Mieszkanie w abonamencieCzym jest mieszkanie w abonamencie? Na czym polega taka forma korzystania z nowego lokum mieszkalnego? To pewna alternatywa dla kredytu hipotecznego. W ten sposób ograniczysz miesięczne koszty i nie zwiążesz się długoterminową umową z wierzycielem. Sprawdź, na czym polega mieszkanie w abonamencie.

Mieszkanie w abonamencie – co to znaczy?

W sytuacji, gdy nie stać nas na zaciągnięcie kredytu lub obawiamy się o zbyt wysoki koszt kredytu hipotecznego, możemy poszukiwać alternatyw umożliwiających uzyskanie wymarzonego lokum. Często wybieranym sposobem jest poszukiwanie ofert poza rynkiem bankowym. Tego typu opcja jednak nie zawsze pokryje nasze wszystkie zobowiązania, gdyż pożyczka online najczęściej jest udzielana w niewielkich kwotach. O ile kilkanaście tysięcy może wystarczyć na wykończenie wnętrz, o tyle taka suma nie pokryje wydatków w związku z zakupem nieruchomości. Wówczas możemy zastanowić się nad wynajmem mieszkania od osoby fizycznej, co nie zawsze wiąże się z pełną wygodą i 100% bezpieczeństwem. Wybierając takie rozwiązanie, musimy dokładnie sprawdzić wszystkie warunki umowy, aby maksymalnie zabezpieczyć się przed niepożądanym biegiem zdarzeń. Przykładowo, często umowy takie mogą zostać zerwane niemal natychmiast, a wynajmujący daje nam bardzo krótki okres wypowiedzenia. Wówczas musimy ekspresowo szukać innego miejsca do zamieszkania, co nie zawsze przynosi korzyści. Alternatywą staje się mieszkanie w abonamencie. Na czym polega?

Mieszkania w abonamencie to stosunkowo nowy pomysł, który przyniósł najemcom większe bezpieczeństwo i stabilniejszą sytuację niż w przypadku tradycyjnego wynajmu. Tego typu opcja umożliwia nam wynajem mieszkania nie od właściciela nieruchomości, a od profesjonalnej firmy. Wówczas niemal znika ryzyko nagłego wypowiedzenia umowy najmu i konieczność błyskawicznego poszukiwania nowego lokalu. Dodatkowo, wynajmując mieszkania w abonamencie, zyskujemy o wiele większą wygodę w załatwianiu różnego rodzaju formalności. Nie jest konieczne osobiste zgłaszanie problemów czy usterek, a wystarczy wypełnienie krótkiego wniosku online, w którym wpiszemy, co uległo awarii i co należy wymienić lub naprawić. Możliwe jest także zgłoszenie kłopotów związanych z nieruchomością przez telefon, dzwoniąc na infolinię firmy, od której takie mieszkanie wynajęliśmy. Jeśli więc zastanawiamy się, kiedy warto skorzystać z mieszkania na abonament, na pewno doskonałym momentem jest sytuacja, gdy pilnie poszukujemy nieruchomości, a nie chcemy wynajmować jej od osoby fizycznej. Jest to także świetny wybór, gdy chcemy zyskać pewność niezmienności warunków umowy przez dłuższy okres.

Mieszkanie w abonamencie w jakich miastach?

Mieszkanie w abonamencie od dawna jest popularne za granicą. Jak wskazują statystyki, tego typu rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców centralnych miast, ale również mniejszych miejscowości. Z kolei w Polsce zostało wprowadzone całkiem niedawno i jeszcze kilka lat temu, gdy interesowało nas mieszkanie w  abonamencie, Warszawa była jedynym miejscem, w którym mogliśmy poszukiwać takich ofert. Obecnie firmy wynajmujące nieruchomości na takiej zasadzie znacznie poszerzają swój zakres lokalizacji.

Mieszkanie w abonamencie wynajmiemy w takich miastach jak:

  • Warszawa
  • Kraków
  • Poznań
  • Gdańsk
  • Łódź
  • Wrocław
  • Lublin.

Mieszkania w abonamencie są dostępne na naszym rynku głównie w większych miastach, jednak jak się okazuje, takie rozwiązanie zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Istnieje więc szansa na to, że duże zainteresowanie ofertami spowoduje rozszerzenie usług nawet o mniejsze miejscowości.

Czym różni się mieszkanie na abonament od wynajmu?

