W dzisiejszych czasach większość z nas szuka rozmaitych sposobów na ułatwienie sobie realizacji codziennych obowiązków. Między innymi coraz chętniej zmieniamy płatności gotówką na korzystanie z karty płatniczej. Technologia zbliżeniowa umożliwia nam nie tylko sprawniejsze robienie zakupów, ale też pozbycie się uciążliwych drobnych z portfela. Problem pojawia się jednak, gdy zgubimy naszą kartę lub zostanie nam ona skradziona. Co zrobić w takim przypadku, aby uchronić się przed kradzieżą pieniędzy z konta? Bardzo pomocne okazuje się zastrzeżenie karty – kontakt z Nest Bank pozwoli nam ekspresowo zablokować dostęp do środków. Jeśli chcemy natychmiast dopełnić wszystkich formalności, warto sprawdzić, jak zastrzec kartę w Nest Bank, aby bank jak najszybciej podjął właściwe kroki.
SPIS TREŚCI
- Kto może zastrzec kartę w Nest Bank?
- Co dokładnie oznacza zastrzeżenie karty w Nest Banku?
- Zastrzeżenie karty w Nest Bank
- Zablokowanie karty – czasowe zastrzeżenie karty w Nest Bank
- Kiedy należy zastrzec kartę Nest Bank?
- Czy można anulować zastrzeżenie karty w Nest Bank?
- Jak zastrzec kartę Nest Bank?
- Ile kosztuje zastrzeżenie karty w Nest Bank?
- Czy zastrzeżenie karty w Nest Banku anuluje wykupione subskrypcje?
Kto może zastrzec kartę w Nest Bank?
Każda osoba posiadająca kont osobiste w Nest Banku musi wziąć pod uwagę potencjalne niebezpieczeństwo związane z kradzieżą pieniędzy z konta. Warto w tym celu sprawdzić, na czym dokładnie polega zastrzeżenie i zablokowanie karty oraz jakie te dwa procesy posiadają różnice. Dzięki temu znacznie zmniejszymy ryzyko wykorzystania środków przez osoby trzecie, które weszły w posiadanie naszej karty przypadkowo lub pod wpływem nieuczciwych praktyk. Obie opcje pomocne są również wtedy, gdy zgubimy naszą kartę w podróży, podczas biegania, czy przebywając w miejscu publicznym.
Najważniejszą kwestią jest to, że nie w każdej sytuacji musimy przeprowadzić trwałe zablokowanie środków. W niektórych przypadkach wystarczy czasowe zastrzeżenie karty w Nest Bank, aby móc uchronić się przed kradzieżą pozostałej na koncie kwoty.
Co dokładnie oznacza zastrzeżenie karty w Nest Banku?
Często zdarza się, że klienci banków mylą dwa podstawowe pojęcia związane z blokowaniem dostępu do środków na karcie. Mowa o takich opcjach jak zastrzeżenie a blokada karty płatniczej. Są to dwa procesy, które mimo podobnych mechanizmów, posiadają jedną podstawową różnicę. Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko niebezpieczeństwa w związku z kradzieżą karty czy zgubieniem jej na zewnątrz, warto porównać, która opcja będzie najlepsza w poszczególnych sytuacjach.
Zastrzeżenie karty w Nest Bank
Zastrzeżenie karty to proces, który polega na zablokowaniu możliwości realizacji transakcji płatniczych na zawsze. Jest to dyspozycja trwała i nieodwracalna, co oznacza, że nie będziemy mogli przywrócić już aktywności karty, nawet jeśli znajdziemy ją w domu. Sprawdza się wówczas wtedy, gdy jesteśmy przekonani, że nasz plastik trafił w niepowołane ręce, np. po obrabowaniu. Możemy zdecydować się na tę opcję również w sytuacji, gdy spodziewamy się wydania naszych pieniędzy po zgubieniu karty w podróży czy na mieście, a przebywaliśmy w wielu miejscach jednego dnia. Mówiąc w skrócie, jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, czy można anulować zastrzeżenie karty w Nest Bank, pamiętajmy że nie jest to możliwe. Wówczas musimy zamówić nową kartę w naszym oddziale, która zostanie wydana na podstawie złożonego wniosku.
