Jak zastrzec kartę w Banku PKOWe współczesnych czasach nie wyobrażamy sobie posługiwania się wyłącznie gotówką. Coraz chętniej korzystamy z różnego rodzaju technologii, które ułatwiają nam realizację codziennych obowiązków. Jedną z nich jest opcje zbliżeniowa w karcie debetowej czy kredytowej, dzięki której możemy sprawniej i wygodniej płacić za zakupy stacjonarne lub internetowe. Noszenie ze sobą karty jest o wiele bardziej komfortowe, zwłaszcza w sytuacjach, gdy wybieramy się pobiegać lub na spacer i nie chcemy nosić ze sobą całego portfela. Może jednak zdarzyć się, że zgubimy naszą kartę lub zostanie nam ona skradziona. Wówczas powstaje problem z obawą o korzystanie z naszych środków przez złodzieja lub znalazcę. Co zrobić w takim przypadku? Pomocne okazuje się zastrzeżenie karty – kontakt z  bankiem PKO umożliwi nam szybkie zablokowanie możliwości płacenia za zakupy z jej pomocą. Jeśli chcemy dopełnić wszystkich formalności ekspresowo, warto sprawdzić, jak zastrzec kartę w banku PKO, aby skutecznie uchronić się przed kradzieżą pieniędzy. 

Kto może zastrzec kartę w Banku PKO?

Jeśli posiadamy konto osobiste w banku PKO, ważne jest sprawdzenie, na czym dokładnie polega zastrzeżenie karty i czym różni się od zablokowania. Są to bowiem dwa procesy, które umożliwiają dezaktywację karty płatniczej, jednak posiadają wiele różnic, przede wszystkim pod względem czasu trwania braku dostępu do środków na karcie. Dzięki temu, że odpowiednio wcześnie sprawdzimy szczegóły dotyczące tych dwóch opcji, możemy uchronić się od kradzieży pieniędzy z konta w razie zgubienia karty. To także doskonały sposób na zmniejszenie ryzyka wykorzystywania środków przez złodzieja, który ukradł nam kartę. Niezależnie od tego, jaka sytuacja nas spotkała, utracenie plastiku nie zawsze wymaga trwałego zablokowania środków na karcie. W niektórych przypadkach możemy zdecydować się na czasowe zastrzeżenie karty w banku PKO. Proces ten zminimalizuje ryzyko korzystania z naszych pieniędzy przez ustalony okres. 

Zastrzec kartę może jednak wyłącznie właściciel konta w PKO, do którego jest ona podpięta. Chęci realizacji takiego procesu nie może więc zgłosić znalazca lub osoba, u której zostawiliśmy nasz plastik. Bank będzie bowiem sprawdzał nasze dane osobowe, a także informacje z dowodu osobistego. 

Co dokładnie oznacza zastrzeżenie karty w banku PKO?

We wszystkich bankach mamy możliwość wyboru dwóch rodzajów procesów dotyczących zablokowania możliwości korzystania ze środków na karcie. Są to: zastrzeżenie a blokada karty płatniczej, czyli metody, które często są mylone przez klientów posiadających konto osobiste. Jeśli chcemy uchronić się przed kradzieżą środków, warto podjąć rozsądną decyzję, który sposób będzie najlepszy w naszej sytuacji. Bowiem nie zawsze musimy decydować się na dezaktywację karty na stałe. 

Trwałe zastrzeżenie karty w banku PKO 

Zastrzeżenie karty to proces uniemożliwiający realizację transakcji płatniczych za pomocą karty na stałe. Oznacza to, że wybierając tego typu opcję, nie cofniemy już naszej decyzji i nie będziemy mogli korzystać z karty. Opcja jest polecana zwłaszcza w sytuacjach, w których jesteśmy przekonani, że nie odzyskamy już naszego plastiku. Przykładowo, kartę zgubiliśmy w podróży, a zauważyliśmy to dopiero po powrocie do domu. Jeśli więc zastanawiamy się, czy można anulować zastrzeżenie karty w banku PKO, pamiętajmy, że nie będzie to możliwe. W takich przypadkach musimy zamówić nowy plastik składając wniosek do naszego banku. 

