Godziny realizacji przelewów są różne w poszczególnych bankach. Większość ustalana jest tak, aby transakcje miały szansę na zaksięgowanie nawet tego samego dnia na rachunku odbiorcy. Jak działają sesje przychodzące i wychodzące? Sprawdźmy to na przykładzie banku BNP działającego na terenie całego kraju.

BNP Paribas – sesje ELIXIR

W przypadku BNP Paribas sesje ustalone są w takich godzinach, aby transakcje w postaci przelewów były księgowane jak najpóźniej. Różnice godzin realizacji płatności pomiędzy bankami są na tyle duże, iż zazębiają się nawet tego samego dnia. To dość ważne dla ogólnopolskiej bankowości, gdyż wpływa na szybkość przepływu środków pieniężnych pomiędzy instytucjami finansowymi.

Sesje wychodzące ELIXIR w BNP

  • 08:00
  • 11:45
  • 14:15

Sesje przychodzące ELIXIR w BNP

  • od 11:00 do 12:00
  • od 14:30 do 15:00
  • po godzinie 17:00

Powyższe godziny księgowania BNP Paribas są stałe i nie ulegają zmianom. Dzięki temu każdy klient BNP Paribas może łatwo sprawdzić, kiedy transakcja dojdzie do skutku. Porównując sesje przelewów BNP Paribas z innymi instytucjami można zauważyć, iż te są bardzo podobne. Dzięki temu niektóre operacje wykonane z samego rana mają szansę dotrzeć do odbiorcy w ten sam dzień.

BNP Paribas sesje – czy można je ominąć?

Co ciekawe, w BNP Paribas sesje można w prosty sposób ominąć. Jak? Wystarczy podczas realizacji przelewu wybrać opcję transakcji natychmiastowej. Sesje ELIXIR dotyczą tylko zwykłych operacji płatniczych, natomiast przelewy natychmiastowe omijają te ograniczenia.

To ważne! Można wykonać ekspresowy przelew z pominięciem godzin księgowania pod warunkiem uiszczenia stosownej opłaty za taką transakcję. Najczęściej jest to kwota około 5 złotych.

Kto może omijać sesje ELIXIR BNP Paribas? Każdy klient posiadający rachunek indywidualny lub firmowy realizujący operacje za dodatkową opłatą.

Sesje wychodzące i przychodzące BNP Paribas

Sesje przychodzące BNP Paribas dotyczą tylko transakcji przychodzących na konto klienta w tym banku. Sprawdzając godziny księgowania przelewów można skutecznie ocenić czas kiedy środki wpłyną na konto bankowe. Wystarczy znać godzinę zlecenia przelewu z banku nadawcy i to wszystko. Jeśli chodzi o sesje wychodzące BNP Paribas, te są ustalone tak, aby wszystkie przelewy realizowane od rana miały szansę na zaksięgowanie ich na rachunku odbiorcy w innym banku. 

Kiedy wykonać przelew w BNP Paribas, aby został zaksięgowany tego samego dnia?

Jakie czynniki trzeba uwzględnić, aby jeszcze tego samego dnia zrealizować przelew w BNP Paribas? Godziny księgowania odgrywają tu kluczową rolę.

To ważne! Każda transakcja wykonana przed godziną 20:00 zostanie zaksięgowana jeszcze tego samego dnia przez bank BNP.

Przelewy wykonane po tym czasie przechodzą na kolejny dzień roboczy. Co ciekawe, każde polecenie wykonania przelewu zlecone w weekend będzie wykonane w najbliższym dniu roboczym.

Przelewy krajowe na duże kwoty w BNP Paribas

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że przelewy w BNP realizowane na duże kwoty z trybem natychmiastowym są księgowane przez sesje SORBNET. To system rozrachunkowy NBP do przelewania większych kwot. Za takie transakcje pobierana jest dodatkowa opłata zależna od kwoty przelewu.

Dlaczego warto znać godziny księgowania przelewów BNP Paribas?

Godziny realizacji przelewów w BNP warto znać z kilku powodów. Posiadając taką wiedzę można przede wszystkim:

  • Określić orientacyjną godzinę zaksięgowania przelewu przychodzącego;
  • Ustalić czas, kiedy przelew wychodzący dotrze do odbiorcy;
  • Sprawdzić, czy transakcja zostanie zrealizowana jeszcze w ten sam dzień.

Jest wiele powodów, dla których warto znać godziny sesji ELIXIR w banku BNP. Dzięki temu w prosty sposób można ustalić czas realizacji operacji wychodzących i przychodzących i zadbać o swoją płynność finansową realizując transakcje w konkretnym czasie.

bnp infolinia
bnp oddziały
bnp swift
5/5 - (1 oddanych głosów)