Kredyt dla lekarza to najczęściej oferowany przez banki kredyt skierowany do grupy osób wykonujących wolny zawód medyczny. Wyróżniają go lepsza dostępność i preferencyjne warunki finansowania. Ponadto sam proces wnioskowania jest uproszczony, co pozwala szybciej uzyskać finansowanie na wydatki związane z zakupem sprzętu medycznego, wyposażeniem gabinetu lekarskiego i inne podobne cele. Na rynku finansowym można spotkać wiele atrakcyjnych ofert z niską marżą banku oraz prowizją. Sprawdź, co oferują banki i jakie są warunki uzyskania finansowania. 

Kasa Stefczyka
RRSO7,23 %
Oprocentowanie 6,23 %
Kwotado 160 000 zł
Ocena9/10
Smartney
RRSO16,94 %
Oprocentowanie 15,75 %
Kwotado 150 000 zł
Ocena10/10
Santander
RRSO10,13 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 35 000 zł
Ocena9/10
Velobank
RRSO8,3%
Oprocentowanie 7,99%
Kwotado 200 000 zł
Ocena7/10
AliorBank
RRSO9,02 %
Oprocentowanie 7,19 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
BNP Paribas
RRSO13,75 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO10,88 %
Oprocentowanie 6 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena9/10
City Handlowy
RRSO9,65 %
Oprocentowanie 6,99 %
Kwotado 150 000 zł
Ocena8/10
PKO miniratka
RRSO13,77 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 170 000 zł
Ocena8/10

Najważniejsze informacje:

 • Kredyty dla lekarzy charakteryzują się lepszą dostępnością i preferencyjnymi warunkami finansowania, w tym uproszczonym procesem wnioskowania. 
 • Banki wymagają minimalnej liczby dokumentów, takich jak dowód osobisty, dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu oraz dokumenty potwierdzające wysokość dochodów. 
 • Kredyty dla lekarzy mogą sięgać nawet do 200 000 zł, dzięki stabilności zatrudnienia i wysokim dochodom tej grupy zawodowej.

Kredyt dla lekarzy a zwykły kredyt gotówkowy

Standardowy kredyt gotówkowy z założenia jest dedykowany do wszystkich konsumentów, którzy spełniają warunek zdolności kredytowej. Często nawet osoby o mniejszych dochodach mogą go dostać, jeżeli rozłożą kredyt na mniejszą ratę. Innym typem finansowania jest kredyt gotówkowy dla lekarzy. Jest on przeznaczony dla przedstawicieli wolnych zawodów związanych ze służbą zdrowia. Dostępne są takie oferty jak:

 • kredyt dla lekarzy stomatologów, 
 • kredyt dla lekarzy weterynarii,
 • kredyt dla lekarzy specjalistów,
 • kredyt dla lekarzy rezydentów,
 • kredyt dla pielęgniarek i położnych,
 • kredyt dla psychologów,
 • kredyt dla fizjoterapeutów.

Warto mieć na uwadze, że nie każdy bank oferuje pożyczkę dla tak szerokiego kręgu zawodów. Wiele z nich ogranicza możliwość skorzystania z oferty do np. lekarza stomatologa lub lekarza rezydenta. 

Redakcja radzi

Zaciągając kredyt dla lekarza, zawsze warto dokładnie przeanalizować proponowane warunki finansowania. To podstawa, aby upewnić się, że podpisywana umowa kredytu nie wpłynie negatywnie na domowe finanse i nie przyczyni się do wpadnięcia w zadłużenie.

Kredyt dla lekarzy – jakie dokumenty dochodowe?

W przypadku zobowiązań dla lekarzy, banki nie wymagają spełnienia wielu formalności. Jest to spora zaleta, która oszczędza czasu i nerwów przeznaczonych na szukanie właściwej dokumentacji. Jednakże przy wysokokwotowych kredytach należy liczyć się z tym, że będziemy musieli przygotować plik papierów do potwierdzenia swojej wiarygodności względem banku. Kredyt dla lekarzy, jakie dokumenty są wymagane w większości ofert?

 • dokument tożsamości, np. dowód osobisty,
 • dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu,
 • dokumenty potwierdzające wysokość dochodów (np. umowa o pracę, kontrakt, dokumenty finansowe firmy, ewentualnie rozliczenie PIT za poprzedni rok podatkowy lub wyciąg z konta bankowego z ostatnich 3 miesięcy).

