Nowe mieszkanie – każdemu z nas marzy się własne M4. Niestety ceny mieszkań z roku na rok drożeją, a mało kto ma tyle pieniędzy aby kupić lokal za gotówkę. Kredyt hipoteczny jest najlepszym i najpopularniejszym rozwiązaniem. Co mamy zrobić w sytuacji kiedy kupiliśmy już mieszkanie, umeblowaliśmy i nagle musimy się wyprowadzić? Czy sprzedaż mieszkania z kredytem jest możliwa? Dowiedz się jak wygląda procedura sprzedaży.

Czy jest możliwa sprzedaż mieszkania z kredytem?

sprzedaż mieszkania z kredytem

Ludzie często dopiero po 40-stce są gotowi na kredyt hipoteczny na ich wymarzone mieszkanie. Wydajemy na nie nasze całe oszczędności, gdyż kupno mieszkania to jedno. Jeśli jest to stan deweloperski to będziemy potrzebować pieniędzy na jego wykończenie. W takim finansowaniu może pomóc nam kredyt dla zadłużonych. Niekiedy jest to nawet 60 000 zł w zależności wielkości mieszkania i standardów. 

Nawet jeśli posiadamy swoje wymarzone miejsce, a nasz los się tak potoczy, że będziemy musieli zmienić miejsce zamieszkania, to co wtedy? Czy sprzedaż mieszkania z kredytem wchodzi w grę? Tak! Możemy sprzedać mieszkanie z kredytem! Ale jak to zrobić? W poniższych akapitach opisaliśmy kilka najważniejszych rzeczy związanych z tym tematem.

sprzedaż mieszkania z kredytemProcedura sprzedaży mieszkania z kredytem

To, że wzięliśmy mieszkanie na kredyt nie jest przeszkodą w jego sprzedaży. To wy jesteście jego właścicielem więc możecie z nim co chcecie. Procedura sprzedaży mieszkania z kredytem:

  1. Ogłoszenie sprzedaży – pierwszym krokiem jest znalezienie osoby, która będzie chciała kupić od nas mieszkanie. Sposobów jest wiele: od portali internetowych do regionalnych gazet. Oczywiście w dobie Internetu, najlepszą formą są wspomniane strony internetowe z ofertami kupna/sprzedaży domów. Ważne aby w ofercie nie pominąć słowa hipoteka. Kupujący musi mieć świadomość, że oferta dotyczy sprzedaży mieszkania z kredytem.
  2. Idź po zaświadczenie – następnym etapem jest wizyta w banku, gdzie musimy uzyskać zaświadczenie o kosztach i odsetkach kredytu.
  3. Przedwstępna umowa – jeśli mamy już dokumenty z banku, możemy przejść do spisania przedwstępnej umowy z osobą, która chce kupić nasze mieszkanie. Następnie musimy poczekać w zależności od tego jaką formą płatności dysponuje kupujący. Jeśli będzie płacił gotówką, cały proces automatycznie się przyspieszy. Jeśli zaś nie dysponuje on tak dużymi środkami pieniężnymi, będziemy zmuszeni poczekać na decyzję kredytową kupującego.
  4. Akt notarialny – kiedy powyższe elementy będą spełnione, nadszedł czas na wizytę u notariusza w celu podpisania umowy sprzedaży mieszkania z kredytem. Nie musimy martwić się o zmianę informacji w księdze wieczystej odnośnie właściciela mieszkania – tym zajmie się już notariusz. Koszta związane z aktem notarialnym powinny być dzielone po równo na 2 strony. Jest to tylko kwestia dogadania się między sprzedającym, a kupującym.
  5. Przelew pieniędzy – w przypadku kiedy kupujący dostał kredyt na zakup mieszkania od Ciebie, to jego bank przelewa pieniądze o równowartości kredytu do twojego banku, a reszta wędruje bezpośrednio na Twoje konto bankowe.
  6. Zwolnienie z hipoteki – etapem kończący sprzedaż mieszkania z kredytem jest wysłanie odpowiedniego pisma do banku aby zwolnili nas z hipoteki.

Jak można zauważyć, proces sprzedaży mieszkania z kredytem jest dość prosty. Jest on taki sam jak w przypadku sprzedaży nieruchomości bez kredytu za wyjątkiem ostatniego punktu. Także już wiemy jak wygląda procedura, a co musimy jeszcze wiedzieć?

Jakie dokumenty potrzebujemy do sprzedaży mieszkania z kredytem?

Podczas całego procesu sprzedaży nieruchomości z hipoteką, jednym z najważniejszych dokumentów jest zaświadczenie z banku o wysokości kredytu. Informacje, które powinny znaleźć się na dokumencie to:

  • całkowita kwota kredytu wraz z kwotą ubezpieczenia, odsetkami, dodatkowymi opłatami;
  • dane osobowe osoby, na którą jest kredyt;
  • numer konta, na który zostaną przelane pieniądze na kredyt po sprzedaży mieszkania;
  • informacja o dacie kiedy kredyt został zawarty;
  • promesa, czyli zgoda banku na wykreślenie kredytu jeśli dług zostanie uregulowany

Dodatkowo będziemy potrzebowali jeszcze: dokument, który potwierdzi nabycie mieszkania, oraz zaświadczenie, że nieruchomość nie posiada zaległości w opłatach za czynsz i media. 

Porada eksperta! Warto jeszcze mieć zaświadczenie, że w danym mieszkaniu nie ma osób zameldowanych. Coraz częściej słyszy się, że ludzie sprzedają mieszkania, w których są domownicy. Pomińmy ten problem i wymagajmy tego dokumentu, a unikniemy wielu problemów związanych z wymeldowaniem osób zamieszkałych z zakupionej nieruchomości.

Sprzedaż mieszkania z kredytem, a program MDM

Program Mieszkanie Dla Młodych jest bardzo popularny ze względu na jego zalety. Państwo dofinansowuje część wartości mieszkania. Jest to propozycja głównie dla młodych ludzi, którzy chcą mieć własne mieszkanie. 

Czy nieruchomość MDM z kredytem mogę sprzedać? Niestety do czasu kiedy nie spłacimy całego kredytu w całości, nie możemy sprzedać takiego mieszkania. Często również szybsza spłata kredytu niż ustalona, może powodować dodatkowe koszta. Także w czasie trwania umowy kredytowej nie możemy ,,przepisać” nieruchomości na inną osobę.

Kredyt w innej walucie

Co się dzieje kiedy mamy kredyt w innej walucie, np.: we frankach szwajcarskich i chcemy sprzedać mieszkanie? Od kilku lat jest głośno w sprawie kredytach we frankach. Może się okazać, że spłata kredytu jest większa niż wartość nieruchomości. Warto w takiej sytuacji udać się do doradcy finansowego, który nam dokładnie obliczy ile możemy zarobić na danej transakcji oraz czy w ogóle warto w takiej sytuacji podejmować kroki do sprzedaży mieszkania z kredytem.

5/5 - (2 oddanych głosów)