Czasowe zastrzeżenie karty w banku PKO 

Jeśli chodzi o czasowe zastrzeżenie karty w banku PKO, o którym klienci banków wspominają w kontekście krótkotrwałego zatrzymania dostępu do środków, to jest to po prostu jej zablokowanie. Taka metoda obowiązuje przez konkretny okres, po którego upływie możemy ponownie dokonywać płatności kartą. Jest to świetna alternatywa dla wyżej wspomnianego trwałego zastrzeżenia i najlepiej sprawdza się, gdy jesteśmy pewni, że nasz plastik znajduje się w konkretnym miejscu i nie wpadnie w ręce osób postronnych. Może być to np. sytuacja, gdy zostawiliśmy go u znajomego, jednak nie mamy co do niego pełnego zaufania. Zatrzymując aktywność karty na jakiś czas, możemy być pewni, że z naszego konta nie znikną środki. 

Kiedy należy zastrzec kartę w banku PKO?

Wiemy już, że po realizacji zastrzeżenia karty przez bank przywrócenie jej aktywności jest niemożliwe. W takich sytuacjach właściciel musi złożyć wniosek o wydanie nowej, aby móc opłacać transakcje zbliżeniowo. Tego typu krok daje nam jednak pełne bezpieczeństwo wówczas gdy obawiamy się korzystania z naszych środków na koncie przez złodzieja lub znalazcę. 

Kiedy należy zastrzec kartę w banku PKO? Na pewno w przypadku, gdy zgubimy ją w miejscu publicznym i jej znalezienie graniczy z cudem. Taka opcja sprawdzi się także, kiedy karta zostanie nam skradziona. Gdy bank PKO zastrzeże naszą kartę, automatycznie uniemożliwi to dokonywanie wszelkiego rodzaju płatności z jej zastosowaniem. 

Czy można anulować zastrzeżenie karty w banku PKO?

Ile trwa zastrzeżenie karty w banku PKO? Jeśli interesuje nas taka możliwość, pamiętajmy, że zastrzeżona karta stanie się nieaktywna już na zawsze. Oznacza to, że nawet jeśli znajdziemy ją w domu, nie będziemy mogli już cofnąć tego procesu i ponownie korzystać z płatności za jej pośrednictwem. W takiej sytuacji konieczne jest skontaktowanie się z bankiem lub odwiedzenie oddziału w celu złożenia wniosku o wyrobienie nowego plastiku. Warto również wziąć pod uwagę, że bank może wówczas wymagać zwrócenia starej karty lub zniszczenia jej. W przypadku drugiego sposobu, musimy pociąć ją na małe kawałki i wyrzucić do kosza. 

W jaki sposób mogę zastrzec kartę w Banku PKO?

Niemal we wszystkich bankach w Polsce kartę zastrzeżemy na kilka różnych sposobów. Pierwszą i jednocześnie najpopularniejszą opcją jest kontakt telefoniczny. Tego typu metoda umożliwia szybkie dopełnienie formalności, dzięki czemu niemal natychmiast pozbędziemy się ryzyka kradzieży środków. Jest polecana zwłaszcza wtedy, kiedy po dłuższym czasie zorientujemy się, że nie mamy przy sobie karty. Możemy bowiem obawiać się, że ją zgubiliśmy, a znalazca może korzystać z płatności. Istnieją jednak inne opcje, dzięki którym równie sprawnie zablokujemy do niej dostęp. 

Jak zastrzec kartę w banku PKO? Możemy wybrać następujące metody:

— Kontakt telefoniczny z infolinią — Infolinia banku PK jest czynna 7 dni w tygodniu i możemy połączyć się z nią przez całą dobę. Nawet jeśli zgubimy kartę w nocy, możemy ekspresowo zastrzec ją i tym samym zablokować możliwość płatności. Najczęściej wystarczy zadzwonić na infolinię i podać pracownikowi dane osobowe oraz dane z dowodu osobistego. Składając prośbę o zastrzeżenie karty – kontakt z bankiem PKO umożliwi błyskawiczne podjęcie działań. Dzięki temu karta w zaledwie kilka sekund stanie się nieaktywna. 

