ile idzie list poleconyWysyłanie różnego rodzaju listów, zwłaszcza poleconych, stało się elementem codzienności większości z nas. Za pomocą Poczty Polskiej możemy zrealizować wiele formalności, które nie wymagają od nas osobistego stawienia się w urzędach, czy też w oddziałach firm. Z tego też powodu coraz chętniej dopełniamy ważnych spraw właśnie w ten sposób, co umożliwia nam nie tylko oszczędność czasu, ale także pieniędzy. Często za pomocą listów poleconych składamy wnioski, odsyłamy ważne dokumenty firmowe, czy też podpisujemy umowy i kontrakty. To także świetny sposób na wysyłkę ważnych papierów bliskim, którzy są oddaleni od nas o kilkaset kilometrów, czy też mieszkają za granicą, a nie możemy ich odwiedzić. Jednak każdy, kto chce skorzystać z takiej metody, najpierw zastanawia się, ile idzie list polecony? Istnieje średnia długość, której raczej nie przekracza się, jeśli chodzi o doręczenia tego typu listów. Jeśli chcemy wiedzieć, ile dni idzie list polecony, pamiętajmy, że z racji konieczności rejestrowania go, może trwać to nieco dłużej niż się spodziewamy. Jest to uzależnione od wielu czynników, między innymi od odległości i tego, czy wysyłamy list priorytetem. 

Poczta polska – ile idzie list polecony?

Za pomocą Poczty Polskiej współcześnie możemy nie tylko nadawać listy ekonomiczne czy kartki do bliskich, ale załatwiać wiele innego rodzaju spraw. Usługi pocztowe w naszym kraju dynamicznie się rozwinęły, co umożliwiło nam ekspresowe i wygodne nadawania paczek, czy też korzystanie z coraz większej liczby stawianych w Polsce pocztowych paczkomatów. Wszystkie dostępne usługi zdecydowanie wpływają na wyższy komfort dopełniania ważnych formalności, co oczywiście najbardziej ułatwia nam możliwość nadawania listów poleconych. Większość z nas wie, ile idzie list ekonomiczny, czyli zwykła forma wysyłki listu np. do bliskich. W ten sposób najczęściej nadajemy kartki z życzeniami na święta, pocztówki z urlopów, czy też korespondencję do znajomych oddalonych o wiele kilometrów. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że za pomocą usług pocztowych możemy dopełniać również spraw urzędowych. 

Aktualnie w naszym kraju możliwe jest załatwianie ważnych spraw zdalnie. Nie zawsze wymaga się już osobistego stawiania w oddziałach czy w urzędach, aby własnoręcznie złożyć wniosek czy reklamację. Możemy realizować to elektronicznie lub — jeśli nie mamy konta ePUAP czy podpisu elektronicznego — właśnie za pomocą Poczty Polskiej. Sposób ten przydaje się także osobom, które sprawdzają, jak napisać pismo do komornika, np. w celu odwołania się lub zawnioskowania o rozłożenie długu na mniejsze raty. Takie formalności załatwiamy listem poleconym, który daje nam 100% pewność, że ważna dokumentacja będzie odpowiednio chroniona. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że wniosek czy załączniki zostaną zgubione lub trafią w niepowołane ręce. Wszystko to dzięki temu, że polecone są dodatkowo rejestrowane i zyskują specjalny numer, na podstawie którego możemy śledzić ich drogę i monitorować, czy dotarły do odbiorców. 

Ile czasu idzie list polecony?

Jest to uzależnione od kilku elementów:

 • Godziny, o której nadaliśmy list i dnia (przesyłki są doręczane w dni robocze);
 • Odległości, jaką musi pokonać przesyłka;
 • Kraju, do którego nadajemy list polecony;
 • Usługi (ekonomiczny, priorytetowy).

