Najważniejsze infromacje:
- Program Mieszkanie Dla Młodych daje możliwość zakupu nieruchomości z rynku wtórnego oraz pierwotnego. –
- Decydując się na zakup mieszkania finansowanego przez kredyt wymagane jest posiadanie wkładu własnego o wartości 10% lub 20% wartości nieruchomości.
- Edycja MDM 2024 nie będzie realizowana z powodu zbyt małego budżetu.
Młode osoby w Polsce często mają problemy ze zdolnością kredytową, a więc i pozyskaniem kredytu hipotecznego na pierwsze mieszkanie. Obecnie rząd wprowadza innowacyjne programy pomocy, np. MDM. Chcesz dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać beneficjentem wsparcia programu Mieszkanie dla młodych? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
SPIS TREŚCI
Czym jest program MDM?
Mieszkanie dla młodych to bowiem rządowy projekt, który polegał na tym, że Państwo spłacało młodym ludziom pewną część zadłużenia kredytowego. Mieszkanie dla młodych to możliwość zakupu powierzchni mieszkalnej zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Aby móc starać się o mieszkanie dla młodych (czyli tak naprawdę o docelowe dofinansowanie wkładu własnego), wystarczyło jedynie udać się wraz z wnioskiem o kredyt hipoteczny do właściwej placówki bankowej. Bez wątpienia program mieszkanie dla młodych był znaczącą pomocą i niemałym wsparciem dla osób młodych, rozwijających się, zakładających rodziny i np. rozpoczynających swoją zawodową karierę. Nie mniej, program ten zakończył się wraz z upływem 2018 roku. Czy są dla niego alternatywy?
Mieszkanie dla młodych 2024
Mieszkanie dla młodych było bardzo ambitnym programem, który niestety skończył się w 2018 roku z powodu zbyt małej puli mieszkań. Program ten polegał na dofinansowaniach dla młodych osób do kredytów hipotecznych. Dzięki niemu młodzi ludzie, zwłaszcza małżeństwa z dziećmi mieli szybciej uzyskać nowe mieszkanie. Wypłaty były realizowane na bieżąco i były częścią dofinansowania do kredytów hipotecznych. Niestety zarówno pula dofinansowań jak i pieniędzy szybko się skończyła.
Program Mieszkanie dla młodych 2024 — czy będzie kolejna edycja?
Wcześniejsze założenie programy Mieszkanie dla młodych miały pomóc uzyskać odpowiedni wkład własny do uzyskania kredytu hipotecznego. Obecnie nie ma dofinansowań do kredytów hipotecznych, na co wpływ ma również obecnie panująca pandemia. Można skorzystać jednak z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Polega ona na odliczeniu wydatków związanych z ociepleniem budynku jednorodzinnego lub zamontowaniem nowoczesnego pieca w domu jednorodzinnym. Ulgę można odliczać przez kolejnych 6 lat od wprowadzenia innowacji, mających na celu zmniejszenie kosztów opału i ogrzewania. Rząd chciał reaktywować pomoc dla młodych osób jako program Mieszkanie dla młodych 2024, ale niestety te plany nie udały się ze względu na zbyt małą ilość pieniędzy w budżecie.
Ciekawostka!
Aby otrzymać dopłatę w poprzedniej edycji programu Mieszkanie Dla Młodych, warunkiem było zaciągnięcie kredytu na okres co najmniej 15 lat.
Co zamiast programu Mieszkanie dla młodych?
Rząd zamiast swojego sztandarowego programu Mieszkanie dla młodych 2024 zmienił swój dotychczasowy plan. Zaproponował pomoc w postaci programu Mieszkanie na start. Polega on na dopłatach do wynajęcia mieszkania. Aby uzyskać taką pomoc, należy zgłosić się do Urzędu Miasta w swoim regionie, a także wykazać przychody na jedną osobę oraz umowę najmu. Pomoc udzielana byłaby przez maksymalnie 15 lat, a maksymalna możliwa do uzyskania kwota na jedną osobę to 145 zł we Wrocławiu. Kwota jest zależna od ilości osób w gospodarstwie domowym oraz danego miasta.
Program mieszkanie dla młodych a kredyt hipoteczny – na czym to polega?
Jak już wiemy, samo wzięcie udziału w programie mieszkanie dla młodych objawia się tym, że zaciągamy w placówce bankowej kredyt hipoteczny. Tego typu proces polega na tym, że bank w momencie udzielania nam finansowego wsparcia staje się właścicielem budynku bądź lokalu mieszkalnego, na który zaciągane jest zobowiązanie do momentu jego pełnej spłaty. Zatem, jeżeli nie będziemy płacić systematycznie rat wraz z odsetkami kredytowymi, to utracimy mieszkanie.
Program mieszkanie dla młodych może być finansowany poprzez kredyt hipoteczny z własnym wkładem. Warto wspomnieć, iż obowiązujące przepisy prawne nie umożliwiają wzięcia zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Obecnie wymaga się posiadania wkładu na poziomie min. 10% wartości mieszkania (przy zakupie dodatkowej polisy) lub 20%. Na wkład własny możemy jednak przeznaczyć nie tylko oszczędności, ale przykładowo zaliczkę wpłaconą deweloperowi. Wkład własny polega na wpłacie pewnej określonej w umowie kwoty przez podmiot zaciągający pożyczkę, min. wysokości 20% wartości nieruchomości.
Kredyt dla młodych – warunki
Kredyt na mieszkanie dla młodych, to decyzja niełatwa i odpowiedzialna, ale z całą pewnością opłacalna oraz produktywna. Pamiętajmy, że wraz z chwilą uczestnictwa w Mdm, mamy zapewnioną pomoc w zakupie mieszkania, a zatem nasze finanse i wydatki nie są tak obciążone jak byłby w momencie, kiedy całość kwoty musielibyśmy pokryć samodzielnie.
Kolejną ważną sprawą, o którą musimy zadbać są dokumenty do kredytu hipotecznego. Na pewno należy przygotować dokument tożsamości, czyli ważny dowód osobisty. Dodatkowo musimy zabrać ze sobą m.in. dokument określający warunki transakcji. Może być to np. umowa deweloperska wraz ze wszystkimi załącznikami lub też podpisana umowa przedwstępna w formie notarialnej bądź prawnej.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-mieszkanie-dla-mlodych