Wakacje kredytowe 2022 w BNP ParibasWakacje kredytowe to swego rodzaju ulga, która została wprowadzona tuż po podpisaniu ustawy w lipcu przez prezydenta RP. Warto mieć na uwadze fakt, że wszystkie banki w kraju są zobowiązane do tego, aby uwzględnić wakacje kredytowe w przypadku klientów, którzy posiadają zobowiązania hipoteczne i spełniają warunki wynikające z ustawy. Zasady są dość proste, choć warto upewnić się w kwestii tego, jak wygląda procedura złożenia wniosku o wakacje kredytowe w BNP Paribas w praktyce.

Wakacje kredytowe BNP Paribas 

Nie każdy klient tego banku wie, jak skorzystać z wakacji kredytowych w BNP Paribas. Tuż po wejściu ustawy w życie banki miały niewiele czasu, aby dostosować swoje systemy teleinformatyczne do nowej formy ulgi dla kredytobiorców i zapewnić im możliwość wnioskowania w wyznaczonym czasie. BNP Paribas wskazuje, że wakacje kredytowe wynikające z nowej ustawy są uznawane praktycznie natychmiastowo po złożeniu stosownego wniosku w banku przez kredytobiorcę. Instytucja ma jednak 21 dni na dokładne zapoznanie się z sytuacją kredytobiorcy i wydanie ostatecznej decyzji o uznaniu wakacji ustawowych. 

Chcesz wiedzieć, gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe w BNP Paribas i na jakich zasadach odbywa się ich realizacja? W przypadku tego banku ustawowe wakacje kredytowe pozwalają na zawieszenie do 8 rat spłaty kredytu hipotecznego do końca 2023 roku, ale tylko w jasno określonych okresach, a mianowicie:

 • od sierpnia do września 2022 – tylko 2 raty kredytu,
 • od października do grudnia – 2 raty kredytu,
 • w 2023 – 4 raty kredytu, ale tylko 1 na kwartał.

To podstawowe informacje, które dotyczą zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych dla kredytów mieszkaniowych w BNP Paribas. Jak zgłosić wniosek o rządowe wakacje kredytowe i cieszyć się czasową ulgą w spłacie zobowiązania? To do dość proste, ale więcej na ten temat przeczytasz poniżej. Uwaga! Jeśli termin spłaty kredytu przypada na 1 sierpnia, musisz złożyć wniosek tego samego dnia. W przeciwnym razie stracisz możliwość korzystania z ustawowych wakacji kredytowych na ten miesiąc.

Wnioskowanie o wakacje kredytowe w BNP Paribas

Jeśli masz kredyt hipoteczny w BNP Paribas, przyda Ci się wiedza na temat tego, jak złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe w BNP Paribas. To prosta procedura, która obejmuje zaledwie kilka podstawowych kroków, które na co dzień wykonujesz jako klient banku.

 1. Wejdź na stronę internetową serwisu transakcyjnego.
 2. Zaloguj się na swoje konto bankowe.
 3. Przejdź do zakładki dotyczącej wniosków i dyspozycji.
 4. Uzupełnij wniosek o wakacje kredytowe podając okresy zawieszenia rat kapitałowo-odsetkowych oraz informacje o wybranym kredycie hipotecznym.
 5. Wyślij wniosek i ciesz się zatrzymaniem spłat raty kredytu mieszkaniowego.

To prosty poradnik o tym, jak zgłosić rządowe wakacje kredytowe w BNP Paribas. Ta procedura zajmie Ci maksymalnie kilka minut i nie wymaga dostarczania dodatkowej dokumentacji. Struktura wniosku jest prosta, a więc bez problemu poradzisz sobie z etapie wnioskowania o ustawowe wakacje kredytowe w BNP Paribas – od kiedy dostępny będzie wniosek? W tym banku kredytobiorcy mogą składać dyspozycje zatrzymania rat kredytu hipotecznego już od 1 sierpnia 2022 roku. Co ciekawe, wniosek wygodnie złożysz także w oddziale na terenie kraju, gdzie pracownicy banku pomogą Ci przebrnąć przez niezbędne formalności.

