Wakacje kredytowe 2022 w PKO BPRządowe wakacje kredytowe wywołały w Polsce wiele kontrowersji, a zdania na temat wdrożenia tego programu pomocy dla kredytobiorców są mocno podzielone. Nie ulega jednak wątpliwości, że korzystanie z ustawowych wakacji kredytowych w PKO BP to doskonały pomysł. Te pozwalają głównie na złapanie swego rodzaj oddechu oraz na odłożenie nieco środków zaoszczędzonych na braku konieczności spłaty raty kredytu hipotecznego. Sprawdź, jak złożyć wniosek o wakacje w banku PKO BP i dlaczego warto to zrobić!

Wakacje kredytowe w PKO BP – o co tu chodzi?

Rządowe wakacje kredytowe uchwalone jeszcze w lipcu tego roku są przyznawane praktycznie na takich samych warunkach dla wszystkich kredytobiorców niezależnie od instytucji finansującej. Jeśli chodzi o Bank PKO  BP warto mieć na uwadze fakt, iż wniosek o rządowe wakacje kredytowe w PKO BP krok po kroku złożysz przez internet w serwisie iPKO lub osobiście w placówce banku. W ramach programu pomocy dla kredytobiorców masz szansę zawiesić spłatę tylko JEDNEGO kredytu hipotecznego zaciągniętego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. W praktyce oznacza to, że mieszkając w kredytowanym mieszkaniu lub domu możesz ubiegać się o zawieszenie aż 4 rat w 2022 roku oraz 4 rat na rok 2023, ale tylko jednej na kwartał.

Pomoc dla Polaków w spłacie zobowiązań hipotecznych dotyczy tylko kredytów zaciągniętych w złotówkach oraz na pokrycie własnych potrzeb mieszkaniowych. Masz kredyt hipoteczny w PKO Banku? W takim razie ustawowe wakacje kredytowe są właśnie dla Ciebie. Wystarczy, że zaciągnąłeś kredyt przed 1 lipca 2022 rokiem, a ten trwa jeszcze dłużej niż do końca 2023 roku. Zastanawiasz się od dłuższego czasu, jak skorzystać z wakacji kredytowych w PKO BP? To stosunkowo proste, choć należy zastosować się do kilku kluczowych zasad. Przede wszystkim upewnij się, że pozostali kredytobiorcy zgadzają się z decyzją o skorzystaniu z wakacji ustawowych dla kredytu hipotecznego. Następnie wypełnij odpowiedni wniosek, wybierz czas trwania wakacji i prześlij go do wiadomości banku.

Jak złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe w PKO BP?

Chcesz dowiedzieć się, gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe w PKO BP? A może interesuje Cię krótki poradnik na temat tego, jak złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe w PKO BP w praktyce? Formularz zgłoszeniowy możesz uzupełnić poprzez serwis transakcyjny po zalogowaniu się na swoje konto w banku. Masz też opcję załatwić tę sprawę korespondencyjnie lub osobiście w oddziale banku. Infolinia PKO Bank to wiarygodne źródło informacji. Wystarczy, że wykonasz jeden krótki telefon, a dowiesz się jak wziąć wakacje kredytowe 2023 w PKO BP i ograniczyć miesięczne wydatki swojego gospodarstwa domowego na kilka miesięcy.

Kto może skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego?

Jest wiele kwestii, o jakich warto wiedzieć będąc klientem banku PKO BP. Jak zgłosić wniosek o rządowe wakacje kredytowe? W tym przypadku musisz jeszcze spełnić kilka istotnych warunków. W przeciwnym razie korzystanie z zawieszenia raty hipoteki nie będzie możliwe. Podstawowe warunki do spełnienia to głównie:

  • umowa kredytowa podpisana przed 1 lipca 2022,
  • umowa kredytowa trwa dłużej niż rok w dniu podpisania wniosku o wakacje,
  • nie masz zaległości z tytułu opóźnień w spłacie zobowiązania hipotecznego,
  • kredyt hipoteczny musi być zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe,
  • wniosek o rządowe wakacje składasz tylko dla jednego zobowiązania hipotecznego.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji PKO oddziały służą pomocą i udzielą Ci niezbędnych wskazówek na temat tego, jak napisać wniosek o wakacje kredytowe. W PKO BP procedury wnioskowania są stosunkowo proste, a bank dobrze przygotował się na wdrożenie nowoczesnego systemu, który pozwala na szybkie składanie wniosków o wakacje rządowe dla kredytobiorców hipotecznych.

