Czy wiesz, że statystycznie każda osoba mieszkająca w Polsce jest zadłużona na około 4500 zł? Wystarczy opóźnienie w spłacie raty pożyczki czy kredytu, a nasze dane mogą być widoczne w bazach dłużników. Kiedy nasze długi szybko narastają, a windykatorzy lub firma, która pożyczyła nam pieniądze nie może uzyskać ich z powrotem, na drodze prawnej możemy spotkać się z komornikiem.
SPIS TREŚCI
Skąd się bierze dług u komornika?
Komornik, który puka do naszych drzwi jest najgorszą rzeczą jaka może spotkać dłużnika. Nikt nie chce mieć do czynienia z tym organem, ponieważ od razu nam się to kojarzy z czymś złym. Spokojnie! Komornik to osoba taka jak my, która wykonuje tylko swoje obowiązki.
Zanim naszymi długami zajmie się komornik, sprawa niespłaconego zadłużenia trafia do sądu. Sąd to organ, który na podstawie zebranych dokumentów analizuję na jaką kwotę mamy dług oraz czy dobrze zostały naliczone odsetki. Dopiero po analizie, to firma u której mamy dług decyduje czy sprawa ma zostać skierowana do komornika i trafić na drogę postępowania egzekucyjnego. Dopiero wtedy osoba zadłużona ma dług u komornika.
Co może zabrać komornik?
Praca komornika nie należy do tych najprostszych. Jako urzędnik państwowy, jego zadaniem jest wyegzekwowanie należności jakie ma dłużnik wobec wierzyciela. Nie ocenia on zasadności dług. Wykonuje tylko obowiązki, które wydał wcześniej sąd. Wszystkie czynności, które wykonuje komornik są opisane w przepisach prawa.
Osoba mająca długi komornicze, musi wiedzieć, że może on ściągnąć zobowiązania z: posiadanej nieruchomości, konta bankowego, pensji z pracy, ruchomości, emerytury, a nawet renty. Zobacz czego nie może zabrać komornik.
Co komornik może zająć z naszego domu?
Poniżej znajduje się lista przykładowych rzeczy, które może zająć komornik w mieszkaniu:
- odtwarzacz DVD
- klimatyzator
- aparat fotograficzny
- telewizor
- laptop
- komputer
- meble
- szafki
- rower
- biżuterię
- maszynę do szycia
- żyrandol
- zegarek
- zmywarkę
Jak sprawdzić jaki mamy dług komorniczy
To jaki mamy dług u komornika jest informacją jawną. Według polskiego prawa, komornik ma obowiązek udzielenie informacji dłużnikowi na temat jego stanu zadłużenia. Często dłużnicy chcą się dowiedzieć od komornika informacji o zadłużeniu poprzez: email, telefon bądź SMS. Tym kanałami osoba mająca długi komornicze nie uzyska odpowiedzi. Do tego należy wystosować wniosek o udzielenie informacji o stanie zadłużenia. Otrzymując pismo zwrotne dowiemy się ile dokładnie wynosi nasz dług komorniczy.
Jak umorzyć dług u komornika?
Czy można umorzyć długi komornicze? Zadając to pytanie, trzeba mieć na uwadzę jedną ważną kwestie. Jeśli próby odzyskania pieniędzy są bezskuteczne, to komornik może umorzyć postępowanie egzekucyjne. W takim przypadku dług nadal istnieje, ale komornik nie zabiera już dłużnikowi pieniędzy. Dla jeszcze lepszego wyjaśnienia to, w przypadku kiedy dłużnik dostanie pismo od komornika sądowego o umorzeniu egzekucji jego dług nie znika – istnieje dalej.
Wierzyciel, czyli osoba lub firma której dłużnik zalega pieniądze, może wystąpić do sądu z pismem o całkowitym umorzeniu długów. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez sąd, dłużnikowi znikają długi i nie musi on ich spłacać. Kolejny przykładem, gdzie dług komorniczy może być umorzony jest upadłość konsumencka. Jeśli sąd przychyli się do wniosku o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, długi zostaną umorzone.
Spirala długów – jak w nią nie wpaść?
W gazetach, telewizji i Internecie pojawia się hasło ,,Spirala długów”. Niestety jest ono często spotykane ze względu na stan zadłużenia Polaków. Prawdą jest to, że w spiralę długów można wpaść bardzo szybko, ale wyjść już jest ciężko. Osoby biorące pożyczkę, często jest to kredyt dla zadłużonych, potrzebują pieniędzy na spłatę poprzedniego zobowiązania. Dług rośnie nie tylko już w jednej firmie, ale też w kolejnej.
Przyczyn wpadnięcia w spiralę długów może być wiele. Przedstawiamy najważniejsze z nich:
- utrata pracy
- nagła choroba
- sytuacje losowe
- brak zabezpieczenia finansowego na nagłe sytuacje
Aby nie wpaść w spiralę długów, przed wzięciem pożyczki, należy się poważnie zastanowić czy jest ona niezbędna. Bardzo ważną informacją jest RRSO, rata kredytu i czas spłaty. Najlepiej dokładnie wyliczyć czy aby na pewno oddamy w terminie pożyczoną kwotę. Wiele firm pożyczkowych w swoich ofertach ma pożyczki na raty, także możemy wybrać odpowiedni termin spłaty raty kredytu i dopasować go do aktualnej sytuacji materialnej.
Kolejnym sposobem na uniknięcie popadnięcia w długi są oszczędności. Nikt nie chce zgromadzonych pieniędzy przez lata przeznaczać na spłatę długów, ale warto mieć zapasową gotówkę na koncie oszczędnościowym w razie nagłych sytuacji. Dzięki czemu nie będziemy musieli się martwić długami u komornika czy w instytucjach bankowych.
Witam.Chciałam się dowiedzieć czy mimo opłacanych kwot co miesięcznych komornikówi to czy ma prawo tej sytuacji zrobić egzekucję domu ?
Witam serdecznie czy po śmierci mojej mamy muszę spłacać dług po komorniku czy trzeba pisać jakieś wniosek o umorzenie i u kogo czy wystarczy bezpośrednio do komornika proszę o odpowiedź dziękuję