system ognivoOGNIVO to profesjonalny system, z którego korzystają urzędy i instytucje w Polsce, m.in. banki. Umożliwia on wymianę ważnych informacji pomiędzy administracyjnymi organami egzekucyjnymi, komornikami sądowymi, prokuraturą, ZUS-em, urzędami skarbowymi, izbami celnymi i innymi organami. Jednak kto ma dostęp do OGNIVO i kto korzysta z niego najczęściej? Instytucje bankowe za pomocą tej opcji przekazują komornikom sądowym niezbędne dane odnośnie do kont określonych dłużników. Jest to niezbędne, aby postępowanie egzekucyjne przebiegało prawidłowo. Jeśli mamy zadłużenia i chcemy sprawdzić, co to jest system OGNIVO, warto zapoznać się z niezbędnymi informacjami na temat jego działania. Możemy także sprawdzić, czy wszystkie banki mają do niego dostęp oraz czy jest możliwość założenia konta z ominięciem tego mechanizmu. 

Co to jest system OGNIVO i kto ma dostęp do OGNIVO?

Jak wspomniano, system OGNIVO to specjalne rozwiązanie stworzone do wymiany istotnych informacji na temat dłużników i ich kont. Korzystają z niego najważniejsze instytucje w kraju, m.in. bankowe, egzekucyjne, czy też inne urzędy, np. ZUS. 

Zastanawiając się, kto ma dostęp do OGNIVO, warto wymienić tutaj:

— Zakład Ubezpieczeń Społecznych;

— Urząd Skarbowy;

— Banki;

— Komornicy sądowi;

— Izby celne;

— Poczta Polska;

— Sądy;

— Prokuratury;

— Organy egzekucyjne.

System OGNIVO komornik 

Krajowa izba rozliczeniowa OGNIVO stworzyła w celu ułatwienia elektronicznej wymiany danych, zwłaszcza tych związanych z rachunkami bankowymi dłużników. Główne zasady jego działania opierają się o wysyłanie zapytań przez organy, np. przez komornika sądowego do banków, w celu uzyskania informacji o sytuację finansową konkretnych dłużników. System automatycznie odbiera zapytania od komornika, weryfikuje i odpowiada na nie. Istnieją jednak wymogi formalne, przykładowo, wszystkie zapytania wysłane do banków przez komornika muszą być opatrzone podpisem elektronicznym. Zwiększa to bezpieczeństwo obsługi oraz umożliwia zweryfikowanie ich przez system automatycznie. System OGNIVO ułatwia np. sprawdzenie, jakie wpływy na dany dłużnik i czy umożliwiają one zajęcie komornicze rachunku bankowego w celu ściągania zaległości. 

Jeśli osoba zadłużona regularnie otrzymuje dochody, istnieje możliwość, że komornik sądowy zdecyduje się na wszczęcie egzekucji. W sytuacji, gdy spodziewamy się tego typu działań, warto sprawdzić, ile może zabrać komornik z pensji. Jest to bowiem uzależnione od wielu czynników, np. od kategorii długów, czy też od rodzaju podpisanej umowy. Bardzo istotne są kwoty wolne od potrąceń komorniczych, które egzekutor zawsze musi pozostawić na naszym koncie, zapewniając nam niezbędne środki do życia. Ich wysokość zależy m.in. od źródła naszych dochodów. 

Które banki są w systemie OGNIVO?

Często dłużnicy zastanawiają się, czy wszystkie banki na polskim rynku korzystają z wspomnianego systemu, czy jednak jest dostępne konto bez OGNIVO. 

System ognivo lista banków to:

— PKO Bank Polski;

— Pekao S.A.;

— Alior Bank;

— mBank;

— ING Bank Śląski;

— Bank Millennium;

— Santander Bank Polska;

— BNP Paribas;

— Bank Ochrony Środowiska (BOŚ Bank);

— Bank Pocztowy;

— Credit Agricole;

— Citi Handlowy;

— SGB Bank;

— BPS;

— Plus Bank;

— Nest Bank;

— Bank Gospodarstwa Krajowego;

— Volkswagen Bank Polska;

— Toyota Bank;

— Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.;

— Deutsche Bank;

— Dz Bank Polska S.A;

— Eurobank S.A.;

— Getin Noble Bank;

— Idea Bank;

— BZ WBK;

— BRE Bank;

— Danske Bank S.A.;

— FM Bank S.A.;

— HSBC Bank Polska;

— Meritum Bank;

— Nordea Bank Polska;

— Plus Bank;

— Svenska Handelsbanken S.A.