Warunki przyznawania rządowych wakacji kredytowych 2023

Każdy, kto postanowił skorzystać z kredytu hipotecznego powinien wiedzieć, jakie są warunki przyznawania rządowych wakacji kredytowych. Jak to wygląda w PKO BP? Jak zgłosić wniosek o rządowe wakacje kredytowe? Warunki przyznawania pomocy są takie same dla każdego banku w Polsce. Po złożeniu dyspozycji online lub w siedzibie banku nie musisz zadawać sobie pytania, czy otrzymam potwierdzenie złożenia wniosku o wakacje kredytowe. W PKO BP pracownicy wydają takie oświadczenia praktycznie od ręki, a ostateczna decyzja o uznaniu wniosku będzie przesyłana w terminie 21 dni od daty jego wpłynięcia do banku. Nie da się jednoznacznie określić tego, jak zgłosić rządowe wakacje kredytowe w PKO BP. Tutaj wiele zależy od zaawansowania systemu teleinformatycznego banku.

Musisz zapamiętać, że zawieszenia rat kredytu hipotecznego dokonasz tylko wtedy, kiedy zobowiązanie jest zaciągnięte na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a także jest jedynym kredytem hipotecznym, dla którego ubiegasz się o pomoc. Warto wiedzieć, że ustawowe wakacje kredytowe wydłużają całkowity okres finansowania, ale nie mają wpływu na naliczane w tym czasie odsetki.

Wnioskowanie o wakacje kredytowe w iPKO – jak to zrobić?

Proces wnioskowania o wakacje kredytowe w iPKO jest dość prosty i zamyka się w kilku krokach. Oto one:

  1. Wejdź na stronę iPKO i zaloguj się na swoje konto.
  2. Wybierz zakładkę Moje sprawy oraz dyspozycję + zaświadczenia.
  3. Po kliknięciu założenia nowej dyspozycji musisz wybrać tę dotyczącą wakacji kredytowych ustawowych.
  4. Następnie wybierz, dla którego kredytu mają zostać przyznane wakacje kredytowe oraz autoryzuj swoje dane.
  5. Po uzupełnieniu wniosku wybierz okres obowiązywania zawieszenia i prześlij dokument do banku. 

O czym warto pamiętać, składając wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w PKO BP? To dziecinnie proste. Z góry określ, jak długo chcesz korzystać z zawieszenia spłaty rat kapitałowo-odsetkowych dla kredytu hipotecznego. Sam wniosek możesz składać kilkakrotnie na wybrane okresy – nie musisz więc z automatu wybierać wszystkich dostępnych opcji zawieszenia. 

Na jak długo można zawiesić ratę w PKO BP?

Nie każdy klient wie, na jaki okres pojawia się opcja zawieszenia raty kapitałowo-odsetkowej dla kredytu hipotecznego w PKO BP. W tym przypadku (tak jak w wielu innych bankach) kredytobiorca ma prawo do zawieszenia 2 rat kredytu w okresie od sierpnia do września, 2 rat kredytu w okresie od października do grudnia oraz 4 rat kredytu (1 na kwartał) na cały 2023 rok. Zastanawiasz się, czy cokolwiek zapłacisz jeśli chodzi o wakacje kredytowe w PKO BP? Jak złożyć wniosek bez kosztów? To możliwe zarówno online, jak i w oddziałach. Nie musisz obawiać się o żadne dodatkowe koszty, ani teraz ani na koniec okresu finansowania, gdzie zostały przeniesione raty zawieszone w ramach ustawowych wakacji.