Z reguły przyjęto orientacyjne dane, na podstawie których możemy ustalić, kiedy mniej więcej dotrze wysłany przez nas list polecony ekonomiczny. Ile idzie taka przesyłka? Nadana do godziny 15:00 powinna trafić do rąk adresata maksymalnie po 3 dniach roboczych. Z kolei list wysłany po godzinie 15:00 prawdopodobnie zostanie dostarczony czwartego dnia roboczego. Pamiętajmy, że wartości są jedynie orientacyjne i dotyczą ekonomicznych listów poleconych. Często zdarza się, że trafiają one pod wskazany adres o wiele szybciej, np. po jednym dniu. 

Ile czasu idzie list polecony priorytetowy?

Wiemy już, ile czasu idzie list polecony ekonomiczny. Maksymalnie powinien dotrzeć do odbiorcy po czterech dniach, jednak możliwe, że otrzyma go on nawet po jednym czy dwóch dniach roboczych. Dotyczy to jednak wyłącznie adresów na terenie Polski i jest zależne od godziny nadania czy od odległości, jaką musi pokonać przesyłka. Z kolei, ile czasu idzie list polecony priorytetowy? Jak wskazuje sam nazwa, taki list jest traktowany jako priorytet. Będzie on nie tylko odpowiednio chroniony, co jest ważne w przypadku istotnej dokumentacji, jak też dotrze o wiele szybciej. To doskonały sposób, gdy zależy nam na czasie, bo np. mamy do załatwienia bardzo pilną sprawę. 

Jeśli interesuje nas, list polecony, Poczta Polska ile idzie określa mniej więcej na podstawie godziny nadania, jak też odległości. W większości przypadków wysłanie tak zwanego priorytetu daje nam gwarancję, że dotrze on do adresata następnego dnia roboczego. Możemy swobodnie śledzić drogę, jaką przebyła przesyłka do tej pory, gdyż po jej nadaniu otrzymujemy potwierdzenie ze specjalnym numerem. Wystarczy wejść na stronę www Poczty Polskiej, wpisać numer i sprawdzić, na jaki etapie się znajduje.  Taka sama zasada dotyczy również sytuacji, gdy chcemy wiedzieć, ile idzie list polecony ekonomiczny z Allegro. Z reguły trwa to nie dłużej niż 3 dni, ale warto śledzić wysyłkę na podstawie zarejestrowanego numeru listu. 

Ile dni idzie list polecony ekonomiczny w porównaniu do zwykłego listu?

Wysyłając zwykły list ekonomiczny, możemy zaoszczędzić kilka złotych, jednak niestety nie wpłynie to dobrze na czas oczekiwania na przesyłkę. Adresat może wówczas otrzymać ją nawet po tygodniu czy półtora po nadaniu. Z kolei list polecony daje nam gwarancję, że dotrze ona po trzech czy czterech dniach. Jest to niewielka różnica w cenie, a lepiej zdecydować się na wysyłkę listu poleconego wtedy, gdy nie chcemy, aby jego podróż trwała zbyt długo. 

Ile idzie list polecony ekonomiczny poczta polska za granicę?

Zupełnie inaczej wygląda droga, jaką musi przebyć list polecony wysyłany za granicę. Oczywistym jest, że czas, w którym zostanie dostarczona przesyłka, jest uzależniony od odlegości. Ważne jest również to, do jakiego rejonu go nadajemy, czyli kraj, do którego musi on dotrzeć. Zupełnie inaczej będzie przebiegać podróż listu poleconego z Europy, a w innym czasie może dotrzeć do adresata przesyłka z Chin. Przykładowo warto sprawdzić, ile idzie list polecony ekonomiczny z Warszawy do różnych krajów. 

Ile idzie list polecony do Francji?

Przede wszystkim pamiętajmy, że wszystkie listy polecone wysyłane za granicę są przesyłkami priorytetowymi. Nie mamy więc tutaj do wyboru nadania listu ekonomicznego czy priorytetowego. Dzięki temu zazwyczaj dotrą one o wiele szybciej, często czas oczekiwania jest krótszy niż w kraju. Ile idzie list polecony do Francji? Z reguły adresat dostanie go maksymalnie po trzech dniach roboczych. 

Ile idzie list polecony do Niemiec?

Podobnie jak wyżej, również przypadku listu do Niemiec, wysyłając polecony, musimy nadać tzw. Priorytet. Oznacza to, że prawdopodobnie nasza przesyłka trafi do rąk odbiorcy po trzech dniach roboczych od dnia nadania.

