Pożyczanie pieniędzy jest czymś powszechnym. Z banków bierzemy kredyty, z firm pozabankowych pożyczki dla zadłużonych, a od rodziny czy znajomych pożyczamy gotówkę najczęściej bez odsetek. W tym artykule skupimy się na pożyczkach prywatnych. Przed podpisaniem umowy pożyczki warto zapoznać się z naszymi poradami.
SPIS TREŚCI
Umowa pożyczki w formie ustnej
Jeśli pożyczona kwota nie przekracza sumy 900 zł, nie trzeba sporządzać umowy pożyczki. Pożyczka prywatna może być udzielona w formie ustnej. Może to się wydawać dziwne i mało wiarygodne, ale faktycznie istnieje taka forma pożyczania jeśli w grę wchodzą małe wartości.
Nasza porada: Najlepiej do każdej pożyczonej sumy sporządzać umowę pożyczki, nawet jeśli jest to 50 zł. Mając dowód w postaci umowy lub pokwitowania, łatwiej jest wyegzekwować pożyczone pieniądze.
Umowa pożyczki – wzór
Co musi się znaleźć w umowie pożyczki?
Umowa pożyczki jest dość obszernym dokumentem więc podczas jego przygotowania trzeba się skupić i zawrzeć wszystkie informację. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że przygotowana umowa pożyczki nie zawiera błędów, które mogłyby przeszkodzić podczas próby odzyskania od dłużnika pieniędzy.
Elementy umowy pożyczki
-
- Aktualna data, oraz miejsce gdzie umowa jest zawierana.
- Opisanie stron umowy – określenie kto daje pożyczkę, a kto ją otrzymuje. Jeśli umowa pożyczki zawierana jest między osobami fizycznymi, należy podać: imię, nazwisko, PESEL, miejsce i datę urodzenia, numer dowodu osobistego, adres zamieszkania – dane dotyczą 2 stron umowy.
- Określenie przedmiotu umowy – w tym punkcie dokładnie ze szczegółami opisujemy co pożyczamy: rzeczy lub pieniądze. Jeśli są to rzeczy materialne trzeba opisać dokładnie: wielkość, rozmiar, kolor itp. W przypadku pożyczania gotówki należy wskazać ilość oraz rodzaj waluty.
- Ustalenie jak mają być zwrócone pieniądze – w tym miejscu ustalamy czy zwrot pieniędzy ma być: z odsetkami, jeśli tak to jakimi; ewentualne raty; przelew czy gotówka.
- Oświadczenie o stanie majątkowym pożyczkobiorcy – jest to zabezpieczenie w razie jakby osoba, która pożycza pieniądze ich nie spłacała.
- Wypowiedzenie umowy pożyczki – przed ostatnim element to określenie w jakim trybie umowa może zostać wypowiedziana.
- Czytelny podpis.
Umowa pożyczki może być w obcej walucie
Jeśli w punkcie 3 (określenie przedmiotu umowy) napisaliśmy, że pożyczka jest w obcej walucie to pożyczkobiorca może spłacić swoje zobowiązanie w polskich złotych o ile nie ma żadnych zastrzeżeń do tego w umowie pożyczki.
Po jakim kursie trzeba spłacić zobowiązanie zaciągnięte w innej walucie niż PLN? Do tego należy sprawdzić aktualny kurs w Narodowym Banku Polskim w dzień spłaty zobowiązania.
Warunki odstąpienia od umowy pożyczki
Jeżeli pożyczkobiorca jest w złej sytuacji finansowej i istnieje ryzyko, że nie spłaci pożyczki, pożyczkodawca ma prawo do odstąpienia od umowy. W przypadku kiedy osoba, która pożycza pieniądze była świadoma słabej sytuacji materialnej drugiej strony, nie może odstąpić od umowy pożyczki.
Odstąpienie od umowy pożyczki może być zrobione w każdej formie. Lecz gdy umowa została sporządzona na piśmie, rezygnacja z niej również musi pozostać w tej formie.
Czy pisemna umowa pożyczki,może być sporządzona po np.miesiącu czasu od faktycznej pożyczki,umówionej do tej pory słownie?