Pieniądze z 500 plus to wsparcie dla rodzin z dziećmi. Jako benefit dla polskich rodzin, każdy kto ma dziecko może otrzymać dodatkowe pieniądze na jego wychowanie. Niestety, ale ceny podstawowych artykułów spożywczych rosną i często 500 zł nie starcza do końca miesiąca. W tym momencie szukamy innego rozwiązania jakim jest kredyt na 500+, który może wspomóc osobom w trudnej sytuacji finansowej. Czy mając 500+ mam większą szansę na otrzymanie pożyczki?

500 plus a dochód

kredyt na 500plus

W Polsce jest ponad setka firm udzielających kredytów i pożyczek. Największymi instytucjami są banki, a tuż po nich instytucje pozabankowe. Starając się o pożyczkę często zastanawiamy się czy pieniądze z 500+ wliczają się do dochodu, dzięki czemu łatwiej dostaniemy pożyczkę? To zależy. Jeśli staramy się o kredyt w banku to dodatkowe 500 zł nie będzie miało znaczenia, gdyż liczy się to czy mamy stałe zatrudnienie (najlepiej z umową o pracę). Jednak jeśli chcemy skorzystać z chwilówek i ratalek z parabanków to 500 plus może nam pomóc.

Istnieje takie coś jak główne źródło dochodu i dodatkowe. Do głównego możemy zaliczyć pieniądze za wynagrodzenie z pracy, zaś do dodatkowego np.: świadczenia rodzinne czy alimenty. W większości przypadków starania się o kredyt na 500+, dodatkowe pieniądze z programu Rodzina 500 plus będą traktowane jako dodatkowe źródło dochodu. Jeśli dodatkowe pieniądze wpływają na nasze konto regularnie to działa tylko na korzyść i brane są one pod uwagę do wyliczenia całego naszego dochodu.

Podsumowując, w przypadku pożyczek pozabankowych 500+ jest akceptowane w większości instytucji, jednak każda firma na własny scoring, na podstawie którego ocenia czy udzieli pożyczki danemu klientowi.

Czy 500 plus jest traktowane jako dochód?

Zastanawiasz się, czy 500 plus wlicza się do dochodu? To świadczenie niestety nie jest akceptowane przez banki komercyjne oraz firmy pożyczkowe na terenie Polski. Niemniej jednak na rynku pojawiają się oferty finansowania na 500 plus bez dochodu. Jak to możliwe? Otóż taka forma finansowania przybiera postać zobowiązania pozabankowego, które jest udzielane osobom w trudnej sytuacji finansowej. 

Sprawdź też propozycję kredytu na 500 plus. Być może znajdziesz propozycję finansowania, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb. Traktując 500 plus jako dochód, trzeba mieć na uwadze, że firmy udzielające finansowania raczej nie będą skore do przyznania wysokiej kwoty pożyczki lub kredytu. Standardowa pożyczka na 500+ bez dochodu z tytułu umowy z pracodawcą najczęściej opiewa na kwoty rzędu maksymalnie kilku tysięcy złotych.

A zatem, czy 500 plus jest wliczane do dochodu? Tak, ale tylko przez niektóre instytucje finansowe działające na terenie Polski. Dobrym połączeniem jest też dodatkowe 500 plus dochód otrzymywany od pracodawcy. Wtedy szanse na pozyskanie większego zobowiązania w banku lub w firmie pożyczkowej są znacznie większe.

Czy 500 plus zalicza się do dochodów?

Świadczenie 500 plus do dochodu nie jest wliczane nawet w rocznym rozliczeniu PIT. To oznacza, że cała kwota otrzymywanego świadczenia jest zwolniona z podatku. Żadna instytucja państwowa oraz bank komercyjny nie uzna dodatkowej kwoty 500 plus od dochodu 2023. 

Jeśli chcesz zaciągnąć pożyczkę, najczęściej musisz wykazywać odpowiednio wysoką zdolność kredytową, do której zaliczamy świadczenia socjalne, ale niestety nie 500 plus. Czy to dochód? Niestety nie.

A może chcesz dowiedzieć się, czy od 500 plus płaci się podatek? Tutaj odpowiedź również jest przecząca. Rząd nie nakazuje rozliczania tego świadczenia w rocznych rozliczeniach PIT ani odprowadzania podatku od otrzymywanej kwoty.

Czy świadczenie 500+ wlicza się do dochodu, który jest brany pod uwagę przy przyznawaniu kredytu?

