oznacza to, że nawet w sytuacji, gdy znajdziemy ją w domu, nie będziemy mogli cofnąć procesu i ponownie korzystać z płatności. Musimy wówczas skontaktować się z bankiem i złożyć wniosek o wyrobienie nowej karty, która posłuży nam do płacenia za zakupy. Warto zwrócić uwagę również na konieczność zwrócenia starej karty, jeśli okaże się, że zostawiliśmy ją w domu lub u znajomego i odzyskaliśmy nasz plastik. Niektóre banki mogą wymagać oddania karty do oddziału lub zniszczenia jej. W przypadku drugiej sytuacji musimy pociąć ją na kawałki i wyrzucić do kosza. 

Jak zastrzec kartę Santander?

Niemal we wszystkich bankach może zastrzec nasza kartę korzystając z kilku metod. Pierwszą i jednocześnie najczęściej wybieraną przez klientów jest kontakt telefoniczny z infolinią. Taki sposób umożliwia nam ekspresowe dopełnienie formalności, dzięki czemu szybko pozbędziemy się ryzyka kradzieży pieniędzy karty. Jest polecany zwłaszcza, gdy po dłuższej chwili zorientujemy się, że nie mamy przy sobie plastiku. Wówczas możemy obawiać się, że ktoś znalazł kartę po tym, jak wypadła nam z portfela i chce wykorzystać nasze pieniądze. Istnieją jednak inne opcje, dzięki którym szybko zablokujemy do niej dostęp. 

Jak zastrzec kartę Santander? Możemy skorzystać z następujących sposobów:

— Kontakt telefoniczny z infolinią banku — Infolinia Santander jest czynna 24/7, dlatego nawet jeśli zgubimy kartę w godzinach nocnych, możemy szybko zastrzec ją dzwoniąc do naszego banku. Zazwyczaj wystarczy wykonać połączenie, podać pracownikowi dane osobowe i dane z dowodu, a on błyskawicznie przeprowadzi cały proces. Składając prośbę o zastrzeżenie karty – kontakt z Santander umożliwia bankowi błyskawiczne podjęcie działań. Dzięki temu w ciągu kilku sekund nasza karta stanie się nieaktywna. 

Kontakt Santander w celu zastrzeżenia karty:

  • Z Polski: 1 9999
  • Z zagranicy: +48 61 81 1 9999

Jak zastrzec kartę Santander za pomocą wideo lub audio online? Wystarczy wejść na stronę www banku i połączyć się z konsultantem, klikając „Rozpocznij rozmowę”. Opcja jest dostępna codziennie od godziny 08:00 do 20:00 z wyjątkiem świąt. 

— Przez internet — Zastrzec kartę możemy również za pomocą aplikacji Santander mobile oraz bankowości elektronicznej www. Oba procesy wymagają wykonania jedynie kilku kroków, dzięki czemu szybko pozbędziemy się ryzyka kradzieży pieniędzy.

Jak zastrzec kartę Santander w aplikacji lub w serwisie transakcyjnym?

  1. Zaloguj się do aplikacji Santander mobile
  2. Znajdź zakładkę „Zarządzanie kartami”
  3. Wybierz kartę, którą chcesz zastrzec, a następnie kliknij „Zastrzeżenie karty”
  4. Potwierdź dyspozycję
  5. Twoja karta stanie się nieaktywna. 

— Wizyta w oddziale banku — Jest to sposób wymagający więcej czasu niż powyższe, ale sprawdza się w sytuacji, gdy znajdujemy się w pobliżu oddziału. Listę placówek w okolicy sprawdzimy na stronie www banku Santander. Pamiętajmy, że podczas osobistej wizyty niezbędne jest potwierdzenie danych osobowych. W tym celu pracownik banku poprosi nas o okazanie dowodu osobistego. Jeśli skradziono nam portfel wraz z kartą i dokumentami, możemy poprosić o bezpośrednie połączenie z infolinią. Podczas rozmowy możemy podać nasze dane, a konsultant zweryfikuje ich poprawność i zrealizuje zastrzeżenie karty od ręki. 

Ile kosztuje zastrzeżenie karty w Santander?

Zgubiliśmy kartę lub ktoś ukradł nam portfel z całą zawartością i obawiamy się o konieczność pokrycia wysokich opłat za jej zastrzeżenie. Brzmi znajomo? Zazwyczaj w takich sytuacjach, zwłaszcza gdy nie mamy na koncie dużej sumy, zastanawiamy się, jak zamknąć konto w Santander. Taka decyzja umożliwia bowiem automatyczne wycofanie karty z użytku. Warto jednak sprawdzić, ile kosztuje zastrzeżenie karty w Santander. Jak się okazuje, bank nie pobiera żadnych opłat z tego tytułu, więc ze spokojną głową możemy skorzystać z takiej możliwości. 

Czy zastrzeżenie karty Santander anuluje wykupione subskrypcje?

Osoby posiadające wykupione subskrypcje mogą zastanawiać się, czy zostaną one automatycznie zawieszone po zastrzeżeniu karty. Często zdarza się, że nie chcemy utracić dostępu do aktywnych pakietów na ulubionych witrynach czy w aplikacjach. Równocześnie niekiedy klienci chcą cofnąć odnawiające się subskrypcje na nieznanych stronach, z których skorzystali, właśnie przez zastrzeżenie karty. Jest to dobry sposób w sytuacji, gdy nie wiemy, jak zrealizować to na konkretnej stronie. Pamiętajmy jednak, że nie cofniemy już naszej decyzji i nie będziemy mogli ponownie korzystać z karty. Z tego powodu warto sprawdzić, czy bank nie umożliwia cofnięcia subskrypcji z poziomu aplikacji mobilnej. 

5/5 - (1 oddanych głosów)