Bank PKO kontakt w celu zastrzeżenia karty:

  • 800 302 302 – brak opłat za połączenie dla numerów krajowych na terenie Polski
  • +48 81 535 60 60 – opłata zgodna z taryfą operatora.

— W aplikacji mobilnej lub na stronie www — Zastrzec kartę możemy również za pomocą aplikacji IKO oraz w bankowości elektronicznej iPKO. Oba procesy wymagają jedynie kilku kroków, a ich realizacja następuje zaledwie po paru sekundach.

Jak zastrzec kartę w banku PKO za pomocą aplikacji IKO?

  1. Zaloguj się do aplikacji mobilnej i wejdź w zakładkę „Moje produkty”, a następnie „Karty”
  2. Kliknij ikonę trzech kropek (menu kontekstowe) przy karcie, którą chcesz zastrzec
  3. Wybierz „Zastrzeż kartę”
  4. Zatwierdź dyspozycję kodem PIN, którym logujesz się do konta
  5. Twoja karta zostanie zastrzeżona natychmiast. 
  6. W aplikacji możesz od razu zamówić nową kartę, która zostanie wysłana pocztą na wskazany adres. 

Jak zastrzec kartę w banku PKO w serwisie online iPKO?

  1. Zaloguj się do swojego konta w bankowości iPKO
  2. Wejdź w zakładkę „Karty”
  3. Wybierz kartę, którą chcesz zastrzec
  4. Wybierz „Szczegóły karty”, a następnie opcję „Unieważnij”
  5. Zatwierdź dyspozycję PIN-em lub kodem SMS. 
  6. Karta zostanie zastrzeżona natychmiast.
  7. Wniosek o wydanie nowej karty zostanie złożony automatycznie. 

— Wizyta w oddziale PKO — Sposób ten może wymagać więcej czasu niż powyższe, ale sprawdzi się w sytuacji, gdy jesteśmy w pobliżu punktu bankowego lub mamy go niedaleko domu. Listę pobliskich placówek sprawdzimy na stronie www PKO. Ważnym jest, że podczas wizyty musimy potwierdzić nasze dane, okazując pracownikowi dowód osobisty. Jeśli kartę skradziono wraz z portfelem, a więc nie posiadamy dokumentu, możemy poprosić o bezpośrednie połączenie z infolinią. Podczas rozmowy wystarczy podać dane, a konsultant zweryfikuje ich zgodność i zrealizuje zastrzeżenie karty od ręki. 

Ile kosztuje zastrzeżenie karty w banku PKO?

Zgubiliśmy kartę lub ktoś ukradł nam portfel z całą zawartością i obawiamy się o opłaty za zastrzeżenie karty. W takich sytuacjach często przychodzi nam do głowy pytanie, jak zamknąć konto w bank PKO. Wówczas taka decyzja umożliwi automatycznie wycofanie jej aktywności. Warto jednak sprawdzić, ile kosztuje zastrzeżenie karty w banku PKO. 

Jak się okazuje, bank nie pobiera żadnych opłat, więc możemy skorzystać z takiej możliwości bez obawy o koszty.

Czy zastrzeżenie karty w banku PKO anuluje subskrypcje?

Osoby posiadające przedłużone subskrypcje zastanawiają się, czy zostaną one automatycznie zawieszone po zastrzeżeniu karty. Możemy bowiem nie chcieć utracić dostępu do aktywnych pakietów. Może też zdarzyć się, że wykupiliśmy je na nieznanych stronach i nie wiemy, jak to cofnąć. Zastrzeżenie karty umożliwia pozbycie się tego problemu i uniknięcie odnawiania się niechcianej subskrypcji co miesiąc. Pamiętajmy jednak, że nie cofniemy już naszej decyzji i będziemy musieli zamówić nową kartę. Z tego powodu lepiej sprawdzić, czy bank nie umożliwia cofnięcia subskrypcji z poziomu aplikacji. 

5/5 - (1 oddanych głosów)