Kredyt dla lekarzyDo jakiej kwoty banki udzielają kredytu dla lekarzy?

Kredyt dla lekarzy, do jakiej kwoty można uzyskać zobowiązanie? W przypadku kredytów dedykowanych dla osób wykonujących zawód medyczny, kwoty możliwe do uzyskania są większe z uwagi na stabilność zatrudnienia i spore zarobki. Oczywiście, kwota możliwa do uzyskania w dużej mierze zależy od indywidualnej zdolności kredytowej klienta. Jednakże i tutaj jest wyjątek. Banki oferują kredyt dla lekarzy bez zaświadczeń, gdzie nie trzeba wykazywać dochodu, aby starać się o finansowanie. 

Kredyt hipoteczny dla lekarzy

Chociaż nie ma na rynku finansowym kredytu hipotecznego dedykowanego specjalnie dla osób wykonujących zawód medyczny, to można zauważyć, że banki stosują preferencje względem lekarzy. Kredyt hipoteczny dla lekarza jest łatwiejszy do uzyskania, a także może być wnioskowany na większą kwotę. Oczywiście kredyt hipoteczny dla lekarza rezydenta będzie w dużej mierze zależał od jego zdolności kredytowej, a w szczególności zarobków i wydatków. 

Przedstawiciele wolnego zawodu mogą uzyskać atrakcyjniejsze warunki kredytowania np. niższa marża, czy brak konieczności wykupu obowiązkowego ubezpieczenia. Warto postawić korzystny na kredyt hipoteczny, który pozwoli na zakup domu lub mieszkania, na remont lub zakup działki budowlanej. 

Najlepsze kredyty mieszkaniowe:

 • ING Bank Śląski – wkład własny min. 20%, okres kredytowania max. 35 lat, finansowanie do nawet 4 000 000 zł,
 • Citi Handlowy – wkład własny min. 20%, okres spłaty max. 20 lat, finansowanie do 3 000 000, niska marża,
 • PKO BP – wkład, własny min. 10%, okres spłaty do 35 lat, brak odgórnie odgórnych limitów kwot kredytu, 0% prowizji z ubezpieczeniem od utraty pracy (0,5% z ubezpieczeniem), niska marża.

Kredyt dla lekarzy na oświadczenie

Niektóre banki oferują kredyt dla lekarzy bez zaświadczeń. Do procedury wnioskowania wystarczy dokument tożsamości, dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu oraz oświadczenie o wysokości dochodów sporządzone przez kredytobiorcę. Dodatkowo bank może zażądać wyciągu z konta bankowego, aby zweryfikować prawdziwość oświadczenia. W tym wypadku nie różni się to niczym od kredytu na wyciąg z konta. Jednakże sama możliwość zaciągnięcia kredytu na duże kwoty bez zaświadczeń świadczy, że lekarze są uprzywilejowaną grupą klientów bankowych.

Kredyt na studia medyczne – kwoty i warunki spłaty?

Banki i inne instytucje finansowe często mają w swojej ofercie kredyt studencki, który jest przeznaczony na opłacenie czesnego oraz wydatków związanych z wynajmem mieszkania w mieście studiowania, czy też opłatami na zakup niezbędnych przyborów do nauki. Najbardziej kosztowne są studia medyczne, które średnio kosztują aż 38 tys. złotych za rok. Na niektórych uczelniach na kształcenie na kierunku lekarskim przyjdzie zapłacić aż 50 tys. zł. To oznacza, że 6-letnie studia przyszłych lekarzy to koszt 240 tys. do 300 tys. zł, licząc samo czesne. Dodając do tego koszty utrzymania i inne wydatki związane ze studiowaniem, sam koszt studiowania jest jeszcze droższy. 

W celu sfinansowania studiów lekarskich lub stomatologicznych warto wziąć kredyt na studia medyczne. Jest on oferowany na korzystnych warunkach, zwłaszcza jeżeli jest objęty wsparciem z Funduszu Kredytowania Studiów Medycznych (FKSM). Jest to dopłata do oprocentowania do kredytów na studia medyczne, prowadzonych w języku polskim. Dopłata obejmuje także poręczenie oraz całkowicie/częściowe umorzenie kredytu. Kredyt studencki ze wsparciem FKSM pozwala na obniżenie kosztów kredytu, co pozwala zaoszczędzić kwotę rzędu kilku tysięcy. 