Decydując się na kredyt hipoteczny, gotówkowy, konsolidacyjny czy nawet limit na karcie kredytowej – żaden bank nie uwzględni takiego świadczenia socjalnego do liczenia zdolności kredytowej. A zatem 500+ a dochody nie ma tu żadnej zależności. W celu uzyskania kredytu potrzebujesz stabilnej umowy z pracodawcą i regularnych wpływów na konto z tytułu umowy o pracę, zlecenie, dzieło, emerytury, renty albo działalności gospodarczej.

Wzór na wyliczenie dochodu z 500 plus

Jeśli staramy się o kredyt na 500 plus i mamy obawę przed wyliczeniem całego dochodu wraz ze wszystkimi dodatkowymi rzeczami to musimy wiedzieć, że formularz pożyczkowe same to wyliczają. Jeśli na odpowiednim kroku formularza, najczęściej będzie to dział ,,dochód i zatrudnienie”, wypełnimy wszystkie pola związane z naszymi zarobkami to nic poza tym nie musimy podawać. System sam zsumuje całość i pożyczkodawca będzie widział nasz pełen dochód. 

Jeśli na nasze konto wpływają pieniądze z różnych źródeł, to najlepiej je wszystkie wpisać. Im więcej tym lepiej wyglądamy w oczach pożyczkodawcy. Jednak to on ostatecznie podejmuje decyzję więc nigdy nie ma 100% pewności, że dostaniemy pożyczkę na 500 plus mają jeszcze inne wpływy.

Kredyt na 500 plus dla zadłużonych

Kredyt bez sprawdzania BIK i KRD również jest możliwy posiadając świadczenie 500 plus. Im większy posiadamy dochód (czyli nasze wynagrodzenie wraz ze wszystkimi dodatkowymi regularnymi wpływami) tym większa szansa na otrzymanie kredytu na 500 plus dla zadłużonych. Nawet jeśli mamy zadłużenia w bazach, dla niektórych firm nie ma to znaczenia gdyż nie sprawdzają swoich klientów.

Inaczej wygląda to jeśli mamy dług u komornika. W tym przypadku również mamy szansę na pożyczkę na 500 plus, ale będziemy musieli dostarczyć więcej dokumentów o naszych zarobkach. Pamiętaj, że pieniądze z programu 500+ nie zabierze Ci komornik sądowy, więc ich posiadanie wpływa korzystnie na sytuację finansową.

Pożyczka na 500 plus – gdzie dostanę?

Istnieje wielu pożyczkodawców, którzy dają pożyczkę na 500 plus. Wniosek pożyczkowy posiadając 500+ niczym innym się nie różni od tego standardowego. Po stronie pożyczkobiorcy jest wpisanie we wniosku informację o otrzymywanym świadczeniu. Każdy wniosek powinniśmy uzupełnić naszymi prawdziwymi danymi osobowymi – jeśli chcemy otrzymać pieniądze bardzo szybko. Każde błędy lub niejasności mogą powodować opóźnienie w decyzji.

Pytania i odpowiedzi

W przypadku 500+ dochód nie ulega powiększeniu, jeśli pobieramy takie świadczenie. Podczas ustalania ewentualnych ulg podatkowych nie ma ryzyka, że pobranie kwoty 500+ w ramach świadczenia na dziecko spowoduje utratę możliwości skorzystania z odliczeń w urzędzie skarbowym.

Nie, pieniądze w ramach świadczenia 500 plus nie są wliczane do dochodu podczas ustalania prawa do dodatku osłonowego.

Osoby, które chcą skorzystać z funduszu alimentacyjnego, nie muszą martwić się o to, czy 50 plus jest dochodem. W tym i wielu innych przypadkach świadczenie nie rzutuje na wysokość dochodów gospodarstwa domowego.

Nie ma przepisu, który wskazywałby czy 500 plus wlicza się do dochodu podczas ubiegania się o zasiłek rodzinny. Na ten moment urząd nie uwzględnia tego świadczenia jako dochodu gospodarstwa domowego.

Ubiegając się o pieniądze z funduszu socjalnego, 500 plus nie jest wliczane do dochodu rodziny.

500 plus nie liczy się do dochodu rodziny podczas ubiegania się o zasiłek z pomocy społecznej. To świadczenie nie podlega opodatkowaniu, a więc nie może być uznawane za dochód.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych nie uwzględnia 500+ podczas obliczania dochodów gospodarstwa domowego ubiegającego się o pomoc. Niemniej, jednak jeśli regulamin ZFŚS wskazywałby na konieczność włączenia 500+ do dochodu, wtedy istnieje taka możliwość.

5/5 - (1 oddanych głosów)