Zastrzeżenie PESELUNumer PESEL nadawany jest indywidualnie dla każdej osoby i składa się z daty urodzenia oraz numeru porządkowego. W numerze oznaczona jest także płeć i liczba kontrolna. Wszyscy musimy posługiwać się nim w przypadku dopełniania spraw urzędowych i ważnych formalności. Między innymi jest potrzebny do zaciągnięcia kredytu czy pożyczki, wówczas potwierdzamy go ważnym dowodem osobistym. Od dawna planowane są zmiany dotyczące zastrzeżenia peselu. Jest to spowodowane zmniejszeniem ryzyka kradzieży danych i zaciągnięcia pożyczek przez oszustów. Zastrzeżenie peselu w 2024 roku wynika między innymi projektu nowelizacji ustawy o ewidencji ludności. Jak zastrzec pesel najszybciej bez zbędnych formalności? Warto sprawdzić wszystkie istotne wskazówki. 

Po co potrzebne jest zastrzeżenie pesel?

Zastrzeżenie numeru pesel ma zostać wprowadzone po zatwierdzeniu zmian w projekcie ustawy o ewidencji ludności i innych ustaw regulujących zwiększanie bezpieczeństwa ochrony tożsamości. Niekiedy zdarza się, że oszuści kradną nasze dane i zaciągają np. kredyt na pesel. Instytucje finansowe wprowadzają rozmaite metody ochrony kredytobiorców, jednak nie zawsze możliwe było całkowite zmniejszenie ryzyka oszustwa w wyniku zaciągnięcia pożyczki na fałszywe dane. Oszuści wykradali numer pesel, posługując się nieprawdziwym dokumentem tożsamości. Wówczas konsumenci mogli popadać w kłopoty finansowe, będąc zmuszeni spłacać zobowiązanie. Od 2023 roku zaczęto prace nad nowelizacją ustawy, czego celem ma być większa ochrona naszego bezpieczeństwa w związku z produktami finansowymi. 

Peselem musimy posługiwać się niemal przez całe życie, dopełniając ważnych formalności urzędowych, czy właśnie zaciągając pożyczkę na dowód. Firmy finansowe wymagają potwierdzania danych, dlatego też niezbędne jest nie tylko podanie numeru PESEL, ale też posiadanie ważnego dowodu osobistego. Zdarza się jednak, że konieczne jest zastrzeżenie peselu i dowodu osobistego, gdy obawiamy się kradzieży tożsamości i zaciągnięcia zobowiązania przez złodzieja. 

Jak zastrzec numer PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL jest bardzo przydatną czynnością, która może uchronić Cię przed wieloma oszustwami i wyłudzeniami. Obecnie możesz zrobić to na kilka sposobów, a technologia umożliwia zastrzeżenie pesel nawet bez wychodzenia z domu i dopełniania żadnych formalności w urzędzie. Wystarczy tylko kilka minut, aby zastrzeżenie numeru pesel zwiększyło Twoje bezpieczeństwo. Możesz przejść całą procedurę z pomocą aplikacji mObywatel 2.0. lub strony www. Do tego potrzebna może być weryfikacja profilem zaufanym, e-dowodem lub podpisem kwalifikowanym, w zależności od metody. 

Jak zastrzec PESEL online?

Jeśli zastanawiasz się, jak zastrzec numer PESEL, aby ograniczyć formalności, zrobienie tego przez internet będzie najlepszym wyborem. Masz tutaj do wyboru kilka sposobów, w zależności od tego, jakie posiadasz możliwości czy z czego wolisz korzystać. 

Jeśli obawiasz się o wykorzystany przez oszusta PESEL, zastrzeżenie zrealizujesz z pomocą aplikacji mObywatel 2.0., ale też na stronie internetowej gov., przez zalogowanie się do swojego profilu.

Jak zastrzec PESEL w mObywatel?

Jeśli chodzi o to, jak zastrzec pesel w mObywatel, w tym przypadku nie musisz przechodzić żadnej dodatkowej weryfikacji z pomocą profilu zaufanego czy e-dowodu. Wystarczy, że zalogujesz się do swojego konta w aplikacji i będziesz postępować zgodnie z poniższymi krokami.

Zastrzeżenie numeru pesel w mObywatel:

  1. Otwórz aplikację mObywatel 2.0. na swoim urządzeniu.
  2. Zaloguj się do konta.
  3. Znajdź sekcję „Usługi”.
  4. Kliknij „Zastrzeż PESEL”.
  5. Potwierdź zastrzeżenie PESEL.
  6. Gotowe!

Pamiętaj, w tym samym miejscu możesz też cofnąć zastrzeżenie swojego PESELU, kiedy uznasz to za słuszne. Przyda się to np. w przypadku chęci wnioskowania o kredyt. Nie musisz cofać zastrzeżenia jeśli planujesz załatwianie spraw urzędowych czy chcesz zarejestrować się do lekarza.

Jak zastrzec pesel online przez stronę gov.pl?

Zastrzeżenie numeru pesel w mObywatel jest możliwe także poprzez witrynę, bez potrzeby pobierania i logowania się do aplikacji. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zastrzec swój numer pesel na taki sposób, pamiętaj że niezbędne będzie potwierdzenie tożsamości. Zrobisz to poprzez profil zaufany, podpis kwalifikowany lub e-dowód.