Szczegóły dotyczące kredytu na studia medycznego z Funduszem Kredytowania Studiów Medycznych znajdują się na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Kredyt na samochód dla lekarzy

Zakup samochodu z pieniędzy od banku także wiąże się z preferencyjnymi warunkami kredytowania. Kredyt na samochód dla lekarzy nie jest związany z dodatkowymi kosztami, a sprzyjają temu niskie oprocentowanie i prowizja. Spłatę można rozłożyć elastycznie na kilka rat według swoich potrzeb. Warto zaznaczyć, że kredyt na samochód jest wolny od KRD i BIK, co jest jego zaletą.

Oczywiście lekarz, który prowadzi działalność gospodarczą może zdecydować się na leasing samochodu. Może też wziąć leasing jako osoba prywatna. Co się bardziej opłaca, kredyt czy leasing pojazdu? Aby przystąpić do podjęcia właściwej decyzji należy przeanalizować swoje potrzeby oraz możliwości finansowe. Choć te dwa produkty, łączy jeden cel, czyli nabycie auta, to nieco różnią się sytuacją prawną nabytego pojazdu podczas finansowania.

Leasing to tak naprawdę forma wypożyczenia samochodu, który został nabyty przez firmę leasingową, a następnie dany na użytek wnioskodawcy. Z kolei kredyt różni się od leasingu sposobem uzyskania. Jest to czynność wykonywana między bankiem, a klientem bankowym, zakończona podpisaniem umowy kredytowej. W przypadku pozytywnej decyzji banku, po zakupie samochodu, jego właścicielem zostaje lekarz. Dodatkowym atutem kredytu na samochód jest możliwość uwzględnienia kosztów amortyzacji w celu obniżenia finansów firmy, jeżeli pojazd był używany do celów związanych z wykonywaniem zawodu.

Kredyt dla lekarza rezydenta

Młodzi lekarze na początku swojej kariery zawodowej nie generują zbyt wysokich dochodów. Jednakże nawet świeżo upieczeni medycy mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytowania w ramach pożyczki dla lekarza rezydenta. Dodatkowe pieniądze to dobre źródło na sfinansowanie zakupu i wyposażenia gabinetu lekarskiego. Atrakcyjne warunki spłaty pozwolą wygodnie spłacać dług z dochodów młodego lekarza bez ryzyka niewypłacalności.

Kredyt dla lekarza weterynarii

Banki oferując kredyt przedstawiają jakie zawody mogą skorzystać z finansowania. Weterynarz może, choć nie musi być objęty preferencyjnym kredytem. Z reguły weterynarze są wymieniani jako odrębna grupa zawodowa względem lekarzy. Często jednak kredyt dla lekarzy weterynarii jest dostępny na takich samych warunkach jak np. lekarza specjalisty, czy rezydenta. 

Kredyt dla lekarza stomatologa

Podobna sytuacja występuje w przypadku stomatologów. To od banku zależy, jaka grupa zawodowa będzie objęta kredytem dla lekarzy. W praktyce banki często zaliczają stomatologów do grupy odbiorców-konsumentów dedykowanego finansowania dla zawodów medycznych. Co więcej istnieją odrębne kredyty dla lekarzy stomatologów, które są przeznaczone na wyposażenie gabinetu stomatologicznego, zakup specjalistycznych maszyn, narzędzi i produktów stomatologicznych. 

Zła historia kredytowa a kredyt dla lekarza

Banki przy analizie wniosku kredytowego każdorazowo weryfikują historię kredytową klienta. Dotyczy to także lekarzy, którzy zdecydowali się złożyć wniosek o kredyt. W przypadku zadłużenia widocznego w rejestrach dłużników mogą oni mieć problem z uzyskaniem finansowania. O decyzji o udzieleniu wsparcia finansowego zależeć będzie stopień zadłużenia oraz czy źródło i wysokość dochodów wnioskodawcy.

Kredyt dla lekarzy bez BIK jest dostępny, ale należy liczyć się z tym, że nie każdy bank go oferuje. Co więcej, nie ma on takich atrakcyjnych warunków kredytowania, jak w przypadku ofert bankowych dla lekarzy ze wzorowym scoringiem. Zazwyczaj ograniczenia występują w samej kwocie finansowania, która może być mniejsza niż oferowana dla reszty przedstawicieli wolnych zawodów. Ponadto banki mniej chętnie oferują korzystne warunki spłaty, takie jak niska marża, czy obniżona prowizja.