Czy wszystkie Banki spółdzielcze należą do OGNIVO?

Konto bez OGNIVO nie jest możliwe do założenia w bankach spółdzielczych w poszczególnych miejscowościach:

— Opole;

— Dębica;

— Daleszyce;

— Grodzisk Wielkopolski;

— Różan;

— Rymanów;

— Aleksandrów Łódzki;

— Baborów;

— Barcin;

— Biała;

— Biała Podlaska;

— Bielsko Podlaskie;

— Brodnica;

— Brzeg;

— Bytom;

— Bystra;

— Chmielnik;

— Chojnice;

— Chojnów;

— Ciechanowiec;

— Cieszyn;

— Cyców;

— Dąbrowa Tarnowska; 

— Ełk;

— Gilowice;

— Gliwice;

— Głogówek;

— Głubczyce;

— Gorlice;

— Gorzyce;

— Gostynin;

— Goworów;

— Izbica;

— Jarosław;

— Jasienica;

— Jastrzębie Zdrój;

— Jędrzejów;

— Józefów;

— Juchnowiec Górny;

— Kadzidło;

— Kałuszyn;

— Karczew;

— Kazimierz Dolny;

— Kąty Wrocławskie;

— Kielce;

— Kłobuck;

— Kolno;

— Koniecpol;

— Konopiska;

— Końskie;

— Koszęcin;

— Krasnystaw;

— Kraśnik;

— Krzeszowice;

— Kurów;

— Leśnica;

— Limanowa;

— Lubaczów;

— Lubartów;

— Łochów;

— Łomża;

— Łopuszno;

— Łosice;

— Łubniany;

— Łukowa;

— Mońki;

— Mstów;

— Mykanów;

— Namysłów;

— Niedrzwica Duża;

— Nowy Sącz;

— Ostrowiec Świętokrzyski;

— Ostrów Mazowiecka;

— Otmuchów;

— Otwock;

— Piaseczno;

— Piwniczna Zdrój;

— Płońsk;

— Połaniec;

— Poniatowa;

— Pruszków;

— Racibórz;

— Radom;

— Raszyn;

— Rutka Tartak;

— Rzeszów;

— Siedlce;

— Skoczów;

— Solec Zdrój;

— Starachowice;

— Staszów;

— Suchedniów;

— Suwałki;

— Szczebrzeszyn;

— Szczytno;

— Środa Śląska;

— Świdnica;

— Tarnobrzeg;

— Tomaszów Lubelski;

— Trzebnica;

— Wąchock;

— Werbkowice;

— Węgierska Górka;

— Węgrów;

— Wodzisław Śląski;

— Wysokie Mazowieckie;

— Zawadzkie;

— Zduńska Wola;

— Zgierz;

— Żmigród;

— Żytno;

— Żywiec;

— Dzierżoniów (BS);

— Nowa Ruda (Gospodarczy Bank Spółdzielczy Radków);

— Gorzów Wielkopolski (Gospodarczy Bank Spółdzielczy);

— Wieliczka (Małopolski Bank Spółdzielczy)

— Myszków (Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy);

— Zalew (Morąsko Zalewski Bank Spółdzielczy);

— Zakopane (Podhalański Bank Spółdzielczy);

— Sokołów Podlaski (Powiatowy Bank Spółdzielczy);

— Zamość (j.w.);

— Warszawa (Warszawski Bank Spółdzielczy.

OGNIVO jakie banki nie należą?

Czy istnieją banki bez ognivo? Niestety, wszystkie banki w Polsce należą do OGNIVO i korzystają z tego systemu w celu wymiany informacji o dłużnikach. Oznacza to, że konto bez OGNIVO jest niemożliwe do założenia w żadnej instytucji bankowej w Polsce. Jednak, czy jest ono dostępne w firmach pozabankowych? Z tego rozwiązania korzystają nawet SKOK-i, dlatego też, jeśli mamy długi i chcemy uniknąć egzekucji poprzez założenie konta w Kasie Oszczędnościowo Kredytowej, musimy szukać alternatywnej opcji. Wiąże się to również z możliwością wszczęcia postępowania na naszym rachunku. Warto sprawdzić, ile wynoszą koszty komornicze.

Czy konto bez OGNIVO w innych firmach jest dostępne?