Jak zastrzec swój pesel w serwisie gov.pl?:

  1. Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie.
  2. Kliknij „Zastrzeż PESEL lub cofnij zastrzeżenie”.
  3. System przeniesie Cię do serwisu mObywatel.gov.pl.
  4. Zaloguj się profilem zaufanym, poprzez bankowość, e-dowód lub na inny wybrany sposób.
  5. Wybierz „ZASTRZEŻ PESEL”.
  6. Potwierdź zastrzeżenie PESELU.

W taki sam sposób możesz cofnąć zastrzeżenie PESELU, jeśli jest to konieczne.

Jak zastrzec PESEL w BIK?

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest zastrzeżenie pesel w bik. Biuro Informacji Kredytowej to jedna z najważniejszych baz, w której gromadzone są informacje o zaciągniętych przez nas zobowiązaniach. Mogą to być kredyty lub pożyczki bankowe, a także chwilówki pożyczone w firmach pozabankowych. Znajdziemy w nim szczegóły dotyczące spłat rat i ogólny scoring, czyli ocenę kredytobiorcy. Warto pobierać raporty z BIK, aby zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości i zaciągnięciem pożyczki na nasze dane przez osoby niepowołane. Jeśli jednak chcemy zyskać maksymalną ochronę, można zdecydować się na zastrzeżenie peselu. 

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwe zablokowanie swojego PESELU z pomocą Biura Informacji Kredytowej. Jeśli już masz zarejestrowane konto w serwisie bazy kredytowej, możesz na swoim koncie zablokować dowód osobisty. Jest to szczególnie przydatne wtedy, gdy zostanie on skradziony. Zastrzeżenie peselu i dowodu osobistego zwiększa Twoje bezpieczeństwo poprzez ochronę przed kradzieżą tożsamości czy wyłudzeniem pożyczki.

Jak zastrzec dowód w BIK?

  1. Zaloguj się na swoje konto na portalu BIK.PL.
  2. Znajdź zakładkę „Moje dane”.
  3. Kliknij „Zastrzeż dokument”.
  4. Zgłoś się na policję, aby powiadomić o kradzieży dowodu osobistego.
  5. Złóż wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego.

Jeśli rozmyślasz nad tym, jak zastrzec pesel w BIK, jak widzisz, nie jest to możliwe. Biura Informacji Kredytowej umożliwia jednak szybkie i w pełni bezpieczne zablokowanie dowodu osobistego, co przydaje się szczególnie w przypadku kradzieży czy zgubienia dokumentu. Warto także przemyśleć o ustawieniu alertów BIK, które będą informować Cię o każdym zapytaniu o Twój numer PESEL czy pytaniach o Twoje dane w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. To bardzo dobry sposób, zwiększający Twoje bezpieczeństwo, gdy obawiasz się, że ktoś wziął pożyczkę na moje dane.

Jak zastrzec pesel w banku?

Instytucje bankowe udostępniają różne procedury, których celem jest zabezpieczenie naszych pieniędzy przed kradzieżą. Przykładowo, w sytuacji gdy zgubimy kartę, można zdecydować się na zastrzeżenie karty płatniczej. Możliwe jest też jej czasowe zablokowanie, gdy wiemy, że zostawiliśmy plastik w danym miejscu i nie trafi on w niepowołane ręce.

Jeszcze do niedawna zastrzeżenie PESELU w banku nie było możliwe. Obecnie jednak coraz więcej banków wprowadza takie rozwiązanie.

Jak zastrzec numer pesel w banku? Aby to zrealizować, konieczna będzie wizyta w oddziale banku, w którym masz konto. Nie jest możliwe niestety przeprowadzenie procedury przez internet, za pomocą bankowości internetowej czy aplikacji mobilnych banków. Możliwe, że dostępne metody zostaną rozszerzone również o taką opcję, jednak póki co nie mówi się o tym zbyt wiele. Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak zastrzec pesel w banku, udaj się do najbliższego punktu, a pracownik pomoże Ci szybko dopełnić formalności i przejść wszystkie ważne kroki.

Jak zastrzec pesel stacjonarnie w urzędzie?

Zastrzeżenie peselu możliwe będzie także tradycyjnie  podczas wizyty w urzędzie. Wówczas należy złożyć stosowne pismo z własnoręcznym podpisem.  Niezbędne będzie także potwierdzenie danych osobowych poprzez okazanie ważnego dokumentu tożsamości pracownikowi urzędu. Prawdopodobnie akceptowane będą zarówno dowody osobiste, jak też paszporty. 

Jakie zalety ma zastrzeżenie peselu?

Zastrzec pesel warto z kilku ważnych powodów. Taki sposób daje nam większe bezpieczeństwo w przypadku ryzyka wyłudzenia danych. Chodzi przede wszystkim o weryfikację rejestru przez bank czy firmę pożyczkową w chwili, gdy składamy wniosek o kredyt. Jeśli pożyczkodawca zobaczy, że pesel został zastrzeżony, umowa o kredyt nie zostanie zawarta. Bardzo podobnie przebiega metoda alertów z BIK-u, które informują nas o próbie zaciągnięcia kredytu na nasze dane. W przypadku próby wyłudzenia pożyczki, otrzymujemy SMS-a z informacją o złożeniu wniosku. 

5/5 - (2 oddanych głosów)