Oferty kredytów dla lekarzy w bankach

Kredyt dla lekarzy – w jakim banku wybrać? Ofert bankowych jest wiele i różnią się między sobą warunkami kredytowania. Warto przed wybraniem konkretnej oferty przeanalizować wszystkie dostępne na rynku kredy dla medyków, aby wybrać ten który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie aktualnych kredytów dla lekarzy wraz z najważniejszymi informacjami dotyczącymi ich oferty. Rozeznanie na rynku finansowym pozwoli na wybranie najkorzystniejszego kredytu. 

Santander kredyt dla lekarzy

Santander przygotował specjalną ofertę pożyczki na pojazdy dla lekarzy i weterynarzy na atrakcyjnych warunkach. Dzięki temu możesz sfinansować zakup nowego lub używanego pojazdu z komisu, czy od osoby fizycznej. Możesz zapytać o ofert w oddziale, online, przez telefon lub w placówce współpracującej z Santander Leasing. Czym wyróżnia się Santander kredyt dla lekarzy?

 • finansowanie do nawet 72 miesięcy,
 • możliwość jednorazowego odpisu amortyzacyjnego z tytułu zakupu 
 • opcja refinansowania zakupu w formie pożyczki zwrotnej,
 • możliwość wyboru stałej raty, która zabezpiecza przed ryzykiem wzrostu stóp procentowych,
 • raty pożyczki są zwolnione z podatku VAT.

ING kredyt dla lekarzy

Obecnie ING Bank Śląski nie ma oferty specjalnie przygotowanej dla grupy przedstawicieli zawodów medycznych. Jednakże lekarze mogą skorzystać z preferencyjnych warunków kredytowania w ramach standardowej oferty m.in. “Superpożyczka”, “Pożyczka gotówkowa” i “Kredyt hipoteczny”. Mogą oni uzyskać kredyt na większą kwotę lub uzyskać obniżone koszty kredytu np. przez zastosowanie mniejszej marży.

W ramach oferty “Superpożyczka” można uzyskać od 1 000 do 30 000 zł. Do skorzystania z oferty zachęca 0 zł prowizji niskie oprocentowanie od 10,99%. Dla osób o większych potrzebach finansowych polecamy “Pożyczkę gotówkową” do kwoty 160 000 zł z okresem kredytowania od 3 do 120 miesięcy. W przypadku pożyczki do 3 lat możesz wybrać stałe oprocentowanie. W celu obniżenia raty zobowiązania możesz zdecydować się na zakup do ubezpieczenia, które obniża wysokość oprocentowania. Jeżeli chcesz sfinansować zakup domu lub mieszkania, zdecyduj się na “Kredyt hipoteczny w ING z wkładem własnym min. 20% i kwotą finansowania do nawet 4 000 000 zł. 

Deutsche Bank kredyt dla lekarzy

Bank Deutsche oferuje kredyty walutowe dla klientów indywidualnych oraz klientów korporacyjnych. DB zajmuje się m.in. obsługą kredytów hipotecznych w ramach zmiany warunków umowy kredytowej. To dobre rozwiązanie, gdy chcemy spłacać swój kredyt w innej walucie w perspektywie zmieniającej się koniunktury gospodarczej i słabnącą złotówką. Zmiana kredytu na stabilną walutę może uchronić przed ryzykiem znacznego wzrostu rat kredytowych. 

Citibank kredyt dla lekarzy

Lekarze mogą skorzystać ze standardowej oferty kredytu gotówkowego w Citi Handlowy. Mogą oni uzyskać kredyt na większą kwotę lub z lepszymi warunkami kredytowania z uwagi na wykonywany zawód, cieszący się respektem wśród branży finansowej.

Pożyczka Citi Handlowy to:

 • od 1000 zł do 150 000 zł bez wychodzenia z domu,
 • okres kredytowania do 8 lat,
 • oprocentowanie zmienne 9,99%,
 • dowolny cel kredytowania
 • możliwość ubezpieczenia spłaty pożyczki.

Dla lekarzy przedsiębiorców Citibank przygotował finansowanie dla małych i średnich przedsiębiorców. Dzięki nim możemy uzyskać fundusze na realizację celów firmy np. zakup sprzętu medycznego, wyposażenie gabinetu, koszty szkoleń pracowników. 