Zasady przyznawania wakacji kredytowych ustawowych w BNP Paribas

Jeśli chodzi o zasady, na jakich przyjmowany jest wniosek o wakacje kredytowe w BNP Paribas – krok po kroku wygląda to następująco. Wniosek o zatrzymanie rat i wydłużenie okresu finansowania możesz złożyć jeśli:

 • masz kredyt hipoteczny zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych,
 • jesteś w trakcie trwania karencji kredytu lub ten jest wypłacany w transzach,
 • posiadasz kredyt hipoteczny udzielony w złotówkach,
 • nie masz zaległości w spłacie wcześniejszych rat kredytu mieszkaniowego,
 • Twoja umowa kredytowa została podpisana przed 1 lipca 2022 roku i trwa dłużej niż do stycznia 2023 roku.

To podstawowe warunki, jakie należy spełnić, aby móc ubiegać się o wakacje kredytowe w BNP Paribas – jak złożyć wniosek? To pytanie zadaje sobie wielu kredytobiorców. Na szczęście ten bank nie utrudnia sprawy i pozwala na dopełnienie formalności online w ciągu kilku minut od czasu zalogowania się do panelu klienta. Ważne jest także to, iż instytucja w trakcie trwania zawieszenia raty kapitałowo-odsetkowej:

 • wydłuża okres kredytowania o wykorzystany czas zawieszenia rat – maksymalnie 8 miesięcy do 2023 roku,
 • nie nalicza odsetek od kredytu – także tych karnych,
 • pobiera składki ubezpieczeniowe wymagane do kredytu hipotecznego,
 • wypłaca transze kredytu, o ile nie złożysz dyspozycji ich zatrzymania lub zmiany warunków umowy.

Warto też dodać, że wnioski przyjmowane przez oddziały BNP Paribas w Polsce są akceptowane zarówno w przypadku kredytobiorców posiadających zobowiązania z okresowo stałym oprocentowaniem, jak i tym zmiennym zgodnie ze stawkami WIBOR. Rodzaj wybranego oprocentowania z racji wakacji ustawowych dla kredytów mieszkaniowych nie ma żadnego znaczenia. Co ciekawe, nawet jeśli korzystasz jednocześnie z wakacji kredytowych umownych dla banku – wciąż możesz zawiesić raty w ramach ustawowych wakacji w BNP Paribas. Jak zgłosić wniosek o rządowe wakacje kredytowe, gdzie i w jakim terminie to zrobić to najczęściej zadawane pytania przez wielu kredytobiorców. Wystarczy, że przejrzysz dokładnie powyższe warunki i krótki poradnik wnioskowania, a procedura będzie dla Ciebie znacznie łatwiejsza.

O czym warto wiedzieć z zakresu wakacji kredytowych w BNP Paribas?

Istotne jest to, że bank BNP Paribas pozwala na złożenie wniosku o ustawowe wakacje kredytowe każdemu, kto pranie nieco odetchnąć i zmniejszyć swoje miesięczne zobowiązania na kilka najbliższych miesięcy. Przed przystąpieniem do tej procedury, warto wiedzieć, jak napisać wniosek o wakacje kredytowe w BNP Paribas. W przypadku tej instytucji pisanie wniosku nie jest konieczne. Ten dostępny jest na stronie internetowej banku oraz w oddziałach, a jego uzupełnienie zajmuje maksymalnie kilka minut. Zapamiętaj też, że po złożeniu dyspozycji zawieszenia raty kredytu mieszkaniowego możesz zrezygnować z wniosku, ale tylko w terminie 14 dni kalendarzowych od czasu jego złożenia.

Złożenie wniosku nie jest płatne ani złotówki, dlatego nie musisz się też obawiać o żadne wydatki z tym związane. Jeśli wciąż wahasz się, czy wziąć wakacje kredytowe, koniecznie sprawdź – o czym warto pamiętać składając wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w BNP Paribas. To kilka istotnych kwestii, których nie możesz pominąć. Jeśli spełniasz już podstawowe wymogi odnośnie przyznania zawieszenia spłaty zobowiązania, weź też pod uwagę fakt, że nawet jako jeden z wielu kredytobiorców dla jednej umowy kredytowej – możesz złożyć wniosek o WK bez pisemnej zgody pozostałych osób. Ważne jest jednak to, aby dane podane we wniosku były prawdziwe i zgodne z prawdą, gdyż ciąży na Tobie wtedy pełna odpowiedzialność karna za składanie fałszywych oświadczeń.

