Współczesne czasy są nastawione na szczególne dbanie o ekologię i zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu środowiska na szeroką skalę. Z tego też powodu zarówno osoby prywatne, jak i rząd, stawiają sobie za główny cel właśnie tę kwestię. Już w zeszłym roku dużą popularnością cieszył się kredyt na termomodernizację. Opinie na temat tego produktu są bardzo pozytywne, gdyż zobowiązanie polega przede wszystkim na finansowaniu przerobienia metod ogrzewania budynków mieszkalnych na te bardziej ekologiczne. W 2024 ponownie wprowadzono również program Czyste Powietrze, który jeszcze bardziej ma ułatwić Polakom drogę do pokrycia wydatków związanych z termomodernizacją. Dzięki temu programowi można uzyskać duże dofinansowanie na wymianę urządzeń ciepłowniczych i związane z tym prace modernizacyjne, ale nie tylko. Jeśli interesuje Cię temat ekologicznych metod grzewczych, sprawdź które banki oferują kredyt na termomodernizację 2024 i na czym polega rządowy program Czyste Powietrze.

Kasa Stefczyka
RRSO7,23 %
Oprocentowanie 6,23 %
Kwotado 160 000 zł
Ocena9/10
Smartney
RRSO24,48 %
Oprocentowanie 15,75 %
Kwotado 60 000 zł
Ocena10/10
Santander
RRSO10,13 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 35 000 zł
Ocena9/10
Velobank
RRSO8,3%
Oprocentowanie 7,99%
Kwotado 200 000 zł
Ocena7/10
AliorBank
RRSO9,02 %
Oprocentowanie 7,19 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
BNP Paribas
RRSO13,75 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO10,88 %
Oprocentowanie 6 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena9/10
City Handlowy
RRSO9,65 %
Oprocentowanie 6,99 %
Kwotado 150 000 zł
Ocena8/10
PKO miniratka
RRSO13,77 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 170 000 zł
Ocena8/10

kredyt na termomodernizacjęCo to jest kredyt na termomodernizację domu? 

Od dłuższego czasu Polacy coraz bardziej interesują się rozmaitymi kredytami, których celem jest wspieranie ekologii, ale także uzyskanie sporych oszczędności. Z tego powodu niezwykle popularne są kredyt na pompę ciepła czy właśnie kredyty na termomodernizację budynków. Te mają za zadanie sfinansować wymianę urządzeń grzewczych na bardziej „eko”, a w perspektywie czasu ma przynieść to duże zwroty dzięki niższym rachunkom. Wprowadzono również rządowy program Czyste Powietrze, skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli budynków jednorodzinnych, albo właścicieli lokali mieszkalnych wyodrębnionych w domach jednorodzinnych. W drugim przypadku warunkiem jest posiadanie osobnej księgi wieczystej lokalu. Program ten obowiązywał już we wcześniejszych latach. Od 2021 roku kredyt na termomodernizację jest dostępny m.in. w: BOŚ Banku, PKO BP, ING Banku Śląskim, Credit Agricole czy Alior Banku. 

Na co dokładnie jest udzielany kredyt na termomodernizację? 

Przede wszystkim kredyt na termomodernizację jest skupiony na finansowaniu wydatków związanych z wymianą starych, niedziałających efektywnie urządzeń grzewczych w budynkach na nowoczesne i ekologiczne źródła. Jest to kredyt celowy, ale nie standardowy kredyt na remont domu, chyba że wymiana urządzeń ciepłowniczych wiąże się z koniecznością przeprowadzenia modernizacji budynku. Wówczas finansowanie może pokryć również wydatki z tym związane, np. ocieplenie domu lub wymianę okien i drzwi na nowe. 

Kredyty na termomodernizację są udzielane przede wszystkim na takie cele jak:

 • Izolacja ścian, podłóg, stropów, fundamentów i dachów budynku;
 • Wymiana lub modernizacja okien i drzwi;
 • Modernizacja systemów wentylacyjnych;
 • Zmodernizowanie systemu ogrzewania lub instalacji ciepłej wody użytkowej;
 • Montaż paneli fotowoltaicznych, przydomowej elektrowni gazowej itp.

Czy warto starać się o dotację z programu Czyste Powietrze?

Rządowy program Czyste Powietrze umożliwia uzyskanie dofinansowania na cele związane z termomodernizacją budynków. Obecnie bierze w nim udział wiele banków, dlatego też warto bezpośrednio składać w nich wnioski właśnie o kredyt na termomodernizację. Dzięki temu można dołączyć do programu i uzyskać dotację. Co ważne, kwota kredytu musi przewyższać kwotę, jaką można uzyskać w ramach dofinansowania. Łączny budżet programu to aż 103 mld zł. Nie jest określone, jak wysoką dotację może otrzymać jedna rodzina. Jest to uzależnione od przewidzianych prac, rodzajów zastosowanego źródła ciepła, wentylacji czy instalacji, a także od ociepleń budynków. Maksymalnie może to być 69 000 zł, standardowo jest to 30 000 zł na podstawowym poziomie dofinansowania. 

Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt na termomodernizację?

Podstawowym warunkiem, który decyduje o tym, czy dostaniesz kredyt, jest dochód gospodarstwa domowego. Jeśli starasz się o dotację na podstawowym poziomie, roczne dochody nie mogą przekroczyć 100 000 zł. 

A jakie są wymogi stawiane przez banki posiadające w ofercie kredyt na termomodernizację? Tak jak w przypadku innego rodzaju zobowiązań, niezbędna jest zdolność kredytowa. Co ważne, kredyt (jeśli bierzesz udział w programie) musi wynosić co najmniej 50% kwoty potrzebnej na termomodernizację. 

Kredyt na termomodernizację warunki:

 • Odpowiednia zdolność kredytowa: możesz sprawdzić ją w kalkulatorze. 
 • Poprawnie wypełniony wniosek o kredyt w banku i wniosek o dopłatę do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 • Odrębna księga wieczysta dla budynku (jednorodzinnego) lub lokalu mieszkalnego (w budynkach wielorodzinnych).
 • Oświadczenia współwłaścicieli nieruchomości i małżonka (w przypadku braku rozdzielności majątkowej).
 • Przy podwyższonym poziomie dotacji: zaświadczenie z gminy o wysokości dochodów w gospodarstwie domowym. 
 • Dokumenty o źródłach i kwotach dochodu gospodarstwa. 
 • Środki z kredytu muszą być wydane maksymalnie w ciągu 18 miesięcy!

W jakim banku jest dostępny kredyt na termomodernizację?

Coraz więcej banków udziela tego typu kredytów i bierze udział w rządowym programie Czyste Powietrze. Warto sprawdzić,  w jakich bankach kredyt na termomodernizację ma najlepsze warunki i gdzie się opłaca. Weź pod uwagę wysokość RRSO, oprocentowanie i czas spłaty.

 1. BOŚ kredyt na termomodernizację z premią
 • Na wydatki związane z ociepleniem domu, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacją lub montażem instalacji grzewczych. 
 • Premia termomodernizacyjna: 26% kosztów prac termomodernizacyjnych, 31% kosztów wraz z zakupem, montażem, budową albo modernizacją instalacji odnawialnego źródła energii. 
 • Dodatkowe wsparcie w postaci premii: 50% kosztów wzmocnienia budynku wielkopłytowego z montażem kotew lub 10% kosztów netto inwestycji w ramach grantu termomodernizacyjnego. 
 • Premia remontowa: 25% kosztów przedsięwzięcia remontowego. 
 • Premia kompensacyjna: kwota zależy od powierzchni lokali kwaterunkowych, okresu kwaterunku i lokalizacji. 
 • RRSO: 8,20%
 • Oprocentowanie zmienne: 7%
 • Kredyt dla właścicieli: budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania, budynków użyteczności publicznej stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego, lokalnych sieci ciepłowniczych, lokalnych źródeł ciepła. 
 1. PKO BP kredyt na termomodernizację — Ekopożyczka 
 • Pożyczka na zakup lub montaż urządzeń ekologicznych korzystających z odnawialnych źródeł energii, poprawiających jakość powietrza, efektywność energetyczną budynków mieszkalnych oraz zmniejszających emisję gazów cieplarnianych. Są to np.: panele fotowoltaiczne, kolektory solarne, pompy ciepła, a nawet samochody, motocyklem skutery z elektrycznym lub hybrydowym napędem. 
 • Kwota od 1500 zł do 50 000 zł. 
 • Okres spłaty od 2 do 120 miesięcy.
 • Kredyt dostępny również z ubezpieczeniem.
 • Dla nowych i stałych klientów (bez konieczności posiadania konta w PKO).
 • RRSO: max. 21,19% (zależne od kwoty i okresu spłaty).
 1. Kredyt na termomodernizację ING — Ekopożyczka gotówkowa 
 • Kwota kredytu: od 1000 zł do 160 000 zł. 
 • Czas spłaty: od 3 miesięcy do 120 miesięcy. 
 • Kredyt na wydatki: system rekuperacji (wentylacja z odzyskiem ciepła) o klasie efektywności A, A+, piec kogeneracyjny na inne paliwo niż węgiel, pompa ciepła, kolektory solarne, systemy fotowoltaiczne, przydomowe turbiny wiatrowe i ich wyposażenie techniczne, samochody z napędem elektrycznym do masy 3,5 t. 
 • Stałe oprocentowanie przy kredycie ze spłatą na max. 3 lata. 
 • 0 zł prowizji przy kredycie powyżej 15 000 zł. 
 • Nagroda 500 zł przy dostarczeniu faktur potwierdzających zakup towarów eko o wartości co najmniej 70% kwoty pożyczki (netto). 
 • Wnioskowanie przez internet. 
5/5 - (1 oddanych głosów)