Wakajce kredytowe w Alior BankuRządowe wakacje kredytowe to program, który został zaakceptowany już w lipcu tego roku przez prezydenta Polski. Dzięki temu kredytobiorcy posiadający na swojej głowie zobowiązania hipoteczne na własne cele mieszkaniowe mogą skorzystać z opcji zawieszenia aż 8 rat kredytu hipotecznego na przestrzeni 2022 i 2023 roku, ale tylko na ściśle określonych warunkach. Masz kredyt hipoteczny w Alior Banku i chcesz dowiedzieć się, jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe i gdzie najlepiej to zrobić? Sprawdź ten wpis a dowiesz się wszystkiego, co niezbędne!

Jak skorzystać z wakacji kredytowych w Alior Banku?

Odpowiadając na pytanie, jak skorzystać z wakacji kredytowych w Alior Bank, wskazujemy na kilka istotnych warunków, które musisz spełnić jako kredytobiorca ubiegający się o zawieszenie rat kapitałowo-odsetkowych zobowiązania hipotecznego. Oto najważniejsze warunki uwzględnione w ustawie, które są respektowane przez Alior Bank i inne instytucje finansowe w kraju:

 • kredyt hipoteczny musi być zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
 • zobowiązanie musi być zaciągnięte w złotówkach,
 • umowa kredytowa musi być podpisana przed 1 lipca 2022 roku i trwać dłużej niż do stycznia 2023 roku,
 • musisz być stroną umowy kredytu hipotecznego.

To podstawowe warunki do spełnienia, aby móc ubiegać się o wakacje kredytowe w Alior Bank. Jak złożyć wniosek? To dość proste, ale więcej na ten temat dowiesz się w dalszej części wpisu. Jeśli chodzi o warunki oraz to, gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe w Alior Bank, warto mieć na uwadze fakt, że bank ma 21 dni na rozpatrzenie dyspozycji. Nie oznacza to jednak, że do tego czasu spłata rat kredytu nie zostanie wstrzymana. Alior Bank tuż po wpłynięciu wniosku wstrzymuje spłatę kredytu hipotecznego oraz wydłuża jest okres spłaty o tyle miesięcy, ile było zaznaczonych we wniosku.

Na czym polegają rządowe wakacje kredytowe w Alior Banku?

Nie da się jednym słowem wyjaśnić tego, jak zgłosić rządowe wakacje kredytowe 2022 w Alior Bank oraz na czym właściwie polega taka forma pomocy. Krótko mówiąc, to pewna forma wsparcia, która pozwala na wstrzymanie płatności raty kapitałowo-odsetkowej dla kredytu mieszkaniowego wraz z przesunięciem ich na koniec okresu finansowania, a to wszystko bez dodatkowych odsetek oraz prowizji. Obecnie wiele osób zadaje sobie pytanie, na czym właściwie polegają ustawowe wakacje kredytowe w Alior Bank – od kiedy dostępny będzie wniosek i jak go złożyć? To dziecinnie proste!

Wniosek o wakacje kredytowe w Alior Bank – krok po kroku złożysz zarówno w oddziale, przez internet, e-mailowo lub korespondencją tradycyjną. Najwygodniejszą i prawdopodobnie najszybszą opcja jest złożenie dokumentu przez serwis internetowy, gdzie jego uzupełnienie zajmie Ci maksymalnie kilka minut. Masz kredyt hipoteczny w Alior Bank i przeznaczyłeś go na własne cele mieszkaniowe? W takim razie przysługuje Ci opcja zawieszenia spłaty rat. Zasada działania ustawowych wakacji wygląda następująco: możesz zawiesić spłatę zobowiązania na maksymalnie 8 miesięcy w następujących okresach:

 • od sierpnia do września tego roku – na 2 miesiące,
 • od października do grudnia tego roku – na 2 miesiące,
 • w 2023 roku na 4 miesiące, ale tylko raz na kwartał.

Te zasady są podstawą jeśli chodzi o ustawowe wakacje kredytowe. Alior Bank oddziały i bankomaty udostępnia dla każdego klienta – także tych chcących złożyć tylko wniosek o ustawowe zawieszenie rat hipoteki lub pozyskać dodatkowe informacje z tego zakresu.

