płacenie mandatu przez internetCodziennie jest wystawianych około 10 tysięcy mandatów. Polska Policja wystawia je najczęściej za przekroczenie prędkości oraz za nieustąpienie pierwszeństwa. Mandat możemy zapłacić w różny sposób, ważne jednak, aby zrobić to w określonym terminie, ponieważ od niezapłaconego mandatu naliczane są odsetki karne. Warto sprawdzić, jakie jest przedawnienie długu za mandat, gdyż w wielu przypadkach okazuje się, że nie musimy już uiszczać opłaty za niespłacone zadłużenie. Jednak jeśli mandat wystawiono nam niedawno, a chcemy uniknąć wysokich odsetek, sprawdźmy, w jaki sposób szybko opłacić mandat przez Internet.

Co grozi za opóźnienie w spłacie mandatu?

W przypadku mandatów wystawianych przez policję, każde opóźnienie płatności za mandat łączy się z przykrymi konsekwencjami w postaci odsetek karnych. Są one naliczane od każdego dnia opóźnienia w płatności. Jeśli nie wiemy, jaki czas na zapłacenie mandatu nam przysługuje oraz jak zapłacić mandat z fotoradaru przelewem, możemy zapytać o te wszystkie szczegóły policjanta w trakcie zatrzymania. Pamiętajmy również, że w wyniku zbyt długiego oczekiwania z płatnością za wystawiony mandat, grozi nam zajęcie komornicze rachunku. W związku z egzekucją, środki wpływające na nasze konta bankowe, będą pobierane przez komornika na spłatę długu. W takiej sytuacji będziemy również figurować w KRD jako dłużnicy, a nasza historia w BIK będzie negatywna. W związku z tym będziemy mieli znacznie utrudnioną drogę wnioskowania o pożyczki od 18 lat czy kredyt w banku. Aby uniknąć takiego biegu zdarzeń, warto zapłacić mandat jak najszybciej. 

Płacenie mandatu bezpośrednio u funkcjonariusza

Istnieje możliwość płacenia mandatów bezpośrednio w radiowozie po jego wystawieniu przez funkcjonariusza. Nowy przepis z 1 lutego 2018 roku umożliwia płacenie za pomocą karty płatniczej lub Blikiem mandatu, który został nam wystawiony. Wszystkie radiowozy posiadają obecnie terminale płatnicze POS, co znacznie ułatwia ten proces. Otrzymujemy potwierdzenie opłacenia mandatu od policjanta. Jeśli jednak nie mamy wystarczających środków na koncie, wówczas zostaje nam wykonać przelew na mandat. 

Jak zapłacić mandat przelewem?

Mandat przez Internet możemy opłacić w bardzo prosty sposób. Potrzebujemy jedynie dostępu do bankowości internetowej, a także numeru i serii mandatu oraz telefonu komórkowego, którym potwierdzimy wykonany przez nas przelew. Mandat można opłacić, wpłacając środki na konto Urzędu Skarbowego w Opolu. Od 1 stycznia 2016 roku na to właśnie konto trafiają wszystkie środki z mandatów. Urząd ten został wskazany w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów z dnia 13.11.2015 r. 

Wiele osób nie wie, jak zapłacić mandat przez Internet i czy mandat można zapłacić przelewem. Jeśli na koncie podczas zatrzymania nie mamy wystarczającej ilości środków, możemy wykonać przelew. 

Jak zapłacić mandat z naszego konta bankowego?

Musimy przede wszystkim zalogować się na naszą bankowość internetową. Jak zrobić przelew na mandat? Należy wybrać opcję „przelew”, a następnie oznaczyć jego rodzaj. W naszym przypadku będzie o przelew do Urzędu Skarbowego. W symbolu formularza powinien znaleźć się tytuł „Mandaty”. Kolejnym krokiem jest wybór miejscowości Urzędu Skarbowego (w wypadku mandatu będzie to Opole). Przy nazwie organu podatkowego zaznaczamy Pierwszy Urząd Skarbowy. Wpisujemy z kwotę, jaką musimy zapłacić. Typ identyfikatora to nasz numer PESEL. Przy okresie rozliczenia pozostawiamy puste pole. Przy identyfikacji zobowiązania musimy wpisać serię i numer mandatu. Zatwierdzamy następnie przelew za pomocą telefonu komórkowego.

Mandat karny przelew – dane do Policji to:


Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu, ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole

Przed wysłaniem przelewu, warto sprawdzić numer konta, który znajduje się na stronie Urzędu Skarbowego w Opolu. Powinien być on również widoczny na mandacie karnym, który otrzymujemy od policjanta po jego wystawieniu.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Jeśli wiemy już jak zapłacić mandat przelewem, to warto również dowiedzieć się, jak zapłacić mandat z fotoradaru. Mandat za zdjęcie z fotoradaru opłacamy w bardzo podobny sposób, co mandat, który wystawia nam Policja w trakcie zatrzymania. Mandat z fotoradaru różni się jednak tym, że otrzymujemy go pocztą za pomocą listu poleconego. W liście znajduje się zdjęcie wykonane fotoradarem, a także nasza prędkość, wraz z informacją, jaka prędkość obowiązywała na danym odcinku drogi, na którym znajdował się fotoradar. Znajdziemy tak również druk do płatności. Jeśli nie wiemy, jak zrobić przelew za mandat przez Internet, możemy pójść z wypełnionym drukiem płatności na pocztę i uiścić opłatę w punkcie. Na druku płatności podany jest numer konta, a także tytuł przelewu, jaki należy wpisać w rubrykę w aplikacji mobilnej naszego banku. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy podany numer konta jest prawidłowy, możemy go łatwo sprawdzić przez Internet. Często mandaty opiewające na wysokie kwoty są dla nas dość kłopotliwe pod względem finansowym, dlatego w takiej nagłej sytuacji może pomóc nam pożyczka dla zadłużonych. Przy niezapłaconym mandacie, możemy niestety mieć problem z odsetkami karnymi, które z biegiem czasu mogą znacznie zwiększyć kwotę naszego długu. 

3.7/5 - (4 oddanych głosów)