Nic dziwnego, że kredyt hipoteczny jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. To właśnie teraz Polacy chętniej realizują plany związane z zakupem, budową czy wykończeniem nieruchomości. Warunki kredytów zmieniają się jednak dość dynamicznie, na co wpływ ma między innymi inflacja. Obecnie na finansowanie nie może liczyć aż tak duża liczba osób, jak niegdyś, jednak warto sprawdzić, czy zarobki znacząco wpływają na zdolność kredytową przy kredycie hipotecznym. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Planujesz zaciągnięcie takiego kredytu? Pamiętaj, że jest to uzależnione od kwoty zobowiązania i innych warunków. Sprawdź nasze symulacje, aby dowiedzieć się, jakie oferty są realne w Twojej sytuacji. 

PKO
RRSO9,48 %
Oprocentowanie 7,66 %
Kwotaindywidualna
Ocena9/10
CityHandlowy
RRSO9,25 %
Oprocentowanie 8,88 %
Kwotado 3 000 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO9,61 %
Oprocentowanie 8,84 %
Kwotado 300 000 zł
Ocena8/10
Expander
RRSOod 9 %
Oprocentowanie od 7 %
Kwotado 1 000 000 zł
Ocena7/10

Najważniejsze informację:

 • Aby dostać kredyt hipoteczny na 300 tys. złotych potrzebne są zarobki do 3500 złotych. 
 • Wysokość wymaganego dochodu zależy od banku i wartości kredytu. 
 • Do kredytu hipotecznego potrzebna jest nienaganna historia kredytowa w BIK.

Zarobki a zdolność kredytowa

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny

Zdolność kredytowa to jedna z najważniejszych kwestii, które musisz poznać, jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny – co to jest? To nic innego jak określenie Twojej zdolności do spłaty zobowiązania bez przeszkód na podstawie dochodów, wydatków i osobistej sytuacji finansowej. Banki przy wyliczeniach biorą pod uwagę wiele elementów. Przede wszystkim liczy się źródło dochodu, czyli rodzaj zatrudnienia lub świadczenia, jakie osiągasz (np. emerytury). Oczywiście akceptowane są także zarobki z własnej działalności gospodarczej. Warto jednak, by firma była prowadzona najlepiej przez kilka ostatnich lat. 

Co więcej? Nie bez znaczenia są wydatki, które ponosisz na utrzymanie swoje i swoich bliskich. Stawiając więc sobie pytanie, czy dzieci obniżają zdolność kredytową, musisz wiedzieć, że im więcej osób utrzymujesz, tym bardziej to wpływa na jej poziom. Najlepiej więc brać kredyt hipoteczny we dwójkę. Dzięki temu brana jest pod uwagę zdolność obu osób, pod warunkiem, że obie mają dochody. 

Co dodatkowo wpływa na zdolność kredytową? Są to:

 • Historia spłaty innych kredytów i pożyczek: w tym celu analizowana jest historia kredytowa w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Jeszcze przed złożeniem wniosku warto samodzielnie sprawdzić swój scoring. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy wiesz, że nie wszystkie wpłaty były dokonywane terminowo. 
 • Płynność finansowa: chodzi przede wszystkim o to, by dochody były regularne, a zatrudnienie stabilne.
 • Wysokość wkładu własnego: im większy wkład wnosisz, tym lepszą zdolność kredytową posiadasz. Obecnie wymagany jest min. wkład 10%, watro jednak zgromadzić nieco większą kwotę, zwłaszcza jeśli nie masz za dobrej zdolności. 
 • Obecne zobowiązania do spłaty: oczywiście osoby spłacające już jakieś kredyty nadal mogą dostać kolejny. Ważne jednak, by płatności były dokonywane terminowo, a kwota pozostała do spłaty nie była zbyt obciążająca.
 • Wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania.

Nie jest nigdzie jednoznacznie określone, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny. Wiele osób zastanawia się, jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 3000 netto. Przy dużych obciążeniach kwota, jaką zaproponuje Ci bank, na pewno nie będzie wysoka. Pamiętaj, że niezbędny jest stały dochód. W najlepszej sytuacji są osoby zatrudnione w jednej firmie od kilku lat na umowę o pracę. Nieco gorzej wypadają przedsiębiorcy, jednak w sytuacji, gdy firma istnieje na rynku do długiego czasu i przynosi dochód, szanse na kredyt znacznie się zwiększają. Nie zawsze na kredyt hipoteczny mogą liczyć osoby pracujące na umowę cywilnoprawną. O ile w przypadku umowy zlecenie wysoki dochód i wkład własny może zwiększyć szanse, o tyle przy umowie o dzieło raczej każdy bank odrzuci wniosek. 

