dowód dla dziecka ile się czekaWybierając się na urlop zagraniczny z dzieckiem, w wielu krajach musimy posługiwać się paszportem, jednak niektóre z nich akceptują dowody osobiste. Są one niezbędne np. w celu wylegitymowania się na granicy podczas kontroli granicznej. Z tego powodu musimy zadbać, aby nasz podopieczny posiadał dokument tożsamości, nawet jeśli jest niepełnoletni. Wówczas konieczne jest wyrobienie tzw. dowodu tymczasowego, który jest ważny przez 5 lub 10 lat. Po uzyskaniu pełnoletności, dziecko będzie musiało wyrobić nowy dowód, już jako dorosła osoba. Jeśli czekają nas w najbliższym czasie zagraniczne wakacje, warto sprawdzić, ile trwa wyrobienie dowodu dla dziecka i jakich formalności należy dopełnić. 

Ile się czeka na dowód dla dziecka?

Jako osoby dorosłe, doskonale wiemy, ile sie czeka na wyrobienie dowodu w przypadku osoby pełnoletniej. Najczęściej w ciągu 30 dni od złożenia wniosku otrzymujemy z Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta informację, że nasz dokument jest gotowy do odbioru. Niezależnie od tego, w jaki sposób składamy formularz, czas oczekiwania zazwyczaj nie przekracza miesiąca. Jednak zdecydowanie wnioskowanie o dowód przez internet jest wskazane, jeśli zależy nam na czasie i nie chcemy tracić wolnych chwil na dojazd do urzędu oraz stanie w długich kolejkach. 

Wyrobienie dowodu dla dziecka ile trwa?

Jednak ile czeka się na dowód osobisty dziecka? Czy czas potrzebny do wyrobienia tego dokumentu jest dłuższy? Podobnie jak w przypadku osoby pełnoletniej, czas oczekiwania na dowód dla dziecka nie przekracza 30 dni. Pamiętajmy jednak, że w zależności od okresu i liczby zainteresowanych, okres oczekiwania może wynieść o wiele mniej. Jeśli wybieramy się więc za urlop do obcego kraju i chcemy wiedzieć ile trwa wyrobienie dowodu tymczasowego dla dziecka, warto wiedzieć, że dokument może być gotowy do odbioru nawet w ciągu dwóch tygodni. 

Dowód dla dziecka — jakie formalności są konieczne?

Wiemy już, ile trwa wyrobienie dowodu dla dziecka, warto jednak sprawdzić, jakie formalności czekają na nas w urzędzie. Podobnie jak w sytuacji wnioskowania o nowy dowód dla dorosłych, również w przypadku dziecka pamiętajmy o takich kwestiach jak:

— Poprawnie wypełniony wniosek o dowód tymczasowy dla dziecka; w przypadku dzieci do 5 roku życia dokument będzie ważny przez 5 lat; u starszych dzieci nowy dowód będzie miał ważność przez 10 lat. Wniosek możemy pobrać ze strony obywatel.gov.pl albo znaleźć w naszym Urzędzie Miasta lub Gminy.

— Zdjęcie dziecka o wymiarach 35 x 45 mm, wykonane na tle jednolitym, na którym twarz obejmuje 70-80% fotografii. 

Chcąc wyrobić dowód dla dziecka, ile się czeka to najważniejsza kwestia, która interesuje nas jako rodziców. Poz tym, musimy sprawdzić wszystkie formalności oraz to, w jaki sposób najlepiej złożyć wniosek. Bowiem formularz możemy zawieźć do Urzędu Gminy lub Miasta lub skorzystać z opcji online. Wybierając drugą metodę, musimy mieć założone konto na platformie ePUAP. 

Wniosek online krok po kroku złożymy w następujący sposób:

  1. Logowanie do profilu zaufanego.
  2. Wybranie zakładki „uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego”.
  3. Wypełnienie wniosku, zaznaczając w nim, że jesteśmy rodzicami dziecka, dla którego wnioskujemy o wydanie dowodu. Niezbędne jest podanie danych pierworodnego, zaznaczenie powodu ubiegania się o dokument oraz wybranie właściwego urzędu, w którym go odbierzemy. 
  4. Dodanie odpowiedniej fotografii. 
  5. Uzupełnienie danych kontaktowych w celu uzyskania informacji o możliwości odbioru dowodu. 
  6. Podpisanie e-wniosku za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu rodzica. 
5/5 - (1 oddanych głosów)