Zablokowanie karty – czasowe zastrzeżenie karty w Nest Bank
Natomiast czasowe zastrzeżenie karty w Nest Bank to nic innego jak jej zablokowanie. Wbrew pozorom proces ten nie dotyczy trwałego utracenia aktywności karty, a obowiązuje przez konkretny czas. Po jego upływie możemy ponownie korzystać z plastiku w sklepach i podczas zakupów internetowych. Jest to świetna alternatywa dla osób, które zostawią kartę w konkretnym miejscu i są przekonane, że właśnie tam się ona znajduje. Przykładowo, możemy zgubić ją w mieszkaniu znajomego, jednak jest to osoba, co do której nie mamy pełnego zaufania. W takim przypadku warto zabezpieczyć się poprzez czasowe zastrzeżenie karty w Nest Bank, które cofniemy, gdy odzyskamy ją z powrotem.
Kiedy należy zastrzec kartę Nest Bank?
Wiemy już, że po wyborze opcji, jaką jest zastrzeżenie karty, przywrócenie jej aktywności nie będzie możliwe. Wówczas musimy zamówić w banku wydanie nowej karty, składając stosowny wniosek. Tego typu krok daje nam pełne bezpieczeństwo w przypadku, gdy obawiamy się korzystania z pieniędzy przez osoby niepowołane. Sprawdza się zwłaszcza w sytuacji, gdy karta została skradziona lub kiedy zgubimy kartę na urlopie czy w centrum miasta. Podjęcie takiej decyzji umożliwia uniknięcie kradzieży środków np. poprzez opłacanie transakcji internetowych. Gdy Nest Bank zastrzeże naszą kartę, automatycznie uniemożliwi dokonywanie jakichkolwiek płatności. Jeśli więc chcemy wiedzieć, ile trwa zastrzeżenie karty w Nest Bank, pamiętajmy że nie cofniemy już naszej decyzji.
Czy można anulować zastrzeżenie karty w Nest Bank?
Jak zostało wspomniane, karta zastrzeżona staje się automatycznie nieaktywna i nie jest możliwe przywrócenie jej ponownego działania. Nawet w sytuacji, gdy znajdziemy plastik w domu lub w innym miejscu, niemożliwe będzie dalsze korzystanie z niego w celu płatności za zakupy. Wówczas konieczne jest skontaktowanie się z bankiem i złożenie wniosku o wyrobienie nowej karty. Pamiętajmy, że niektóre banki mogą wymagać zwrócenia starego plastiku po jego znalezieniu lub zniszczenia karty. W takim przypadku wystarczy pociąć ją na małe kawałki i wyrzucić do kosza.
Jak zastrzec kartę Nest Bank?
Niemal wszystkie banki na polskim rynku umożliwiają przeprowadzenie procesu zastrzeżenia karty na kilka różnych sposobów. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez klientów jest kontakt telefoniczny z infolinią. Wykonanie takich kroków umożliwia nam sprawne dopełnienie formalności i pozbycie się ryzyka związanego z kradzieżą pieniędzy z karty. Sposób ten jest zwłaszcza polecany osobom, które po dłuższej chwili zorientują się, że nie mają przy sobie karty. W takich sytuacjach zazwyczaj zależy nam na czasie i chcemy jak najszybciej zablokować dostęp do środków. Istnieją jednak inne opcje, które warto wziąć pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jak zastrzec kartę Nest Bank od ręki.
W Nest Banku zastrzeżenie karty jest możliwe poprzez:
— Kontakt telefoniczny — Infolinia Nest Banku jest czynna 24h/7 dni w tygodniu. Nawet gdy zgubimy kartę w godzinach nocnych, możemy w ten sposób jak najszybciej zablokować nasze środki. Najczęściej wystarczy wykonać połączenie i podać pracownikowi infolinii nasze dane osobowe w celu weryfikacji tożsamości. Składając prośbę o zastrzeżenie karty – kontakt z Nest Bank umożliwi bankowi ekspresowe podjęcie działań, dzięki którym zaledwie w ciągu kilku sekund stanie się nieaktywna.
Z Nest Bank kontakt w celu zastrzeżenia karty nawiążemy pod numerem: 22 438 41 41.
