Wakacje kredytowe 2022 w Santander BankObecnie coraz większa liczba kredytobiorców decyduje się na skorzystanie z opcji wakacji kredytowych ustawowych. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, iż to naprawdę opłacalne rozwiązanie pozwalające nie tylko na ograniczenie czasowo miesięcznych wydatków gospodarstwa domowego, ale także na nadpłatę kapitału kredytu hipotecznego. Chcesz wiedzieć, jak działają wakacje kredytowe w banku Santander? Oto kilka istotnych informacji, które pomogą Ci zrozumieć zasady i przebrnąć przez proces wnioskowania o ulgę w postaci zawieszenia rat kapitałowo-odsetkowych dla kredytu hipotecznego.

Kredyty hipoteczne w Santanderze a wakacje kredytowe ustawowe – co warto wiedzieć?

Planujesz zawiesić spłatę rat kredytu? W takim razie dowiedz się, jak skorzystać z wakacji kredytowych w Santander Bank i dlaczego warto wykorzystać taką możliwość. Ulga w tej postaci to przede wszystkim szansa na czasowe ograniczenie wydatków gospodarstwa domowego z racji posiadanego kredytu mieszkaniowego. Pamiętaj jednak, że Santander Bank tak jak wiele innych instytucji ma określone wymogi odnoszące się do wnioskodawców. Zastanawiasz się, jakie są warunki przyznawania ulgi takiej, jak wakacje kredytowe w Santander Bank – jak złożyć wniosek? To proste! Główne zasady to:

 • posiadanie jednego kredytu hipotecznego, który przeznaczony jest na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (możesz wnioskować o wakacje tylko na jeden kredyt hipoteczny w jednym banku),
 • umowa kredytowa musi być podpisana przed 1 lipca 2022 roku,
 • czas trwania umowy kredytowej nie może być krótszy niż do stycznia 2023 roku,
 • kredyt hipoteczny musi być zaciągnięty w złotówkach.

To podstawowe warunki do spełnienia jeśli chcesz ubiegać się o zawieszenie rat kapitałowo-odsetkowych w Santanderze. Wchodząc na stronę internetową banku łatwo dowiesz się, gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe. W Santander Bank jest to możliwe na dwa sposoby:

 • w placówkach banku na terenie Polski,
 • przez serwis internetowy.

Zdecydowanie łatwiejszą opcją jest wnioskowanie o wakacje kredytowe przez internet. W ten sposób możesz przede wszystkim łatwo złożyć niezbędne dokumenty, jakich wymaga Santander Bank. Jak zgłosić wniosek o rządowe wakacje kredytowe? To proste!

 1. Zaloguj się do bankowości internetowej.
 2. Wybierz odpowiedni formularz zgłoszeniowy.
 3. Podaj okres, w jakim chcesz zawiesić spłatę kredytu hipotecznego.
 4. Wyślij formularz.

Zawieszenie spłaty raty kredytu hipotecznego zostanie wykonane natychmiastowo, a więc nie musisz obawiać się, że Twoja rata zostanie omyłkowo pobrana – nawet jeśli to bank zwróci Ci należne środki w ciągu kilku dni. Wiesz już mniej więcej, jak wziąć wakacje kredytowe 2023 w Santander Bank. Ale czy wiesz, do kiedy możesz zgłosić wniosek? Zrobisz to najpóźniej w dniu pobrania raty przez bank. W przeciwnym razie nie będziesz mieć prawa do ubiegania się o zawieszenie spłaty w danym miesiącu lub kwartale. Proces wnioskowania w oddziale jest bardzo podobny, z tym że możesz liczyć jednocześnie na kompleksową pomoc i doradztwo pracownika banku.

O czym warto pamiętać składając wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w Santander Bank?