Wnioskowanie o zawieszenie spłaty raty kredytu hipotecznego – najważniejsze informacje

Jeśli już decydujesz się na ustawowe wakacje kredytowe, koniecznie sprawdź, jak złożyć wniosek. O rządowe wakacje kredytowe w Alior Bank możesz ubiegać się na kilka sposobów. Spełniasz wymogi wynikające z ustawy i wiesz, że bank zaakceptuje wniosek? Pamiętaj, że instytucja ma na to aż 21 dni. Procedura wnioskowania jest prosta, szczególnie przy wykorzystaniu serwisu transakcyjnego. W tym przypadku:

 1. Zaloguj się na swoje konto bankowe w serwisie internetowym.
 2. Wybierz odpowiednią zakładkę, która pozwala na przesłanie wniosku o wakacje kredytowe ustawowe.
 3. Uzupełnij dokument, podając okresu, w jakich chcesz zawiesić spłatę rat.
 4. Wyślij wniosek.

Raty kredytu zostaną praktycznie natychmiastowo zawieszone, natomiast ostateczna decyzja o przyznaniu pomocy wydana w terminie 21 dni od czasu złożenia wniosku. Teraz już wiesz, jak napisać wniosek o wakacje kredytowe w Alior Bank. Jeśli masz problem z internetowym serwisem, pobierz dokument w formacie PDF, który uzupełnisz z poziomu swojego komputera. Jeśli chcesz, możesz też złożyć dokument o zawieszenie rat kapitałowo-odsetkowych kredytu hipotecznego osobiście w dowolnie wybranej placówce Aliora na terenie Polski. Zawsze sprawdź, czy Twoje dane kontaktowe w banku są aktualne. W przeciwnym razie ten nie będzie w stanie dostarczyć Ci informacji o tym, że wniosek został zaakceptowany.

Oprocentowanie kredytu a ustawowe wakacje kredytowe w Alior Banku

Wniosek o wakacje kredytowe w Alior Bank – krok po kroku złożysz na wiele sposobów. Ale czy wiesz już wszystko na ten temat? Na pewno nie. Zanim złożysz wniosek o zawieszenie rat, pamiętaj o tym, że nie ma tu znaczenia wybrane oprocentowanie kredytu – możesz ubiegać się o uznanie wakacji kredytowych ustawowych zarówno na stałej okresowo stopie procentowej, a także na zmiennej opartej na wskaźnikach WIBOR. Masz więcej pytań do Alior Bank? Kontakt – infolinia jest dostępna w godzinach pracy banku dla każdego kredytobiorcy, który chce dowiedzieć się więcej o warunkach przyznawania rządowych wakacji kredytowych.

Sam wniosek o przyznanie zwolnienia z raty kredytu i przesunięcie okresu finansowania musisz złożyć najpóźniej w dzień, kiedy bank pobiera ratę kredytu. W przeciwnym razie nie będziesz mieć możliwości skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych. Wiedząc już, jak wziąć wakacje kredytowe 2022 w Alior Bank, zapamiętaj też, że wniosek możesz złożyć zarówno tylko na jeden miesiąc, jak i na wszystkie dostępne okresu ulgowe.

Czy wakacje kredytowe w Alior Banku się opłacają?

Jest wiele kwestii, o jakich warto wiedzieć, będąc klientem Alior Bank. Jak zgłosić wniosek o rządowe wakacje kredytowe? To proste, ale wymaga spełnienia ustawowych warunków oraz dopełnienia kilku formalności. Jeśli jesteś jednym z kredytobiorców musisz dojść do porozumienia z pozostałymi i dopiero wtedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe. Opłacalność takiego rozwiązania jest jasna. Bank za okres wakacji kredytowych nie nalicza dodatkowych odsetek, a jedynie wydłuża okres finansowania w formie hipoteki. Co ciekawe, złożenie wniosku oraz ewentualna zmiana decyzji nie generuje żadnych kosztów dla kredytobiorcy.