Niektóre banki umożliwiają także zastrzeżenie karty poprzez ogólnopolski system zastrzegania kart. Niestety Nest Bank nie uczestniczy w tym programie.
— Przez internet — Coraz więcej banków korzysta nowoczesnych metod, za pośrednictwem których nie tylko szybko zablokujemy dostęp do środków, ale też zyskamy 100% bezpieczeństwo. Zazwyczaj możliwe jest zastrzeżenie karty w aplikacji mobilnej lub w bankowości elektronicznej na stronie www. Po przejściu poszczególnych kroków karta automatycznie stanie się nieaktywna i nikt nie będzie mógł z jej pomocą opłacać transakcji.
Jak zastrzec kartę w Nest Bank w bankowości internetowej?
- Zaloguj się do swojego konta na stronie www Nest Banku
- Wejdź w zakładkę „Karty”
- Przejdź do „Podsumowanie kart”
- Wybierz kartę, którą chcesz zastrzec
- Kliknij „Zastrzeż kartę
- Potwierdź dyspozycję
- Karta stanie się nieaktywna.
Jak zastrzec kartę w Nest Bank w aplikacji?
- Zaloguj się do swojego konta w aplikacji mobilnej
- Przejdź do zakładki „Karty”
- Wybierz kartę, która chcesz zastrzec i kliknij „Szczegóły karty”
- Na dole ekranu znajdziesz przycisk „Zastrzeż kartę”
- Potwierdź dyspozycję
- Karta stanie się nieaktywna.
— Wizyta w oddziale banku — Sposób ten może wymagać więcej czasu niż wspomniane wyżej. Sprawdza się jednak w sytuacji, gdy jesteśmy w pobliżu punktu lub oddział znajduje się niedaleko naszego domu. Listę oddziałów w naszym miejscu zamieszkania sprawdzimy na stronie www Nest Banku. Pamiętajmy, że osobista wizyta wiąże się z koniecznością potwierdzenia tożsamości. Aby pracownik mógł sprawdzić zgodność danych osobowych, niezbędne jest okazanie dowodu osobistego. Jeśli karta została skradziona wraz z całym portfelem, a więc też z dokumentami, możemy poprosić o bezpośrednie połączenie z infolinią z banku. Umożliwi to szybsze przejście całego procesu, wówczas pracownik infolinii zapyta nas o dane i wykona kroki umożliwiające zastrzeżenie karty.
Ile kosztuje zastrzeżenie karty w Nest Bank?
Gdy zgubimy naszą kartę lub zostanie nam ona skradziona, możemy mieć dylemat związany z jej zastrzeżeniem. Najczęściej wynika on z obaw o konieczność zapłaty wysokich kosztów realizacji usługi przez bank, zwłaszcza jeśli na koncie nie mamy zgromadzonej dużej sumy. Możemy wówczas zastanawiać się, jak zamknąć konto w Nest Bank, co umożliwi automatyczne zablokowanie aktywności karty. Ile kosztuje zastrzeżenie karty w Nest Bank? Bank nie pobiera żadnych opłat w związku z realizacją takiej usługi, niezależnie od wybranej przez nas metody.
Czy zastrzeżenie karty w Nest Banku anuluje wykupione subskrypcje?
Posiadając wykupione subskrypcje, możemy zastanawiać się, czy zostaną one automatycznie wycofane po zastrzeżeniu karty. Zazwyczaj zdarza się, że nie chcemy utracić przedłużonych pakietów na różnych platformach, wówczas obawiamy się, że dostęp zostanie anulowany, gdy zastrzeżemy naszą kartę bankową. Czasami z kolei jesteśmy w odwrotnej sytuacji, tzn. wykupiliśmy subskrypcje na nieznanej witrynie i nie wiemy, jak wyłączyć jej automatyczne odnawianie się. Jeśli spotkały nas podobne doświadczenia, pamiętajmy że jednym ze sposobów uniknięcia pobierania środków na subskrypcję jest właśnie zastrzeżenie karty. Weźmy jednak pod uwagę, że gdy zdecydujemy się na taki krok, nie przywrócimy ponownie jej aktywności i konieczne będzie wyrobienie nowej. Z tego powodu warto najpierw sprawdzić, czy bank nie umożliwia anulowania subskrypcji z poziomu aplikacji mobilnej.