Jeśli decydujesz się na korzystanie z wakacji kredytowych, koniecznie sprawdź, o czym warto pamiętać składając wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w Santander Bank. Istotne jest co najmniej kilka kwestii. Zanim zaczniesz ubiegać się o zawieszenie spłaty raty kredytu mieszkaniowego, musisz wiedzieć, że:

 • bank zawieszając spłatę rat wydłuża o ten sam okres czas kredytowania,
 • bank nie pobiera odsetek oraz nie nalicza dodatkowych opłat na czas trwania wakacji kredytowych,
 • z wakacji możesz skorzystać tylko wtedy, kiedy kredyt został przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych,
 • możesz wnioskować o wakacje kredytowe jako jeden z wielu kredytobiorców bez pisemnej zgody pozostałych,
 • ponosisz pełną odpowiedzialność prawną za dane podane we wniosku o ustawowe wakacje kredytowe w Santanderze.

Chcesz wiedzieć dokładnie, jak złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe w Santander Bank i jedenocześnie na jaki okres będzie obowiązywało zawieszenie rat? Oto trzy podstawowe warunki – spłatę raty zawiesisz w okresie:

 • od sierpnia do września 2022 roku – 2 raty kapitałowo-odsetkowe,
 • od października do grudnia 2022 roku – 2 raty kapitałowo-odsetkowe,
 • w 2023 roku – 4 raty kapitałowo-odsetkowe, ale tylko po 1 na kwartał.

W Santanderze możesz skorzystać z zawieszenia rat zarówno tylko na 1 miesiąc, jak i z góry na wszystkie okresy. Warto wiedzieć, że jeśli masz kredyt z jakimkolwiek ubezpieczeniem to wciąż jesteś zobowiązany do płacenia składki – nawet jeśli trwają ustawowe wakacje kredytowe. Oddziały Santander Bank służą pomocą nie tylko w kwestii dopełnienia formalności w związku ze składaniem wniosków o ustawowe wakacje kredytowe. Informują też o tym, jakie możliwości daje korzystanie z takiej możliwości. Dla przykładu: jeśli Twoja rata jest pobierana 15 dnia miesiąca – złóż wniosek o wakacje kredytowe do 15 sierpnia. Bank w wyniku takiego działania nie pobierze raty ani nie naliczy odsetek kredytowych aż do dnia 14 września. Następną ratę zapłacisz w normalnej wysokości, a bank wydłuży okres finansowania o jeden miesiąc.

Zasady przyznawania wakacji kredytowych w Santander Banku

Ustawa o wakacjach kredytowych jasno określa zasady przyznawania wakacji kredytowych w ramach jednego kredytu mieszkaniowego. Teraz już wiesz, jak napisać wniosek o wakacje kredytowe w Santander Bank. Jeśli masz aktywny kredyt hipoteczny w Santander Bank, musisz wiedzieć, że instytucja pozwoli na zawieszenie spłaty raty kiedy:

 • korzystasz z oprocentowania okresowo stałego lub zmiennego,
 • korzystasz z karencji w spłacie, ale w tym przypadku ta zostanie anulowana, a okres karencji skróci się do czasu wpłynięcia wniosku o wakacje kredytowe,
 • masz wiele kredytów hipotecznych (ale zawiesisz raty tylko jednego).

Wnioskowanie o wakacje kredytowe w Santander Banku – krok po kroku

Wbrew pozorom procedura wnioskowania jest prosta jeśli chodzi o ustawowe wakacje kredytowe w Santander Bank. Od kiedy dostępny będzie wniosek? Bank umożliwia składanie wniosków już od końcówki lipca, gdzie po złożeniu dokumentu spłaty raty są automatycznie zawieszane a okres kredytowania wydłużony o ilość miesięcy zawieszenia uwzględnionych we wniosku.

To ważne! Wiedząc, jak zgłosić rządowe wakacje kredytowe Santander Bank musisz też pamiętać o tym, aby zrealizować tę procedurę do godziny 19:00 najpóźniej w dniu pobrania raty przez bank. W przeciwnym razie instytucja pobierze kwotę raty kredytu z konta (jeśli wniosek wpłynie po godzinie 19:00). Bank jednak zwróci pieniądze na konto w ciągu kilku dni roboczych po wpłynięciu wniosku o ustawowe wakacje kredytowe.