Mieszkania w abonamencie to bez wątpienia dla wielu osób o wiele lepsza opcja niż zaciąganie kredytu lub wynajmowanie lokalu od właściciela. Przeglądając tego typu oferty, łatwo zauważyć, że oferowane nieruchomości są w odpowiednio wysokim standardzie, co nie oznacza, że proponowane opcje nie są zróżnicowane. Potencjalny najemca może wybierać spośród różnych standardów, co ułatwia znalezienie takiego lokalu, który nie tylko będzie odpowiadał nam pod względem wizualnym i technicznym, ale również za który nie zapłacimy zbyt dużo. Dzięki temu mieszkania w abonamencie opinie mają bardzo wysokie, a klienci coraz bardziej chwalą sobie takie rozwiązanie.

Jeśli chodzi o różnice między tradycyjnym wynajmem a tym w abonamencie, przede wszystkim decydując się na mieszkania w abonamencie, otrzymujemy w pełni wyposażone lokum. Jak wiadomo, właściciele nieruchomości nie zawsze oferują je zaopatrzone w urządzenia AGD czy RTV, nie mówiąc już o meblach wolnostojących. Bardzo często zdarza się, że mieszkania są niemal puste, a najemca sam musi przywieźć do nich swoje meble. Dodatkowo, mieszkania w abonamencie niezwykle często są zapewnione wraz z internetem WiFi, systemem klimatyzacji, a nawet z całodobową ochroną. Z wszystkich sprzętów najemca korzysta bowiem po wykupieniu subskrypcji.

Podstawowe różnice między mieszkaniem w abonamencie a tradycyjnym wynajmem to:

— Mieszkania w abonamencie wynajmujemy od firmy zamiast od właściciela;

— Lokale na abonament są w pełni wyposażone w sprzęty AGD i RTV, a nawet często zapewnione zostają dodatkowe usługi jak klimatyzacji czy ochrona;

—W mieszkaniach na abonament mogą przebywać zwierzęta, a firmy nie ingerują w to, jacy lokatorzy odwiedzają najemcę;

— Umowa o wynajem mieszkania w abonamencie nie zostanie zerwana z dnia na dzień;

— Wynajmując lokal od firmy nie zostaniemy nagle zaskoczeni podwyżką ceny.

Ile wynosi miesięczna opłata za mieszkanie w abonamencie?

To, ile co miesiąc będziemy musieli zapłacić w ramach mieszkania w abonamencie, zależy od lokalizacji, powierzchni i standardu lokali. Najwyższe ceny na rynku obowiązują w stolicy, mimo to mieszkania w abonamencie Warszawa nadal są wyszukiwane najczęściej.

Przykładowo, za pokój typu studio w Gdańsku zapłacimy 2680 zł miesięcznie. W lokalu mamy zapewniony sprzęt AGD, dostęp do Wi-Fi, opiekę administratora, monitoring budynku, ochronę, parking naziemny lub podziemny. Wynajmując takie mieszkanie, otrzymujemy w pełni umeblowaną nieruchomość oraz zyskujemy pewność niezmiennych warunków. Z kolei dwupokojowe mieszkania w abonamencie wynajmiemy za ok. 3500 zł miesięcznie, a lokal 3-pokojowy za 4600 zł/miesiąc.

Dla porównania, w Warszawie za jeden pokój na abonament zapłacimy 2550 zł. Dwupokojowe mieszkania w abonamencie wynajmiemy za ok. 3000 zł, a trzy pokoje będą kosztować nas ponad 5000 zł za miesiąc.

Zalety i wady mieszkania w abonamencie

Zalety Wady
Mieszkania w abonamencie są dostępne dla każdego. Możemy wynająć je posiadając zwierzęta, małe dzieci, a nawet jeśli jesteśmy cudzoziemcami Konieczność uiszczenia kaucji przy podpisaniu umowy. Opłata może przyjmować różne sumy w zależności od weryfikacji sytuacji finansowej najemcy
Wynajem w abonamencie gwarantuje w pełni wyposażone lokale. Najemca może także wybrać nową nieruchomość Wynajmując mieszkania w abonamencie mieszkamy w okolicy, w której sąsiadami są dzierżawcy. Może zdarzyć się, że sąsiedztwo będzie często się zmieniać, a my nie wiemy, na kogo aktualnie trafimy
Nawet w dużych miastach ceny nie są wygórowane Nie ma możliwości wykupu wynajmowanego mieszkania
Najemca zyskuje pewność niezmienności warunków umowy przez okres najmu Ograniczona dostępność, głównie w większych miastach
Automatycznie zgłaszamy usterki i awarie w mieszkaniu przez system online lub telefonicznie
Możemy od ręki przedłużyć umowę najmu
Mieszkania w abonamencie są dostępne w dobrze skomunikowanych miejscach
Wynajmując nieruchomość z abonamentem możemy korzystać z dodatkowych usług, np. Wi-Fi, klimatyzacji
5/5 - (1 oddanych głosów)