Zadajesz sobie pytanie: Czy otrzymam potwierdzenie złożenia wniosku o wakacje kredytowe w BNP Paribas? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że bank ma na rozpatrzenie wniosku aż 21 dni roboczych. Nie oznacza to, że Twoja rata kredytu zostanie pobrana nawet po złożeniu wniosków. Kiedy dostarczysz dokumenty do banku i poprosisz o wstrzymanie raty w ramach ustawowych wakacji kredytowych, bank zastosuje się do tego natychmiastowo. Na ostateczną decyzję o tym, czy bank przyznał Ci ulgę w formie rządowych wakacji kredytowych musisz poczekać maksymalnie 3 tygodnie.

Wakacje kredytowe w BNP Paribas – jak zdobyć więcej informacji na ten temat?

W BNP Paribas kontakt – infolinia z pracownikami banku jest naprawdę bezproblemowy. Możesz zadzwonić na infolinię lub zdecydować się na wizytę w dowolnie wybranej placówce, gdzie tym samym złożysz w kilka chwil wniosek o ustawowe zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych. Dzwoniąc na infolinię dowiesz się więcej o terminach składania wniosków oraz sposobach ich rozpatrzenia. Uzyskasz też kompleksowe informacje na temat tego, jak wziąć wakacje kredytowe 2023 w BNP Paribas i na jaki okres możesz to zrobić. W tym przypadku bank pozwala na zrealizowanie jednorazowego wstrzymania raty hipoteki lub wnioskowanie o przyznanie aż 8 miesięcy ulgi do 2023 roku. Ustawowe wakacje kredytowe obowiązują jednak w następujących okresach:

 • od sierpnia do września 2022 – zawieszenie 2 rat kapitałowo-odsetkowych,
 • od października do grudnia 2022 – zawieszenie 2 rat kapitałowo-odsetkowych,
 • w 2023 roku – zawieszenie 4 rat kapitałowo-odsetkowych, ale tylko raz na kwartał.

Finalnie zawieszając wszystkie możliwe okresy spłaty kredytu hipotecznego, zyskujesz opcję, aby zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych do końca 2023 roku. Wiele w tym przypadku zależy od aktualnej wysokości Twojego zobowiązania kredytowego. 

Czy warto wziąć wakacje kredytowe rządowe w BNP Paribas? Podpowiadamy!

Jest wiele powodów, dla jakich warto zainteresować się opcją uruchomienia zawieszenia spłaty rat kapitałowo-odsetkowych dla kredytów mieszkaniowych w BNP Paribas. Mimo ogólnego wydłużenia okresu kredytowania, kredytobiorcy dokonujący w tym czasie nadpłat kapitału mogą zyskać naprawdę wiele. W niektórych przypadkach po nadpłacie kapitału w ogólnym rozrachunku okres finansowania zmniejszy się nawet o kilkadziesiąt miesięcy. To, na co przeznaczysz zaoszczędzone pieniądze zależy tylko od Ciebie, ale zdecydowanie jedną z lepszych opcji jest dokonanie nadpłaty kapitału na rzecz zobowiązania hipotecznego.

Jeśli masz kredyt mieszkaniowy zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych i chcesz zaoszczędzić nieco środków, koniecznie sprawdź, jak działają ustawowe wakacje kredytowe w BNP Paribas. Posiadając zobowiązanie w tym banku zyskujesz możliwość prostego sposobu wnioskowania o zawieszenie spłaty raty, a także nie wygenerujesz z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. To rozwiązanie dobre dla każdego kredytobiorcy, niezależnie od sytuacji finansowej gospodarstwa domowego.

5/5 - (1 oddanych głosów)