W trakcie spłacania naszych zobowiązań może nastąpić moment, kiedy nasz budżet zmniejszy się z powodu zbyt niskich dochodów lub zwiększają się nasze wydatki. Wówczas nie zawsze radzimy sobie z terminowym uiszczaniem rat. Często jedynym ratunkiem dla naszych finansów jest restrukturyzacja kredytu. Kredyt restrukturyzacyjny sprawia, że łatwiej jest nam zastąpić wiele rat na jedną, która jest łatwiejsza do spłaty. Warto dowiedzieć się, jak wygląda kredyt restrukturyzacyjny i w jaki sposób możemy go zaciągnąć. 

KasaStefczyka
RRSO6,23 %
Oprocentowanie 6 %
Prowizja0 %
Ocena10/10
PKO Bank Polski
RRSO9,21 %
Oprocentowanie 7,2 %
Prowizja0 %
Ocena10/10
Pekao konsolidacja
RRSO7,45 %
Oprocentowanie 7,2 %
Prowizja0%
Ocena9/10
AliorBank
RRSO10,86 %
Oprocentowanie 7,19 %
Prowizja0 %
Ocena9/10
Santander
RRSO11,18 %
Oprocentowanie 7,2 %
Prowizja5,91 %
Ocena9/10
BNP Konsolidacja
RRSO8,29 %
Oprocentowanie 7,99 %
Prowizja0 %
Ocena8/10

restrukturyzacja kredytu co to

Co to jest restrukturyzacja kredytu?

Restrukturyzacja kredytu polega na połączeniu naszych zobowiązań w postaci kredytów, czy pożyczek w jeden kredyt, który pozwoli nam na szybszą spłatę naszych zobowiązań. Tego typu metoda daje w wielu przypadkach większe korzyści niż kredyt konsolidacyjny. Wiąże się także z innymi warunkami umowy. 

Często w trakcie kryzysu lub w przypadku takich zobowiązań jak kredyt obrotowy dla firm, możemy mieć problem z ich spłatą i z utrzymaniem płynności finansowej. Aby ułatwić nam regularne spłacanie rat, banki oferują pomoc w postaci restrukturyzacji. Kredyt restrukturyzacyjny jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, że będziemy w stanie spłacać nasze zobowiązania w terminie. Jest to także zupełnie inne rozwiązanie niż konsolidacja chwilówek lub kredytów.  

Restrukturyzacja kredytu nie polega wyłącznie na połączeniu wszystkich rat kredytów w jedną. Może również wiązać się z tzw. „wakacjami kredytowymi”, czyli czasowym zawieszeniu spłacania naszego kredytu albo na zmianie oprocentowania, która sprawi, że stanie się on nieco tańszy i jednocześnie łatwiejszy do spłaty. Możemy prosić we wniosku także o wydłużenie okresu spłaty, co znacznie zmniejszy miesięczną ratę. Jest to również doskonały sposób dla przedsiębiorców, którzy nie chcą ogłaszać upadłości konsumenckiej. 

Restrukturyzacja dla wielu osób jest najlepszym sposobem, zwłaszcza gdy zastanawiamy się, jak wyjść z długów.  W przypadku braku wpłat na raty kredytu możemy spodziewać się odsetek ustawowych za opóźnienie, których każdy zadłużony chciałby uniknąć. 

Czy można zrestrukturyzować kredyt hipoteczny?

Restrukturyzacja kredytu hipotecznego również jest możliwa, ale nieco trudniejsza do przeprowadzenia, ponieważ z reguły takie kredyty są brane pod zastaw, w postaci nieruchomości i są znacznie wyższe, niż standardowe kredyty gotówkowe na cele konsumpcyjne. Jeśli zastanawia nas restrukturyzacja kredytu – co to jest i jako możemy ją przeprowadzić,  warto skierować się do naszego banku, by dowiedzieć się jakie są szczegółowe warunki kredytowania. 

Restrukturyzacja kredytu a BIK

Pamiętajmy, że na restrukturyzację kredytu bank nie zawsze może się zgodzić. Często bank sprawdza naszą wypłacalność również poprzez bazę BIK, w której znajdują się informacje nie tylko o spłacie kredytów, ale również pożyczek bez baz. Jeśli okaże się, że w innych instytucjach finansowych również mamy duże zobowiązania, nasz wniosek może zostać odrzucony, a restrukturyzacja kredytu zadłużenia może być niemożliwa. 

Jak napisać wniosek o restrukturyzację kredytu?

Aby móc starać się o taki rodzaj kredytu, należy złożyć odpowiedni wniosek do naszego banku, w którym spłacamy zadłużenie. Bank musi być przekonany, co do naszych argumentów i może udzielić nam wsparcia w spłacaniu zobowiązania.

Restrukturyzacja kredytu wniosek jest indywidualny dla każdego banku, poniżej znajdują się przykłady jakie dane wymagają instytucje finansowe:

PKOBP – POBIERZ WNIOSEK

ING – POBIERZ WNIOSEK

BNP PARIBAS – POBIERZ WNIOSEK

ALIOR BANK – POBIERZ WNIOSEK

W formularzu musimy umotywować naszą prośbę. Może być to trudna sytuacja materialna związana ze zmianą bądź utratą pracy, chorobą lub nieoczekiwanym wydatkiem, który nie pozwala nam na terminowe spłacanie naszych zobowiązań. 

Wiele osób interesuje restrukturyzacja kredytu – wniosek, jaki możemy złożyć w naszym banku jest bardzo prosty do wypełnienia. Podajemy w nim wszystkie nasze dane osobowe, w tym numer PESEL, imię, nazwisko oraz miejsce zamieszkania. Należy w nim uzasadnić przyczynę, dla której nie jesteśmy w stanie spłacać dalej naszego zobowiązania na takich warunkach, jakie ustaliliśmy na początku z naszym bankiem przy podpisywaniu umowy kredytowej. W naszym uzasadnieniu musimy podać również przewidywany czas, w jakim skończą się nasze problemy finansowe. Do wniosku mogą być potrzebne dokumenty, takie jak choćby orzeczenie lekarskie o naszym obecnym stanie zdrowia, uniemożliwiającym kontynuowanie pracy. 

5/5 - (1 oddanych głosów)