Wiele osób zastanawia się, co to jest restrukturyzacja zadłużenia. Banki oferują tego typu usługę zwłaszcza osobom, które mają pozytywną historię w BIK i posiadają kilka kredytów w różnych instytucjach bankowych. Jest to nic innego jak zmiana kilku zobowiązań w jedno, które jest znacznie łatwiejsze do spłaty. Często zdarza się, że nie dajemy rady spłacać kilku zobowiązań naraz. Z tego powodu posiadamy długi, które w konsekwencji mogą prowadzić do sporych problemów finansowych.

KasaStefczyka
RRSO6,23 %
Oprocentowanie 6 %
Prowizja0 %
Ocena10/10
PKO Bank Polski
RRSO9,21 %
Oprocentowanie 7,2 %
Prowizja0 %
Ocena10/10
Pekao konsolidacja
RRSO7,45 %
Oprocentowanie 7,2 %
Prowizja0%
Ocena9/10
AliorBank
RRSO10,86 %
Oprocentowanie 7,19 %
Prowizja0 %
Ocena9/10
Santander
RRSO11,18 %
Oprocentowanie 7,2 %
Prowizja5,91 %
Ocena9/10
BNP Konsolidacja
RRSO8,29 %
Oprocentowanie 7,99 %
Prowizja0 %
Ocena8/10

W pierwszej kolejności często wierzyciel wszczyna postępowanie upominawcze. Jednak, jeśli nie przynosi ono skutków, sprawa może zostać zgłoszona do komornika. Możemy samodzielnie dogadać się z wierzycielem i np. spłacić część długu oraz prosić o cofnięcie wniosku egzekucyjnego. Jednak nie zawsze są oni skorzy, aby zawiązać tego typu ugodę. Aby uniknąć takiego biegu zdarzeń, warto zastanowić się, czy restrukturyzacja zadłużenia nie byłaby korzystniejszym rozwiązaniem, które pozwoli nam uniknąć kłopotów finansowych.

czym jest restrukturyzacja zadłużenia

Czym jest restrukturyzacja zadłużenia?

Restrukturyzacja zadłużenia to nic innego jak zmiana rodzaju kredytu lub warunków spłacania go. Jest to dobre rozwiązanie w momencie, kiedy posiadamy wiele zobowiązań w różnych bankach lub zaciągnęliśmy pożyczki prywatne i chwilówki z parabanków. Restrukturyzacja pozwala nam połączenie zobowiązań w jeden kredyt, który będzie łatwiejszy do spłacenia. Dzięki temu miesięczna rata zmniejsza się, a my nie musimy pamiętać o kilku terminach miesięcznie, w których musimy przelać środki na rzecz spłaty pożyczek.

Możemy również znacznie łatwiej zarządzać naszymi finansami, co poprawi naszą płynność finansową.  Polacy co prawda częściej sięgają po kredyt konsolidacyjny, ale restrukturyzacja w wielu przypadkach przynosi więcej korzyści. Spłata długów w ratach poprzez kredyt restrukturyzacyjny jest znacznie prostsza i łatwiej dostępna.

Na czym polega restrukturyzacja długów?

Restrukturyzacja zadłużenia (np.pożyczki bez bik) polega na zaciągnięciu zobowiązania w banku. Zmieniają się warunki spłacania dotychczasowego zobowiązania wobec banku. Wierzyciel, u którego mamy problem ze spłaceniem naszych zobowiązań, sprzedaje swoją wierzytelność bankowi, u którego zaciągamy tego typu kredyt. W taki sposób nie mamy zobowiązania w wielu instytucjach, a w jednej. Zostają one wszystkie spłacone, a jedynym wierzycielem jest bank, w którym podpisujemy umowę o kredyt restrukturyzacyjny. Płacimy w ten sposób jedynie jedną ratę, co znacznie poprawia naszą sytuację ekonomiczną. Możemy również zachować płynność finansową. Banki potrafią modyfikować warunki naszego kredytowania, a także dostosowują je do aktualnych możliwości kredytobiorcy. Taki elastyczny kredyt jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy wierzyciel osiąga nierówne dochody, np.  gdy prowadzi działalność gospodarczą.

Kto może skorzystać z restrukturyzacji zadłużenia?

Jeśli zastanawiamy się, co to jest restrukturyzacja zadłużenia, warto również dowiedzieć się, kto może skorzystać z takiego rozwiązania. Możemy zrestrukturyzować kredyt w momencie, kiedy mamy wiele zobowiązań. Jeśli możemy spłacać wszystkie raty na bieżąco, ale chcemy zaoszczędzić na kredycie, bank może pomóc nam w restrukturyzacji zobowiązania. Warto skorzystać z takiej możliwości, zwłaszcza jeśli mamy mniejszą zdolność kredytową i nie przysługuje nam kredyt konsolidacyjny. Jest to doskonała metoda wydostania się ze spirali zadłużenia dla osób prowadzących działalność, która nie gwarantuje płynności finansowej. 

Aby ubiegać się o restrukturyzację, należy złożyć odpowiedni wniosek w wybranym przez nas banku, którego oferta wydaje się być najkorzystniejsza na rynku. W takim wypadku dowiadujemy się także, jakie są warunki kredytu restrukturyzacyjnego. We wniosku musimy ująć nasze dochody, a także wszystkie dane, takie jak imię i nazwisko oraz numer PESEL. Chcąc wziąć tego typu kredyt, warto sprawdzić, czy posiadamy dobrą historię w BIK i czy nie mamy żadnych niespłaconych w terminie rat kredytu. Raport z BIK-u możemy pobrać zupełnie za darmo, jednak musimy liczyć się, że proces może potrwać nawet kilkanaście dni. 

Restrukturyzacja zadłużenia — korzyści

  • Wydłużenie okresu zadłużenia – możemy wydłużyć nasz kredyt, co znacznie zmniejszy jego raty
  • Skrócenie czasu zadłużenia – skrócenie czasu spłacania kredytu, ale zwiększenie odsetek
  • Przewalutowanie kredytu – możemy zmienić walutę kredytu, co pozwoli nam na zaoszczędzenie na odsetkach
  • Wakacje kredytowe – czasowe zawieszenie spłacania kredytu bez dodatkowych kosztów

Restrukturyzacja zadłużenia to odpowiedź na pytanie, jak uchronić się przed egzekucją komorniczą. Dzięki temu unikniemy poważnych konsekwencji wynikających z niemożności spłacania kilku zobowiązań naraz. 

5/5 - (2 oddanych głosów)