Za zaoszczędzone pieniądze możesz wykonać nadpłatę kredytu hipotecznego, która niemalże w całości zostanie przeznaczona na spłatę kapitału. Dzięki temu możesz skrócić okres finansowania nawet o kilkanaście miesięcy lub po prostu zmniejszyć ratę kredytu mieszkaniowego. Rząd decydując się na wdrożenie takiego programu pomocy dla kredytobiorców pragnie zachęcić ich do oszczędzania oraz wspomaga w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej. W dobie rosnących stóp procentowych oraz kosztów życia w kraju, rozwiązanie jakim są ustawowe wakacje kredytowe to strzał w dziesiątkę. Oczywiście nie musisz zaoszczędzonych pieniędzy przeznaczyć na spłatę/nadpłatę kredytu, ale to jedna z najlepszych opcji w dzisiejszych czasach.

O czym warto pamiętać składając wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w Alior Bank?

Ciągle myślisz, o czym warto pamiętać składając wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w Alior Bank? To proste. Przede wszystkim upewnij się, że spełniasz podstawowe kryteria przyznania ulgi w formie zawieszenia spłat kredytu mieszkaniowego. Następnie przeanalizuj warunki, na jakich Alior Bank uznaje wniosku i procesuje je w terminie 21 dni. Zapamiętaj, że jako kredytobiorca ubiegający się o ustawowe wakacje kredytowe możesz zmienić swoją decyzję w terminie 14 dni kalendarzowych od czasu złożenia dyspozycji w banku. Pamiętaj, że bank nie naliczy nigdy żadnych dodatkowych odsetek w ramach korzystania z wakacji, a sam ten fakt zostanie odnotowany w Twojej historii kredytowej BIK. Według specjalistów nie będzie mieć to wpływu na późniejsze decyzje banków podczas ubiegania się o nowe zobowiązania. Szukasz odpowiedzi na pytanie, czy otrzymam potwierdzenie złożenia wniosku o wakacje kredytowe w Alior Bank? To również bardzo proste! Bank akceptuje wnioski o rządowe wakacje kredytowe natychmiastowo z automatu, natomiast później przetwarza je i wydaje ostateczne decyzje w terminie do 21 dni od czasu wpłynięcia dokumentu do systemu teleinformatycznego lub placówki bankowej.

Czy warto wziąć wakacje kredytowe w Alior Banku?

Wciąż nie wiesz, czy warto zdecydować się na rządowe wakacje kredytowe w Alior Banku? Tak samo, jak w przypadku wielu innych banków w Polsce to doskonała opcja, aby nieco odciążyć swój domowy budżet i spróbować zebrać środki na spłatę kapitału. To jedno z możliwych rozwiązań, choć jako kredytobiorca nie masz żadnych ograniczeń odnośnie tego, na co przeznaczysz zaoszczędzone pieniądze. Pamiętaj o tym, że korzystanie z wakacji kredytowych jest w 100% darmowe i wpływa tylko na wydłużenie okresu finansowania. 

Nie wahaj się zbyt długo, gdyż możesz przegapić terminy wymagane przez bank na złożenie dyspozycji zawieszenia rat kapitałowo-odsetkowych dla kredytów hipotecznych zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe. Analizując powyższy poradnik oraz informacje na stronie internetowej Alior Banku, na pewno szybko podejmiesz decyzję i dopełnisz formalności. To nic nie kosztuje, a pozwala na wypracowanie oszczędności nawet rzędu kilkunastu tysięcy złotych do końca 2023 roku.

Oczywiście nie ma obowiązku korzystania z ustawowych wakacji dla kredytów hipotecznych, jednakże w trudnych czasach stale rosnącej inflacji i stóp procentowych złożenie wniosku w Alior Banku o zawieszenie rat kredytu wydaje się bardzo rozsądnym podejściem. To tylko kilka kliknięć, a możesz zyskać naprawdę wiele. Skontaktuj się ze swoim bankiem i weź udział w wakacjach kredytowych przygotowanych przez polski rząd.

5/5 - (1 oddanych głosów)