Wnioskowanie przez internet o wakacje kredytowe jest dość proste. Wystarczy, że wejdziesz na konto swojej bankowości online i złożysz wniosek uzupełniając dane osobowe i informacje o chęci zawieszenia spłaty rat w określonych miesiącach. Wniosek o wakacje kredytowe w Santander Bank – krok po kroku złożysz też w wybranym oddziale, ale tylko w godzinach jego pracy.

Wiele osób zadaje sobie dziś pytanie, czy otrzymam potwierdzenie złożenia wniosku o wakacje kredytowe w Santander Bank? Według najnowszych danych – tak. Potencjalni kredytobiorcy składający wnioski o ustawowe wakacje kredytowe otrzymają potwierdzenie wpłynięcia wniosku natychmiastowo, natomiast dokumenty będące akceptacją wniosku bank wyda w terminie 21 dni od daty przyjęcia wniosku o WK. Potrzebujesz więcej informacji? Pomocą służy Santander infolinia. Kontakt w tym przypadku jest naprawdę bezproblemowy i pozwala na rozwianie wszelkich wątpliwości związanych ze skorzystaniem z wakacji kredytowych rządowych.

Czy korzystanie z wakacji kredytowych wpływa na koszty kredytowania?

Złożenie wniosku oraz korzystanie z wakacji kredytowych dla kredytu hipotecznego na własne cele mieszkaniowe to same plusy. W ten sposób możesz nie tylko zaoszczędzić sporo środków, ale także przeznaczyć je na późniejszą spłatę kapitału kredytowego. Dzięki temu zmniejszysz miesięczną ratę lub po prostu skrócisz okres kredytowania nawet o kilkanaście miesięcy. Ustawowe wakacje kredytowe są w pełni bezpieczne i nie generują żadnych dodatkowych kosztów. Bank w wyniku takiego działania tylko wydłuża okres kredytowania nie naliczając przy tym żadnych dodatkowych odsetek oraz prowizji.

Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych w Santander Banku?

Jest wiele powodów, dla jakich warto skorzystać z wakacji kredytowych w Santander Banku. To przede wszystkim możliwość złapania oddechu finansowego. Zawieszając aż do 8 rat kapitałowo-odsetkowych w skrajnych przypadkach możesz zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od tego, jak duża jest rata Twojego kredytu. Zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na nadpłatę kapitału kredytu hipotecznego lub po prostu wykorzystać je w jakikolwiek inny sposób.

Jeśli już decydujesz się na wakacje kredytowe w Banku Santander, koniecznie przeanalizuj wszystkie za i przeciw takiemu rozwiązaniu. Procedura wnioskowania w przypadku tej instytucji jest naprawdę prosta i zajmuje niewiele czasu – zarówno online, jak i stacjonarnie w placówce bankowej. Pamiętaj! Nie musisz składać wniosku o wakacje kredytowe ustawowe jednorazowo. Możesz to zrobić na jedną ratę lub kilka rat, a także miesiąc po miesiącu – wybór należy tylko do Ciebie. Zawieszenie maksymalnej liczby rat kredytu hipotecznego to spora oszczędność, dlatego warto zastanowić się nad taką możliwością.

Spełniasz warunki ustawowych wakacji kredytowych i masz kredyt hipoteczny w Santanderze? Nie zwlekaj! Wypełnij nowy wniosek i złóż go bezpośrednio do banku np. przez bankowość internetową. To nic nie kosztuje, a być może pozwoli Ci odetchnąć z ulgą przez kilka miesięcy bez konieczności opłacania rat kredytu hipotecznego, które mogą być obecnie naprawdę wysokie (szczególnie dla osób ze zmienną stopą procentową kredytu). Nawet jeśli masz więcej pytań – możesz skontaktować się z pracownikiem banku lub przejrzeć sekcję FAQ na stronie internetowej instytucji. W ten sposób dowiesz się wszystkiego, co potrzebne w zakresie wnioskowania o wakacje kredytowe w Banku Santander.

5/5 - (1 oddanych głosów)