Znamy już odpowiedź na pytanie, czy istnieją banki bez OGNIVO. Jednak, czy dłużnik ma możliwość założenia konta bez tego systemu w innej firmie? Często osoby zadłużone poszukują rachunków w SKOK-ach lub w instytucjach typu parabanki. Jak wiemy, coraz więcej Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych dołącza do OGNIVO, podobnie sytuacja wygląda w przypadku firm pozabankowych. Oznacza to, że zakładając konto w takich miejscach, nie unikniemy egzekucji, jeśli mamy zaległe zobowiązania do spłaty. Możemy jednak poszukiwać banków czy firm finansowych, które nie podlegają OGNIVO, gdyż ich siedziby znajdują się w innym kraju. 

Revolut ognivo

Jak wskazują obowiązujące przepisy prawne, komornik ma prawo zająć konta zadłużonych, które zlokalizowane są w Polsce. Jak łatwo można wywnioskować, gdy chcemy uniknąć egzekucji, doskonałym sposobem będzie założenie rachunku w banku, który ma swoją siedzibę w innym kraju. Jedną z takich firm jest właśnie Revolut, czyli coraz popularniejsza usługa umożliwiająca korzystanie z systemu bankowości niemal na całym świecie. Revolut OGNIVO nie obowiązuje, gdyż nie jest to bank zlokalizowany w Polsce. 

Z takiego rozwiązania korzystają zwłaszcza osoby, które mają wiele zaległości finansowych jednocześnie i chcą uniknąć pobierania większości środków przez komornika. Jest to także doskonała opcja w sytuacji, gdy np. jedno konto już zostało zajęte w ramach egzekucji, a my chcemy mieć drugie, na które otrzymamy jakąś część wpływów, które z kolei będą bezpieczne od zajęcia komorniczego. 

Zakładanie konta bez OGNIVO w Revolut

Konto bez OGNIVO w Revolut przede wszystkim nie posiada szczegółowych informacji na temat dłużnika. Jest to zupełnie odwrotna sytuacja niż ta, z którą mamy do czynienia w bankach na polskim rynku. Wówczas, zakładając konto, musimy dopełnić wielu formalności, udzielić odpowiedzi na szczegółowe pytania, udostępnić dane wrażliwe, informacje na temat adresu zamieszkania, miejsca pracy i wielu innych kwestii prywatnych. Banki często potrzebują również ksero naszych dowodów osobistych, które dołączają do dokumentacji, gdy zakładamy w nich konta. Niezbędne jest również oczywiście podpisanie umowy. 

Z kolei w Revolut konto założymy całkowicie bez wychodzenia z domu, a nasze dane osobowe i informacje prywatne nie są wymagane w takim stopniu, jak oczekują od nas banki. Dodatkowo, nasze dane możemy w każdej chwili zmienić na profilu w aplikacji mobilnej lub na stronie www. 

Czy konto w Revolut w pełni uchroni nas przed egzekucją?

Pomimo tego, że Revolut OGNIVO nie obowiązuje, gdyż firma znajduje się w innym kraju i nie podlega temu systemowi, uniknięcie egzekucji na takim koncie nie jest pewne. Od niedawna Revolut współpracuje z polskimi organami, udostępniając im informacje na temat osób zakładających rachunki w walucie PLN. Revolut posiada obowiązek przekazania polskim urzędom skarbowym i innym organom wszystkich niezbędnych danych. Oznacza to, że jeśli obawiamy się postępowania komorniczego, zakładając konto w tej firmie, uniknięcie go może nam się nie udać. 

Rodzinne konto bez OGNIVO – jak uniknąć komornika?

Najprostszym sposobem na uchronienie się przed egzekucją jest założenie konta socjalnego. Niektóre banki czy firmy pozabankowe posiadają w swoich ofertach rachunek rodzinny, czyli taki, na który otrzymujemy wpływy socjalne. One z kolei nie podlegają zajęciu komorniczemu wedle prawa, dzięki czemu możemy całkowicie zatrzymać zgromadzone środki. 

Tego typu konta mogą być prowadzone dla osób fizycznych, które otrzymały przyznane świadczenia rodzinne, niepodlegające egzekucji, dodatki, zasiłki i inne kwoty, o których mowa w art. 833 § 6 i 7 ustawy z dnia 17 listopada 1964 — Kodeks postępowania cywilnego.  Są to:

— Świadczenie Rodzina 500+

— Świadczenia rodzinne;

— Dodatki rodzinne;

— Dodatki pielęgnacyjne;

— Zasiłki opiekuńcze;

— Dodatki porodowe;

— Dodatki dla sierot zupełnych;

— Świadczenia pomocy społecznej;

— Świadczenia wychowawcze i integracyjne.

5/5 - (1 oddanych głosów)