Ktoś wziął pożyczkę na moje daneNa co dzień nikt nie przejmuje się kradzieżą swoich danych. Bezgraniczna wiara we własne bezpieczeństwo może jednak okazać się zgubna. Nie wystarczy już dobrze pilnować swoich rzeczy osobistych. Trzeba również kontrolować dostęp do wrażliwych informacji oraz możliwość ich rozprowadzania.

Nawet jeśli nigdy nie zgubiło się dowodu osobistego, to wciąż można przeżyć sytuację, w której wykorzystano nasze dane do oszustwa. Ktoś wziął na mnie kredyt przez internet – w dobie powszechnego dostępu do sieci nikogo już nie dziwią takie przypadki. Na szczęście nie trzeba pozostawiać wszystkiego w rękach losu. Wystarczy poświęcić trochę czasu na sprawdzeniu swoich danych.

Ktoś wziął na mnie pożyczkę – jak to w ogóle możliwe?

Złodzieje są bardzo kreatywni, jeśli chodzi o sposoby pozyskiwania danych osobistych. Dlatego policja regularnie przestrzega przed kolejnymi oszustwami – całkowicie nowymi, albo odmianami już istniejących.

Szczególnie popularny jest tzw. phishing, czyli wysyłanie zainfekowanych wirusem wiadomości na maila bądź poprzez SMS-y. Oszust przedstawia się jako reprezentant zaufanej instytucji (np. banku), co ma skłonić ofiarę do kliknięcia w link. Właśnie w ten sposób zdobywa dane potrzebne do zaciągnięcia pożyczki na cudze dane.

Do innych metod należy kradzież dokumentów tożsamości, zwłaszcza dowodu osobistego, paszportu, a nawet prawa jazdy – nie tylko w formie fizycznej, (wystarczy pochwalić się zdobytym prawem jazdy w mediach społecznościowych, wrzucając jego zdjęcie). Poza tym oszuści mogą spróbować wziąć pożyczki bez baz w parabanku za pomocą tylko imienia i nazwiska jakiejś osoby. Na szczęście instytucje pozabankowe posiadają własne metody weryfikacji tożsamości. Ale nie wszystkie firmy przykładają do tego tak dużą uwagę, więc złodziej może próbować swojego szczęścia.

Jak sprawdzić czy ktoś wziął kredyt na mój dowód – najlepsze sposoby

Oszuści kredytowi podejmują próby kradzieży każdego dnia. Nawet jeśli nie uważamy, że jesteśmy w grupie ryzyka, to warto od czasu do czasu przyjrzeć się temu, czy własne dane osobowe nie zostały gdzieś użyte. Kilka instytucji gromadzi informacje na temat transakcji pożyczkowych wszystkich polskich obywateli. Należą do nich:

– Biuro Informacji Kredytowej,

– Biuro Informacji Gospodarczej,

– Krajowy Rejestr Dłużników,

– ERIF BIG S.A.

Uzyskanie dostępu do ich baz danych odbywa się głównie przez internet, ale też poprzez kontakt telefoniczny bądź osobisty. Dzięki ich listom można szybko zorientować się, czy ktoś wziął na mnie kredyt.

AKTYWUJ ALER BIK >>

BIK oferuje także bardzo ciekawą usługę dla wszystkich, którym zależy na własnym bezpieczeństwie. Polega ona na wysyłaniu powiadomień do wszystkich, którzy wykupili pakiet podstawowy, bądź premium Alertów BIK. Jak to działa w praktyce? Gdy tylko historia kredytowa ulega zmianie, Biuro Informacji Kredytowej wysyła wiadomość (SMS-em lub mailem) do osoby, która jest zarejestrowana. Jeśli to nie my, to dostajemy szansę na natychmiastowe zareagowanie. W ten sposób wyłudzenie kredytu na cudzy dowód staje się znacznie trudniejsze dla przestępców. Usługa Alertów BIK kosztuje zaledwie kilkanaście złotych rocznie i jest dostępna całodobowo.

O tym, co zrobić jak ktoś weźmie kredyt na ciebie

Wyłudzenie kredytu zawsze powinno się spotkać z możliwie najszybszą reakcją. Gdy tylko okaże się, że ktoś skorzystał z twoich danych i wziął kredyt, należy natychmiast zastrzec swoje dane. Służy do tego serwis Związku Banków Polskich: dokumentyzastrzezone.pl.

A jak udowodnić, że nie brałem pożyczki? W pierwszej kolejności należy skierować się na policję i złożyć zawiadomienie o przestępstwie. To bardzo ważny krok, który rozpocznie procedurę sądową. Następnie trzeba napisać do banku odwołanie i opisać zaistniałą sytuację. Po tym wszystkim można oczekiwać terminu rozprawy oraz wyroku, który anuluje konieczność spłacania wyłudzonego przez oszusta kredytu.

Wyłudzenie kredytu – poradnik co 

Żadna metoda nie daje całkowitej pewności ochrony przed złodziejami, ale istnieje kilka środków zapobiegawczych, dzięki którym możemy być prawie w 100% bezpieczni. Dzięki nim da się uniknąć przypadków, w których ktoś wziął na mnie kredyt. Co robić na co dzień dla poprawy bezpieczeństwa? Oto przykłady:

– codziennie sprawdzać, czy nie zgubiło się ważnych dokumentów tożsamości,

– trzymać dokumenty w sprawdzonym miejscu, zwłaszcza podczas podróży środkami masowej komunikacji,

– nie otwierać podejrzanych wiadomości w skrzynce mailowej bądź SMS,

– unikać wchodzenia na niezabezpieczone strony internetowe,

– tworzyć unikalne, silne hasła do swoich kont w internecie.

W ten sposób można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z wyłudzeniami.

5/5 - (1 oddanych głosów)