Jak wskazują statystyki, coraz większa liczba Polaków posiada niespłacone zobowiązania. Zadłużenia rosną z roku na rok, a konsumenci nie zawsze wiedzą, jak wyjść z długów nie mając pieniędzy i w jaki sposób uratować sytuację finansową. Spirala zadłużenia może być wywołana przez wiele różnych czynników, m.in. przez zbyt niskie zarobki. Warto jednak wiedzieć, że istnieją firmy pomagające spłacić długi, z których usług możemy skorzystać. Jeśli interesuje Cię kwestia, jak wyjść z długów, poradnik podpowie Ci najlepsze sposoby na rozwiązanie problemów finansowych.
Jak pozbyć się długów?
Długi mogą mieć różne źródła, jednak zawsze powstają na rzecz niespłacania należności. Ich wysokość może rosnąć z dnia na dzień z powodu odsetek, które naliczane są za nieuiszczane przez nas opłaty. Możemy posiadać zadłużenia z powodu zaciągniętych kredytów, a także chwilówek pozabankowych takich jak pożyczka bez bik. Niejednokrotnie zdarza się również, że nasza ciężka sytuacja finansowa pogłębia się w wyniku zbyt małych zarobków i niewystarczających środków na bieżące opłaty. Wiele problemów z długami dotyczy osób starszych otrzymujących niskie emerytury, a także młodych, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy. We współczesnych czasach, gdy mamy do czynienia ze stałym wzrostem cen produktów oraz kosztów usług, wiele osób zwyczajnie nie radzi sobie finansowo z utrzymaniem siebie i swoich bliskich. Z tego powodu pytanie: jak wyjść z długów, pojawia się w naszych domach nadzwyczaj często. Często mamy błędne przekonanie, że jeśli nasze dochody gwałtownie nie wzrosną, nie mamy szans na to, aby pozbyć się zadłużenia.
Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się, gdy nasz majątek został zajęty przez komornika sądowego. W wyniku egzekucji tracimy coraz więcej środków materialnych, które mogłyby posłużyć nam jako pomoc w spłacie zaległości. Egzekucja komornicza nie jest jednak wyrokiem, którego nie da się cofnąć lub zatrzymać. Zawsze mamy szanse na proponowanie ugody z wierzycielem lub z komornikiem, zwłaszcza jeśli nasz budżet domowy jest naprawdę niski, a nasza sytuacja finansowa woła o pomstę do nieba. Kwestia, jak dogadać się z komornikiem, jest złożona i zależy nie tylko od wysokości naszych długów, ale także od długości okresu, w którym nie płaciliśmy należności. Przed wszelkimi negocjacjami warto w pierwszej kolejności sprawdzić stan zadłużenia u komornika, gdyż w wielu przypadkach po kilku latach nieuiszczania opłat nie jesteśmy w stanie zapamiętać, jak duże są nasze zadłużenia. Nie zmienia to jednak faktu, że każda osoba zadłużona wielokrotnie zastanawia się, jak wyjść z długów, nie mając pojęcia, że istnieją firmy, które mogą pomóc nam w rozwiązaniu problemów. Kto pomaga wyjść z długów i jakie sposoby są najkorzystniejsze?
1. Napisz do komornika
Jeśli z powodu niespłaconych przez nas zobowiązań wytoczono egzekucję komorniczą, możemy spodziewać się przejęcia nie tylko przedmiotów w naszych domach (typu sprzęt AGD i RTV), ale także zajęcia naszych kont bankowych. Jeśli komornik będzie pobierał środki z wynagrodzenia za pracę, czy też innego źródła finansowania, nasze dochody zmniejszą się jeszcze gwałtowniej, a my będziemy wpadać w coraz cięższą sytuację materialną. Jak dogadać się z windykatorem? Możemy spróbować wystosować pismo do wierzyciela, w którym będziemy ubiegać się o rozłożenie długu na raty. Tego typu działania są bardzo często podejmowane przez różnorodne instytucje, które chcą wyegzekwować od nas zaległe środki. Zawsze posiadamy szanse na złagodzenie sytuacji i znalezienie rozwiązania, które będzie satysfakcjonowało obie strony. Jednak może zdarzyć się, że wierzyciel nie będzie skory do ugody. Co zrobić w takim wypadku? Nie musimy załamywać rąk na brak wyjścia z sytuacji. Istnieje możliwość napisania wniosku o umorzenie kosztów komorniczych. Dzięki temu nie pozbędziemy się długu, z powodu którego rozpoczęło się postępowanie egzekucyjne, jednak możemy uniknąć konieczności spłaty kosztów komorniczych z tego tytułu.