Ile idzie list polecony do Holandii?

Również w przypadku listów nadawanych do Holandii, możemy liczyć na szybki czas dostarczenia przesyłki. Z racji, że jest ona wysyłana do Europy, na 99% trafi pod wskazany adres po trzech dniach roboczych. 

Ile idzie list polecony do Anglii?

List polecony priorytet do Anglii dotrze mniej więcej w ciągu 3 dni roboczych od chwili nadania, jeśli wyślemy go do godziny 15:00. W przypadku nadania po godzinie 15:00, możliwe jest wydłużenie czasu dostarczenia o kolejny dzień roboczy. 

List polecony do USA, ile idzie?

Inaczej wygląda sprawa z wysyłaniem listów poleconych do Stanów Zjednoczonych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy na stronie Poczty Polskiej. Jednak jak wskazuje sama firma, w przypadku, gdy adresat znajduje się na terenie Ameryki, Afryki, Australii i Oceanii, zazwyczaj list trafia do niego po 5 dniach roboczych od chwili nadania. 

Ile idzie list polecony ekonomiczny z Chin?

Coraz częściej korzystamy z możliwości zamawiania różnego rodzaju przesyłek za pomocą chińskich platform, np. AliExpress. Wówczas mamy do wyboru różne rodzaje przesyłek, jednak chcąc zaoszczędzić, najczęściej wybieramy tę darmową. Jeśli sprzedawca oferuje bezpłatnie lub bardzo tanio nadanie listu poleconego, raczej nikt z nas nie poczuje się poszkodowany. Ile idzie list polecony ekonomiczny z Chin i czy trwa to tyle co w przypadku krajów europejskich? Niestety nie. Na taką przesyłkę możemy spokojnie oczekiwać 2 tygodnie. 

Ile kosztuje list polecony ekonomiczny i priorytetowy?

Wiemy już mniej więcej, ile idzie list polecony ekonomiczny. Poczta Polska uzależnia ten czas od wielu elementów. Nie zawsze jednak spodziewamy się, z jakimi kosztami wiąże się np. wysyłka listu priorytetowego. Warto przed nadaniem prześledzić cennik. 

Ile kosztuje list polecony krajowy?

 1. List polecony ekonomiczny
 • Do 500 g: 6,50 zł
 • Do 1000 g: 7,00 zł
 • Do 2000 g: 15,60 zł. 

Z potwierdzeniem odbioru:

 • Do 500 g: 9,20 zł
 • Do 1000 g: 9,70 zł
 • Do 2000 g: 18,30 zł. 

Z potwierdzeniem doręczenia albo zwrotu:

 • Do 500 g: 9,70 zł
 • Do 1000 g: 10, 20 zł
 • Do 2000 g: 18,80 zł.
 1. List polecony priorytetowy
 • Do 500 g: 11,70 zł
 • Do 1000 g: 12,20 zł
 • Do 2000 g: 21,50 zł. 

Z potwierdzeniem odbioru:

 • Do 500 g: 11,70 zł 
 • Do 1000 g: 11,70 zł
 • Do 2000 g: 21,00 zł. 

Z potwierdzenie doręczenia lub zwrotu:

 • Do 500 g: 9,00 zł
 • Do 1000 g: 9,50 zł
 • Do 2000 g: 18,80 zł. 

Ile kosztuje list polecony do kraju europejskiego?

 • Do 50 g: 18,90 zł lub 21,90 zł z potwierdzeniem odbioru
 • Do 100 g: 19,40 zł lub 22,40 zł z potwierdzeniem odbioru
 • Do 350 g: 20,00 zł lub 23,00 zł z potwierdzeniem odbioru
 • Do 500 g: 20,60 zł lub 23,60 zł z potwierdzeniem odbioru
 • Do 1000 g: 34,60 zł lub 37,60 zł z potwierdzeniem odbioru
 • Do 2000 g: 64,20 zł lub 67,20 zł z potwierdzeniem odbioru. 
5/5 - (2 oddanych głosów)