 • Pożyczka na finansowanie działalności gospodarczej do 150 000 zł na dowolny cel związany z prowadzeniem firmy. Maksymalny okres kredytowania 5 lat.
 • Kredyt na rachunku bieżącym to dobry sposób na zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Dostępny limit bez zabezpieczenia do 300 0000 zł, a limit maksymalny z zabezpieczeniem do 3 mln. 
 • Kredyt obrotowy spłacany w ratach przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności i małych inwestycji w majątek trwały. Miesięczne raty pobierane są z rachunku bieżącego klienta. Udzielany na okres do 3 lat.

PKO BP kredyt dla lekarzy

PKO BP oferuje kredyt dla firm, który mogąś zaciągnąć lekarze prowadzący działalność gospodarczą. Mogą także z niego skorzystać inni przedsiębiorcy. Pożyczka dla firm jest może być przeznaczona na dowolny cel działalności lub na spłatę zobowiązań firmy.

W ramach kredytów dla firm dostępne są:

 • kredyt inwestycyjny,
 • kredyt obrotowy,
 • gwarancja w obrocie własnym,
 • kredyt hipoteczny dla firm.

Dla lekarzy, którzy chcą zaciągnąć kredyt jako osoba prywatna mogą zaciągnąć pożyczkę gotówkową do 300 000 zł z okresem kredytowania do 24 miesięcy. Oferta kredytu gotówkowego w PKO BP to:

 • 0 zł prowizji, 
 • procedura wnioskowania online przez aplikację IKO lub serwis iPKO,
 • pieniądze na koncie w jeden dzień,
 • przejrzyste warunki kredytowania.

Alior Bank kredyt dla lekarzy

Alior Bank posiada wiele kredytów dedykowanych dla osób fizycznych, z których mogą skorzystać także lekarze. W ramach oferty dla klientów indywidualnych dostępne są:

 • kredyt odroczony,
 • pożyczka internetowa dla nowych klientów,
 • kredyty ratalne,
 • pożyczka na klik,
 • i wiele innych.

Atrakcyjną ofertą jest “Kredyt odroczony”,w  którym spłata pierwszej raty jest odroczona o 3 miesiące. Kwota kredytu do 150 000 zł z okresem kredytowania do 8 lat. Warto mieć na uwadze, że dla kwot kredytu powyżej 70 000 zł wymagane jest zabezpieczenie w formie cesji z ubezpieczenia od utraty pracy i NNW.

Tradycyjną ofertą jest “Pożyczka Internetowa”. Wysoka kwota zobowiązania do 200 000 zł z okresem spłaty do 10 lat to duże możliwości dopasowania pożyczki pod potrzeby i możliwości finansowe klientów. Konieczne jest obowiązkowe ubezpieczenie NNW i ubezpieczenie od utraty pracy przy pożyczce powyżej 70 000 zł.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą możesz skorzystać z ofert dla małych i średnich przedsiębiorstw, czy też dużych firm. Pozwoli Ci to na uzyskanie funduszy na założenie lub prowadzenie działalności oraz jej rozwój. Polecamy nową promocję “Kredyty firmowe bez prowizji przygotowawczej”, czy też “Kredyt inwestycyjny” na dowolny cel związany z firmą. 

BNP Paribas kredyt dla lekarzy

Możesz także skorzystać z kredytu dla firm z BNP Paribas w celu zachowania płynności finansowej działalności gospodarczej lub jej rozwoju. Dostępne są:

 • Kredyt Ekspres Linia – do 500 000 zł bez zabezpieczeń na dowolny cel związany z działalnością.
 • Kredyt na rachunku bieżącym – do 1 300 000 zł z ubezpieczeniem na dowolny cel związany z działalnością.
 • Kredyt gotówkowy Biznes Lider – do 250 000 zł bez zabezpieczeń na zachowanie płynności finansowej firmy.
 • Kredyt na Dobry Start – do 50 000 zł, bez zabezpieczeń do 30 000 zł, możliwość finansowania od pierwszego dnia działalności. 

Idea Bank kredyt dla lekarzy

Od 2021 roku Idea Bank nie oferuje już swoich usług, gdyż BGK wszczęło wobec banku przymusową restrukturyzację. Dotychczasowi klienci Idea Bank zostali przeniesieni do Pekao.Od 4 stycznia 2021 placówki Idea Banku prowadzą działalność operacyjną pod szyldem Banku Pekao.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/kredyt-na-studia-medyczne

5/5 - (1 oddanych głosów)