Ważne!

Ubiegając się o pożyczkę lub kredyt zawsze musisz wykazywać odpowiednio wysoką zdolność kredytową. To podstawowy czynnik rzutujący na możliwość podpisania umowy kredytu lub pożyczki.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt w wybranym banku?

Jeśli zastanawiasz się, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny, sprawdź nasze wyliczenia na podstawie podanych przez banki warunki. Poniżej znajdziesz symulacje przy różnych kwotach kredytu w poszczególnych bankach. Przykłady dotyczą 1-osobowego gospodarstwa domowego. Oczywiście to, jakie zarobki będą wymagane, jest uzależnione od tego, czy jesteś singlem, czy w małżeństwie, a także, czy posiadasz dzieci na utrzymaniu. Liczy się też to, czy bierzesz kredyt sam, czy z drugą osobą.  Możesz sprawdzić swoją zdolność kredytową w kalkulatorze online zupełnie za darmo. Przykładowo dowiesz się, jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 4000 netto może zaproponować Ci bank. 

Kredyt hipoteczny na 200 tys – ile trzeba zarabiać? 

Aby dostać kredyt hipoteczny w takiej kwocie, Twoje zarobki nie muszą być bardzo wysokie. Poniżej sprawdzisz banki, które udzielą kredytu nawet w kwocie 290 tys. zł. przy dochodzie 3000 zł w przypadku singla.

 1. PKO BP kredyt hipoteczny: Pakiet Własny Kąt Hipoteczny (rata 1545 zł)
 2. mBank: Własne M w Stolicy i Okolicy (rata 1620 zł).
 3. Kredyt hipoteczny Alior Bank: oferta specjalna Megahipoteka (rata 1620 zł).

Jak się okazuje, również 2-osobowe gospodarstwo domowe otrzyma nawet ponad 200 tys. zł. kredytu, oczywiście przy stałych dochodach (najniższa krajowa) i stosunkowo niewielkich wydatkach. Poniżej znajdziesz banki, które mogą udzielić takiego zobowiązania:

 1. PKO BP: Kredyt mieszkaniowy Pakiet Własny Kąt Hipoteczny (rata 1833 zł).
 2. mBank: Oferta Intensive dla klienta wewnętrznego (rata 1974 zł).
 3. Alior Bank: Własne M w stolicy i okolicy (rata 2009 zł).
 4. Alior Bank: oferta specjalna Megahipoteka (rata 2011 zł). 

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny 300 tys? 

Aby dostać kredyt w kwocie 300 tys., wystarczą zarobki na poziomie 3500 zł w przypadku singla. Wówczas możesz wnioskować o kredyt w bankach:

 • PKO BP: rata 2218 zł.
 • mBanku: rata 2388 zł.
 • Alior Banku: rata 2430 zł. 

W przypadku 2-osobowego gospodarstwa, aby dostać 300 tysięcy, należy wykazać zarobki na poziomie ok. 3800 zł. 

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt 400 tys?

400 tysięcy kredytu jest realne już w przypadku, gdy zarabiasz 4000 zł. Oczywiście sytuacja dotyczy singla, który nie ma rodziny na utrzymaniu, i ma stabilny dochód oraz nieobciążające zbyt mocno budżetu wydatki. 

Z kolei 2-osobowe gospodarstwo domowe musi wykazać zarobki w kwocie ok. 4400-4500 zł, aby dostać kredyt w takiej kwocie. 

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt 500 tys?

Wystarczy już 4500 zł regularnego dochodu, aby mieć realne szanse na uzyskanie takiego kredytu (w przypadku singla) lub 4800-5000 zł (przy 2-osobowych gospodarstwie). 

Pamiętaj, że powyższe wyliczenia są wyłącznie orientacyjnie. To, jaką kwotę będzie w stanie realnie zaproponować Ci bank, jest zależne od Twojej indywidualnej sytuacji finansowej. Przy wnioskowaniu zostanie obliczona Twoja osobista zdolność kredytowa, na której wysokość wpływa wiele czynników. 

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971400939/U/D19970939Lj.pdf

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170000819/U/D20170819Lj.pdf

Podobne wpisy

5/5 - (1 oddanych głosów)