O czym jeszcze warto wiedzieć w kwestii wakacji kredytowych?

Jest wiele powodów, dla których warto skorzystać z wakacji kredytowych ustawowych w PKO BP. Co ciekawe, możesz skorzystać z programu nawet jeśli Twój kredyt jest wypłacany jeszcze w transzach, a także jest oprocentowany na podstawie stałej stawki stóp procentowych. Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o ustawowe wakacje kredytowe w PKO BP. Od kiedy dostępny będzie wniosek? To pytanie zadaje sobie wielu kredytobiorców w Polsce. Obecnie PKO BP, tak, jak i inne banki uruchomiły proces wnioskowania o wakacje już od końcówki lipca. Systemy teleinformatyczne są stale udoskonalane, aby proces weryfikacji wniosków oraz zatrzymywanie rat kredytów hipotecznych odbywało się jak najszybciej.

Co ciekawe, złożenie wniosku o rządowe wakacje kredytowe wyklucza możliwość korzystania z umownych wakacji kredytu wynikających z zapisków zawartych w umowie. Oznacza to, że w dzień złożenia dyspozycji zawieszenia rat w ramach rządowego programu ten umowny zostanie anulowany. 

Kto powinien złożyć wniosek o wakacje kredytowe w PKO?

Wniosek o przyznanie wakacji kredytowych powinien zostać złożony przez jednego kredytobiorcę, który ma pewność, że pozostali wyrażają na to pełną zgodę. Procedury wnioskowania przez internet są uruchomione przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Możesz więc wygodnie wnioskować o zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych. Pamiętaj! To możliwe wyłącznie dla jednego kredytu hipotecznego i to przeznaczonego na własne cele mieszkaniowe. W przeciwnym razie bank ma podstawy prawne do tego, aby odmówić udzielenia pomocy i zawieszenia spłaty raty.

Wakacje kredytowe ustawowe a umowne w PKO BP – jakie są różnice?

Pomiędzy wakacjami ustawowymi a rządowymi jest wiele różnic, szczególnie jeśli chodzi o bank PKO BP. Te ustawowe dotyczą zawieszenia całej wartości raty – zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Umowne wakacje kredytowe są przyznawane na specjalny wniosek kredytobiorcy oraz pozwalają tylko na zawieszenie części raty kredytu – najczęściej tej kapitałowej, która mimo wszystko jest znacznie mniejsza. Musisz też pamiętać, że rządowe wakacje obejmują wyłącznie zobowiązania w postaci kredytu hipotecznego, natomiast te umowne są dostępne również dla kredytów konsumenckich. 

Czy za wakacje kredytowe ustawowe trzeba cokolwiek zapłacić?

Według najnowszych danych oraz informacji wynikających wprost z umowy, za korzystanie z rządowych wakacji kredytowych nie zapłacisz ani złotówki. Oznacza to, że okres kredytowania ulegnie wydłużeniu, ale ten nie wpłynie na wzrost odsetek finansowania, które aktualnie są i tak mocno wywindowane. Masz jeden kredyt hipoteczny? Twoja rata na zmiennym oprocentowaniu drastycznie wzrosła? W takim razie nie zwlekaj i skorzystaj z rządowych wakacji kredytowych, które weszły w życie już pod koniec lipca 2022 roku.

Przekonaj się na własnej skórze, że naprawdę warto skorzystać z pomocy rządu w postaci zawieszenia całkowitej raty kredytu hipotecznego nawet na 8 miesięcy do końca 2023 roku. Wystarczy, że spełniasz podstawowe warunki korzystania z ustawowych wakacji kredytowych, złożysz odpowiednią dyspozycję do banku i to wszystko. To naprawdę prosta procedura, która pozwala zaoszczędzić całkiem sporo dodatkowych pieniędzy, aby następnie przeznaczyć je np. na nadpłatę kredytu, co efektownie zmniejszy całkowite koszty finansowania na przyszłość.

5/5 - (1 oddanych głosów)