2. Termin ważności długu
Każdy dłużnik powinien wiedzieć, że w obowiązującym prawie istnieje kwestia, jaką jest przedawnienie długu. Nawet jeśli w konkretnym terminie nie spłaciliśmy naszych zadłużeń, po upłynięciu ustalonego okresu, firma komornicza nie ma podstaw prawnych do tego, aby dalej ściągać środki z naszych kont. Przedawnienie długu następuje po 6 latach dla roszczeń majątkowych lub tych, które zostały stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu oraz po 3 latach od roszczeń z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz świadczeń okresowych.
3. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Jak wyjść z długów w inny sposób? Możemy ogłosić upadłość konsumencką, jednak jest to możliwe jedynie w sytuacji, gdy nie posiadamy więcej niż jedno zadłużenie. Musimy jednak wiedzieć, że sąd może odrzucić nasz wniosek, jeśli doprowadziliśmy umyślnie do naszej niewypłacalności. Bierze się tutaj pod uwagę również rażące niedbalstwo. Jeśli sąd uwzględni upadłość konsumencką, otrzymujemy 3 lata na spłatę długów lub w wyjątkowych sytuacjach termin zostaje wydłużony.
4. Kredyt konsolidacyjny
Kolejną metodą, z której możemy skorzystać, jeśli zastanawiamy się, jak spłacić długi, jest kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych. Taka forma finansowania jest oferowana przez bank, jednak nie jest dostępna dla każdego dłużnika. Aby skorzystać z konsolidacji zobowiązań, musimy spełnić warunki narzucone przez instytucje bankowe. Konieczne jest uregulowanie wszystkich zaległych rat, a tego typu kwestia jest skrupulatnie sprawdzana w naszej historii kredytowej w BIK. Banki zapoznają się także z terminowością konsumenta, aby sprawdzić, czy będzie on wiarygodny w spłacie kredytu konsolidacyjnego. Warto wiedzieć, że takie zobowiązanie umożliwia nam zmniejszenie miesięcznej raty zobowiązania dzięki wydłużeniu okresu kredytowania.
5. Pożyczka konsolidacyjna
Jeśli nie wiemy, jak wyjść z długów chwilówek, powinniśmy poznać instytucje pomagające wyjść z długów osobom, które nie mają szans na kredyt konsolidacyjny w banku. Mowa tutaj o parabankach, które swoją ofertę kierują do niemalże każdej osoby pełnoletniej. Instytucje pozabankowe nie podchodzą tak surowo do sprawdzania swoich klientów, jak mamy do czynienia przy wnioskowaniu o kredyt. Nawet jeśli nasza historia kredytowa jest zła, a my posiadamy niespłacone raty pożyczki, konsolidacja chwilówek może stanowić dla nas klucz do wyjścia ze spirali zadłużenia. Tego typu zobowiązanie umożliwia połączenie w jedną pożyczkę wszystkich wcześniej zaciągniętych chwilówek. Mamy tutaj do czynienia ze zmniejszeniem raty oraz wydłużeniem okresu spłaty. Dzięki temu nasze miesięczne koszty są niższe, a my możemy odbudować nasz domowy budżet. Konsolidacja chwilówek udzielana jest przez wszystkie firmy pożyczkowe w Polsce.